Sınavsız Geçiş İle Yerleşen Dostlarımız

Yazımıza oy verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazıyı içimde biraz burukluk da olsa üniversiteye yerleşen kendi okul öğrencilerimin ve ziyaretçilerimin sevinçlerine ortak olarak yazıyorum. 18 ay önce açtığım sinavsizgecis.com sitesi zor bir süreçten geçiyor. Meslek lisesinde okuyan yada mezun olmuş durumda olan  öğrencilere sınavsız geçiş konusunda bilgi vermek ve destek olmak amacı ile açtığım sitem en büyük arama motoru olan google tarafından 15 Temmuz 2014 tarihi itibari ile sebebini bilmediğim bir nedenden ötürü filtreye girdi ve cezalandırıldı. Google aramalarda  pek çok kelimede ilk sayfada çıkan sitemiz bir anda 6. 7.sayfaya geriledi. Sınavsız geçiş kelimesinde dahi 3.sıradan 66.sıralara geldi. Sitemin ismini bilen yada facebook sayfamıza üye olan arkadaşlar dışında sitemde ziyaretçi kalmadı. Yaklaşık 16.000’e yakın soruya cevap vermeye çalıştığım büyük emek verdiğim sitemin bu durumu beni oldukça üzmüş olsa da üniversiteye yerleşen kendi öğrencilerim ve sizlerin paylaşımı ile hem mutlu oldum hem de geleceğe dair tekrar umutlandım. Verdiğim cevaplara, teşekkür ve duaları ile dönüş yapan ziyaretçilerime ben de teşekkür ediyorum, sizlerden de Allah razı olsun diyorum. Herşey gönlünüzce olsun  Allah’a emanet olun.

Alper TÜRKOĞLU

murat

 

tekmile

 

adem

 

sultan

sumeyye

 

umut

ilhan

50 yorum

 1. hocam bu yıl ek yerleştirmede sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bi bölüme yerleştim.yerleştigm bölüme kayıt yaptırmasamda geçış hakkım yanıyomu.yoksa seneye tekrar geçiş hakkımı kullanarak tercih yapabiliyormuyum?

 2. Merhaba hocam ben geçen sene Endüstri Meslek Lisesi Elektrik elektronik teknolojileri mezunuyum. Geçen sene sınava girdim ama hiç bir tercih yapmadım. Bu sene girdim ama ilk tercihlerde 2 senelik alanımla ilgili bölümleri yazmadım fakat giremedim. Ek yerleştirmede alanımla ilgili ist içi. şansım nedir? Hangi ünilere kesin olarak geçiş yapabilirim? Teşekkürler.

 3. hocam merhaba,
  benim sınav sonucum aşağıdaki gibi ben meslek lisesi mezunuyum.tercihlerimi bu puana göremi yapıcam? diploma puanımda 54,00.

  YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  124,56522 124,42741 133,08306 130,64996 130,12623 128,03422

 4. hocam merhaba,
  size bir soru sormak istiyorum ben ticaret meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum bilgisayar programcılığı bölümüne direk geçiş yapabilir miyim? yani bilgisayar programcılığı seçebiliyormuyum? lise diploma puanım 53,55 ve klavuzlarda en son yerleşen meslek lisesi öğrencisi örneğin 270 puanla yerleşmiş ben hangi puanı baz alıp tercih yapıcam? yardımcı olursanız çok sevinirim

   • öncelikle çok çok teşekkür ederim cevapladığınız için 🙂 peki sizce aşağıdaki bölümü yazsam gelme ihtimali nedir? özel üniversite olduğu için tereddüt ediyorum yerleşemem diye

    beykent üniveristesi Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (%50 Burslu) 2 YGS-1 ek kontenjan:18 en son yerleşen puanı 217,54

     • çok teşekkür ederim hocam bir soru daha sormak istiyorum kusura bakmayın nolur birde merzifon myo Bilgisayar Programcılığı (İÖ) 2 YGS-1 28 kişi alınacak yerleştirme önceliklerinde kesikli çizgi yok yani direk bomboş puan da yazmıyor sizce burası olurmu?

