sınavsız geçiş

2016 ÖSYS Aday Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sponsorlu bağlantılar

2016 ÖSYS Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayınız. (Yayınlandığında link güncellenecektir)

2016 YGS Başvuru Formu İndir (Yayınlandığında link güncellenecektir)


YGS yada Sınavsız Geçiş Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar, ÖSYS Aday Başvuru Formu’nu arkasındaki yönergeyi okuduktan sonra dikkatli bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Birinci Kısım: Formun en üst bölümü, adaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı kısımdır.

form1

 

1-T.C.Kimlik numaramızı yazıyoruz. (YU Numarası; T.C. Kimlik Numarası olmayan adayların ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken üyelik numarasıdır.)

2- Adımızı, 3- Soyadımızı, 4-Baba adımızı, 5-Anne Adımızı,

6- Doğum tarihimizi yazıyoruz. 7- Cinsiyetimizi işaretliyoruz.

8- Doğum yerimizi, 9- Nüfusa kayıtlı olduğumuz il yada ilçemizi yazıyoruz.

10- Uyruğumuzu işaretliyoruz. (Eğer KKTC vatandaşı isek KKTC numaramızı yazıyoruz.)

 

İkinci Kısım: Öğrencinin İletişim Bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

form2

11-Yazışma adresi, ÖSYM artık her ne kadar yazılı olarak kılavuz yada sonuç bilgileri göndermese de ev yada size ulaşılabilecek bir adres bilgisi girmelisiniz.

12- Ev yada varsa iş telefonu, Cep telefonu bilgilerinizi girmelisiniz.

13- E-posta adresinizi giriyorsunuz.

Üçüncü Kısım: Öğrenim bilgilerinin yer aldığı kısımdır. Bu bölümde yer alan bilgiler 2015 ÖSYM Sınav kılavuzundan öğrenilebileceği gibi, henüz son sınıfta olan öğrenciler okudukları okulun yetkililerinden de bu bilgilere ulaşabilirler. Eğer önceden mezun olunmuşsa mutlaka ilgili bölümde yer alan Mezuniyet tarihi, Not Sistemi ve Diploma Notu bilgileri doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Not: Mezun olmamış öğrenciler için öğrenim bilgileri altında yer alan kısım mutlaka yetkili bir kişi tarafından (okul müdürü yada müdür yardımcısı) onaylanmalıdır.

form3

14- Okul adı ve kodu, 15- Okul türü ve kodu,  16- Alan adı ve kodu,

17- Dal adı ve nosu, 18- Öğrencinin okul numarası,

(19,20 ve 21. maddeler daha önceden mezun olan öğrenciler için geçerlidir.)

19- Mezuniyet tarihi, 20- Not sistemi, 21- Diploma Notu,

Dördüncü Kısım: Sınava İlişkin Bilgilerin yer aldığı kısımdır. Eğer öğrenci sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsa; YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum şıkkını işaretlemeleri gerekecektir. Aday Sınava girmek istiyorsa; YGS’ye girmek istiyorum şıkkı işaretlenmelidir. Sınava girmek istenilen il tercihleri ve askeri okullara girmek istenip, istenilmediği de bu bölümde işaretlenecektir.

form4

22-Öğrenim durumu, aşağıdaki tablodan durumunuza uygun olan seçeneği ve kodu girmelisiniz,

ogr-durumu

 

23- YGS’ye girme isteği seçeneğinde, eğer YGS sınavına girmek istiyorsanız;

“YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Meslek lisesi öğrencisi yada mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak istiyorsanız o zaman “Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum.”

24-YGS sınav merkezleri: YGS sınavına girecek adayların sınava girmek istedikleri yer için tercihlerini girdikleri yerdir. (Sınav merkezleri ve kodlarına kılavuzun 10.sayfasından bakabilirsiniz.)

