Hem YGS’ye Girip Hem de Sınavsız Geçişten Faydalanabilir miyim?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sorunun cevabını pek çok defa vermiş olsam da aynı soru sorulmaya devam ettiği için ve 2016 adaylarını da bir kez daha aydınlatmak için cevaplamak istedim.

Aday YGS’de şansını deneyip 4 yıllık bir bölüm kazanmak ya da iyi bir puanla alan dışı bir bölüme tercihte bulunmak isteyebiliyor. Bununla birlikte sınava girdiği için sınavsız geçiş hakkını kaybetmekten de korkuyor. Aslında kılavuzda açıklanmış olsa da adayımız bu ikilemden kurtulmak için kesin bir cevap istiyor.

EVET Hem YGS’ye Girip Hem de Sınavsız Geçişten Faydalanabilirsiniz. 

Peki bunun için nasıl bir yol izlemelisiniz? 6-20 Ocak 2016 tarihleri arasında YGS ve sınavsız geçiş başvuruları başlıyor. YGS başvuru formunun nasıl doldurulacağını şu yazımda anlatmıştım. Diğer bilgileri doldururken 24- YGS’ye girme isteği seçeneğinde;

1- “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyerek başvuru yapacaksınız. (Meslek lisesi mezunu olacağınızdan ayrıca sınavsız geçiş seçeneğini işaretlemeniz gerekmiyor.)

2-Başvurunuzu yaptıktan sonra kılavuzdaki bankalardan birine TC nizle 55 TL yatıracaksınız. (Ayrıca 15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

3- 13 Mart’ta YGS sınavına gireceksiniz,
(puan durumunuza ve isteğinize göre Haziran’da LYS’lere girebilirsiniz )

4- Temmuz ayı içerisinde tercih yapacaksınız. Aynı tercih listesinde ister YGS puanınınızla alan dışı bölümleri tercih edip isterseniz sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabileceksiniz.

NOT: 2015 yılından itibaren sınavsız geçiş ve YGS kontenjanları ayrı ayrı belirlenmeye başlandı. Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinizle yerleşme şansınız düşük olan bir programa iyi bir YGS puanı alarak YGS kontenjanından girme şansınız da bulunmaktadır.

Meslek lisesi mezunları YGS başvurusu yaptıklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakları da olur. 55 TL yeterli ayrıca ücret yatırmalarına gerek yoktur.

155 yorum

 1. Merhaba
  2017 LYS ye girdim ancak 139 puan aldım ama sınavsız geçiş hakkım var meslek lisesi mezunuyum.Şuan Sınavsız geçiş tercihi yapmak istiyorum ancak osym nin sitesin de 150 puanın altında aldınız tercih yapamazsınız messajinı veriyor.Ne yapmam gerekir.Neden tercih klavuzunu öremiyorum

 2. Hocam merhaba simdi erciyes uni de bdnim kaydim var 2 yillik ama gitmiyom bu sene tekrar hazirlandim 4 yillik bi bolum kazanirsam eger 2 yiiligi sildirmek zorundamiyim ? Yoksa acıga alma sansim varmi

 3. Ben ygs başvurusu yaptım meslek lisesi çıkışlıyım ygs ye de girdim kız meslek lisesinden tercih dönemi sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirmiyim sınavsız geçiş hakkına özel bir başvurumu gerekiyordu

 4. Merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ve bu sene ygsye girdim çokta iç açıcı bir puan alamadım ve sivil hava ulaştırma işletmeciliği okumak istiyorum bu bölümü geçiş hakkıyla seçebilirmiyim beni de bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

 5. Hocam ben sınav geçiş hakkımı kullandım ama gitmedim bu sene yüksek. Öğretim programına kayıt yaptırdım dedim ösymde puanım yarıya düşecek mi?

 6. Hocam merhaba söyle bi sorum olacaktı
  Ben simdi erciyes ubiverstesini kazanmistim 2 senelik ama kayit yaptirdigim ve ders kayıti yaptigim halde gitmedim dondurma islemide yapmadimSeneye ben bu okula tekrar baslasam.simdi ben 1 senenin derslerinden kalmis olcam 1.senenin derslerini verdigimi sayalım.Okulun 2.senesi olcak. 2. sınifin derslerini vermedigim icin okul uzamıs olacak sorum geliyor okul uzadigi icin ben 2 sinifin derslerine girme varmi ?

