Tercihlerin Onaylandığını Nasıl Anlarız?

4.2/5 - (5 oy)

Tercih döneminde en çok sorulan sorulardan bazılarını yanıtlamaya devam ediyoruz. Yalnız sitemi ziyaret eden genç arkadaşlara bir sitemimi dile getirmek istiyorum. Sizlerin sınavsız geçiş ve tercihlerle ilgili aklınıza takılan sorularınıza yanıtlamak için hazırladığım konuları okumadan, konuyu anlattığım sayfadan sorular soruluyor.
Örneğin;

Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)  şeklinde açtığım konunun altında; “hocam tercih işlemi nasıl yapılır, anlatır mısınız?”, “hocam internetten kendim nasıl tercih yapabilirim” şeklinde,

Tercihlerde Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım) şeklindeki başlığın altında; “hocam tercihlerimi değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim”, “tercihler değiştirilebilir mi?”, şeklinde,

Sınavsız Geçişte YGS Puanına Bakılır Mı? şeklindeki başlığın altına; “Sınavsız geçişte YGS puanının önemi varmı?”, “sınavsız geçişi YGS puanı ile mi yapacağız”, şeklinde sorular gelmesi beni oldukça üzdü. Ortada bir emek var. Ama gençlik okumak yerine doğrudan kendine cevap verilmesini istiyor. Eminim bu konu altında da “Hocam tercihlerimin onaylandığını nasıl anlarım?” şeklinde 2-3 soru gelecek.

Evet şimdi gelelim popüler sorulara ve cevaplarına;

SORU: Sınavsız geçiş tercihleri ayrı bir zamanda mı yapılacak?
CEVAP: Sınavsız geçiş tercihleri, YGS yada LYS puanı ile tercih yapılan, içinde bulunduğumuz 8-18 Temmuz tarihleri arasında yapılması gerekiyor.

SORU: Sınavsız geçiş için ayrı bir sayfa yada buton varmı yada bir yeri işaretlememiz gerekiyor mu?
CEVAP: Hayır. Tablo 3A’dan alanınızla ilgili programların kodlarını yazarak eklediğinizde sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

SORU: ÖSYM bizim sınavsız geçişle tercih yaptığımızı nereden bilecek?
CEVAP: YGS başvurusu yaptığınızda, foruma okul kodunuzu, bölüm kodunuzu yazmıştınız. Sistemde tüm bilgileriniz kayıtlı. Siz bölümünüzün devamı niteliğindeki bir programı tercih ettiğinizde sistem sizin durumunuza göre işlem yapacak.

SORU: Tercihlerin başarılı bir şekilde ÖSYM’ye bildirildiğini nasıl anlarız?
CEVAP: Tercih işlemini tamamlayıp, “TERCİH LİSTEMİ KONTROL ETTİM, TERCİHİMİ BİLDİRMEK İSTİYORUM” butonuna bastığınızda karşınıza, TC kimlik no, isim, okul ve bölüm bilgilerinizin, sırasına göre tercihlerinizin yer aldığı aşağıdaki yazdırma ekranı gelecek. 1 NOLU bölümde “Tercihlerinizin işlem yaptığınız tarih ve saatte başarı ile ÖSYM’ye bildirildiğine” dair bir yazı göreceksiniz. 2 NOLU bölümde yine bildirim tarih ve saatini, 3 NOLU bölümde de “Tercihlerini Aday Kendisi Bildirmiştir” yazısını göreceksiniz. (Eğer ÖSYM bürosunda tercih yaptıysanız burada kurumun ismi yer alır.)

TERCİHLERİNİZ HAYIRLI OLSUN. ALLAH’A EMANET OLUN.

 

 

96 yorum

  • Evet tercih işlemleri bitti. Ne zaman açıklanacağı belli değil. Sınav sonuçlarını açıklamadaki hızlarına bakılırsa 10 gün içinde açıklanması normal olur.

 1. Hocam kartal anadolu teknik lisesi makine bolumunden mezun oldum bu yil sinavsiz gecis ilearmara uni. Makine bolumunu yazdim ilk iki siraya ilki gunduz ikincisi ikinci ogretim. Yerlesme olasiligim nedir sizce ?

  • Geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre okul türündeki “3” sayısında en son teknik lise öğrencilerinin yerleşmiş olduğunu görüyoruz. Buda tüm ATL mezunlarının yerleştiği anlamına gelir. Tabi bu seneki başvuran öğrenci sayısı vs. bilmiyoruz.

