Sınavsız Geçişle mi YGS puanı İle mi Aldığını Nasıl Anlarız?

Yazımıza oy verir misiniz?

Son günlerde hem düz lise, hem de meslek lisesi mezunu adaylardan bu konuda çok fazla soru gelmeye başladığı için bu konuyu açıklama gereği duydum.

Bir bölümün sınavsız geçişle mi yoksa YGS puanı ile mi aldığını nasıl anlarız?

Öncelikle genel olarak kılavuzda yayınlanan Tablo-3A’da yer alan tüm bölümlerin ilgili meslek lisesi alanından mezun olmuş adaylar için öncelikli olduğunu hatırlatayım. Yani bu programlarda açıklanan kontenjanlara önce meslek lisesi mezunları yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilir. Eğer kontenjan kalırsa YGS puanı ile de düz lise yada alan dışından öğrenciler bu programlara yerleşebilir.  Tablo-3A için tıklayınız.

Meslek lisesi öğrencilerinin yada diğer öğrencilerin herhangi bir önceliği olmayan sadece YGS puanı ile öğrenci alan programlar ise Tablo-3B’de yer almaktadır. Tablo-3B için tıklayınız.

Şimdi gelelim asıl sorulara;

Kılavuza bakarak bir bölümün bir önceki sene “sınavsız geçişle mi” yoksa “YGS puanı” ile mi aldığını nasıl anlayabilir?

Kılavuzda bölümün yanında yazan minimum puan OBP puanı mı YGS puanı mı?

Aşağıda aynı üniversitesinin 2 ayrı programının 2013 yerleştirme sonuçlarını görüyoruz. Üstteki Bilgisayar Programcılığı (Gündüz) bölümünün yerleştirme önceliklerinde 13,3,D,93 değerleri bu programın sınavsız geçişle öğrenci aldığını gösteriyor.  Bu durumda Min. Puan sütunundaki puan son yerleşen öğrencinin OBP puanıdır. (Yani Diploma NotuX5 şeklinde hesaplanan puandır.)

Alttaki Bilgisayar Programcılığı (İÖ-Gece) bölümünün yerleştirme öncelikleri sütunun ——- (kesikli çizgi) şeklinde olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı sınavsız geçişle başvuruda bulunan tüm adaylar bu programa yerleşmiş, kontenjan dolmadığından YGS puanı ile de alan dışından öğrenci almış demektir. Böyle olunca Min. Puan sütunundaki puan son yerleşen öğrencinin YGS-1 puanıdır.

(Bazı programlarda hem yerleştirme önceliği hem de min puan sütununun boş olduğunu göreceksiniz. Bu da  programın yeni açıldığı ve ilk defa öğrenci aldığı anlamına gelmektedir.)

bilgprogtercih

 

 

NOT:  Yukarıdaki görüntüyü ÖSYM’nin Rehberlik sitesinden aldım.  Sizlerde istediğiniz bölümün yada okulun ismini yazarak, istediğinizi şehri seçerek 2013 yerleştirme sonuçlarına ulaşabilir, programların kontenjanlarını, yerleştirme önceliklerini, minimum puanlarını yada koşullarını inceleyebilirsiniz.  ÖSYM Rehberlik Sitesi İçin Tıklayınız.

182 yorum

 1. Hocam Merhaba ben sınava girdim ama geçer not alamadım sinavsiz geçiş hakkımı kullanica m ösym aday işlemlerine giriş yaptığımda kullanılacağımı yada kullanamayacagimi nasıl ve nereye bakarak anliycam?

 2. Meraba hocam, Ben Anadolu Teknik Lisesi İklimlendirme ve soğutma bölümü bu senenin mezunuyum. Sınavsiz Gitmek istediğim üniversitenin geçen sene ki önceliği 14,2,İ,96 Ben bu üniversiteyi Meteb dışından tercih edeceğim. Ama görünüşe göre geçen sene Meteb içinden almış ancak benim de anadolu teknik olduğum için önceligim var. Şimdi ben bu üniversiteye gidebilir miyim? Yanı kısacası Okul türü mü daha önemli yoksa Meteb mi ?