 7. selam hocam ben bi soru soracam ,ben lise mezunuyum ben ygs de 1 sene üniversite kazandım kayıt olmadım 2 sene ygsde barajı geçemedim üniveersite kazanamadım bu sene 3 ü sene ygs başvurusunda öğrenim durumunabunlardan hangisine 4 Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim 5 Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım hangisini yapacam teşekkürler

 8. Hocam merhaba.örnegin elektrik bölümüne sınavsız geçiş hakkımız var ve aynı zamanda elektrik bölümüne ygs puanımızda yetiyor.Hangisi ile yerleşiriz …

 9. Merhabalar.Ben 2014 bilişim teknolojileri mezunuyum. İlk sene sınavsız geçişi denedim,olmadı. Geçen sene hiç tercih yapmadım. Bu sene de sınavsız geçiş hakkımın olduğunu varsayarak yine tercih yaptım. Yaklaşık 7-8 yer yazdım. Ve Obp puanımın altında yerlerdi hepsi ama yine tutmadı.Sınavsız geçiş hakkımın olup olmadığından şüpheliyim.Gerçi öncelik ilk mezunların diye de yerleşememiş olabilirim. Sınavsız geçiş hakkım varsa sizce kullanmalı mıyım? Ayrıca ygs ile alanımın dışındaki bölümleri de yazacağım. Önce sınavsızları sıralayıp bitirip,altına ygs’li bölümleri mi yazmalıyım?

 10. Hocam merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Sağlık Meslek Lisesi çıkışlıyım, YGS sınavına girdim iyi kötü bir puan geldi. Daha sonra ailem şansımı denemem için LYS sınavınada girmemi istedi. Sonuçlar açıklandı rezalet bir puan. Lys sınavına girmiş olmama rağmen yine de geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler..

 11. Merhabalar.Kardeşim Mesleki ve teknik Anadolu lisesi hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldu. Ygs için 55 TL ödedi fakat 15 TL ödenmedi.Bu sınavsız geçiş için bir sorun yaratır mı ? Yaratmazsa tercih yaparken hem sınavsız geçiş kodları ile hem de 2 yıllık için ygs puanı ile tercih yapabilir mi ? Cevaplarsanız çok seviniriz gerçekten bu soru kafamızı karıştırıyor.

  • Aşçılık
   Gıda Teknolojisi
   ikram Hizmetleri
   Kültürel Miras ve Turizm
   Otobüs Kaptanlığı
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Turist Rehberliği
   Turizm Animasyonu
   Turizm Rehberliği
   Turizm ve Otel işletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri

   Şu sayfada yukarıdaki bölüm isimlerine tıklayarak hangi okullarda olduğunu görebilirsiniz.

 12. Merhaba. Ben 2016 mezunuyum Ygsye girdim barajı geçtim Lysyede para yatırdım ama girsem mi girmesem mi kararsızım. Ygs puanım düşük diye sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum mümkün müdür? Bölümüm yiyecek içecek hizmetleri.. Eğer geçiş hakkımı kullanabiliyorsam da ne zaman başvuru yapmam gerek bununla ilgili bilgilendirirseniz çok sevinirim, hayırlı ramazanlar..

 13. Hocam merhabalar ;

  Ben 2013 yılından itibaren 4 yıllık özel üniversiteye kayıtlıyım ve halen hazırlık öğrencisiyim. Birkaç sorum olacaktı.

  1-) Bu yıl tercih yapacağım OBP okul puanımın yarısı mı gelecek yoksa tamamı gelecek mi?

  2-) Tercih yapıp yerleşemezsem Yatay geçiş yapabilir miyim ? Yoksa tercih yaptığım için 2013 puanım silinir mi ?

  3-) 650 bin gibi bi sıralama ile geçen yıl 730 bin gibi bi sıralamayla alan bi bölüm tercih ettiğimde gelme ihtimali nedir ?

  Teşekkür ederim hocam.

