Merkezi Yerleştirmede Yerleşen Adaylar Ek Yerleştirmelerde Tercih Yapabilir Mi?

Yazımıza oy verir misiniz?

2014 merkezi yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte hatalı tercihte bulunarak istemedikleri programlara yerleşen adaylar panikle ek yerleştirme haklarının olup olmadığını, ek tercih döneminde tekrar tercih yapıp yapamayacaklarını soruyorlar. Bu durumda olan arkadaşları çok fazla umutlandırmak istemiyorum. Ancak geçen yıl ki ek yerleştirme kılavuzunu incelerken bir cümle dikkatimi çekti. Cümleyi aynen kopyalıyorum:

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan
sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan
açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

Görüldüğü gibi merkezi yerleştirme ile yerleşen adayların ek yerleştirme döneminde kontenjansız aöf ön lisans programlarına tercihte bulunabilecekleri yazıyor. Asıl sorun ise bu yıl merkezi yerleştirmelerde tüm 2 ve 4 yıllık açıköğretim programları için kontenjan sınırlaması getirilmiş olması. Açıköğretim de olsa şu an yerleştikleri program yerine farklı bir programı tercih etmek isteyen arkadaşlar için tek umut, ek tercihlerde bu sınırlamanın bazı aöf bölümleri için kalkması olacak.

Alper TÜRKOĞLU 

14 yorum

  1. hocam genel de bu sene yerleşip kayıt yaptırmayanlar puanım düşer mi düşmez mi diye sormuşlar ama daha önemlisi seneye tekrar sınavsız geçiş hakkı verilecek mi? çünkü kaldırılması söz konusuydu.

  2. Homcan İlk Tercihlerimde Biyer Kazandım, Bölüme Gitmem Demiyorum Gidicem Ama Ondan Önce İstediğim Başka Yerlerde Vardı. Sizin Yazınıza Göre Tercih Yapamıyorum Şu Anda Yeni Klavuz Yayınlandığında Bu Durum Hakkında Bilgilendirirseniz Sevinirim.Şimdiye Kadar Olan Yardımlarınız İçinde Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*