 2. hocam özür dileyerek bir sorum olucak. sınavsız geçiş için normal tercih yapıyoruz bunu anladım. yerleştirme önceliği önce yeni mezunlar vs. bunuda anladım. peki hocam daha sonra yerleştirme önceliği tercih sırasına göremi olucak? yoksa meteb bölgesine göremi olcak yani örneğin ben kendi metem bölgem dışındakileri önlere yazdım kendi meteb bölgemi 20. sıraya yazdım direk 20. sıradakimi gelir yoksa tercih sırasına göremi olur?

  • Yerleşme olasılığınız düşük ama daha çok istediğiniz yerleri en üste daha az istedikleriniz ama yerleşme olasılığınız yüksek olanları alt sıraya gelecek şekilde bir liste oluşturun. En üstten bakılarak şartları hangisinde taşıyorsanız ona yerleşirsiniz. Eğer yerleşme olasılığınız yüksek olanı üste yazarsanız alttaki tercihler ölü tercih olmuş olur. Çünkü direk üsttekine yerleşirsiniz. Sistem diğer tercihlerinize bakmaz. (Umarım anlatabilmişimdir.)

 3. Hocam ilginiz için teşekkürler.Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak özel bir üniversiteye burslu olarak yerleşmek istiyorum.(Kadir Has)%100,%50,%25 burs imkanları var.Hepsini sırasıyla tercih edebilirmiyim.%100 olmassa %50 cıksın mantığıyla.

  • Sınavsız geçiş öğrencilerine burs imkanları ile ilgili okulu arayarak bilgi almanızı ondan sonra tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. Çünkü bazı özel ün. bursu YGS puanına yada yüzdesine göre veriyor.

 4. hocam öncelikle bu ilginizden dolayı teşekürler.. hocam ben anadolu lisesi 2013 mezunuyum.. y.ygs2:424. ben 2 yıllık ilk ve acil yardım bölümünü okumak istiyorum.. ancak Sağlık meslek lisesi ögerencilerinin bu bölüme sınavsız geçiş haklarının olduğunu biliyorum.. ben yine de tercihim de bu bölüme büyük yer verdim.. yakalşık 20 tane bu bölümden devlet üniverstesi 5 tanede vakıf ( tam burslu) etti 25. yazdım 5 tanede her ihtimale karşı lys tercihinde bulundum.. kısacası hocam benim bu puanla bu tercihle bu 2 yıllık bölüme gitme şansım % kaç… soruma vakit ayırdığınız için şimdiden teşekürler…

  • Puanınız oldukça iyi ancak ösym ***rehberlik*** sayfasında geçen yılın yerleştirme bilgilerini sorguladığımızda, tüm programların sınavsız geçişle öğrenci aldığını görüyoruz. Belki yeni açılan bölümlere yerleşme şansınız olabilir. Hem yerleştirme önceliği hem de min.puan sütunu kesikli çizgi olanlar yeni açılan bölümler.

   • hocam. yer.önceliği sütununda o 12,2,i,94 falan onlar ne demek … tercihte dediğiniz gibi yeni açılan bölümlerden de bulundum özel tam burslu sayısınıda arttırdım… hocam bu bölüme yerleşirmiyim.. yerleşme şansım bu şekilde %30 mu %50 mi %90 mı ? içim rahat degil hocam!!!

 5. hocam öncelikle iyi günler diliyorum.

  Size sorum hocam;

  Büro yönetimi bildiğiniz üzere ismi değişti ve hocam bizim şimdi sınavsız geçişle geçebileceğimiz bölümler nelerdir kesin bir bilgi verebilirmisiniz rica etsem 2 gün kaldı ve buro yönetımı mezunları mağdur durumda. Benim alan kodum 3675 nerelere geçiş hakkım var.

  • Ben ilk yayınlanan kılavuza göre 3675 kodlu Büro Yönetimi mezunlarının, sağlık bölümlerini sınavsız geçişle tercih edemeyeceklerini yazmıştım.Ancak 3 temmuz’da yayınlanan kılavuza göre
   Sayfa 367’de
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

   sayfa 372’de de
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   bölümlerini tercih edebilecekleri görülüyor.Son durum bu.(***şuradan*** indirip kendinizin de bakmasını istiyorum)

   • Hocam görünen o ki bizimle oyun oynuyorlar mağdur bırakmak amaçları galiba. Ben burdan şunu anladım herhalde geçebileceğimiz bölümler eskisigibi 7 bölüm bizden sonrakilere bu işlem yapılacak gibi.

    • Muhtemelen bu sene değişikliği yapmak istediler ancak hala bazı okulların mezuniyet kodlarını değiştirmediğini fark edince ertelemiş olabilirler. Hakkınızda hayırlısı olsun.