 3. HOcam merhaba. ben gelibolu atatürk meslek teknik anadolu lisesi çocuk gelişimi bölümü 2015 mezunuyum. bu sene ygs sınavında barajı geçemedim geçiş hakkımı kullanacağım.Orta öğretim başarı puanım 359.0050 Sıralama meslek lisesi mezunlarında önemli değil demişsiniz okudum. doğru tercih yapabilmek için en fazla puan ile alan üniversiteden mi başlamam lazım ? bu ortalama puan ile bi yerlere yerleşebilir miyim ? ne yapmam lazım ? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Öncelikle kendi ilinizde programınız varsa değerlendirebilirsiniz. İl dışı tercih yapacaksanız yerleştirme önceliklerinde “D” olan okul türünüz meslek lisesi olduğundan “2” olan yerleri tercih etmelisiniz puan en son bakacağınız kriterlerden.

 4. Hocam bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2014 mezunuyum 2015 sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri kesik çizgi olan yanında bir puan bulunan yerleri tercih ettiğimde kazanma ihtimalim çok yüksek oldu sanırım anlattıklarınızdan çıkardığım sonuç bu çünkü sınavsız geçişe başvuranların hepsini alıyor ayriyetten ygs puanıyla pöğrenci alıyor demek

 5. ben bu sene bilgisayar \veri tabanı programcılığını bitireceğim direkt geçiş yapmam için ygs ye girip baraj geçmem gerekiyor mu ?
  il dışı istiyorum ben ayrıca , şimdiden teşekkürler alper bey

  • Sınavsız geçiş hakkınızı kullanırken adı üstünde sınava girmeniz gerekmiyor. Ocak ayında başvuru yapacaksınız Temmuz’da da tercih yapacaksınız. İl dışı tercihinde yerleştirme önceliklerinde “D” yazan yerleri tercih edebilirsiniz.

 6. hocam merhaba
  bu konudaki yardımınız sayesinde 2 yılda olsa biryeri kazandım,sizden Allah razı olsun 🙂 adresiniz mail adresime atın size baklava yollucam 🙂 ciddiyim

 7. hocamm istanbul üni. acıkogretim coğrafya bolumunde okuyorum,2012 yılı anadolu teknik mezunuyum,kendi alanıma geçiş yapmak için ygs ye girdim,basvuru kağıdımda baska bir yüksek öğretim programına kayıtlıyım şıkkını işaretledim,tercihlerimi yaptım.İki senelik geçiş hakkım olan bölümleri yazdım yani bir hata yapmışmıyım acaba ?

 8. ben tercih yaptım tercihlerimde gözüküyor tıklıyorum 2014-ösys tercih de tik işareti olması lazımmış bende yok ama tercihlerimi görüntüle var yanında tıklıyorum orda var tercihlerim. o tik işaretinden sıkıntı olur mu?

 9. Şimdi ıkı yıllık üniversitelerde sıralama onemlı değil diye biliyorum. Mesala şöyle diyim şimdi kılavuza göre pamukkale ünv dış ticaret bölümü ikinci öğretim 220 puan ıle kapatmıs ygs6 turunden. Benım bu senekı ygs6 puanım 226. sıralamam 991bın. Ama sıralama onemlı değil diye biliyorum ıkı yıllıkalrda. Şimdi ben tercıhlerde dış ticaret ıkıncı öğretim pamukkaleyı 4.sıraya yazdım
  gelirmi sizce

 10. Hocam tekrardan merhaba size sordugum bu ikinci sorum olcak simdi istanbul 2013 te istedigim bolumde son olarak dısardan almıs ama and.teknık ten almıs ben ise meslek mezunuyum ama diyelım kontenjan dolmadı girme olasılıgım varmıdır simdiden teşekkürler…

 11. Hocam meraba ben Tekirdağ ilcesınden 2014 mezunuyum yani 96 mezunuyum oncelık benim oldugunu bılıyorum simdi Tekirdağ 2013 yerleştrmelere baktm mekatronık dısardan almıs yani ben her türlü giriyormuyum oraya meteb ici oldugum icin?

