Sınavsız Geçişte YGS Puanına Bakılır Mı?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sayfalarca yazı yazdım, 1000’lerce soru cevapladım ama tercihlere günler kala hâla sınavsız geçişi anlatamadığımı düşünüyorum. Adı üstünde “Sınavsız Geçiş” yani bu sistem için sınava girmenize yada YGS puanına gerek yok. Seçeceğiniz programa önce 2014 mezunları yerleştirilir. Eğer başvuranların hepsi 2014 mezunu ise okul türü Anadolu Teknik Lise ve Teknik Lise olanlar önce olmak üzere Meslek Liseliler yerleştirilir. Eğer okul türü de aynı ise diploma Notu X 5 şeklinde hesaplanan OBP puanına bakılır. Ve son olarak da doğum tarihine bakılarak yaşı küçük olan yerleştirilir. Kontenjan dolmadı ise 2013 mezunlarına geçilir. Diğer kriterlere sırası ile bakılarak, 2012, 2011 şeklinde yerleştirmeye devam edilir. Tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildikten sonra hala boş kontenjan varsa alan dışı başvuruda bulunan diğer meslek lisesi mezunları ve düz lise mezunları YGS puanlarına göre yerleştirilir.

Kılavuzda Tablo 3A’da yerleştirme önceliği sütununda (13,3,İ,95) gibi değer olan programlarda Minimum Puan sütununda yazan puan, son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani öğrencinin diploma notu X 5 şeklinde hesaplanan puanıdır.

Tablo 3A’da yerleştirme önceliği – – – –  (kesikli çizgi) olarak gösterilen yerlerin yanındaki minimum puanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayıp YGS puanı ile öğrenci aldığını ve yerleşen son öğrencinin YGS puanını göstermektedir.

Kılavuzdaki yerleştirme öncelik bilgilerinin nasıl yorumlanması gerektiğine ***şu konuda***, yerleştirme öncelikleri ve tercihlerin hangi kriterlere göre yapılacağı konusuna da ***şu sayfada*** değinmiştim.

 

290 yorum

 1. merhaba 2010 yılında turizm meslek lisesinden mezun oldum ygs sınavını kazanarak gıda teknolojisi bölümü okudum bitti. bu sene tekrar ygsye başvuruda bulundum ama sınava giremedim acaba aöf den sınavsız geçişe tercih yapabilir miyim?? şimdiden teşekkürler

 2. merhaba, ben düz lise mezunuyum. 2012-2013 yılları arasında üniversitede zorunlu ingilizce hazırlık gördüm. bu yıl bölüme geçiş yapıyorum bölümüm ise örgün iktisat. fakat ben bazı sebeplerden dolayı orada okumaya devam edemeyeceğim, benim örgün olarak devam edebilmem için sınavsız geçiş hakkım varmı varsa hangi bölümlere. Böyle bir hakkım yoksa 2. üniversiteyemi başvurmalıyım hangi bölümleri okuyabilirim.. okulla ilişiğimi kesmedim dondurmadımda ne yapmam gerekiyor ? şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  • Sizin için sınavsız geçiş değil ama sınavsız 2.üniversite mümkün olabilir. Bu durumda mevcut okulunuzdaki eğitime de devam etmeniz gerekiyor. Sınavsız 2.üniversite kendi bölümünüz dışındaki 2 yıllık aöf programlarını kapsamaktadır. Şu sayfadaki bölümleri inceleyebilirsiniz. Üniversitelere başvurular eylül yada ekim aylarında 2 aşamalı olarak gerçekleşmektedir. İlk aşamada üniversitelerin web sitesinden başvuru ve 2.aşamada aöf bürolarından kayıt şeklinde olduğunu duydum.

 3. Merhaba,

  Ben kız meslek lisesi grafik ve fotoğrafçılık bölümü mezunuyum, 2011 mezunuyum, 93’lüyüm bu sene güzel sanatlar için yetenek sınavlarına falan gireceğim ama nemelazım sınavsız geçiş için tercih de yapmak istiyorum. OÖP’ım 389,95000.
  Marmara GSÜ Grafik bölümüne direk geçiş yapabilme gibi bir hakkım olabilir mi? 3A tablosuna bakıyorum ama Marmara için Grafik Tasarım bölümü göremiyorum. acaba bu sene grafik için direk geçişleri kaldırmış olabilirler mi?

  Bu gün son gün o yüzden acil cevabınızı bekliyorum.
  Teşekkürler.

  • Güzel sanatlar Fakültesi için sınavsız geçiş olmadığından tablo 3A’da yer almıyor. Aslında sizde biliyorsunuz YGS 140 üzerinde alacaksınız ve okulun belirlenen tarihinde yetenek sınavına gireceksiniz.

 4. hocam bir sorum daha olacak ygs 1 ek puan sıralamam 14897 bilgisayr öğret . ligi gelirmi gelirse nereler gelir ve en son kaç binden alındı.yardımlarınz için çok teşekkr ederim

 5. 2012 meslek lissi mezunuyum. busene tekrar sınava girdim fakat sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorm ama bunun için ek olarak bişey yapmadım hala bu hakkım varmı.bilgilendirirseniz çok memnun olurm

  • Tablo 3A’dan alanınızla ilgili yapacağınız tercihleriniz zaten sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecektir. Bu arada bu gün tercihler için son gün olduğunu hatırlatayım.

 6. Merhabalar hocam
  benim kızım bu sene güzel sanatlar lisesi resim bölümünden mezun oldu.YGS 150 puan aldı(YGS3 ve YGS4)biz Üniversitelerin resiş iş ve resim bölümü yetenek sınavlarına giricez.Fakat aklımıza takılan Meslek yüksek okullarınada girebiliyomuyuz.Mesela Ege meslek yüksek okulu(Basın ve Yayın Teknoli) bölümü.internet sitesine girdiğimde öğrenci alınan meslek liselerinin içinde Resim yazıyor.Buraya girebilirmiyiz.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş muydunuz? Eğer bulunmanıza rağmen hata veriyorsa, başvuru yaptığınız ÖSYM bürosuna başvurun. Bu arada niye bu kadar geç kaldınız? Malum yarın son gün.

 7. hocam benimde bir kaç sorum olacak internette neredeyse bütün sitelere baktım kesin ne birşey bulamadım.ben 2009 sağlık meslek lisesi mezunuyum önce 2013 mezunları derken diyelimki benim puanım 100 bu seneki mezunun puanı 50 o bu yıl mezun olduğu için benden öncemi yerleşecek? bir de ben tercih yapmak istiyorum sınavsız geçiş için ama herhangi bir başvuru yapmadım. önceden yatırmam gereken bir ücret yada onlar için önceden yaptırmam gereken bir kayıt varmıydı? birde şuanda açık öğretim okuyorum yerleşirsem eğer ikisini birden devam edebilirmiyim? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • 1.sorunuzun cevabı bu sayfadaki 1.paragrafta var.
   2.sorunuza gelince Ocak ayında ilgili bankalardan birine 10 TL yatırarak en yakın YGS başvuru formunda “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum”seçeneğini işaretleyerek başvuru yapmış olmanız gerekiyordu.
   3.Sınavsız yerleştiğiniz bölüm örgün bölüm olursa ikisini aynı anda okuyabilirsiniz. (YGS başvuru formunda öğrenim durumunuz kısmında “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.” seçeneğini işaretlemeniz gerektiğini unutmayın)

 8. Merhaba hocam 🙂 Sizden bir ricam olacak.benim ygs6 puanım 214.Ve bankacılık istiyorum.Tercihlerimin 24’ü de bankacılık ve sigortacılık bölümü.Diğerlerini de lojistik yaptım 2siadalet vs.Yalnız ben yerleşememekten endişeleniyorum.Sıralamamı bilgisizce yapmaktan korkuyorum.Size sıralamamın resmini atsam, siz bana yardımcı olur musunuz ? Lütfen hocam …

 9. hocam ben buro yonetiminde yonetici sekreterlgndn mezun oldum simdi 2yillik gecis hakimi kulanp agiz ve dis saglgna gecis yapmak istyorum oda benim bulundugum sehrde yok bska sehri tercih ednce sanrim olabilirmi smdidn tskur edrm hocm

  • Başka şehirdeki programın yerleştirme öncelikleri sütununa bakın. “D” yazanlar farklı illerden öğrenci almış demektir. “İ” yazanlar ise sadece kendi ilinden öğrenci alıyor demektir.