  • Diploma puanına göre yerleşme şansınızı bilemem.Mezuniyet bölümünüz, yerleşmek istediğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri, kontenjanı, başvuran öğrenci sayısına göre değişir.

    • Geçen senenin yerleştirme önceliklerine baktığımızda, başvuruda bulunan tüm sınavsız geçiş öğrencilerinin yerleştiğini görüyoruz. (Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olduğundan, meslek liselilerin tamamı yerleşmiş düz liseden bile YGS ile öğrenci almış demektir.) İlk tercihinize yerleşme olasılığınız çok yüksek diyebilirim.
     103951025 FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) Karakoçan MYO Bilgisayar Programcılığı 40 – – – – 203,87564

 6. Merhabalar hocam ben siirt anadolu ticaret meslek lisesi bigisayar bölümü öğrencisiyim bu sene mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum hangi bölümlere tercih verebilirim yardımcı olurmusunuz siirt üniversitesinde okumak istiyorum

  • Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Siirt Bilgisayar Programcılığı sınavsız geçiş öncelikleri 12,2,D,94. Sizin zaten okul türünden de avantajınız var bu bölüme rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Diğer sınavsız geçiş bölümlerinizi de inceleyin. Eğer seçmek istediğiniz farklı bir program varsa http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program adı kısmına yazarak, şehir olarak Siirt’i seçip sorgulayabilirsiniz.

 7. Merhaba, hocam ben elektrik bölümü mezunuyum ve Ankarada yım, uzaktan eğitim ile okumak istiyorum ama hangi üniversitelere başvuru yapacağımı bilemedim. ayrıca tercih kodlarını da bulamadım.

  • Emrah Bey, ben ÖSYM ***rehberlik*** sayfasında Elektronik Haberleşme Teknolojisi (Uzaktan Eğitim) şeklinde arattım sonuçları bağlantıya tıkladığınızda göreceksiniz. Birde aöf Elektrik Enerjisi Üretim,iletim ve Dağıtım var. Ona da şuradan bakabilirsiniz.

 8. hocam ben gecen sene mobilya ve dekarasyon bolumu mezunuyum bu sene sınava girdim ama barajı gecemedım ben kendı bolumumun dırek gecıs hakkını kulanacagım unuversıtelere baktım yazıyorku 2012 ösys en kucuk puanı var ben oraları tercıh etsem gelmez mı yoksa yanlıs yeremı bakıyorum bıde bana gelme olasılıgı yuksekmı

  • Sınavsız geçişte ilk bakılacak değer puandan ziyade mezuniyet yılıdır. Daha sonra okul türü, il içi olması ve sonra puandır. Bu durumda siz http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program ismini yazarak sorgulama yaptığınızda çıkan sonuçların yerleştirme öncelikleri sütununda 12 ile başlayanlara değil 11,10,09 şeklinde daha önceki mezunları alan yerlere bakmalısınız. Bu arada yerleştirme önceliği sütunu boş olup, yanında puan olan yerlerde sınavsız geçişle başvuran tüm öğrencilerin yerleştiği yerlerdir. Bunlarıda tercih listenizde gösterebilirsiniz.

    • Niye yapamayasınız? Sadece 2013 mezunlarının sizden avantajlı olduğunu söyledim. 2012’deki yerleştirme sonuçlarına bakıp önceki mezunların yerleşebildiği programları tercih edebileceğinizi de söyledim. Aynı zamanda yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan yerler tüm sınavsız geçiş öğrencilerini aldığı için sizin eski mezun olmanızın dezavantaj olmayacağını oralara da rahatlıkla yerleşebileceğinizi söyledim.

 9. hocam sıze bır sorum olcaka ben meslek lisesi mezunu deglm bu sene ımam hatıpten mezun oldum. ve ygs 3 puanım 198 bu puanla ıs ımkanı ıyı olan bı bolume gıdermıyım bır fıkrınız varmı yardımcı olursanz cok sevınırım

  • Öncelikle imam hatip lisesininde meslek lisesi olduğunu hatırlatayım. Sınavsız geçişle 2 yıllık açıköğretim ilahiyat bölümünü tercih edebiliyorsunuz. Rehber öğretmen değilim,bölüm ve meslekler hakkında bilgim yok.

  • Tablo 3A’dan tercih etmek istediğiniz alanınızla ilgili programın kodunu tercih listenize ekliyorsunuz. Normal tercihlerden farklı değil.