25-Ygs ve/veya LYS sosyal bilimler sınavında (LYS-4)  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını veya ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplandırma durumu,

 • Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almış olan adaylar bu kısma, Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım (Kodu 1)
 • Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım. (Kodu 2)

26- Boy ve kilonuzu yazıyorsunuz,

27- YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyen adaylar, Sınav tarihi ve süresi ile ilgili bilgileri gördüklerini bu seçeneği işaretleyerek teyit edeceklerdir. (Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istediğini belirten adaylar bu seçeneği işaretlemeyecek)

Beşinci Bölüm:Engelli öğrencilere ait temel bilgilerin yer aldığı bölümdür. Engelli adaylar ayrıca Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formu’nu doldurarak sınava girerken kullanacağı engelli materyalini belirleyebileceklerdir. (Tekerlekli sandalye vb.)

form5

Altıncı Bölüm: Adayın, başvuru evrakında yer alan bilgileri onayladığını gösteren imza ve onay bölümü.

form6

 

 

30 Yorum Yapılmış.

 1. ayse bal diyor ki:

  merhaba ben mesleki açık lise okuyorum bu yıl okulum bitiyor ama dışarıdan sınavlarım var . ben direk geçiş yapmak istiyorum dilekçe verip mümkün mü ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yüz yüzeyi bitirmeniz yetmez.Mezun olmadan sınavsız geçiş yapamazsınız. Ancak 2016 içinde yapılacak 3 normal 2’de ek sınav sonucunda mezun olma şansınız varsa Ocak ayında mutlaka YGS başvurularında sizde sınavsız geçiş başvurusu yapın.

 2. Rewşan diyor ki:

  merhaba bir kaç sorum olacaktı, ben meslek lisesi bilişim bölümü son sınıfı okuyorum alttan sorumlu olduğum web tasarım dersi var sorumluluk sınavının tarihinden haberim olmadığı için sınavı kaçırdım . ygs ye girip geçiş hakkımı bilgi yönetimi dalında kullanmak istiyorum bu dalı seçmek için sadece meslek lisesi mezunu olmam yeterli olacak mıdır? her hangi puan veya öncelik gerekli midir? sorumlu olduğum ders olduğu için kayıt yaptırabilir miyim? bir de yurt başvurusu nasıl yapılır, neye göre yurt çıkar? şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Bilgi yönetimi sınavsız geçiş alanınızdır. 2-Yukarıda Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri diye 3.sırada koca bir başlık var okuyunuz. 3-Herhangi bir programa yerleşseniz de yazın açılacak olab tek ders sınavından başarısız olursanız mezun olamazsınız bu durumda kayıtta yaptıramazsınız. 4- Yurt konusu bilgim dışında.

 3. omer diyor ki:

  hocam biz ygsye girmek istesek okulun sınavsız geçişte vereceği puan bizi etkiliyor mu ? yani tam olarak bilmiyorum puan veriyor mu vermiyor mu ama bi şeyleri etkiliyor mu ?

 4. Doğan diyor ki:

  Merhaba Bu Başvuru Formunu Biz Kendimiz Çıktıdan Çıkartıp Kendimizmi Doldurcaz Yada Başvuru Yerine Gidip Ordanmı Doldurtcaklar ???

 5. Mert diyor ki:

  Hocam Merhaba Ben Açık Lise Öğrencisiyim Ve Son Senem OSYM Başvuru Formunda Eğitim Bilgileri Var Ben Normalde Lise Terkdim Acaba Okulun ismini Ne yazcaz Yani Nasıl Doldurcaz onları Bir Açık Lise Öğrencisine Göre?

 6. aysemen diyor ki:

  hocam bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemekteyim nedir kimler işaretliyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Son sınıfı okumuş ancak tek ders yada sorumlu dersinden dolayı tamamlamamış ve sınavlara giriyorsa. Siz eğer son sınıfta halen okuyorsanız. “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” 1 kodunu seçmelisiniz.

 7. sena diyor ki:

  hocam ben özel anadolu sağlık meslekteyim okul turune anadolu sağlık meslek mi yoksa özel meslek lisesi mi diyorum ?

