Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri

Yazımıza oy verir misiniz?

Mesleki ve Teknik ortaöğretim kurumları mezunları, kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları programlarına, kontenjanlar, mezun oldukları okulların bulunduğu METEB, mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri, mezuniyet yılları, OBP’leri ve tercihleri göz önünde tutularak aşağıdaki önceliklere göre sınavsız yerleştirileceklerdir.

Son sınıf öğrencileri
1.Öncelik: Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2.Öncelik: Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre: 1. Anadolu Teknik Lisesi 2. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi 3. Meslek Lisesi ve 4. çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3.Öncelik: Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4.Öncelik: Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5.Öncelik: Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

 

68 yorum

 1. Mrblar 2010 sağlık meslek att bölümü mezunuyum sağlık kurumları işletmeçiliği açıköğretm okumak istiyorum . Tercihimde hata veriyor tercih ettiğinz program mezun olduğunz okulun program türüne uygun degildir diyor . Mezun olduğumda okulun adı sağlık meslekti şimdi değişmiş mesleki ve teknik anadolu lisesi olmus 56013 sağlık meslek lisesi yazıyor ne yapmam lazım ?

  • Bu program muhasebe finansman mezunlarının sınavsız geçiş programı sizin geçiş bölümünüz değil. O nedenle sistem izin vermez. Bölümleriniz:
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 2. Hocam merhaba? Benm ygsm dusuk sinavsz gecis hakkimi kullanmak istiyorm en kotu ihtimal òzel universite yazsam ygs2 alan barajini gecemedim ozeller Obp yimi bas alacaklar yoksa yerlesemezmiyim.Acikcasi ygs puanim bana engel olur mu sinavsiz geciste ozele gitmek istesem

 3. Merhaba hocam hemsirelik son sinif ogrencisiyim sinavsiz gecis icin sadece bulundugum il mi olmak zorunda yoksa baska illeri tercih ettigimde cikma olasiligi nedir ?? Okul puanim 90 faln hocam etkisi olur mu ?

  • Farklı illeri tercih etme şansınız var. Ancak tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI’dan alıyor olması ve okul türünüzün uygun olması gerektiğini unutmayın. (METEB İÇİ olanlar sadece kendi ilinden öğrencilerle kontenjanın dolduğunu gösterir.)

 4. Hocam ben acikogretimden hasta ve yasli bakim bolumunun lisesini okuyorm.yasim 24 devlet uni de paramedik bolumune gecis yapmak istyrm diploma notumda cok iyi sizce mumkun mu

 5. 2000 yılı endüstri meslek elektrik mezunuyum. Diploma notum 3.12 sınavsız yerleşme şansım var mı? Nasıl bir yol izleyelim. Yerleşeceğim bölüm 2 yıllık herhangi bir bölüm olabilir.

  • Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız düşük. Ama yine de başvuru yapıp, eski mezunlardan alan programları araştırabilirsiniz. 20 civarında sınavsız geçiş bölümünüz bir sürü üniversite var. Takdir edersiniz ki bunun araştırmasını ben yapamam.

  • METEB önceliği 3.öncelik. Okul türü Anadolu Teknik yada Anadolu olanlar METEB dışı da olsa önceliklidir. Bundan sonraki öncelik il içi öğrencileredir. (Öğrencilerin kendi illerinde okumaları ekonomik anlamda devlete yük binmesini engellemek içindir. Burslar, Krediler, Yurtlar. Size saçma geliyor olsa bile.)

 6. merhaba ben saglik meslek mezunuyum 360 puanim var sivasta yasiyorum ancak adanayi yazmak istiyorum adanada meteb ici almis bu sehir ve bolume gitme olasiligim nedir ?meteb ici olanlari da yazdiniz mi?

 7. Hocam bişey daha soracağım 370 puanım samsunu yazmak istiyorum 420 civarlarında listemin başına yazsam diğer tercihlerimizde etkiler mi ölü tercih falan olur diyorda bazıları. Eğer öyleyse 5 10 puan yüksek yerleri yazsam kötü etkiler mi ?

 8. merhaba,
  ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum dıploma puanım 63,06 obp ise 315,60 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum ama bazı kişiler bır yere yerleşemezsın acıkta kalırsın dıyorlar sizce dogrumu bu acıkta kalırmıyım? cevaplarsanız cok sevınırım

 9. Merhaba. Ben hatayda oturuyorum. 2014 yılı Anadolu Teknik lisesi makine Teknolojisi mezunuyum. Ben aankarada sınavsz makine bölümü veya makine bölümüne yakın bölümler tercih edeceğim kazanma olasılığım yüzde kaç.