      • Kılavuzda Tablo 3A’da bununla ilgili şu ifade yer alıyor. “Bir yükseköğretim programına ait en küçük puan (7) sütununda ve yerleştirme öncelikleri (8) sütununda hiçbir işaret bulunmuyorsa, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan programları göstermektedir.” Burası için de şansınız çok yüksek.

 5. merhaba hocam bu sene 12. sınıf oldum, bugün sınıf öğretmeni sınavsız geçiş hakkında canımı sıkan birşey söyledi..

  okulun rehberlik servisinden gelen bilgi ile sınavsız geçişin geçen sene son kez yapıldığını ve bu sene olmayacağını söyledi bize..

  ama aynı şekilde geçen seneki 12. sınıflarada dönemin ilk günlerinde rehberlik servisinden gelen bilgi ile böyle birşey söyledim fakat dönem sonlarına doğru yeni gelen bilgi ile sınavsız geçişin devam ettiğini söyledim dedi..

  biraz karışık anlattım sanırım durumu:)

  sizce sınıf öğretmenimizin söylediği şey doğrumudur acaba? resmi olarak sınavsız geçişin kaldırıldığına dair bir haber yok ama yinede emin olmak istiyorum.

 6. hocam merhabalar .size bir kaç sorum olucak ben ek tercihlerle yerleşçem ilk tercihlerim gelmedi.2014 yılı meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum. bölümümümün dısında dış tıcaret muhasebe işletme gibi bölümlerede puanımla tercih yapıcam fakat kendi bölümüme sınavsız geçişle nasıl yerleşçem hangi üniversiteler nasıl alıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  • Siz tercih listenizi kendi istediğiniz şekilde oluşturun. Sistem Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri ile ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş olarak diğerlerini alan dışı olduğundan ilgili YGS puanınız ile değerlendirir.

   • Yani hocam ben simdi tablo 3 adan hem yerlestirme puanimla istedigim bolumleri yaziyorum hemde ayni tablodan scocuk gelisimini yaziyorum oylemi ? Ama onlarin puanlari cok yuksek hocam sistem tercihlerde girince sinavsiz gecis olarakmi kabul etcek puanlara bakmadan?

 7. Hocam Merhaba,

  Bilg.Proğ. okicam yalnız ders seçimleri başladı seçmeli olarak Ofis yazılarımları mı daha çok iyi gelir bana ilersi için yoksa Temel elektronik mi? İnternetten araştırmalar yapıyorum yalnız net bir düşünceye varamadım. Yardımcı olacağınızı düşündüğümden ve güvendiğimden size danışmak istedim.
  Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.
  İyi çalışmalar…

  • Ofis yazılımlarını kendiniz de çalışarak öğrenebilirsiniz ama temel elektronik eğer pratik eğitimde verilecekse size daha faydalı olabilir. Tabi fazla zorlanmayım rahat ders geçeyim diyorsanız ofis yazılımlarını seçebilirsiniz.

  • Önümüzdeki hafta ek tercih kılavuzu yayınlanacak orada yer alan esaslar doğrultusunda (şu an ücret kısmı net değil) internet üzerinden aynı merkezi yerleştirmelerde olduğu gibi 30 tercih yapma hakkınız olacak. Ek tercih kılavuzunda boş kalan kontenjanları görebilecek buna göre bölümün yanında yer alan kodu girerek tercih listesine ekleyeceksiniz.

 8. Hocam.Allah razı olsun sizden verdiğiniz bilgilere dayanarak tercih yaptım.Sınavsız geçiş yaptım fakat yerleşeemdim.94 yılı mezunuyum.hiç yol yorgan bilmen .ne yaptıysam sayenizde .Şimdi ben ne yapmam lazım bundan sonra bilgilendirimisiniz hocam.