 10. Merhaba,

  Öncelikle teşekkür ediyorum. Sınavsız geçiş tercih işlemleri videosu çok iyi ve anlaşılır olmuş. Okulda hocalar bile bu kadar detaylı olarak anlatmamışlardı. Benim sorum şu muhasebe finansman alanıyım. Sınavsız geçiş alanım dışında seçmek istediğim bir bölüm var. Örneğin Çağrı merkezi hizmetleri bölümünü seçmek istiyorum. Yer.Önc. ve Min. Puan bölümlerinde (- – – – )ibaresi yer alıyor. Bu durumda yine de bu alanı tercih yapma imkanım var mı? Onu öğrenmek istiyorum.

  • Siz hangi okula baktınız bilmiyorum. Eğer her iki değerde —– ise yeni açıldığını ve bu sene ilk defa öğrenci alacağını gösteriyor. Ben ***şurada*** sorguladım. Sınavsız geçiş öğrencileri ile kontenjanı dolmadığı için YGS-4 puanıyla öğrenci alan diğer okulları da görebilirsiniz. Siz de YGS-4 puanı ile tercih yapabilirsiniz.

 11. Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullanmak İstiyorum.
  Ama Sınavsız Geçiş yapabileceğim üniversiteler tarzında bir liste varmıdır , veya nasıl yapabilirim
  bu konuda bilgi verirmisiniz ?
  çok teşekkür ederim.
  YGS’dende Okul Puanıyla Birlikte 215 Puan Aldım.
  Orta öğretim başarı puanımda 335 civarında.

 12. merhaba ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum geçiş hakkımı kullanıcam acaba bize de ek puan geliyor mu? yoksa sınava girenlere mi ek puan geliyor sadece?? şimdiden teşekkürler..

  • Sınavsız geçişte ek puan olmaz. Çünkü zaten tüm sınavsız geçiş öğrencileri o meslek dalının öğrencileridir. Tabi kendi aralarında önceliği belirleyen kriterler vardır. Bunları da şuradan görebilirsiniz.

 13. Merhaba öncelikle iyi günler , benim sormak istediğim 13,4,İ,95
  bu sene bu öncelikler olacak sanırım 4 yani Anadolu Teknik liseliler öncelikli , TL ‘in girme olasılığı yokmudur ?

  • Şu anda bunu söylemek mümkün değil, ama mutlaka tercihleriniz arasında olmalı. Belki bu yıl ATL’den başvuranların sayısı az olur ve Teknik Liselerde yerleşebilir.

 14. s.a ben ticaret lisesi muhasebe bölümündne mezunum,diploma puanım 57 bunu beş ile çarptım dediğiniz gibi 285 çıktı lakin klavuzda direk geçişin puanları yamıo yani biz diploma puanıyla gireceksek iki yıllığa o puan sistemine nasıl nerden bakıcaz ben bankacılık bölümünü istiyorm istanbul 2. öğretimede razıyım olurmu hocam bi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

  • A.s. Sadece sınavsız geçişte diploma notunun 4.sırada önemli olduğunu düşünürsek sizin ondan önce tercihte bulunacağınız bölümün diğer yerleştirme önceliklerine bakmanızda fayda var. Ayrıca şunu da hatırlatmakta yarar var, eğer yerleştirme öncelikleri sütununda 12,2,İ,94 gibi bir değer varsa yanında yazan puan değeri YGS değil, AOBP puanıdır.(Geçen yıl AOBP hesaplaması kullanılıyordu, vazgeçildi. Yine de aşağı yukarı ölçüt olabilir.) Eğer yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi ile gösterilmişse yanındaki puan alan dışı yada genel liseden yerleşen öğrencinin YGS puanıdır. Geçen yılki yerleştirme önceliklerini incelediğimizde İstanbul, Marmara ve Yıldız Teknik’in öncelikle Anadolu Ticaret Meslek öğrencilerini aldığını görüyoruz, İstanbul ve Marmara 2.öğretimleri düz ticaret öğrencisi de almış ancak AOBP’leri oldukça yüksek. Ben yine de garanti olmasa da tercihlerinizde en üste İstanbul ve Marmara 2.öğretimleri yazmanızı tavsiye ederim. İstanbul’da pek çok özel üniversite de bu program var. Ama bursluluk durumlarını arayıp öğrenmeden tercih yapmayınız.

 15. Merhaba hocam ben elektrigin alt dalı olan endüstriel onarım bakım bitirdim ve aklımdaki mersin elektige gidip oradanda kocaeli elektrik müh. direk geçiş yapmak ama aklıma takılan soru şu şimdi ben elektige gidebiliyor muyum 2 yıllık yoksa bitirdigim bölümün devamına mı gidiyorum ?