 12. merhaba hocam.Bu sene mezun oldum bölümüm muhasebe ve maalesef bir tane sorumlu dersim var obp 305 tıbbı dökümantasyonluk ve sekreterliği yazabilir miyim ve bir dersimin olması tercihlerimi engeller mi?

 13. merhaba hocam, ben 2013 sağlık meslek lısesi cevre saglıgı bolumu mezunuyum. gecen sene sınavsız geciş yaptım ama gelmedi bu senede yapabilirmiyim acaba ? bölüm fizyoterapi

 14. hocam meslek yüksek okulunu tercih ederken tercih sırası önemli mi? şimdi mesala benim OBP 320 diğer çocuğun OBP 300 ama o mesala marmara üni.1 ye yazdı ben 30. ya yazdım onun puanı düşük ama o 1. ye yazdığı için girebilir mi?

 15. Hocam merhaba, anadolu sağlık lisesi mezunu olarak 2 yıllık direkt geçiş hakkımı kullanacağım. baktığım bölümler istanbulda tam burslu bölümler. bu bölümlerin öncelik sırasında 13,2,i,95 yazıyor. ben anadolu sağlık bitirdiğim için çok yüksek olasılıkla girer miyim? çünkü baktığım tüm bölümler 13,2,i,95 yazıyor hatta bazıları 12 ile başlıyor. benim okul türüm 3 oluyor di mi? yani ilk öncelik ben de di mi hocam? çok kafama takıldı. Sağ olun…

 16. Hocam merhaba ben acik lise meslek mnezunutyum 2013 yil çocuk gelişimi 61.70 okul puanim meteb dişi yerleri yaznca gelme sansi nedir . bide 370 puyan türünden alan yerlerin gelmne şahsi

 17. Mrb meslek lisesi cikisliyim ygs girdim alanim disi onlisans programlarina basvuracam fakat bolumun ozel kosul aciklamalarinda bulunan or/ 13,i, 95 klavuza baktgmda 95 numarali kosulun aciklamasi farkli bir uni. Ucretlendirme tablosu olarak gozukuyor.bunu dikkate almalimiyim yoksa belirttiginiz gbi onceki yilin ogrenci bilgisimi oluyor?

  • Sizin baktığınız yerleştirme öncelikleri, 13 2013 yani son mezunlarla kontenjanın dolduğunu, “İ” sadece il içinden öğrenci aldığını, 95 ise son yerleşen öğrencinin doğum tarihini gösteriyor. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx sayfasında program adı kısmına tercih etmek istediğiniz programın adınız yazın ve aratın. Koşullar kısmı kırmızı renkli ve link şeklinde olacaktır. Tıkladığınızda açıklamasını gösterir.

 18. MERHABA BEN DENİZCİLİK MESLEK LİSESİ(SU ÜRÜNLERİ) MEZUNUYUM.ÜNİVERSTEYİ SINAVSIZ GEÇİŞLE DENİZ VE LİMAN İŞLETMECİLİĞİNE GİRMEK İSTİYORUM OBP PUANIM 396.SİZCE GİREBİLİRMİYİM.2014 MEZUNUYUM YAŞ 17