 9. Hocam merhabalar,
  KYK yurt başvuruları başlamışta başvuruyordum fakat “Başvuru türü” olarak;
  – ÖN LISANS ( 2 VEYA 3 YILLIK OKULLAR )
  – LİSANS
  – MESLEK LISELERINDEN SINAVSIZ GECIS

  Kısımları var.
  Benim kazandığım bölüm ise
  2 yıllık sanırsam direk alan bir bölümdü sanırsam, çünkü yerleştirme öncelikleri boştu.
  MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR) Gölhisar MYO 107350578 Bilgisayar Programcılığı 2 YGS-1 120 46, 797 ( yerleştirme öncelikleri boş)
  Düzeltme : Bilişim Teknolojileri Bölümünden

  Ben şimdi yurt başvurusu yaparken başvuru türü’nü “MESLEK LISELERINDEN SINAVSIZ GECIS” olarak mı seçeceğim yoksa “ÖN LISANS ( 2 VEYA 3 YILLIK OKULLAR )”
  Yardımcı olursanız minnettar olurum hocam.
  Teşekkürler.

 10. İyi akşamlar Alper Hocam. Öncelikle ben de size sonsuz teşekkür ederim 🙂 Sizin de verdiğiniz bilgilerle Ege Üniversitesi Elektrik bölümünü kazandım. Sormak istediğim bir şey daha var. Ben bölümümü mühendisliğe tamamlamak istiyorum ama hangi mühendisliklere devam edebileceğimi bilmiyorum. Bunun bir listesi varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Çok sevindim. Hayırlı olsun. Şu bölümlere DGS ile geçiş hakkınız bulunmakta:
   Elektrik Mühendisliği,Elektrlk Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği,Elektronik Mühendisliği,Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği,Fizik,Kontrol Mühendisliği,Uçak Elektrik-Elektronik,Uzay Mühendisliği,Meteoroloji Mühendisliği,Enerji Sistemleri Mühendisliği,Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

 11. Merhaba.ben 2 yıllık ilk ve acil yardım bölümünü kazandım sınavsız geçiş ile.seneye ygs ve lys ye girmek istiyorum.puan kesintisi yapıyolarmış galiba.puan kesitisi ne kadar olur.bu puanı ham puandan mı kesiyolr?okula kayıt yaptırıp yaptırmamam puan kesintisine ne kadar etki eder?

    • OBP sınavsız geçiş işleminde kullanılan puandır ve bu sene YGS ile yerleşseniz dahi seneye sınavsız geçiş tercihi yaparsanız bu puan düşmez. Ancak bu yıl YGS yada LYS ile yerleştiğiniz halde seneye sınava girerek YGS yada LYS ile puanı ile tercih yapmak isterseniz OBPX0,12 şeklinde hesaplanan puan OBPX0,06 şeklinde hesaplanacaktır. (Siz zaten sınavsız geçişle yerleştiğinizden bu konuda sıkıntı yok.)

 12. mrb hocam size aklıma takılan ve kendi öğrencilerimin bana sorduğu bir soruyu yöneltmek istiyorum . 2014 sınavsız geçle herhangi bir bölüme yerleşen öğrenci ek yerleştirmelerden yararlanabiliyor mu. ben 2013 ek yerleştirme kavuzunu inceledim orada mümkün olmadığını gördüm ama yine de değişen yada değiştirme ihtimali olan bir durum var mı sizin bildiğiniz . umarım msj en kısa zamanda görür ve cevaplarsınız şimdiden çok teşekkürler…

  • Mrhb. Hocam, 2014 ek yerleştirme kılavuzu yayınlanmadığı için bende 2013 kılavuzuna göre yorum yapabilirim. Orada Ek
   yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık
   öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir. ifadesi yer aldığından sınavsız geçişle yerleşen adayların ek yerleştirmede tercih yapamayacağını düşünüyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*