  • Geçiş alanlarınız:
   Aşçılık
   Gıda Teknolojisi
   ikram Hizmetleri
   Kültürel Miras ve Turizm
   Otobüs Kaptanlığı
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Turist Rehberliği
   Turizm Animasyonu
   Turizm Rehberliği
   Turizm ve Otel işletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri

  • Sınavsız geçiş tercihinde bulunmanız için sınava girmeniz yada baraj puanı almanız gerekmiyor. Ancak bu sınavsız geçişle 2 yıllık bölüme kesin yerleşebilirsiniz anlamına da gelmesin. Tercih hakkınız olsa da yerleştirme öncelikleri size uyan bölümlere yerleşme şansınız olabilir.

 14. merhaba hocam düz lise mezunuyum ygs ye girdim.iki yıllık tıbbi laboratuvar bölümü yazmak istiyorum meslek liselerinin ek puanının kaldırılması puanların düşmesini sağlar mı.etkisi olur mu

  • Meslek liselilerin alanları ile ilgili 4 yıllıkları tercih ettikleri taktirde aldıkları 0,06’lık ek puanın 2 yıllık ön lisans programları ile alakası yok. 2015 yılından itibaren ön lisans programlarının %60’ı sınavsız geçiş, %40’ı YGS kontenjanı için ayrılıyor. Siz %40’lık dilimdeki taban puanlarını inceleyip buna göre bir puan almaya bakın. Bakınız.

 15. Merhaba
  Ben 2000 yılı sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum. Sınavsız geçişle tıbbi dok.ve sek. Bölümünü 2007 yılında bitirdim. Aynı yıl aof işletmeye geçiş yaptım. Ama halen 3. Sınıftayım. Kaydımı yeniletmedim okulda bitmedi. Bu şartlarda odyometriye geçiş yapabilir miyim? Bu şansım var mı? Ne yapmam gerekli? Teşekkürler

  • Normal de sağlık meslek lisesi mezun olduğunuzdan teorik olarak sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak öncelik son mezunların olduğundan kontenjanlar son mezunlarla doluyor. Bu nedenle ancak YGS girerek iyi bir puanla YGS kontenjanı için şansınızı deneyebilirsiniz.

 16. merhabalar tercih yaparken aynı tercih kagıdına sınavsız geçiş(diploma puanına göre) ve ygs den aldıgımız puana göre iki türlüde tercih yapabiliyormuyuz ?

 17. hocam ben mesleki açık lisede okuyorum sınavsız geçişte lise türüm 2,3,4 hangisi olucak ve mesleki açık liselerde otomatikmen sınavsız geçişten faydalanabiliyormu ?

 18. Hocam merhaba
  Ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yerleşsem seneye obp kirilmaz deniliyor. Peki seneye ek puan kalkacak o zaman obp puanim azalacak mi

 19. Merhaba ben acil öğretimden yüz yüze ders alıyorum elektrik üzerine ygsye girdim bu 150 baraj sinirini gecmem gerekiyor mu geçiş hakkimi kullanabilmem için şimdiden teşekkürler

 20. Merhaba hocam bir turlu anliyamadim lutfen net bir cevap ile aydinlatirmisiniz.
  Hocam ben simdi ygsden baraji gecemezsem saglik meslek olarak 2 yillik geciş hakkimi hangi puanla girecegim nasil girecegim tesekkur ederim simdiden

 21. ATL elektrik elektronik bölümünü bitirecem OBP puanım 320 civarı birşey geliyor.sınavsız geçiş bölümlerinden birini tercih vermek istiyorum fakat başka ilde beni alma olasılıkları nedir?
  Diğer sorum önce sınavsız geçiş hakkı olanlarımı alıyorlar yoksa ygs puanıyla tercih verenlerimi?

  • Hangi bölümü istiyorsanız şu sayfada o bölüm linkine tıklayarak 2.tabloda yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI olanlara bakabilirsiniz. METEB DIŞI farklı ilden de alıyor demektir. Program kontenjanlarının %60’ı bölüm öğrencilerinin sınavsız geçişi için %40’ı alan dışından YGS puanı ile başvuranlar için ayrılmaktadır.

