SINAVSIZ GEÇİŞ KESİN OLARAK KALDIRILDI. OKUYUNUZ

2016 ÖSYS Aday Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Sponsorlu bağlantılar

2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzunu İndirmek İçin Tıklayınız.

2016 YGS Başvuru Formu İndir


YGS yada Sınavsız Geçiş Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak adaylar, ÖSYS Aday Başvuru Formu’nu arkasındaki yönergeyi okuduktan sonra dikkatli bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Birinci Kısım: Formun en üst bölümü, adaya ait kimlik bilgilerinin yer aldığı kısımdır.

2016-ygs-basvuru-1

 

1-T.C.Kimlik numaramızı yazıyoruz. (YU Numarası; T.C. Kimlik Numarası olmayan adayların ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken üyelik numarasıdır.)

2- Adımızı, 3- Soyadımızı, 4-Baba adımızı, 5-Anne Adımızı,

6- Doğum tarihimizi yazıyoruz. 7- Cinsiyetimizi işaretliyoruz.

8- Doğum yerimizi, 9- Nüfusa kayıtlı olduğumuz il yada ilçemizi yazıyoruz.

10- Uyruğumuzu işaretliyoruz. (Eğer KKTC vatandaşı isek KKTC numaramızı yazıyoruz.)

 

İkinci Kısım: Öğrencinin İletişim Bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

2016-ygs-basvuru-2

11-Yazışma adresi, ÖSYM artık her ne kadar yazılı olarak kılavuz yada sonuç bilgileri göndermese de ev yada size ulaşılabilecek bir adres bilgisi girmelisiniz.

12- Ev yada varsa iş telefonu, Cep telefonu bilgilerinizi girmelisiniz.

13- E-posta adresinizi giriyorsunuz.

Üçüncü Kısım: Öğrenim bilgilerinin yer aldığı kısımdır. Bu bölümde yer alan bilgiler 2015 ÖSYM Sınav kılavuzundan öğrenilebileceği gibi, henüz son sınıfta olan öğrenciler okudukları okulun yetkililerinden de bu bilgilere ulaşabilirler. Eğer önceden mezun olunmuşsa mutlaka ilgili bölümde yer alan Mezuniyet tarihi, Not Sistemi ve Diploma Notu bilgileri doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Not: Mezun olmamış öğrenciler için öğrenim bilgileri altında yer alan kısım mutlaka yetkili bir kişi tarafından (okul müdürü yada müdür yardımcısı) onaylanmalıdır.

2016-ygs-basvuru-3

14- Okul adı ve kodu, 15- Okul türü ve kodu,  16- Alan adı ve kodu,

17- Dal adı ve nosu, 18- Öğrencinin okul numarası,

(19,20 ve 21. maddeler daha önceden mezun olan öğrenciler için geçerlidir.)

19- Mezuniyet tarihi, 20- Not sistemi, 21- Diploma Notu,

Dördüncü Kısım: Sınava İlişkin Bilgilerin yer aldığı kısımdır. Eğer öğrenci sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsa; YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum şıkkını işaretlemeleri gerekecektir. Aday Sınava girmek istiyorsa; YGS’ye girmek istiyorum şıkkı işaretlenmelidir. Sınava girmek istenilen il tercihleri ve askeri okullara girmek istenip, istenilmediği de bu bölümde işaretlenecektir.

2016-ygs-basvuru-4

22-Öğrenim durumu, aşağıdaki tablodan durumunuza uygun olan seçeneği ve kodu girmelisiniz,

2016-ygs-basvuru-5

 

24- YGS’ye girme isteği seçeneğinde, eğer YGS sınavına girmek istiyorsanız;

“YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Meslek lisesi öğrencisi yada mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak istiyorsanız o zaman “Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum.”

25-YGS sınav merkezleri: YGS sınavına girecek adayların sınava girmek istedikleri yer için tercihlerini girdikleri yerdir. (Sınav merkezleri ve kodlarına kılavuzun 10.sayfasından bakabilirsiniz.)

26-Ygs ve/veya LYS sosyal bilimler sınavında (LYS-4)  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını veya ilave Felsefe/Felsefe Grubu sorularını cevaplandırma durumu,

 • Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almış olan adaylar bu kısma, Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi aldım (Kodu 1)
 • Ortaöğretimde zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almadım. (Kodu 2)

27- Boy ve kilonuzu yazıyorsunuz,

28- YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyen adaylar, Sınav tarihi ve süresi ile ilgili bilgileri gördüklerini bu seçeneği işaretleyerek teyit edeceklerdir. (Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istediğini belirten adaylar bu seçeneği işaretlemeyecek)

Beşinci Bölüm:Engelli öğrencilere ait temel bilgilerin yer aldığı bölümdür. Engelli adaylar ayrıca Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formu’nu doldurarak sınava girerken kullanacağı engelli materyalini belirleyebileceklerdir. (Tekerlekli sandalye vb.)

form5

Altıncı Bölüm: Adayın, başvuru evrakında yer alan bilgileri onayladığını gösteren imza ve onay bölümü.

form6

 

 

180 Yorum Yapılmış.

 1. burçin diyor ki:

  meraba ben açıktan lise okuyorum kpssye nasıl başvuru yapıcam yardımcı olur musunuz?

 2. asra diyor ki:

  mrb ben daha önce sınavsız geçişle bir bölüm bitirdim şuan tekrar aynı şekilde farklı bölüm tercih edebilirmiyim? ve ygs girmemiş biri sınavsız geçişe başvuru yapabilir mi eski mezun
  teşşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız şu anda tekrar sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Tabi öncelik son mezunların olduğundan şansınız oldukça düşük olacaktır.