   • baktim hocam icerdn olanlari eledm zatn disardanlrdan secim yapicm ama acikta kalrim dye korku var icnde sizce ne yapmalym yardimci olurjsaniz sevinirm .

     • anldm hocm peki bizm buro yonetimi ve sekreterlikti smdi buro yonetimi olmus sanrm hoclrda tam bsey demyo buro yonetmindn terch etcgm bolum yok oteki trlu yappam farkedrmi tskurlr

      • O konu gerçekten karışık. Benim Ocak ayında yayınlanan kılavuzdan anladığım Büro yönetimi bölümü Büro yönetimi ve sekreterlik bölümünden daha az alana sınavsız geçiş yapabiliyordu. Ancak son yayınlanan Tablo-6’da tekrar eskisi gibi 2’si de sağlık alanlarına sınavsız geçiş yapabilirlermiş gibi görünüyor. ***Buradan*** Tabloları indirip bakabilirsiniz. Son kılavuz bu ve buna göre tercih edebileceğiniz sonucu çıkıyor.

 10. Hocam TERCİH yaparken 1den fazla bölüm yazabiliriz demi mesala

  1: Makina

  2:Mekatronik

  3:otomotiv?

  diye Kodlar ile tabikide ? böyle yapabiliriz demi

  YOKSA 1 bölüm e göremi uygulucaz tercihleri oda söyle mesala

  ankara 1: makina

  bursa: : makina

  x : makina

  *?

 11. hocam ben tercihimi az once yaptım 15 tercih yaptım. en üstte aday bilgileri altında tercihler ve onun altındada diğer bilgiler yazıyor diğer bilğilerin içerisinde sayısal imza var yanı hocam ben tercihimi başarılı bir sekilde yapmısmıyım nerden alarım

 12. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş yaptım konyayı yazdım sadece puanı 198 benim diploma puanım 71 acaba başka yerleride tercih etmeli miyim yoksa konya gelirmi

  • Siz önce puana bakıyorsunuz ancak Konya Çocuk Gelişimi geçen yılki yerleştirme önceliklerine baktığımızda 12,3,D,94 değerini görüyoruz. Normalde Konya içi önceliklidir. Ama öncelik kriterlerine göre mezuniyet yılından sonra okul türü gelmektedir ve “3” ifadesinden şunu anlıyoruz ki bu bölüm geçen yıl il içi ve il dışından olmak üzere sadece Kız Teknik Lise öğrencilerini almıştır. 2.öğretim 12,2,İ,94 değerleri yer alıyor. Senelik 780 TL gibi harç ücreti var ama kendi ilinizde okumanın avantajı olacak. Şunu da söyleyeyim orası bile garanti değil. Bence aşağıdaki bölümleri de bir inceleyin.
   109970182 YALOVA ÜNİVERSİTESİ/Çınarcık Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   103271363 DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA)/Emet Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   103650321 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   104570377 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ/Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   106770518 KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ/Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   104770393 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ/Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   106670273 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ/Keskin Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   107350242 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   107350799 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   107370264 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   107370643 MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)/Gölhisar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)
   104150774 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Ankara Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   109751081 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/İnegöl Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   109751733 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   101050554 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Yunus Emre Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   102751393 ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ/Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   109253001 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)/Isparta Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   109450411 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE)/Keşan Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   100350033 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN)/Aydın Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   104550497 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ/Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   108650606 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ)/Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O./Çocuk Gelişimi
   102550546 CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (MANİSA)/Salihli Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   108251053 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)/Samsun Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi
   103570714 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ)/Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi (İÖ)

    • Şöyle söyleyeyim. Eğer ilk 2 tercihe Konya yazarsanız ve yerleşemezseniz bu yıl okuyamayacaksınız. Konya olmazsa başka bir yerde olur derseniz devamına verdiğim listeden de yerler yazabilirsiniz. Sonuçta ilk tercihinizden itibaren sırası ile hangisine yerleşme hakkı kazanırsanız ona yerleşirsiniz. Konya olursa diğerlerini yazmış olmanızın bir sakıncası yok. Ama Konya olmazsa?

      • Sizin okul kodunuz da 2 oluyor. Yani olur.
       2 Meslek lisesi, Endüstri meslek,Ticaret Lisesi
       3 Teknik Lise, Anadolu Meslek, Kız Teknik Lisesi
       4 Anadolu Teknik Lisesi

      • hocam bn gaziantep kız teknik çocuk gelişimi çıkışlıyım terchleri sağlıklı yaptgmdan emin olamıyrm asagıya yazıorum sizce bu terchler ve sırası nasıl?(obp 310)
       gaziantep 413 (12,2,i,94)
       adana 382 (12,2,i,87)
       maraş 400 (12,2,i,87)
       selçuk 198 (2,3,D,94)
       pamukkale 203 (12,3,D,94)
       adnan menders 344 (12,3,d,94)
       anadolu 364 (12,3,d,94)
       denzli tavas yeni
       gazi yeni
       mehmet akif 404 (12,3,d,94)
       bunun sonrasında 10 tane yeni üni eklicem hocam bu terchler ve terch sırası nasıl en azından yönlendirmenzi bekliyorum.

      • Gaziantep 12,2,İ,94 önceliklerine baktığımızda, siz teknik lise mezunu olduğunuz için okul türünüz 3 olacak. Eğer 2013 yani bu yıl mezun olduysanız çok büyük bir ihtimalle ilk tercihinize yerleşirsiniz. 2.sıraya Konya Selçuk’u koymanızı öneririm.(Oeğitim olarak diğerlerinden daha iyi olduğunu duydum) Genel sıralamanız gayet güzel. Bence ilk tercihinize yerleşeceksiniz. Sonucu paylaşırsanız sevinirim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

      • merhaba ben sizn dediginiz gibi il dışınıda yazdım sıralamaya bakarbilirmisiniz
       1 selçuk çocuk gelişimi
       2 selçuk iö çocuk gelişimi
       3 gazi ankara çocuk gelişimi
       4 eskişehir anadolu çocuk gelişimi
       5 ısparta çocuk gelişimi
       6 anadolu eskişehir açıkögretim sosyal hizmetler

      • Ben size 24 okulluk liste verdim. Yerleştirme önceliklerinin nasıl değerlendirileceğini şurada anlattım. Siz kendinize göre yorumlayıp 6 tane yazmışsınız.Şimdi siz “sizin yazdıgınız üniversitelerde bunlar olunca yazmıştım” derseniz ayıp olur.

      • yok öyle demek istemedim hocam kusura bakmayın. onlara baktıgım da bazılarını yerleştirme önceligi 3 yazıyor onları elemelimiyim. tekrar kusura bakmayın hocam

 13. hocam 🙂 mslek lisesi çocuk gelişimi çıkışlıyım.Yani benim direk geçiş hakkım var ama çocuk gelişimi puanları çok yüksek hakkaten anlamakta güçlük çekiyorum nasıl tercih yapacağım.düşük puanlı üniv mi bulup tercih yapmalıyım :/

  • Puandan ziyade yerleştirme önceliği kısmına bakmalısınız. Çocuk gelişimi bölümleri genelde kendi ilindeki öğrencilerle doluyor. Bu nedenle sizde önce varsa kendi ilinizi tercih etmelisiniz. Daha sonra yerleştirme önceliği sütunlarını inceleyerek “D” harfi olan yani il dışından öğrenci alan programları tercih listenize ekleyebilirsiniz. Mail adresinize farklı illerden öğrenci alan bölümlerin listesini gönderdim.