 22. Hocam ben elektirik elektronik okudum açıktan meslek ygs başvurusunda bulundum bu sene mezun oldum şehir dışına çıkmak istemiyorum ygs dede kendime güvenim yok makatronik bölümünü seçmeyi düşünüyorum sınavsız geçis yapcam ama şunu duydum makatröniği olan özel üniversitelere yüzde yüz buslu geçiş yapabiliyomuyum birde ben bi sene daha kaybetmek istemiyorum bana biraz bu konuda yardımcı olurmusun dikkat etmem gereken konular hakkında

  • Yerleştirme öncelikleriniz uygunsa tam burslu programlara yerleşme şansınız olabilir. Ama şunu hatırlatayım tam burslu kontenjanları 5-7 kişi ile sınırlıdır. Okul türü ATL olup OBP 400 ve üzerinde isteyebilir. Şu sayfada 2.tablodan inceleyebilirsiniz. (İlk tablo YGS kontenjanı için siz altta 2.tabloya bakacaksınız)

 23. Hocam, iki sorum olucak

  1-) 2014 Eml mezunuyum sınavsız geçişle yerleşmek istiyorum sizce yerleşme olasılığım nedir ?

  2-) Tercih yaptığımda , tercih yaptığım bölüme sınavsız geçiş hakkım var ve ygs puanımda var ösym hangisini ilk kullanacak , sınavsız geçiş hakkını kullandığını varsayıp yerleşemezsem aynı tercih otomatikmen ygs puanıylada işleme girermi , umarım anlatabilmişimdir .

  Teşekkürler …

  • 1-) Olasılık hesabı yapamam. Öncelik 2016 ve 2015 mezunlarının olacağını söyleyebilirim.
   2-) Önce sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirir yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınız ile değerlendirir.

 24. Hocam ben tekstil okuyorum ygs kazanamazsam kendi bölümüme 2 sene geçiş yapıcam diploma puanı mı nasıl alıyorlar ve hangi okul kaç puanla aldığını nerden öğrenebilirim? Teşekkürler

 25. Merhaba hocam meslek lisesinden bilgisayar mezunu arkdsm 140 barajını geçemedi sınavsız geçişle yerleşmişti ama ona kayıt yapmadı bu sene tekrar hazırlanıp gircem diploma puanı düşer mi

 26. Merhaba 🙂 ben barbaros hayrettin pasada okuyorum anadolu teknik lisesi. Üniversiteye geçiste ilk oncelik teknik liseleedemi yoksa meslek lisesindemi.Çok Acil -.-

 27. Hocam cok acil lütfen cevaplayın?? ben ygsye girmek istiyorum fakat puan kötü olursa bölümü okuyacagım yanı 2 yıllık fakat ben 55 tl yatırdım ayrıca 15 tl daha yatacakmış ben onu yatırmadım okula gittim olmaz diyorlar lütfen birşey söyleyin

 28. Hocam Merhaba
  Ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene alanım dışında bi yer kazandim ama gitmedim. Suanda okulda kaydim gozukuyor. Bu sene yeniden sınava giricem ek puanımda ne kadar bi düşüş olacak? Ve normal ögretimden tercih yapabilirmiyim? Benm icin o kaydin ne gibi sakıncaları olur ?

 29. Teşekkür ederim. Kızmayın abi yorumları okumaya başladım. Aşağıya indim indim bitmedi ben de korktum okumadım napiym kusura bakmayın yorduk sizi de :ı iki yıllık örgün ilahiyat var mı demitim onu da cevaplamamışsınız?

 30. hocam merhaba ben 2011 yılı muhasebe ve finansman mezunuyum bu sene de açık öğretim fakültesi işletme okumak istiyorum.sinavsiz gecis hakkım var biliyorum cevaplarinizi da okudum çok guzel aydinlatmissiniz ama öncelik 2016 mezunlarının yazmışsınız yani açıkçası sansimin düşük olduğunu düşünüyorum benim sorum sizce ne yapmaliyim cok kararsiz kaldim yani sinava girip kazanamazsam sinavsiz gecis hakkim devreye giriyor biliyorum yada sadec3 sinavsiz gecis hakkimi mi kullanmaliyim

 31. Açık lise mezuniyet ayrıca meslek lisesi telafi bölümü okuyorum ygs ye meslek lisesi diplomasıyla değilde düz lise diplomasıyla başvuru yaptım meslek lisesi mezunu olursam sınavsız geçiş yapabilirmiyim.teşekkür ler

 32. iyi akşamlar ben açık lise çocuk gelişimi okuyorum ve hem ygs hemde sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasıl yapmam lazım.150 altında alsanız bile sınavsız geçiş hakkınız olacaktır.ben en az kaç puan alsam yinede geçiş hakkım oluyormu,boş kalmaktan çok korkuyorum ondan dolayı.

  • Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden kullanılan bir hak. Sınavsız geçiş tercihlerinde sınava girme yada baraj puan diye birşey yok. YGS puanı sizin alan dışı bölümler için yada alanınızdaki bölümlerin YGS kontenjanları için kullanabileceğiniz puan.

 33. Hocam, Ben Mesleki Açık Öğretim Lisesi Muhasebe ve bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum.Geçen sene(2015) Ygs’ye girdim ama barajı aşamadım,ve bu sene(2016)’de Ygs’ye girmek istiyorum eğer bu senede kazanmazsam 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacam;
  1)Hem ygs’ye girsem kazanmazsam 2 yıllık geçiş hakkım’a nasıl başvuracam,başvurduğum taktirde hangi bölümlere gidebilirim ?
  2)Geçen sene Ygs’den aldığım baraj altı puan bu seneki ygs’yi kazansam bu seneki puanı etkiler mi?
  SAYGILARIMLA.

 34. Alper hocam öncelikle geçtiğimiz yaz sizin katkılarınız sayesinde CBU üniversite geçiş yapmıştım kayıt oldum ders seçmedim kısacası okula hiç uğramadım kaydımı yatay geçiş hariç dokuz eylül üniversitesine aldırma şansım varmıdır bu sene tekrar geçiş hakkımı denicem dokuz eylül için fakat size sormak istedim bilginiz dahilinde 🙂

 35. Peki hocam bildiğim kadarıyla temmuzda yapılan tercihlerde bize 30 tercih Hakkı veriyorlar YGS veya LYS den aldığımız puanlara göre yapacağımız tercihlere sınavsız geçiş Hakkımızıdan olan bölümleride o 30 tercihemi yazıyoruz yoksa sınavsız geçiş tercihleri ayrımı oluyor

 36. Hocam şimdi temmuzda ki tercihlerde bildiğim kadarıyla 30 tane tercih hakkı veriyor YGS veya LYS den aldığımız puanlara göre yapacağımız tercihlerde sınavsız geçişle istediğimiz bölümü o 30 maddelik tercihte mi yapacağız yoksa sınavsız geçiş tercihleri ayrımı olacak.

 37. Alper bey gerçekten size tşk ederim. Bu açıklayıcı bilgileri hiç bir sitede bulamadım.
  Sorum Şu Benim kızım bu sene Hemşirelik Bölümünü bitirecek açıklamalarınızdan YGS ye girip kazanamassa sınavsız geçiş hakkını kullanıp herhangi bir bölüme direk geçebiliyor. Ancak sınavsız geçiş için nereye ve nasıl başvuracak diğer taraftan en önemli sorum şu Hem YGS de bir programa yerleştirilip diğer taraftanda sınavsız AÖF nin ilgili bölümlerini okuyabilirmi

  • Yukarıdaki yazımda meslek lisesi mezunu öğrencilerin YGS başvurusu yaptıklarında aynı zamanda sınavsız geçiş hakları olduğunu da yazmıştım. Herhangi bir örgün programa yerleşen öğrenci ancak sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan açıköğretim bölümlerine başvuruda bulunabilir.

 38. MERHABALAR BEN 2011DE MESLEK LİSESİNDEN MEZUNUM ŞUAN AÇIKÖĞRETİM OKUYORUM FAKAT YGSYE GİRMEK İSTİYORUM. SINAVDAN İSTEDİĞİM PUANI ALAMAZSAM SINAVSIZ GEÇİŞ PUANIMLA YANİ DİPLOMA NOTUM ÇARPI 5 OLAN PUAN NASIL GEÇERLİ OLUYOR SINAVA GİRDİĞİM HALDE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • Meslek Lisesi mezunu olduğunuz için alanınızla ilgili bir ön lisans programına tercih yaptığınızda önce sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinize göre sınavsız geçiş kontenjanı için değerlendirilirsiniz. Eğer yerleşemezseniz ve YGS puanınız varsa YGS puanınızla YGS kontenjanı için değerlendirilirsiniz.