 19. Hocam merhabalar. Ben meslek lisesi Makine Ressamlığı Bölümü mezunuyum İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler MYO’na sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Makine İÖ bölümü bu sene 13,2,İ,95’den alıyormuş. Bütün öncelikleri bana uygun tek tercih yapsam sizce kazanma olasılığım varmı? Birde hocam sabah eğitiminin önceliği ise 13,3,İ,93 bu yazmalıyım? Diploma puanım 65,68 5 ile çarpınca 328 puan yapıyor.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Bu sene bu değerlerle almıyor. Bunlar geçen sene en son yerleşen öğrencilerin değerleri. Yani siz 2013 mezunu iseniz yerleşmeniz zor çünkü büyük ihtimalle 2014 mezunları ile kontenjanlar dolacak. Bu arada bölümün 2.öğretim OBP 377,35 görünüyor. Sizinki 328 bu konuda da dezavantajlısınız.

 20. hocam ben meslek lisesi mezunuyum dikey geçiş yapacağım obp puanım 370 ama ben 410 puanlı myo tercih etsem kazanma ihtimalim varmı bide myo en iyi devlet üniversitesi nerede bi fikriniz varmı

 21. Merhaba ben meslek lisesi motorlu araclar bolumu mezunuyum snavsiz gecs yapabilecegim bolumler herhangi devlet universtesinde olsa bile orayi puansi tercih edip snavsiz gecs hakkmla gidebilirmiyim?

  • Tablo-3A’da yer alan tüm üniversitelerin alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Size tavsiyem https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde bölüm adı, okul adı yazarak isterseniz şehir de seçerek aratma yapın. Çıkan sonuçlarda yerleştirme önceliklerini inceleyin. Orada yer alan puanın YGS mi OBP mi olduğunu nasıl anlayacağınızı ***şu sayfada*** anlattım. Kontenjana ve yerleştirme önceliklerine bağlı olarak yerleşememe durumunuzda olabilir. O nedenle tercih yaparken yerleştirme önceliklerin çok dikkat edin.

   • hocam bide ben bu sene meslek lisesini bitirdim(teknik lise okudum). diploma notum66.33 hocam ben 2 yıllık dikey geçiş yapıcam bunu bunu yababileceğim okulların yaınında 13,2,İ,95 bunun gibi şeyler yazması lazım demi

    • Siz sınavsız geçiş yapıyorsanız alanınızın yanında bu değerlerin olması yada olmaması çok önemli değil. Hatta yerleştirme öncelikleri boş ve yanında puan değeri varsa sınavsız geçişle tercih edenlerin hepsi yerleşiyor alan dışından bile öğrenci alıyor demektir. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 22. hocam ben 2006 kız teknik lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımdan yararlanablyormyum 88 dogumluyum. 244 ygs puanı orta ögretim başarı puanım 335 çıkma ihtimali varmı yeni açılan bölümler var kriterler belrtlmemmş ben sosyal hizmetler bölümünü okumk istyorm cvp vermeninizi beklycem kolay gelsn.

  • Örgün bölümler için pek şansınız olduğunu düşünmüyorum. Çünkü son yılın mezunları ile kontenjanları doluyor. Yeni açılan bölümlerin kriterleri bu yılki yerleştirmeler yapılınca ortaya çıkacak. Ek yerleştirmelerde boş kontenjan kalırsa bu yıl için önemli olacak kalmazsa seneye işimize yarayacak. Size tavsiyem Sosyal Hizmetler aöf tercih etmeniz kodlarını şu sayfadan görebilirsiniz.

 23. hocam yine ben rahatsız ediyorum ama 🙂
  öcenliği 13,2,i,95 olan ve min puanı 321 olan uzaktan eğitime ben yani anadolu teknik ve obp si 300 olan yazsam kazanma şansım yüksekmi?

 24. Esenlikler geçen sene mezun oldum ve geçen sene tercih yapmadım ,bu senede bazı sıkıntılardan dolayı 2 senelik gitmek zorundayım,bu sınavsız geçiş yapmak istiyorum öncelikler bu seneki mezunlardamı yani ben yerleşememmi ?