 14. Degerli hoçam mesleki açık öğretim mezunlarının meslek yüksek okullarına girme şansı olurmu sınavsız gecişte öncelik anadolu tenik liselerinde olduğunu ön görürsek hiç sansı yok gibi duruyor

  mesleki açık öğretim mezunlarının ünivesitede okuyan ögrencileri varmı saygılar

  • Salih Kardeşim, benim mesleki açık lise öğrencilerimden muhasebeden ve çocuk gelişiminden en az 10’ar, elektrik öğrencilerimden 15 öğrenci sınavsız geçişle okuyor ve 4-5 tanesi bu yıl mezun oluyor diye biliyorum. Anadolu Teknik Lise, teknik lise tabi öncelikli ama sizde normal meslek liselilerle aynı düzeyde eşit haklardasınız. Yeterki mezun olduğunuz yıl başvuruda bulunmuş olun. Çünkü en büyük öncelik mezuniyet yılı.

 15. hocam int üzerinden nasıl tercih yapcamı bilmiyorum ( yıllar oldu mezun olalı k bakmayın.) ve yapı ressamlığı bölümü mezunuyum. aöf de tercih edebileceğim bölümler varmı yardımcı olurmusunuz?

  • Şuradaki videoyu hazırlamıştım. İnternetten nasıl tercih yapılacağını anlatmıştım. Sınavsız geçiş alanlarınız arasında maalesef aöf programı yok.Örgün programlarınız şunlar.
   Beton Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi

   • Merhaba ben düz lise çıkışlıyım (örgün olarak) okul öncesi öğretmenlik okumak istiyorum. Ancak geçmiş yılların sıralamalarıyla bu yılın sıralamaları arasında müthiş bir fark var bu farkın sebebinin formasyonla ilgili olduğunu tercihlerimi 2011verilerine göre yapmamı söylüyorlar bu doğru olurmu? Yada herkesin ygs sırasıyla tercih yapmayacağını bu yüzden puanıma bakmamın daha uygun olduğunu söyleyen hocalarım var ben hangisini baz almalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim

    • Üzgünüm sitemizde sınavsız geçiş öğrencilerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Bilgim olsa yardımcı olurdum ama okulumda sadece sınavsız geçişle ilgilenen bir müdür yardımcısıyım.

 16. Merhaba endüstriel onarım bakımı bitirdim ben elektirik ve elektronikte. Yatay geçişte neleri seçebiliyoruz elektrige gidip oradanda dikey geçiş yapmak istiyorum ben. Yoksa bitirdigimiz bölümün devamını mı yapıyoruz ?

 17. sınavsız eçiş hakkını kullanırken ygs türünü dikkate almamız gerekiyor mu yani ben ticaret lisesiyim obp 428 ys türlerini dikkate almam gerekiyor mu ygs 1 ygs2 ygs3 4 5 6 yani buna dikkat etmelimiyim hocam

 18. Harita Kadastro lise mezunuyum. Geçiş hakkımı kullanıcam, tercih listemin ilk 5 sırasına kendi bölümüm 6. sırayada Raylı Sistemleri yazıcam herhangi bir sorun olur mu ? Geçiş hakkım var mı yok mu o bölüme ??

  • Sınavsız geçiş hakkınız sadece aşağıdaki programlara var. Diğerlerine YGS puanı ile başvurmuş olursunuz.
   Harita ve Kadastro
   Tapu ve Kadastro

 19. hocam tercihler nezaman açıklanacak temmuzun kaçnda birde internetten kendim terrcih yaptm onaylandığını nasıl anlarız hocam şimdidn allah razı olsn

 20. hocam yerleştirme önceliğinde şöyle bir sorum olucak. öncelik yeni mezunlar dediniz peki ben anadolu teknik lisesi mezunuyum ama geçen sene mezun oldum sınavsız geçiş için bu sene başvuruyorum düz endüstri meslek lisesinin yeni mezun olan bir adayı bende önceliklimi olur?

 21. Hocam ben 2007 mezunuyum sinavsiz gecis hakkımı kullanmak istiyorum ne kadar şansım var ve nereleri tercih edebilirim ? Antalya barosu meslek Okulu’ndan mezunum ama suan Giresun’da yasıyorum yardımcı olabilir misiniz?

  • Bir önceki yıl önceliğin sizde olduğu bir programa dışarıdan da öğrenciler alınmış. Bunun anlamı Manisa’dan başvuruda bulunan tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş demektir. Evet tercih edin derim.

 22. Hocam ben 2011anadolu teknik lise elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçis hakkımı kullansam sehirdısında cıkma ihtimali nedir.aSınavsız gecis tercihinide normal tercih bölümünemi yazmam gerekiyor tesekkürler.

  • Tablo 3A’da bölümünüzü yazarak ve istediğiniz ili seçerek sorgulama yapın. Çıkan sonuçların yerleştirme öncelikleri kısmında 12,2,D,93 şeklinde “D” ifadesi olan değerleri inceleyin.(Farklı ilden öğrenci alıyor demektir.) İlk sayı değeri mezuniyet yılını gösterir. Siz önceki mezunları alan yerleri tercih etmelisiniz. Çünkü mezuniyet yılı önce olanlar ilk yerleştirildiği için çoğu programın kontenjanı bu şekilde doluyor. Programlarda yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan yerleri de tercih edebilirsiniz. (Sınavsız geçişle kontenjanının dolmadığı YGS puanı ile de öğrenci aldığını gösterir.)

 23. hocam bi sorum olcak. şimdi meslek lisesi mezunuyum. 2013 mezunu ve 1995 dogumluyum. tercih etmek istediğim okul manisa ilinde bende manisa demircide oturuyorum. tercih etmek istediğim okulun yerlestirme onceliğine baktığımda 12,2,D,93 bu ifade yer alıyor. bu ifadeye göre tercih ettiğim okulun çıkma ihtimali yüzde kaçtır. tercih yapmaya gittiğimde bu okul dısarıdan alıyor dediler. size göre dısarıdan mı alıyor yoksa en son o okula yerlesenin dısarıdan yerlestiğini mi belirtiyor kafamı karısıran soru bu..

  • 12,2,D,93 ifadesinden dışarıdan da öğrenci aldığı sonucu çıkar. Ancak yanlış anlaşılmasın kendi ilinin öğrencileri yerleşmiş, kontenjan dolmadığı için il dışından da öğrenci almıştır. Yüzde, olasılık, şansım ne kadar gibi sorulara cevap vermiyorum.

 24. iyi günler kız meslek lisesi giyim bölümü 1995 mezunuyum sınavsız geçiş sistemi hakkımı kullanmak istiyorum ,açık öğretim fakültesinde hangi bölümleri tercih edebilirim?

  • Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı maalesef yok. Örgün programlarınızı ise aşağıdakilerden oluşuyor.
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Moda Tasarımı
   Tekstil Teknolojisi

 25. hocam ben açıköğretim ticaret meslek lisesi muhasebe finansman mezunuyum tercih yaparken ortaögretim başarı puanına göremi tercih yapacam tercih yaparken hangi üniversitenin sınavsız aldığını nasıl anlayacağım sınavsız geçişle alan ünivesitenin karşısında puan olmalı mı yoksa karşısında puan olmayan üniversitelere geçiş yapalirim birde maliye okumuk istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim maliyeye yada hangi bölümlere geçiş yapabilirim bir diğer sorum açıktan sınavsız geşle dört yıllık okunabilirmi

  • Tablo 3A’daki programların tamamı sınavsız geçiş bölümleridir. Tabi siz kendi alanınıza ait programları bunların arasından seçmelisiniz. ÖSYM’nin rehberlik sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.Burada program kısmına istediğiniz bölüm adını yazarak, istediğiniz şehri seçerek sorgulama yaptırabilirsiniz.

