Tercihlerde Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Yazımıza oy verir misiniz?

Önceki yazımızda İnternetten Tercih İşlemi’nin nasıl yapılacağını anlatan ***bir video*** yayınlamıştık. Bu yazımızda da tercih dönemi içinde tercihlerimizde nasıl değişiklik yapılacağına dair yazımızı ve videomuzu bulacaksınız.

ÖSYM’ye bildirmiş olduğunuz tercihlerinizi, tercih süresi içerisinde değiştirebilirsiniz. ÖSYM’ye bildirilmiş olan tercihlerinizi değiştirmek için aşağıdaki işlem adımlarını takip ediniz: 

 1. “Tercih Değiştir” bölümüne girerek yapılan uyarıları dikkatlice okuduktan sonra “Tercih Değiştirme İşlemine Başla” düğmesini tıklayınız.
 2. ÖSYM’ye bildirilmiş olan tercihleriniz değişiklik yapabileceğiniz şekilde gösterilecektir. Tercihleriniz üzerinde istediğiniz değişikliği yaptıktan sonra “Tercih Listem Hazır, Tercih Bildirme İşlemine Devam Etmek İstiyorum” düğmesini tıklayınız.
 3. Çıkan ekranda tercih veya tercihlerinizi kontrol ederek “Tercih Listemi Kontrol Ettim, Tercihimi Bildirmek İstiyorum” düğmesine basınız. Önceki bildirmiş olduğunuz tercihleriniz silinerek yenileri ÖSYM’ye bildirilmiş olacaktır. “VAZGEÇ” düğmesini tıklamanız durumunda önceden ÖSYM’ye bildirmiş olduğunuz tercihleriniz geçerliliğini koruyacaktır.
 4. Tercihlerinizin sistem tarafından başarıyla alındığına dair mesajı aldıktan sonra “Yazdır” düğmesini tıklayarak yazıcıdan çıktısını alınız.

TERCİH DEĞİŞTİRME İŞLEMİNİN NASIL YAPILACAĞINI VİDEODAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

60 yorum

 1. hocam merhaba ben 2 yıllık tercih ettim ama arkadaşımda 2 yıllık etmiş o 180 barajını geçti ygs den ama tercihlerine baktım tercih ettiği üniv en düşük puanı 309 diyo ama arkadaşım ygs’den 180 aldı 2 yıllıkkta puan önemlimi yani kendi bölümümüzde istedğimiz her yeri yazabilirmiyiz ? atıyorum puanı 230 olsa 2 yıllık gidebilirmiyiz ygs’den düşük alsak bile ?

  • Altında ve üstünde YAZDIR butonu çıkan son sayfada 2.satırda “Tercihleriniz ……. tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” şeklinde yazar.

 2. hocam bu snee meslek lisesi mezunuyum obp 289 çocuk gelişimi mezunuyum arastrmama gore gelmez gıbı bı yardımcı olun sızce terchleri nasıl yapıyım cıkma ıhtımalı nasıl olur sız daha ıyı bılırsınz

  • Bu gün kendi okulumun çocuk gelişim öğrencileri ile de tercih yaptık. Bu bölüme genelde il dışından yerleşilmiyor. Yani her ilde kendi öğrencileri yerleşiyor. Bizim ilimiz Kocaeli ve burada Çocuk Gelişimi bölümü yok. Eğer sizin ilinizde var ise en başa orayı yazmalısınız. Bunun dışında eğer maddi açıdan sorun yoksa 2.öğretim olarak yazabileceğiniz 5-10 yer var. Aşağıdaki listede ilk 2’si gündüz diğerleri 2.öğretimdir. Kendinizde iyice araştırmadan tercih yapmayın.

   107350242 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu (Gündüz)
   107350799 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Gündüz)
   109970182 YALOVA ÜNİVERSİTESİ Çınarcık Meslek Yüksekokulu
   103271363 DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) Emet Meslek Yüksekokulu
   104770393 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
   106370231 KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KARAMAN) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
   106670273 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ Keskin Meslek Yüksekokulu
   106770518 KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
   107370264 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu
   107370643 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
   107870117 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulu

   • ıkıncı ogretimde yapabılırım sorun degıl.. ben ıstanbuldan mezun oldm ama ıstanbulda omadıgı ıcın metep dısı yapıcam . bunlardan gelme ıhtımalı olurmu yanı bıde yenı acılanlar var sınopta gazı unıverstesınde puan bellı degl onlarıda yazsam ne olur

    • Bunları yazarsanız “kesin olur” diyemem. Ancak incelediğimizde yerleştirme önceliklerinde METEB kısmı “D” olduğu için listeye alınmalı diye düşünüyorum. Evet yeni açılan bölümleri de listenize dahil edin. En çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru tercih listesi yapın.