 8. kubra diyor ki:

  hocam bizim sınavsız geçiş hakkımız var ama ben ygsde kendimi denemek istiyorum ygsye girmek istiyorum desem sınavsız geçiş hakkım yanmıyor ya da oldu da sınavsız geçiş hakkım yanmıyor sınavsız geçiş yapıcam ama ygsye girmişim diye ikinci plana atılmıyorum ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır meslek lisesi mezunu olacağınızdan hem YGS girip hem sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Tercih döneminde de aynı tercih formu üzerinden hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

 9. fadime diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben 2013 yılında sınavsız geçiş için başvuru yaptım.Üniversiteyi kazandım fakat gitmedim. Bu sene tekrardan sınavsız geçiş için başvuru yaptım. Puanım ne kadar düşer acaba.(puanım.307)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihinize yerleştiğinizde puanınızın düşmeyeceği kılavuzda açık olarak yazıyor. Kaldı ki başvurunuzun üzerinden 2 yıl geçmiş. YGS puanı ile kazanmış olsanız dahi 2 yıl sonra puanınızda herhangi bir kesinti olmuyor.

 10. Mert diyor ki:

  Merhaba ben Açık Liseden Okuyorum 1 sınav kaldı diploma almama ygs girebilirmiyim başka bi sorum daha olucak önce parayı yatırcaz ve sonraki işlem nedir bi tam açıklama yaparsanız çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru hakkınız var. Önce formu doldurup ÖSYM başvuru merkezi yada koordinatör okuldan başvurunuzu yapacaksınız sonra para yatıracaksınız. Sistem değişti. Artık para sonra yatırılıyor. Para yatırılmazsa başvurunuz aktif olmuyor.

 11. mert diyor ki:

  Merhaba ben 2012 yılınca mesleki açık ögretim lisesi muhasebe ve finansman dalında mezun oldum . O sene Ösym aday basvurusu yaptım .Şu an sisteme girebiliyorum . Şimdi herhangi bir basvuru merkezine gitmeden kendim intenerneten basvuru yapabilirmiyim ? Birde Sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama Ygs yede girmek istiyorum bir sorun olmaz değil mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu an ekranınızı göremiyorum ama orada başvuru formu üzerindeki tüm yerlerin olduğunu düşünüyorum. Meslek lisesi mezunu iseniz YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınız da olacaktır. Tüm işlemleri yapıp onayladıktan sonra Bankaya ücreti yatırmalısınız.

 12. havva kutlu diyor ki:

  ben 1999 yılında imam hatip lisesinden mezun oldum şimdi açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum.sınavsız geçişle okuyabilme şansım varmi yoksa ygs sınavına girmelimiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuru yaparak, Temmuz ayında internet üzerinden Anadolu Ün. aöf İlahiyata tercih yapabilirsiniz. (Sınava girmenize gerek yok)

 13. ece diyor ki:

  merhaba , ben internetten başvuru yapacağım çünkü zaten 4 yıllık bir üniversiteden mezun oldum. Ama okul bilgilerim konusunda tereddütte kaldım , sistemde eğitim bilgileri kısmında lisemin adı yazıyor , bunu güncelletmem gerekir mi üniversitemin adına? çünkü öğrenim durumunda “bir yükseköğretim programını bitirdim” diye bir seçenek var ve onu seçmeliyim. Bir bilginiz var mı acaba? Lisemin adı kalsın mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık mezunu olmanızdan ziyade https://ais.osym.gov.tr/ sistem şifreniz ve son 50 ay içinde geçerli fotoğrafınız olması önemli. Bence yeni güncel bilgileriniz için bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

   • ece diyor ki:

    geçerli fotoğrafım ve sistem şifrem var. lisemin adının yanındaki boşluğa tıklayıp mı ilerlemem gerektiğini çözemedim , en iyisi başvuru merkezine sormak sanırım , teşekkürler.


site ekle site ekle
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
4nl.net populer.ru TOPlist hittoplist.net look hub

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.