 26. Hocam son sorumu sorcam .
  Şimdi hocam ben makine bölümünü istiyorum

  Ankara. kod yazdım tercih 1 e

  2 ye cankırı yazcam ama ..elimdeki listeden bakıyorum
  Cankırı karatekin universitesi
  meslek yüksek okulu
  102850094 Makina 2 YGS-1 60 328 88100 12.2.i.94
  102870071 makina İÖ 2 YGS 1 60 2 yani 2 tane makina bölümü var ben bunlardan hangisi yazmalıyım ben meslek lisesi metal bölümünden mezun oldum 2 yıllık geciş ile makina ya gitmek istiyom ama 2 tane makina bölümü var ? makina ile makina 2 diyor fark ne aralarında

  • Makine ile makine 2 demiyor. 2 ifadesi ikisinde de var ve anlamı 2 yıllık program olduğunu gösterir. İÖ ifadesi dikkatinizi çekmedi herhalde. Normal bölüm gündüzdür ve geçen yıldan itibaren harç ücreti alınmamaktadır. İ.Ö. ise 2.öğretimdir. eğitim akşam üstü belli saatten sonra başlar. (aslında biliyorsunuzdur) ve yıllık yaklaşık 750-800 TL harç ücreti vardır. Buradan detaylarına bakabilirsiniz.

    • Tercih listenize ikisini de yazabilirsiniz. Eğitimleri aynı ama biri gündüz diğeri gece, birinin harç ücreti yok diğerinin var. (2.öğretimi çevrenizde biraz sorun mutlaka fikir verecek birileri olacaktır)

 27. hocam merhaba , ben 2012 meslek lısesı mezunuyum bu sene geçiş hakkımı kullanıcam tercıh yaparken yerleştirme oncelıgı kısmındakı (12,2,D,94) olanları tercıh etmem lazım sanırsam ? yoksa 12 den daha once 11 10 gıbı olanlarmı?

  • 12’den daha önce olanları seçmelisiniz. Çünkü gördüğünüz değer geçen yılın yerleştirme sonucu. Siz geçen yılki yerleştirmelerde eski mezunlardan alan yerleri yada yerleştirme önceliği değeri kesikli çizgi olan yerleri tercih etmelisiniz.

 28. hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesiyim düz mezunum anadolu kısmı değilim tercih yaparken dikkate almam gereken kısım 12,2 ile baslayan kısım olduğunu biliyorum fakat 12,3 ü yazmam konusunda çevremdekiler ısrarcı 12,3 ile ilgili tercih yapsam bu benim için olü tercih olur mu yoksa boyle bir riske girmemelimiyim. yani 12,2 değilde ilk 5 tercihe 12,3 yazsam sonra 12,2 yazsam açıkta kalma sorunu yasarmıyım

 29. merhaba hocam bu sene mezun oldum obp 310 anadulu ticaret muhasebe mezunyum muğla dalaman myo sivil hava ulaştırma işletmeciliğinin normal ve ikinci ögretimini ilk iki sıraya yazdım gelme ihtimali nedir yerleşebilirmiyim sizce ?

  • Şans olasılık yorumu yapmıyorum. 12,3,D,93 Normal bölümün önceliklerine göre il dışından ve Anadolu Ticaret mezunlarını almış. (Sizinde durumunuz aynı)
   2.öğretim (12,2,D,93) İl dışından ve ticaret meslekliler bile yerleşmiş. Yorum sizin.

   • hocam 2010 mezunuyum ve ocak ayında basvuru yaptım.. sınavsız geçiş hakkımı kullanmış mı oldum ? bir diğer konu 8-18 temmuz arasında yapılan basvuruya tekrar vurmamız gerekiyor mu..? gerekmi yor sa ayın 15-25 arası yapılacak olan tercihlerimi beklemem gerekiyor…

    • Ali kardeşim, iyiki buraya yazmışsınız. Önce 15-25 Temmuz olarak açıklanan tarihler 8-18 Temmuz olarak öne çekildi. Yani tercihlerinizi şu anda yapabiliyorsunuz. Zaten normal tercih işlemi ile bir farkı yok. ***Şurada*** videolu olarak anlattım.

 30. Hocam BEN TERCİH ypacam Makina yi istiyorum

  kodu:104150474 .. şimdi bunu 1 tercih e yazdık ..
  2 ye başka şehirleri yazcaz? böyle böyle tercih yapcaz sonra onaylatcaz ve beklicez demi ondan sonra ne yapcaz?

  • Tercih işlemini yapıp onaylandığından emin olduktan sonra yerleştirme işleminin sonucunu bekleyeceksiniz. Ağustos’un 10’una kadar açıklanır diye düşünüyorum.

  • hocm bnim kafam çok karışık bn bilgisayar bölümü öğrencisiyim ama sağlık bölümlerini tercih etmek istiyorum okul puanı ile tercih yapabilirmyim sağlık bölümlerinde sadecee sınavsız geçişleri alıyor yazıyo yani bnde sınavsız geçiş hakkımı bölümüm dışında kullanabilirmiyim

 31. hocam ben 2013 mobilya tekarasyondan mezun oldu sınavsız geçiş tercihi yaptm ormancılık ve orman ürünlerini yazdığm yerler hep D alıyor çanakkalede oturuyorum yerleşme olasılığm nedir

  • Tercih ettiğiniz yerin kontenjanı, yerleştirme öncelikleri, bu yıl kaç kişinin tercih edeceği, tercih edenlerin okul türleri, obp puanları vs. Bilemeyeceğimi ifade etmek için az önce CEM olarak yazdığınızda birazda latife olsun diye “herhalde iyidir” yazdım. Yerleşme şansınızı bilemem.

 32. Hicam bi sorum olcakti ygs de baraji gcemedm ama muhasebe ve vergi uygulamalarnda kontenjn cogu uniersite dolmams ve puanlari dusuk kontenjan dolmadgi icin yazsam gelme olasiligi ne olur

 33. Merhaba hocam,öncelikle hayırlı ramazanlar.
  Ben 88 imam hatip lisesi mezunuyum. Bu yıl önlisans İlahiyat programına yerleşmek istiyorum. Ancak 2013 Ösys’ye başvurmadım. Bu nedenle aday işlemleri sistemine giriş şifrem yok. Tercih yapabilir miyim, tercih yapmak için ne yapmalıyım?

 34. Hocam,öncelikle teşekkür ederim çok yardımcı oluyorsunuz 🙂 bir sorum daha olacak, adnan menderes üniv. çocuk gelişimi bölümüne gitmek istiyorum,fakat puanı 344 sizce nasıl olacak yerleşebilir miyim ? ha bir de okul öncesi mi, çocuk gelişimi mi okumalıyım sizce ? Teşekkürler ….

  • Adnan Menderes Çocuk Gelişimi yerleştirme önceliklerine baktığımızda 12,3,D,94 değerlerini görüyoruz. Okul kodundaki “3” değerinden dolayı sadece Kız Teknik Lise öğrencilerini aldığını anlıyoruz. Bu durumda şansınız düşük olacaktır. Diğer sorunuza gelince siz 2 yıllık bölüm tercihinde bulunacaksınız. Okul öncesi ise 4 yıllık bir bölüm. Tabi ilerde DGS ile geçiş yapabilirsiniz. Ancak hangisi daha iyidir sorusunun cevabını bilmiyorum.