  • Evet 2012’de sınavsız geçişlerin tamamı yerleşmiş YGS puanı ile de öğrenci almış demektir. Bu bölümlere yerleşme ihtimaliniz çok yüksektir.

 3. Hocam bu sınavsız geçiş için tercihlerde kodları yazarken özel bi kod gerekiyormu? Birde acıköğretim işletme kodunu nereden bulabilirim?Teşekkürler…

  • Sınavsız geçiş için bölümlerin ayrı bir kodu yok. Tablo 3A’daki bölümler sınavsız geçiş bölümleridir. Sizin alanınızın devamı olan bölümleri Tablo 3A’dan seçebilirsiniz. ÖSYM’nin rehberlik sayfalarından kodlara ulaşabilirsiniz. ***Bakınız***

 4. hocam ben sınavsız geçiş yapıcam ormancılık ve orman ürünleri tercihlern arasına bitane fidan yetiştirmeciliyi karışmış oda alanım içindemi yoksa ygs puanlımı

 5. hocam tercihlerimi şimdi deyiştirdm beyaz sayfa çıktı tercihleriniz başarı ile ösym ye bildirilmiştir dedi ve çıktısını aldm odudumu tercihim

 6. Hocam merhaba

  Geçen sene Mezun Oldum.Bu senede sınavsız geçiş yapmak için 4-5 adet bölüm tercihinde bulundum..
  Acaba açıkta kalma ihtimalim varmıdır?

  • Tercih ettiğiniz yerlerin kontenjanlarına, yerleştirme önceliklerine göre bu yıl başvuruda bulunacakların durumuna göre değişir. Bunun cevabını kimse bilemez.

 7. Teşekkürler, evet hocam aynı il içi. O zaman 4 yazanları da tercihlerde yazayım. Yani demek oluyor ki Anadolu Meslek, Anadolu Teknikten bir adım önde. Peki, 3 olan biri bütün hepsini yazabilir mi?

 8. Hocam öncelikle iyigünler dilerim.İstediğim bir bölüm var,hocam meslek lisesi mezunuyum.Sosyal Güvenlik tercih ediyorum,ama internet’ten araştırma yaptığımda hep Sosyal Hizmetler çıkıyor ikiside aynı bölüm’mü ismi’mi değiştirildi.Ben açıköğretim olarak tercih etmek istiyorum.Açıköğretim’de Sosyal Hizmetler yazıyor fakat Sosyal Güvenlik yazmıyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 9. Hocam, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, 3 mü 4 mü? oluyor.
  12,4,İ,94 bir bölüme, Anadolu Meslek lisesi mezunu olarak yazmam doğru mudur? Teknik lise den almış gözüküyor şansım var mı yani?

  • En son yazdırma sayfası geldiğinde artık yeni tercihleriniz görünüyordur ve üstte değiştirdiğiniz tarih ve saatle ÖSYM’ye bildirildiği yazıyor olacaktır.

  • Kılavuzda karşısında değer yer almıyor. Muhtemelen yeni açılan bir bölüm. Eğer Muğla’daki bir liseden mezun olduysanız yerleştirilme olasılığınız çok yüksek.

 10. hocam merhaba bu devlet yurduna başvurular nasıl lur tercih sonuçları açıklandıktan sonra felanmı hocam bi aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  • Muğla Köyceğiz MYO yerleşebilir miyim? demişsiniz. “Herhalde mezun olduğunuz bölümü ve gitmek istediğiniz bölümü benim tahmin etmemi istiyorsunuz? Lütfen biraz dikkat. Her gün 300-400 kişiye hizmet vermeye çalışıyorum.

 11. hocam tercihimi deyiştirdm ve yazıcıdan çıktısını aldm kağıdın en üstünde tercihleriniz ösym ye başarı ile bildirilmiştir yazıyor oldumu benim tercihim

 12. 12 2 i 94 ögrenci almış bir programa ben il dışından 3 yani anadolu meslek olarak tercih yapsam öncelik kimin yerleştirmede benim yerleşme şansım nedir???

2 geri izleme / bildirim

 1. Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım) | Sınavsız Geçiş
 2. Tercihlerin Onaylandığını Nasıl Anlarız? | Sınavsız Geçiş

Yorumlar kapatıldı.