 39. Merhaba. Ben şuan 1. Sınıf öğrencisiyim. Başka bir bölüme girip açıköğretim okumak istiyorum anadolu üni adalet bölümünü. Ygs başvurusu yaptım 55 tlyi yatırdım. Ama sınavsız da adalete geçebiliyormuşuz bunu yeni duydum ve doğruluğundan emin değilim. Ben boşuna mı başvuru yapmış oldum anlayamadım yardımcı olabilir misiniz?

  • Yukarıda gayet net anlattım. 4 yıllık düşünüyorsanız yada alan dışı 2 yıllık YGS girmelisiniz. Sadece sınavsız geçiş düşünüyorsanız sınava girme zorunluluğunuz yok. Her ikisinden faydalanmak isterseniz YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek 55 TL yatıracaksınız. Sınavdan 150 altında alsanız bile sınavsız geçiş hakkınız olacaktır.

 40. Merhabalar hocam. Şuan kafam o kadar karışık ki ve yanımda bu konuda bana rehber olabilecek nitelikli bi bilgiye sahip kimse yok.
  Sizin bilgileriniz doğrultusunda hareket edeceğim.

  Ben imam hatip mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkım var ilahiyata. Ama ygs sınavınada gireceğim.

  1-) Temmuz ayı Tercih döneminde hem ygs sınavından elde ettiğim puanlı bölümü, hemde sınavsız geçiş hakkım olan bölümüm ilahiyatı tercih listeme ekleyebiliyormuyum?

  2) Ayrıca sınavsız geçiş hakkı olan bölümü tercih yapıp kazanıp ve kayıt yaptırmayınca OBP puanı düşüyor deniliyor? Ne derece doğrudur?

  3-) Bu sene açıktan okursam, seneyede farklı bir bölüm açık öğretiminde ikinci bir üniversite okuyabilirmiyim?

  Son olarakta:
  4-) Aöf ilahiyat bölümü dışında kafamdaki bir başka bölümde aöf 4 yıllık lisans bölümü…
  bölüm için lys’ ye girmek gerekiyor mu? Yoksa ygs puanımla 4 yıllık aöf’ü tercih edebilirmiyim?

  Çok soru sordum, uzun oldu k.bakmayın hocam ama inanın bunlar beynimi yiyip durdu..yanlış bir şey yapmak istemiyorum.gelecek söz konusu
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim hocam sağolun.

 41. Hocam Merhaba ben geçen sene mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım yanlız üniversiteye kayıt yaptırmadım bu senede sınavsız geçiş hakkım var mı ? Simdiden Teşekkürler

 42. Hocam lütfen yardımcı olun? Şimdi ben 4 senelik üniversite kazanamadım sınavsız 2 senelik hakkımı kullandım kocaeli Üniversitesi’ne kaydoldum ama gitmedim kaydımı dondurdum şimdi bu osym de sınava ilişkin bilgiler kısmında öğrenim durumu kısmında bulunan ” Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım ” kısmına mı tıklayacağım? Lütfen sorumu cevaplayın hocam teşekkür ederim

 43. Hocam merhaba,
  İki yıllık aöf bölümü uzatmadan dolayı 3. yılımdayım bu sene bitiyor. AÖF önümüzdeki yıldan itibaren dikey geçiş yapmayacak anladığım kadarıyla. Benim YGS’ye girmeme gerek var mı varsa YGS’ye girmek istiyorum desem yetiyor mu Sınavsız geçiş hakkı yerine yoksa DGS sınavına girmem mi gerekiyor sadece?

 44. Merhaba iyi günler cevaaplarsanız çok sevinirim. Meslek lisesi mezunuyum Geçen sen geçiş hakkıyla bir üniversiteye yerleştirildim ve kayıt oldum ama 1.snfn başında kaydımı sildirdim o üniversiteden. Şimdi tekrar sınava gireceğim sınava girsem de tekrardan geçiş hakkım bulunuyor mu? yani tercih yapabiliyor muyum geçiş hakkıyla? Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*