   • yerleştrme önceliğinde yazan 3 sadece kız tekniktenmi aldığını mı ifade eder yoksa anadolu teknikten almış ama boş kontenjan kalıms kız meslektende mi aldığını ifade eder?diğer sorum hocam yerleştrme önceliğinde yazan mesela 12,2,İ,94 sadece meteb içi aldığnı mı gösteriyo yoksa mesela anadolu teknik lisesi meteb dışı almıs boş kontenjan kalmıs kendi meteb içi meslek almış?bunu önceliklere bakarak söledim hocam sizede onaylatmak istiyorum.şimdiden vereceğiniz bilgiler için teskkr ederm.
    (1.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB inde Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.
    2.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB i dışındaki METEB lerde, Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.
    3.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB inde, Teknik Lise, Anadolu Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.
    4.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB i dışındaki METEB lerde, Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi dışındaki son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında,-
    5.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB inde Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.
    6.öncelik:
    Tercihleri arasında bulunuyorsa, kendi METEB i dışındaki METEB lerde, Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, MOBP sırasında.)

 35. Merhabalar,

  Ben size daha öncede soru sormuştum cevap vermiştiniz sağolun. Tercih dönemi geldi çattı aklımı karıştıran bazı sorular var.

  Ben ygs sınavına girdim ve ek puanlı 288.9..puan aldım,1991 doğumluyum 2009 da mezun oldum muhasebe ve finasman bölümünden bilgisayarlı muhasebe diye geçiyor.Kitapçıkta bakıyorum puanla bir çok yer geliyor ama sınav geçiş olayı biraz kafamı karıştırdı.Kontenjanlar bu sene bayabi yüksek tutulmuş sanki biraz şans var gibi,siz ne düşünürsünüz.Size emeğiniz ve sabrınız için teşekkürler.

  • Eğer alanınızın devamı niteliğinde bir yer yazacaksanız YGS puanınızın bir önemi olmadığını hatırlatayım. Zaten bu konuyu da bunu iyice anlatmak için açtım. Eğer alan dışı tercih yapacaksanız o zaman YGS puanı ile tercih yapmış olursunuz.

 36. hocam ben 2013 mobilya tekarasyondan mezun oldu sınavsız geçiş tercihi yaptm ormancılık ve orman ürünlerini yazdığm yerler hep D alıyor çanakkalede oturuyorum yerleşme olasılığm nedir

 37. hocam merhaba. ben açıklise çocuk gelişimi mezunuyum. ygs ye girdim puanım,196 fakat direk geçiş hakkımı kullanıp garantileyeyim diyorum.hocam sizce yerleşebilir miyim ? ayrıca,çocuk gelişimi mi,okul öncesi mi okuyayım . yalvarırım yardımcı olun çok çaresizim .

  • Tablo 3A’dan bölümünüzle ilgili bir yer tercih ettiğinizde zaten sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Ve bu sizin için daha iyidir. Diğer sorunuzun cevabını bilemem.

  • Allah’ınızı severseniz şu yazıyı yazdığınız konunun başlığına bir bakın ya. Bu konu sırf bu soru için açıldı. Size başka cevap yazmıyacam.

 38. HOCAM BEn ENDÜSTRİ meslek lisesi 1992 metel işleri mezunuyum, sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat bütün üniversiteler 2012 veya en geç 2011 mezunlarını kabul etmiş,istediğim bölüm makine, sizce yerleşmem bu şartlarda mümkünmü, özel okullarda aynı şartları istiyor ama şansım sizce var mıdır?

 39. Hocam bir maruzatım olacak. ÖSYM klavuzundada 107250597 program kodlu istanbul üniversitesi iş sağlığı ve güvenliği programı yer alıyor bu sene açılmış ama tercih yaparken o kodu ösym kabul etmiyor. Çok sinir bozucu değil mi ? Madem program eğitime hazır değil madem açamıyorsunuz neden klavuzda yer veriyorsunuz ki ? (okuyacaklarını sanmıyorum ama bu site vesilesiyle ösym ye seslenmiş olayım 😀 )

 40. merhaba hocam ben ticaret lisesi mezunuyum bu yıl benim obp 292 çıkıyor ilk tercihim hacettepe üni. odyometri ikinci tercihlerim dokuz eylül -ege olmak üzere her yeri yazdım sizce yerleşirmiyim.

  • Ticaret lisesinde hangi bölümden mezun olduğunuzu yazmamışsınız. Eğer muhasebe finansman vb. bir alansa Odyometri sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. OBP puanınızla yerleşemezsiniz. Hacettepe sadece Ankara içinden ve Anadolu Teknik Lise mezunlarını almış. Dokuz Eylül ve Ege Ü. başka illerden de olmak üzere sadece ATL mezunlarını almış. Yorumu size bırakıyorum.

  • Arkadaşım Allah’ını seversen bu mesajı yazdığın sayfadaki ilk paragrafı okur musun? Sorunun cevabı değil mi? Diğer sorunuzun cevabı da konuda var. Araştırmanıza bile gerek yok, sadece biraz dikkatli baksanız göreceksiniz.

 41. hocam tercihi deyiştir yaptm başla yaptm sonra bitanesini sildm içlernde tercih listem hazır devam etmek istiyorum dedim tercihlerimi kontrol ettim bildirmek istiyorum dedm tm dedm çıkan iletiye yazdıra tıkladm olmuşmu sizce

  • Son yazdır sayfasında değişiklik gerçekleşmiş mi bakın. 2.satırda yapılan son değişikliğin tarih ve saati yazıyorsa (yazdığından adım gibi eminim) olmuştur.

 42. Hocam merhaba bugün bi rehberin yanına gittim yerleştirme önceliğini sordum sınavsız geçişte aynen böyle söyledi
  1-sınavsız geçiş yapanlar (aynı senenin mezunları)
  2-alan dışı ve düz lise (aynı senenin mezunları)
  3-sınavsız geçiş yapanlar
  (geçen senenin mezunları)
  4-düz ve alan dışı (geçen senenin mezunları)

  Böyle devam ediyo geriye doğru doğruluk payı nedir.

  Bide ben geçen senenin mezunuyum hocam yerleştirme önceliklerde —- olan ve yanında puan yazan yerler benim gibi geçen senenin mezunlarını almış mı.

  Rehbere mi inanim size mi doğru bilgi hangisi ne olur yardım edin

 43. tercihlerimi ösymden şimdi yaptım sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama ygsyede girdim. ygs puanımla degılde geçiş hakkımla gitmek istiyorum belirtmeme gerek var mı bi yere?

 44. Ben Meslek Lisesini Bitirdim.. Metal bölümünü..2 yıllık direk geciş yapcam…. şuanda ben beklemekteyim ben suanda ne yapcam tercihler falan ne zaman ? yapcam başka ne yapmam lazım

  • Ocak ayında YGS başvurusunda başvuru yapmış olmalısınız. 8-18 Temmuz tarihleri arasında (yani içinde bulunduğumuz 10 gün içinde) tercihlerinizi yapmanız gerekiyor. Şurada internet üzerinden tercih işleminin nasıl yapılacağını anlattım. Ayrıca istediğiniz sınavsız geçiş bölümünüzü, okulu ve şehri şu sayfada sorgulayarak yerleştirme öncelikleri bilgilerine ulaşabilirsiniz.

     • Hocam Şimdi Benim BÖLüM METAL:
      meslek lisesiyim diploma puan 55:55

      direk geciş yapcam 2 yıllık
      gidebilcegim bölümler.
      :
      1:Mekatronik
      2:Makina
      3:Otomotiv teknolojisi
      4:Raylı sistemler makine teknolojisi
      5:grafik tasarım
      6:endüstriyel kalıpcılık
      7:iş makineleri oeratörlügü
      8:METALURJİ
      9: OTO BOYA VE KARASÖRi
      10:ELEKTRİK enerjisi üretim iletim dagıtım
      11:alternatif enerji kaynakları
      12:Gemi işletme makineleri
      13.tarım makineleri
      14: Sondaj teknolojisi

      hangsini tercih et dersiniz

      • Rehber öğretmen değilim, müdür yardımcısıyım. Sadece sınavsız geçiş işlemleri ile ilgileniyorum. Bölümleriniz hakkında hiç bir bilgim yok.