 25. Merhaba, Tablo 3A da bulunan özel üniversitelere başvurabiliyor muyuz sınavsız geçiş olarak? Yani örneğin, Ankara’da Turgut Özal üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı bölümü tam burslu olarak 13,4,İ,95 buna başvurabiliyor muyum? veya Plato MYO İstanbu Bilgisayar programcılığı Tam Burslu buna başvurma şansım var mı? Özellikle sormak istediğim bir diğer soru da İçerden ve Dışardan alan üniversitelerin her birine başvurabilirim değil mi? İçerden alan üniversitelerin tek dezavantajı önce içerden başvuran öğrencileri seçmesi diye biliyorum doğru mu?

  • Evet tercih edebiliyorsunuz. Ancak kontenjanlarının çok az olduğunu ve yerleştirme önceliği değerlerinin “4” anadolu teknik lise, “İ” sadece Ankara mezunlarına öncelik verdiğini unutmayın. Diğer sorunuza gelince tüm üniversiteler zaten önce İçeriden başvuranlara öncelik verir. “D” şeklinde gördükleriniz dışardan olanlara öncelik vermiyor. “İ” ile kontenjanı dolmadığından “D” ile alıyor. Yada “i” ile okul türü 3 ve 4 olan olmadığından il dışından okul türü önceliği ile “3” ve “4” olanları alıyor.

 26. merhaba 2 yıllık çocuk gelişim okumak istiyorum ama puanlar 400 lerde geçiş hakkımı kullansam yerleşebilirmiyim acaba diploma notum 75 .. cevaplarınızı bekliyorum

 27. Hocam merhaba.Ben Elektrik Elektronik endüstri meslek lisesi mezunuyum.Diploma notum 71,61.Hocam Ben tercih yaparken İ’yemi bakacam yoksa D’yemi onu anlamadım ve İstanbul da herhangi biryer tutarmi şimdiden tskler.saolun

 28. Hocam merhabalar ben şunu anlayamadım sınavsız geçiş hakkı için tercihleri normal 2 yıllık üniversite seçer gibi yapıcaz kendi alanımız için yoksa tercih yaparken herhangi bir şeye dikkat etmemiz gerekiyormu hocam. bilgilendirirseniz teşekkür ederim . İyi Günler

  • Sınavsız geçiş tercihini alanınızın devamı niteliğindeki bölümlere yapabileceğinizi biliyorsunuzdur. Tercihleri yaparken en önemli unsur yerleştirme öncelik kriterleridir. Bakınız. Tercih işleminin internetten yapılma şekli diğer 2 yada 4 yıllıklar gibidir. ***Şu konuyu*** geçen sene hazırlamıştım. Tercih işlemi nasıl yapılır videolu anlatım.

 29. İyi günler. Hocam ben bu sene motorlu araçlar teknolojisi bölümü mezunuyum. Ygs-6 puanım 172 ve hiçbir puan türünden de barajı geçemedim, bu şekilde muhasebe ve vergi uygulamaları bölümüne tercih yapabilir miyim? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Saygılar…

  • ayrıca yerleşim önceliğindeki “13,3,D,93” olayını pek anlamıyorum ben plastik teknolojisi bölümü meslek lisesini bitirdim direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum direk geçiş hakkım olan bölümlerde (kimya, laboratuvar vs.) 2 yıllık olanların hepsinimi tercih edebiliyorum yoksa yerleşim önceliğinde “d” veya başka bir harf olanlarımı seçebiliyorum
   şimdiden teşekkür ederim

   • teşekkür ederim 8 temmuz gününde aday işlemleri sistemine giriş yaptığımızda tercihler kısmında gözükecek değilmi şuan göremiyorum çünkü
    ve şunu anlayamadım “13,2,D,95” kısmındaki “95” den dolayı sadece 95..96.. doğumlularmı tercih edebiliyor yoksa tercih önceliğin 95..96.. vs olduğunumu anlıyoruz