 10. Hocam Merhaba sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ve ben AÖL açık meslek lisesinden mezunum elektrik elektronik pano monütörlüğü 2014 mezunuyum AÖF de önlisans okumaktayım bu sene örğün eğitimde okumak istiyorum yerleştirme öncelıklerıne göre 1 2 3 4 diye ayrılmış ben aöl meslek den mezun oldugum için bunlardan hangisini kapsıyorum (3) mu oluyor benim nasıl bi yol izlemem gerekli yaş önceliğine görede yaş 24 tercih yaparken hangi üniversiteleri neye göre tercih etmem gerekli bölümüme göre hangi alan bölüm secmemi önerirsiniz teşekkürler.

 11. Hocam bn 2014 yili meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum gecen sene sinavsiz gecisi kullanmak istedm hocalarim yardimci olmadi arkadaslarimda diyo ki tercih yaparken sinavsiz gecis butonu varnona basacaktin ben oyle bisi gormedim bu sene nasil yapabilirimm yardmci olrmsnz?

 12. hocam ben suan son sınıftayım makine bölümüyüm meslek lisesindeyim benim bölümüm anadolu teknik olarak geçiyor istanbulda yaşıyorum ve istanbul içi yazıcam marmara üniversitesini yazıcam en son il içi almış . benden daha yüksek okul puanlı olsalar bile ilk önce beni alırlar dimi .

  • Herhalde istediğiniz bölümde Makine. Yerleştirme öncelikleri 263,55000 14,4,İ,94. Son yerleşen öğrenci İstanbul içi Anadolu Teknik Lise mezunu, 52,71 diploma notu ile yerleşmiş, doğum tarihi de 1994’müş. Kendinizi bu kriterlere göre değerlendirebilirsiniz.

 13. hocam ben 2003 ticaret meslek muhasebe bölümü mezunuyum tercih bölümlerim neler birde İstanbul içi yaparsam daha avantajlı oluyorum birde özel üniversite dahamı avantajlı..

   • hocam siz demiştinizki istanbulda otuyorum istanbuldaki üniversitelere tercih yaparsam dahamı avantajlı oluyorum demek istedim.. tercihlerimi sizce nasıl yaparsam daha avantajlı olurum ..birde tercih bölümleri koyu yazılanlarmı. çok soru sordum hocam affedin.:(

    • İstanbul içinde METEB önceliği ile yerleşilebilecek programlar vardır. Ama mezuniyet yılınızın çok eski olması, İstanbul’daki bölümlerin çok fazla talep görmesi nedeniyle devlet üniversiteleri olması zor. Yine de tercih etmek istediğiniz bölüm ve üniversiteyi yazarsanız inceleyelim.

     • ben özel üniversiteleri yazıcam. zaten il dışına çıkamam bölümüm muhasebeydi .. hocam yerleşebilirmyim acaba.. %50 burs veren özel okullar var ama ücretlide olsa gidicem..sizde nasıl bir tercih yapıyım yerleşebilirmyim.hocam çok saolun cevaplar için.

      • Yerleştirme önceliklerinize uygun yerleri tercih edin. Özel ün. tercih edecekseniz tabi ki önce burslu bölümleri daha sonra ücretlileri yazın ki eğer durumunuza uyan yer varsa en azından burs avantajınız olmuş olabilir.

 14. merhaba hocam ben bu sene hatay anadolu sağlık meslek lisesi radyoloji bolumunden mezun oldum .. obb puanim 340 .. meteb dışı istiyorum tıbbi görüntüleme teknikleri .. hangi üniversitelere gitme olasiligim var ?

  • ***Şu sayfada*** bölüm adına göre sorgulama yaptım. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan yanında puan değeri olanlara sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş hatta YGS ile de öğrenci almış demektir. Çok rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Yerleştirme önceliğinde değer olanlardan da “D” yazanları tercih edebilirsiniz. METEB dışından alıyor demektir. Verdiğim listede özel üniversitelerde var. Siz tam bursluları ve devlet üniversitelerini değerlendirin.

5 geri izleme / bildirim

 1. 6 Haziran 2013 Sorular Cevaplar | Sınavsız Geçiş
 2. Sorular Cevaplar (10-14 Haziran) | Sınavsız Geçiş
 3. 17-23 Haziran Haftası Sorular Cevaplar | Sınavsız Geçiş
 4. Sınavsız Geçişte YGS Puanına Bakılır Mı? | Sınavsız Geçiş
 5. Sınavsız Geçiş Kalkıyor Mu 2015 | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*