      • Hocam bügün okula gittim.. okulların tercih kodlarını aldım

       mesala ben Makina istiyorum.:
       kagıtta ankarada 2 tane universite war diyor yani direk geciş yapabilcegin onlarda : Gazi universitesi. atatürk meslek yüksek okulu ostim meslek yüksek okulu.

       şimdi:Atatürk meslek lisesinde Makina bölümü var..
       ama ostim meslek yüksekokulu nda makina bölümü yok ben makina istiyorsam… atatürk meslek yüksek okulundakii makina kod unumu yazcam tercih yapcagım yere? yani böyle midir? . bide.. makina olan diger şehirlerdeki universiteleri kod unu yazcam ? demi hocam… bu arada cok teşekkürler bize yardımcı oluyorsunuz.. inanın okula gidiyorum.. hic güzelce anlatmıyorlar..

      • Kodu: 104150474 Atatürk MYO 12,2,İ,93 yerleştirme önceliklerine göre bu bölüme yerleşme şansınız var. Ostim MYO’da Makine bölümü yoksa zaten tercihte bulunamazsınız. Eğer il dışı tercih yapmayı düşünürseniz ***şurada*** sizin için makine olan okulları sorguladım. Bunların içinde yerleştirme önceliği 12,2,D,94 olanları tercih edebilirsiniz. (“D” yazan yani METEB dışı alan)

 45. Hocamm mrb acill destek verin ben 2011 buro yonetimi ve sekreterlik mezunuyum hangi bolumlere sinavsiz nasil tercihh verebilirimm yardimci olunn lutfen

 46. öncelikle merhaba ben 2012 yılında endüstri meslek lisesinin elektrik- elektronik teknolojisi bölümünden mezun oldum 1992 doğumluyum bu yıl sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum diploma notum 63.5 ankarada ikamet ediyorum fakat tercihlerimde konya selçuk üniversitesini yazacağım yalnız kılavuzda tercih yapabileceğim bölümlerin karşısında 12,2,İ,94 yada 12,2,İ,93 gibi öncelikler var bunlar puanları ise 250-310 arası bu öncelikler benim yerleşmem için yeterlimi yada neye göre tercih yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim.

  • Yazdığınız yerleştirme öncelikleri bu bölümler için şansınızın düşük olduğunu gösteriyor. 12,2,İ,94 yada 12,2,İ,93 sadece Konya ilinden ve son mezunları aldığını gösteriyor. Tabi yine de tercihleriniz arasında göstermekte serbestsiniz. Burada yer alan 12 değeri mezuniyet yılını gösteriyor. Sizin yazacağınız programın yerleştirme önceliğinde bu değer 2012 öncesi öğrencileri de alan bir bölüm olmalı, Ankara dışını yazıyorsanız, “D” değeri olmalı. Bir diğer şansınızda yerleştirme önceliği kesikli çizgi olup yanında puan değeri olan yerler. Bunlarda başvuran sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamının yerleştiğini hatta alan dışı olarak YGS puanı ile bile öğrenci aldığını gösterir.

 47. hocam mrb ben bu sene kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum yaşım 18 sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma notum 73,80 orta öğretim başarı puanım 369,000 ayrıca ygsye de girdim ek puanımla ygs4 250 puan oldu bu durumda benim açıkta kalma ihtimalim var mı bide bölümm meteb içi değil mi tercihimi nasıl yapmalıyım şimdiden tşkler

  • Eğer şuan bulunduğumuz sayfadaki konuyu okuduysanız, sınavsız geçiş düşünen bir öğrenciye YGS puanının hiç bir katkısının olmadığını görürsünüz. Eğer ilinizde bu bölüm varsa mutlaka en başa yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü Çocuk Gelişimi genel olarak kontenjanı meteb içi ile dolan bir bölüm. Diğer il yada okullardaki bölümün yerleştirme önceliklerini http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx sayfasında sorgulama yaparak inceleyebilirsiniz. İnceleme kriterleriniz de şu sayfada anlatılanlar olacaktır.

   • evet okudum o zmn benim yerleşme olasılığım yüksek sınavsızda önceliklere uyuyorum peki ygs4 ten puanım az ama 2 yıllık ne yazabilirim bide son sorum olacak hocam sınavsız geçişin tercihini nasıl yapacağımızı anlamadım ben direk çukurova üniversitesi 2 yıllıgın ve uzaktan eğitimin kodunu mu yazarak tercih yapacam sınavsız geçiş için ayrıca bi işleme gerek varmı

 48. merhaba hocam iyi akşamlar ben 2012 yılı meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ben geçiş hakkımdan yararlanmak istiyorum ama obp dikkate almam gerekiyor mu ?
  hocam bide tercih yapacağım illeri neye göre yapmalıyım ?

 49. Hocam Çok Teşekkür Ederim Benim Sorum Üzerine Konu Açmışsınız. Sizin Sayenizde Tercihimi Yeniden Düzenledim. Tablo 3A’da Kendi BÖlümümüzle İlgili Üniv. Yazdım Aslında Ben METEB İçi Tercih Yaptım OBP iyi yerleşme olasılığım Sizde yüksek mi ? Son Sorum Hocam Örneğin Ben Hacettepe Üniv YAzıyo kılavuzda karşısında ygs 1 en düşük puanı 183 (atıyorum) ama ben ygs’ baraj geçemedim ben bu üniversiteyi tercihime yazdım doğru yapmışmıyım yani tercihimi yanlış olmadı demi ?

  • hocam kılavuzda en düşük puanı örneğin 168,459 diyo bu puan OBP ile mi karşılaştırıyoruz örneğin bir üniv bölümü en düşük ösym ppuanı 168,459(örneğin) ben OBP atıyorum 390 girebilirmiyim mesela ? Hocam Çok soru sordum Hakkınız Helal Edin 🙂

   • İşte orada yazan puanla sizin OBP puanınızın alakası olmayabilir. Önümüzdeki sene OBP hesaplaması aynı kalırsa bu yılın puanlarına bakıp yorum yapmak daha kolay olacak. Ama bu yıl için biraz karışıklık var.

    • Peki ordaki puanları hepsimi öyle yoksa bir kaç üniversite için mi ayrıca ordaki yazan puanlar hakkında bilginiz varmı o zaman puanalar ne puanı ?

     • Bakın şu an mesajı yazdığınız konuda o puanların ne puanı olabileceği yazıyor. Bazıları YGS puanı bazıları AOBP puanı. Lütfen konuyu okuyun.

  • Evet sabah sizin sorunuz üzerine tekrar konu açma gereği hissettim. Faydalı olmuşsa ne mutlu bana. Hacettepe Üniv. yazdığınız eğer sınavsız geçiş bölümünüzse puan değerinin önemi yoktur. Tercihinizi doğru yapmışsınız. Yerleşip yerleşememe durumunuzla ilgili yorum yapamam.

   • Şöyle Hocam Daha Önceden Sizede Sormuştum Büro Bölümüm Odyometri geçiçem sizde okul kodunuz numarayı hatırlamıyorum ama bu ise bu bölümü tercih edebilirsiniz demiştiştiniz doğru demi hocam yani bi sıkıntı olmaz bürodan odyometriye

     • hocam bugün verdiğiniz kılavuzu indirdim kontrol ettim bi sayfasında büro yönetimi.sek geçiş yapabileceği bölümle 3 tane sizin önceden demiş olduğunuz bölümler diğer sayfada gene büro yön. sek (aynısı) burdada 5-6 blüm odyometri ağız diş sağlığı vb bölümler var ben hangisine bakcam eğer okul koduna bak derseniz ikiside aynı kararsız kaldım ? okul kodu (3229)

      • Ben pekçok arkadaşa sadece Büro yönetimi ise 3 tane alanın olduğu kısımdakileri, büro yöentimi ve sekreterlik ise bunlardan hariç Sağlık bölümlerinin olduğu alanları yazabileceklerini söylemiştim. Çünkü Ocak’ta yayınlanan kılavuzda bu şekilde idi. 3 Temmuz’da yayınlanan kılavuzda bu bölümler her ikisini de açılmış görünüyor. Ben de kesin bir şey diyememekle birlikte kılavuzda kodunuzun karşısında sizin alanınız görünüyorsa yazabilirsiniz diye düşünüyorum.