    • ayrıca hocam ygs3 148,69 ygs5 144,31 puanım var meslek lisesi mezunu ve diploma notum 65 olduğu için 35-40 arası puan gelir diye düşünüyorum eğer düşüncem yanlış değilse ygs3 ve ygs5 puanlarım 180 olucak sizce bu puanla alan dışı yerleşme şansım varmı ygs2 139,19 olduğu için sanırım ygs2 ye okul puanı eklenmiyor ve ygs2 ile hiç tercih yapamıyorum

     • Alan dışında tercih etmeyi düşündüğünüz programa bağlı olarak yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Sadece puana bakarak bunu anlayamayız. Tercih edeceğiniz alan dışı bölümün kontenjanı belki sadece sınavsız geçiş öğrencilerince doluyordur yada çok daha yüksek puanla öğrenci alıyordur.YGS-2 sizde anlamışsınız zaten baraj altında olduğundan puan eklenmez ve tercih yapamazsınız.

    • kafam baya bi karıştı bu yüzden dolayı ayrı ayrı yazıyorum daha doğrusu sonradan aklıma geliyor kb “13,3,D,93″ durumunda 2013 yılında mezun olanlar alınmış oluyor ya ben 2012 mezunuyum bu durumda tercih yapabiliyormuyum

      • ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim büyük bir ihtimal bu sitede başka bir sayfada veya verdiğiniz linkdeki sayfada sorularımın cevabı kesin vardır ama yinede hiç üşenmeden sorularımızı yanıtlıyorsunuz kendi adıma sizi takdir ediyorum tekrar teşekkürler

 30. Hocam örneğin ben 2014 mezunuyum sınavsız gecis yapmak istiyorum fakat obp düsük diyelim baska birisi mezuniyet yılı 2012 olsa fakat obp si yuksek olsa kim daha once yerlesir tesekkurler ??

 31. hocaö size bi sorum olcaktı
  benim puanım 185 harita ve kadastro 195 puanla zonguldakta —- gozukuyo bu kontenjan dolmams anlamındamı yazarsam gelırmı dolmadıgı ıcın

 32. Bu oncelik sirasinda 4anadolu teknik m. , 3teknik ve anadolu m. 2Meslek lisesi mezunu ,1 de ensitutu yaziyor Burdaki ensitutu lafi endustri meslek lisesi icin mi gecerli yoksa endustri meslek lisesi bu oncelik sirasinda nerede hic bi yerde ismi gecmiyor ?

 33. selam hocam
  yerleştirme önceliği 13,3,i,95 olan bir yeri anadolu teknik öğrencisi yazarsa,önceliği teknikden sonramı oluyor yoksa en son sıradamı.tam olarak böyle bir önceliği olan okulda sıralama teknik>anadolu tek.>meslek lisesi>düz diyemi gidiyor

  yada önceliği teknik veya meslek lisesi olan okulu anadolu teknik öğrencisi yazınca sıralama nasıl oluyor yada yazamazmıyız?

  • Anadolu Teknik Lise mezunu eğer mezun olduğu yıl tercih yapıyorsa sınavsız geçişte her zaman en öncelikli olandır. 4 Anadolu > 3 Teknik > 2 meslek >1 eğitim enstitüsü. Yani anadolu mezunu olarak istediğiniz programı yazabilir ve öncelikli olarak yerleşirsiniz.

 34. Merhabalar bu yıl bilgisayar donanım bölümünden mezun oldum.İstanbuldan mezun oldum il dışı memleketime mersine,mersin üniversitesine sınavsız geçiş yapmak istiyorum. diploma puanım 55 obp puanım 276 istedigim okulun puanları ise;
  107450823 Mersin MERSİN ÜNİVERSİTESİ Tarsus MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 50 300,90000 13,2,İ,91

  107451203 Mersin MERSİN ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler MYO Bilgisayar Programcılığı YGS-1 50 366,25000 13,3,İ,95

  107470572 Mersin MERSİN ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler MYO Bilgisayar Programcılığı İÖ YGS-1 50 296,40000 13,2,İ,93

  Sizce bunlardan hangisine yerleşirim şansım nedir?