  • Elektriğin tüm dalları size de açık olması lazım. Yalnız dalınızın ismine kılavuzda rastlamadım. ***Şu sayfada*** elektrik lise mezuniyet alan dalları ve karşılarında seçebilecekleri bölümler var. Sizinkini bu mezuniyet bölümlerinden biri olmalı.

 16. hocam bi sorum daha olacak uzaktan egitimde harç parası varmı veya alınan bi ücret tahmini ne kadardır normal ünv.. den çok diyolar ??? açık öğretimde ücret varmı ?

   • hocam 2 adım var ikisinide kullanıyorum . sizden tatmın edici bi cevap beklerdim googleden net bi bilgi alacak olsam size sormazdım admin herşeyi bilmiyorsa sınavsız geçi adı altında baslık site açmasaydı ! yanlış anlamayın saygı duyuyorum tsk hersey için !

    • Aşağıdakileri de siz yazmışsınız, üstteki yazıyı da. Söyleyecek söz yok.
     “hocam çok teşekkur ederim gerçekten internet ortamında ilk defa bu kadar eksiksiz tam bilgiye sizle ulaştım Allah razı olsun.”
     “MRB HOCAM HARIKASINIZ 🙂 TSK YARDIMLARINIZ İÇİN”

      • Böyle bir mecburiyetim zaten yok. İlk 4 ay yorum kısmı kapalıydı. Bilgim olmayan konuda yorum yapmıyorum.3940 kişiye yanıt vermişim.Arada sizin gibi yardımcı olamadıklarım da oluyor.Mutlaka size de yardımcı olacak başka siteler vardır.

 17. MRB HOCAM HARIKASINIZ 🙂 TSK YARDIMLARINIZ İÇİN BNM 2 SORUM OLACAK 1.Sİ TERCİHLERİMİ KAÇ DEFA DEGİŞME HAKKIMIZ VAR BEN 10. DEĞİŞTİMDE :)2.SİDE BN MUHASEBE BÖLÜMÜ MEZUNUYUM YGSDENDE 140 I GEÇTİM DİĞER BÖLÜMLERE TERCİH HAKKIM VARMI MESELA ADALET ??? TSK SİMDİDEN…

  • Ayın 18’ine kadar istediğniz kadar değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Sınavsız geçiş bölümlerinize şuradan bakabilirsiniz. Bu arada ya BERAT olun ya BURAK kiminle muhatap olduğumuzu bilelim değil mi?

 18. Hocam 30 tane liste çıkardım kağıda yazdım. Tek sıkıntım ilk başlara hangi bölümü yazmam gerektiği. Basım ve Yayın Teknolojieri mi? Bilgisayar Programcılığı mı?

  • Kardeşim normalde bölüm tavsiyesinde bulunmuyorum ama branşım bilişim teknolojileri olduğu için bu konuda yorum yapabilirim. Programcılık zor gibi görünse de mantığını kavradıktan sonra çok keyifli ve kazançlı bir meslektir. Basım ve Yayım teknolojileri de tasarım ve görsellikle alakalı olup, kişisel yetenekleriniz doğrultusunda kendinizi geliştirmeniz gereken yine kazançlı bir meslektir. Kendinizi hangisinde iyi hissediyorsanız buna göre bir sıralama yapmanız uygun olacaktır.

 19. hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmıstım sadece 1 dönem gittim ve bidaha kullanmak istedim fakat sınavsız geçiş ücretini yani başvurmayı unuttuğumdan dolayımıdır yoksam üniversite okuyor olarak göründüğündenmidir anlamadım tercih yapamıyorum biraz bilgi verirmisiniz

 20. hocam iyi akşamlar oğlum tercih hakkını kullanmıyacak seneye tekrar sınava girecek bunu bir yere bildirmemize yada bir işlem yapmamıza gerek varmı, seneye başvurmak için tekrar nezaman başvuru yapacağız .

  • Herhangi bir bildirimde bulunmanıza gerek yok. 2014 başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Tahmini olarak Aralık son haftası ile Ocak ayının ilk 15 günü diyebiliriz.

 21. ya meraba ben emine ben osym den tercıh yaptım ama sınavsız gecıs hakkımı kullanarak yapmak ıstıyorum saglık meslek lisesi hemsirelik bolumunu bıtırddım sınavsız gecısı nasıl yapcam ban ayrıntılı bı acıklama yapar msınız lutfen

  • Yazıda özellikle belirttim normal ygs tercihleri ile sınavsız geçiş tercihleri arasında hiç bir fark yok. Aynı listeye sınavsız geçişle tercih ettiğiniz programın kodunu ekleyeceksiniz.

Yorumlar kapatıldı.