 50. merhaba. 2013 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum . giresun üniversitesi çocuk gelişimi istiyorum ama giresundaki liseden mezun değilim puanım 217 . sizce yerleşme şansım var mı ?

  • Puandan daha önemli olan METEB içi durumuna göre bölümün gündüz kısmı başka ilden öğrenci almıyor. (12,2,İ,94)
   İkinci öğretim (akşam) düşünürseniz olabilir. (12,2,D,94)

 51. Acil bir sorum olacak 2 yıllık için sınavsız geçiş tercihlerimi yapıyorum aynı okuldan alt alta 3-4 farklı bölüm yazabilirmiyim alan içi mesela ;

  Aydın üni işleme %50
  aydın üni dış tic &50
  aydın üni lojistik %50

 52. merhaba hocam,2011 cocuk gelişimi mezunuyum 2011 de acık öğretim sosyal hizmetler acık öğretime yerleştim ama gitmedim,gecen yıl nasıl olsa sınavsız hakkım var sınava girmedim ve sanırım tercihlerde yalnıslık yaptık yerleşmedim bu sene sansımı tekrar denemek istiyorum ama 🙁 yerleşmeme sansım cok düşükmüş bazı hocalar yerlştirme önceliğine yada puana bakmayacaksın zaten geciş hakkın var dedi ama bazılarıda kesinlikle kosullar önemli bu durumda ne yapacağım yanlış yapmak istemiyorum tekrar iyi günler tşk ediyorum

  birde hocam cocuk gelişimi mezunuyum okul kodu kaç saygılar

  • Sonuçta 2013 ve 2012 mezunları sizden öncelikli olmuş oluyor. Kendi ilinizde “Çocuk Gelişimi” varsa önceliğiniz vardır. Ama ilk kriter mezuniyet yılıdır. Okul kodu dediğiniz şeyi anlamadım. Her programın kodu farklıdır. Şu sayfada “çocuk gelimi” bölümünü sorguladım. Hepsinin başında program kodları yazıyor. Yerleştirme önceliği kısmında 2011 ve daha önceki mezunları alan bölümleri tercih edebilirsiniz. (Varmıdır bilmiyorum ama 11,2,İ,93 gibi bir değer olması lazım. 11 yerine 10 09 08 de olabilir.)

  • Sınavsız geçiş yapmak istediğiniz kendi alanınıza ait bir bölümü şu sayfada program adı kısmına yazıp sorgulatın. Yerleştirme öncelikleri kısmındaki ilk değer 06 ve 05 yada daha eski olan yerleri tercih edebilirsiniz. (Eski dememden kasıt Mezuniyet yılını göstermektedir)

 53. Tekrar merhabalar hocam bu 2. sorum olucak hayırlısıyla bugün tercihleri bildirmek istiyorum Meslek lisesinden mezunum Yerleşme önceliklerinde “3” mü oluyor yoksa “4” mü ?

   • Peki öyleyse “3” yazan biryere yerleşebilirim değil mi ? Birde son olarak tercihler sonuçlandığında tercihlerimizin onaylandığı okulların arasından tercihi mizi biz yapıp istediğimiz okulamı gidiyoruz yoksa ilk yerleştiğimiz üniversiteyemi gidiyoruz ? Teşekkürler.

    • Olur mu kardeşim. Siz sadece 2 yazanları tercih edebilirsiniz. 3 ve 4’e teknik lise ve Anadolular yerleşebiliyor demektir. Yerleştirme sonucunda tercihleriniz arasından sadece birine yerleşirsiniz yada yerleşemezsiniz. 10-15 Ağustos’a kadar yerleştirme sonuçları açıklanacak.

 54. hocam yine ben.

  benim obp m 295 meteb dışından 334,03500 puanla istanbul üniversitesinde kendi alanımla ilgili bi bölüm yazsam ölü tercih mi yapmış olurum?

  • Aslında “ölü tercih” gibi yorumlanabilir. Ama ben öğrencilerime tercih yaparlarken eğer çok istiyorlarsa 1-2 tane yüksek puanlı yer yazmalarını da tavsiye ediyorum. Nasıl olsa 30 tercih hakkınız var. Sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

   • hocam merhaba ben ağrı doğubayazıt Çok programlı lisesi muhasebe bölümünde bu sene menzun oldum. sınavsz geçiş yapcam ama nasıl yapacağımı blmyrm neye Göre nasıl vereceğimi bilemiyorum…. klavuza baktm
    3.d.95 bu ne işe yarıyor. ve bide hocam van versem yerleşrmym

 55. hocam merhabalar.ben endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri alanı mezunuyum.sınavsız geçişte ki değerlerim bunlar hocam 12,2,İ,94.marmara üniversitesi bilgisayar programcılığının yerleştirme önceliklerinde ki değerler 12,4,İ,94 bunlar hocam.benim sorum size şu ben bu bölüme girebilirmiyim hocam öncelik anadolu tekniklerin ama şansım nedir acaba.birde bu bölüme tercih sıramda en başta yer versem şansım artar mı?teşekkür ederim hocam.

  • Anadolu Teknik Liseliler’den sonra sıra “3” kodlu Teknik Liselilere gelir. Açıkçası çok çok zor. Sıralamada öne yazmanız sadece bu bölümün sizin ilk tercihiniz olduğunu gösterir. Anadolu Teknik Lise mezunu öğrenci 30.sıraya yazsa bile öncelik onun olur.

 56. hocam benim ygs puanım baraj altında, endüstri meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum, bu sene sınavsız geçiş için tercih yapıcam, orta öğretim başarı puanım 387, size sorum marmara üniversitesi makine programına tercih yapma hakkım varmı?

  • Marmara Ü. Makine bölümüne tercih yapma hakkınız var. Ancak bölümün 2012 yerleştirme önceliklerine bakacak olursanız 12,3,İ,94 yazıyor. Yani sadece İstanbul içinden ve en az Teknik Lise mezunları yerleşebilmiş. Buna göre tercihlerinizi tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

   • hocam öncelikle gerçekten çok teşekkür ederim Allah razı olsun. benim ilk 8 tercihimi şu şekilde yaptım,sizin yorumunuzu sabısızlıkla bekliyorum, mezun olduğum lise istanbulda,
    1- marmara üni. myo makine (iö)
    2-kocaeli üni hereke myo (iö) makine
    3.kocaeli üni asım kocabıyık myo makine (iö)
    4.kocaeli üni asım kocabıyık myo inşaat teknolojisi (iö)
    5.ist. aydın üni. myo inşaat teknlojsi (iö)%50 burslu
    6.ist. aydın üni. myo inşaat teknlojsi (iö)%25 burslu
    7.ist. aydın üni. myo mimari restorasyon (iö) %50 burslu
    8.ist. aydın üni. myo mimari restorasyon (iö) %25 burlu
    Sizce uygun bir tercihmi, herhangi birinin tutma ihtimali nedir hocam?

    • Turan kardeşim, ben bunların yerleştirme önceliklerine tek tek nasıl bakayım? Eğer siz şu konuda anlattığım şekilde yerleştirme önceliklerine dikkat ederek tercihlerinizi belirlediyseniz doğru olacaktır.