 35. hocam benim diploma notum 66.81(334.05000) meslek lisesinde teknik liseye gidiyordum sizce bölümüm makine 2 yıldan dgs sınavıyla makine mühendisi olmak istiyorum bunu için makine yi mi seçmem lazım bide makine için sizce bu puanla istanbuldan üniversite tutar mı marmara(iö) 298 puanla almış en düşük kont.30 sizce girebilrmiyim

 36. merabalar sağlık meslek lisesi mezunuyum yaz stajımı yapıom diploma puanım 74.50 yazıyı orta öğretim başarı puanı ise 372.5000 anestezi bölümü bide ege ve akdeniz civarlarında ki üniversiteleri istiom sizce puanım yeter mi

 37. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ygs 5 puanım ek puanlı hali 312 48 binlerdeyim gazi üniversitesi moda tasarım mtokla alıyo ek puan bunda islemiyomu benim kendi bölümüm

 38. Hocam merhaba. Ben açıklise meslek bölümünden bu sene martta mezun oldum. Bilişim teknolojileri bölümünden. Diploma notum 62.17. 1993doğumluyum. Sınavsız geçişle bilgisayar programcılığı yazıcam. Pamukkaleye yerleşme şansım sizce yüksek mi ? Aydında yaşıyorum. Pamukkaleyi ilk sıraya yazıcam 2 ve 3e aydın yazıcam sizce hangisi gelebilir

 39. merhaba hocam
  ben istanbulda atl mezunuyum diploma notum 59,29
  şimdi ben sınavsız geçişte mesela marmara üni. bilgisayar prog. en son öğrencisinin minimun puan bölümü 322 bu ne demek tam olarak
  benim o türden puanım 59,29*5*0,18 türünden hesaplanan puanmı?
  yoksa sadece 59,29*5 türünden hesaplanan puan mı?
  kısacası diploma notu*5 ek puanların eklenmiş halimi ?

 40. Hocam merhabalar. Bu sene Çiğli 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin, Elektrik-Elektronik (ATL) bölümünden mezun oldum. Ege Üniversitesi’nin 2 yıllık bölümlerinden birinde okuyup daha sonra DGS ile mühendis diploması almak veya İzmir dışı bir yerde İktisat, Ekonometri gibi bir bölüm okumak istiyorum. “Ne alaka?” diyenler çıkabiliyor, nedeni bana kalsın 🙂 Size danışmak istediğim şey şu: Benim TM-1 puanım 225, örneğin tercih ettiğim İktisat veya Ekonometri bölümlerine yerleşemedim. 2 yıllık okuma hakkım yanıyor mu? Yoksa tercihlerimi yapıp, eğer tutmazsa 2 yıllığa gitme şansım devam ediyor mu?

  • 30 tane tercih hakkınız var. Üst sıralara istediğiniz 4 yıllık bölümleri daha sonra 2 yıllık bölümleri sonra da sınavsız geçiş bölümlerinizi yazın. (Ek tercih hakkınız olacak ama o zamanda istediğiniz programlara başkaları yerleşmiş olacak)

   • Örneğin ben 8 tane 4 yıllık bölüm yazdım, 9’dan itibaren MYO’ları yazdım. MYO’ları ilk sıralara yazanların girip benim girememe ihtimalim var mı? Tabi bu 4 yıllık bölümler tutmazsa. Yoksa sınavsız geçişte kaçıncı sırada yazdığıma değil, kendi içlerindeki kurallara mı bakıyorlar? Eğer öyleyse şansım çok yüksek, Anadolu Teknik Lisesi’nden mezunum. Ege Üniversitesi METEB içi oluyor, bu sene mezun oldum ve 1996 doğumluyum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*