 57. Gerek sosyal medyadaki tercih uzmanları olsun gerekse televizyonda yapılan eğitim programlarında olsun gündemde hep lisans programları var. önlisans programları genelde 2.plana atılmış oluyor.Böyle bir site kurup biz öğrencilere eşsiz bilgiler verdiğiniz için size teşekkürü borç bilirim hocam.
  Allah razı olsun 🙂

  • Melisa kardeşim, ben geçen sefer onaylanan son mesaj sayınıza bakmıştım bu 33. mesajınız oluyor 🙂 Yeni açılan üniversitelerden herkesin haberinin olmayacağı varsayımı ile şansın yüksek olacağını söyleyebiliriz. Ancak genelleme yapıp hepsinde böyle olur diyemeyiz.

 58. Selamun aleyküm hocam Ramazan-ı şerifiniz hayırlı olsun. nasılsınız? bu yoğun günlerde inşaallah iyisinizdir:)Hocam ben Allah razı olsun sizden çok yardım aldım ygs sınavı öncesi sonrası..Hocam şimdide tercih zamanı geldi yine yardımınıza ihtiyacım var şöyleki: Ben ygs ye girdim fakat sınavsız geçişide tercih ettim açık öğretim ilahiyat 2yıllık ön lisans okumak istiyorum.Tercih yapacağım ama okulun kodunu hiç bir şekilde bulamadım:( Hocam koda nasıl ulaşabilirim?yardımcı olursanız çok bahtiyar olacağım..

  • Aleyküm Selam Kübra kardeşim, amin Allah razı olsun, sizlerinde Ramazanı Şerifiniz mübarek olsun. Bu ortak manevi güzelliği bizlere yaşatan ve içimizde hissettiren Rabbimize şükürler olsun. Aşağıda hem Anadolu Ü. hem de Atatürk Ü. kodlarını veriyorum. İkisi de açıköğretim. Atatürk Ü.programa 1500 kontenjanı konulmuş, Anadolu Ü. kontenjan sınırı görünmüyor. İlk tercihiniz Anadolu Ü. olacak şekilde ikisini de yazabilirsiniz. Hayırlı günler.
   101050263 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) Açıköğretim Fakültesi İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
   101451539 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Açıköğretim Fakültesi İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)

   • Amin hocam Allah razı olsun tercihimi şimdi yapacağım inşaallah.Hocam aklıma takılan birşey var onuda soruyorum müsadenizle:Ben tercih yaparken iki tercih yerine kontenjan sınırı olmayan ANADOLU ÜNİVERSİTE sini seçsem yalnızca olmuyormu? Yada tek- iki tercih bize ne kazandırır kafam biraz karıştıda hocam.(yani tek tercih bana birşey kaybettirirmi?)

    • Son 2 yılda Anadolu Ü. kontenjan uygulanmıştı bu nedenle ikisini de yazın demiştim. Size şu sayfadaki verileri özel koşulları ile birlikte incelemenizi ve tercihlerinizi istediğiniz şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum.

     • Hocam Allah razı olsun gerçekten çok yardımcı oldunuz:) Tercihimi yaptım doğru bir şekilde sayenizde:)Üniversiteye de başladığımda teşekkür için tekrar yazacağım İnşaallah:)Herşey için çok sağolun.Siz böyle kritik zamanda bizlere destek olup yardımcı oluyorsunuz Allah (cc)da size yardımcı olsun hiç sıkıntı çekmeden sorunlarınız hallolsun inşaallah:)Allah a emanet olun hocam hayırlı huzurlu Ramazanlar-akşamlar..

 59. öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler..
  sorumu örnek üzerinden sormak istiyorum.
  ör:
  1.kırklareli-lüleburgaz-myo- bilgisayar programcılığı (N.Ö)-12,2,İ,94
  2.kırklareli-lüleburgaz-myo-bilgisayarprogramcılığı(i.ö)12,2,D,94

  bu şekilde listemi sıralamaya başladım. 2. tercihimin kriterleri bana uygun ama önceliğimin birinci öğretim olmasından dolayı kriterleri bana uymadığı halde 1. tercihimi listemde bulundurmak istiyorum. yazmamın bana bir dezavantajı olur mu? yerleştirilemezsem ikinci tercihime sistem beni atar mı?

 60. merhaba,
  ben ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun oldum obp 321 bu puanla ist içinde bi üniye girebilirmiyim marmara,yıldızteknik,istanbul MYO de var sadece benim bölüm diğerleri özel.

 61. hocam merhaba

  ben kocaeliden mezunum obp ‘m 295.. 4238 alan kodlu elektrik-elektronik programını bitirdim bu sene. istanbul’da okumak istiyorum meteb dışı olmam yerleşme olasılığımı çok etkiler mi?
  İ.Ö programlarda kendime bir program bulabilir miyim?
  ve son olarak ygs ile iş sağlığı ve güvenliğine girme şansım var mı

  PUANIM: Y-YGS1:267,62093 SIRALAMAM:361482
  Y-YGS2:268,96384 SIRALAMAM:310066

  TEŞEKKÜRLER..

 62. hocam mrba ben bu yıl mzun oluorm ve kendı ılımdekı onlısans prgramına gecmek ıstıorm bunun ıcın bır puan gerekıyormu meslek lısesınde okudumuz bolumun kapsadıgı bolumlerı seceblıyormuyuz bunun ıcın ne yapmam gerek tercıh nasıl yapılıyor bılmıyorum bılgı verırsenız sevınırm

  • Şu an bulunduğumuz sayfadaki konuda ve altındaki linklerde sınavsız geçiş tercihinde hangi kriterlere göre yapıldığını anlattım. Tercih işleminin nasıl yapılacağına da şu konudan bakabilirsiniz. Mezun olduğunuz bölümü ve ilinizi yazarsanız hangi alanlara sınavsız geçişiniz olduğuna da bakabiliriz.

    • ÖSYM ***rehberlik*** sayfasında aşağıdaki program adlarını yazarak şehir Ankara olacak şekilde seçin, ilinizde varsa listelenecektir. Kendi ilinizde öncelikli olacaksınız.
     Aşçılık
     İkram Hizmetleri
     Turizm ve Otel İşletmeciliği
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri
     Kültürel Miras ve Turizm
     Otobüs Kaptanlığı
     Turizm Animasyonu
     Turizm Rehberliği
     Turizm ve Otel İşletmeciliği
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 63. ben ticaret meslek lisesi muhasebe finansman bolümunden mezun oldum direk gecıs hakkımı sızce hangi bolum için kullanabilirim ilerıde mezun oldugumda ıs bulma ımkanımın ıyı olmasını ıstıyorm yardımcı olurmusunz bılgı ıstıyorm bolu hakkında

  • Siz Tablo-3A’dan alanınızla ilgili bölümün kodunu tercih listesine eklediğinizde, sistemde daha önceden bilgileriniz girildiğinden otomatik olarak sınavsız geçiş tercihi olarak işlem görecektir.

 64. Hocam merhaba,

  Günlerce şu 2 okulun kodunu aradım inanın gına geldi. Çok şükür sizin sitenizden sonuç aldım ve hemen eşim adına osym’den giriş yaptım. Verdiğiniz 2 koduda tercihe yazdım ve başarı ile OSYM’ye bildirildi.
  Hocam, bundan sonraki süreçte ne yapmamız lazım ? sonuçlar ne zaman belli olur ve kayıt için ne zaman ne yapacağız bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  Saygılarımla.

  • Bundan sonra yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekleyeceksiniz. Üniversitelere kayıt tarihleri 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlendiğine göre, 18 temmuzda tercih işlemlerinin tamamlanmasından 2-3 hafta sonra 10 Ağustos’a kadar belli olur diye düşünüyorum. Yerleştiğiniz üniversitenin web sitesinden kayıt için gerekli işlemleri öğrenebileceksiniz.

  • Altında ve üstünde YAZDIR butonu çıkan son sayfada 2.satırda “Tercihleriniz ……. tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” şeklinde yazar.

1 geri izleme / bildirim

 1. Tercihlerin Onaylandığını Nasıl Anlarız? | Sınavsız Geçiş

Yorumlar kapatıldı.