 3. Seyma kaplan diyor ki:

  Meraba hocam ösym yeni tercih robotu yayınladı burdaki puanlardan farklı kafam karıştı hangisine göre tercih yapmalıyız

 4. Esra Selci diyor ki:

  Hocam ben ygsye başvururken ygsye girmek istiyorumu işaretledim ama şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meslek lisesi mezunuyum acaba şimdi ben bu hakkımı kullanabilir miyim

 5. recep diyor ki:

  selamun aleyküm hocam benim size bir kaç sorum olacaktı rahatsız ediyorm kusura bakmayın
  ben bu yıl mezun oldum ve biz bursaya taşınmaya karar verdik karabük anadolu meslek lisesi mezunuyum ben uludağ üniversiztesi elektrik programına yerleşmek istiyorum bu konuda ne yapmam lazımbana bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen birde şunu soracağım iş imkanı bol ve elektrik üzerine ilerlenebilecek bölgeler nerelerdedir örneğin (istanbul,kocaeli,bursa,)gibi benim aklıma bunlar geliyor ve bu illerden hangisine yerleşmem daha kolay ve kesin olabilir
  ygs 1:137
  ygs3:157
  obp:369
  yıl sonu başarı puanı:73,45
  çok soru sordum ama hakkınızı helal edin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvurunuz varsa Temmuz ayında istediğiniz bölüme tercih yapacaksıznız. Yerleştirme öncelikleriniz uyuyorsa yerleşme şansınız olabilir. Okul türü, METEB ve OBP gibi. Önceliklerinizin uygun olduğu yerlere yerleşebilirsiniz.

 6. Berfin diyor ki:

  Hocam Merhaba.bu sene ygs ye girdim barajı geçtim fakat geçiş yapmak istiyorum diploma puanimda yüksek çocuk Gelisim bölümü ankara tutarmi az kontejyaan aciyomus

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS kontenjanından yerleşmek için YGS-4 313 puan civarında olmalı. Sınavsız geçiş kontenjanı için de Ankara’daki bir anadolu kız meslek lisesinden mezun olmuş olmanız ve diploma notunuzun 82-83 olması gerekiyor.

 7. a.kadir diyor ki:

  hocam selamün aleyküm ben sgk ile yerleştim puanım kırılmıcak aöf ilahiyata ama ben ygs başvuru kağıdında bir yükseköğretimde okuyomu işaretledim o puan kırılmasında etkiler mi yoksa doğru olanı mı işaretledim?? Teşekürler

 8. Arif diyor ki:

  Değerli hocam selamlar,

  2016 ocak ayında ösym merkezinden yapmış olduğum başvuru sonucu mart ayındaki ygs sınavına girmiş bulunmaktayım. Yanlız başvuru formunu ösym merkezindeki personel doldurduğu için sınavsız geçiş hakkındaki kutucuk işaretli değildi. Bu durumda ygs harcını yatırıp sınava girdiğim için sınavsız geçiş hakkımın hala olup olmadığı hakkında bilginizi isterim. İyi çalışmalar.

 9. bahadır diyor ki:

  hocam ben sınavsız giriş başvuru tarihini kaçırdım tekrardan başvuru alırlarmı yoksa bir daha ki seneyimi bekliyim

 10. Mehmet Kara diyor ki:

  Hocam ben lys girecem 3.deneyişim bu yıl. Aday başvuru formunu doldurmadım ama ösym sitesi basvurumu internet üzerinden alıyor ygs basvurusunu da ösym sitesinden yaptım. Aday basvuru formunu doldurmam gerekir mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bireysel başvuru yapabiliyorsunuz. “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” şeklinde mesajı gördükten sonra yazıcıdan çıktı alıp, daha sonra bankaya sınav ücreti ödemesi yapacaksınız. Ödeme yapmazsanız başvurunuz geçerli sayılmaz.

 11. Ayca diyor ki:

  Ben bu yıl ygs 2den 144 puan aldim sizce obp eklenir mi veya avrupa myo erken kayit firsati yaziyordu ona başvuru yapsam ücretli olarak 2 yillik laboratuvar okuyabilir miyim

 12. Olcay diyor ki:

  Ben 96 ticaret lisesi mezunuyum buse ne sınavsız geçiş hakkım varmı başvuru ne zaman yapabilirim yanıt verebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz’da tercih hakkınız var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunların aldığı programları araştırmalısınız.

 13. Salih diyor ki:

  Mrb hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi 2009 mezunuyum k günden itibaren hiç uni ye tercih kayıt yaptırmadım fakt ocak ayında ygs girmek istiyorum deyip bankaya 55 lira yatırdim fakat sınava girmek istemiyorum tercihler açıldığında sinavsiz gecis hakkım mevcut mudur

 14. özlem diyor ki:

  Hocam ben geçen yıl sınavsız geçişle bir bölüme yerleştirildim ama kayıt yaptırmadım bu yıl başvurumda bir yükseköğretim programına yerleştirildimi işaretledim puanım kırılmaz değil mi

 15. erkan diyor ki:

  hocam ben askeri liseye bas vuracam ama para gereklimi ve kaclira bide hangi bolum ler var ben yatılıda kalıyorum arkadasla kayıt olacahız 3 nisan da yardım edermisiniz ?

 16. ipek diyor ki:

  herhangi bir üniversitenin konservatuvarına girme koşulları nelerdir ?

 17. şeyma diyor ki:

  hocam ygs’ ye okul puanı ekleniyormuydu ?

 18. Gizem diyor ki:

  Hocam ben gecen sene mezun oldum gecen sene sinavsiz gecis hakkimi kullandim hic bir yer cikmadi bu sene tekrar kayit yaptirmak gerekiyo mu gecis icin ? Yoksa tercih zamani tercih yapabiliyo muyum ?

 19. umut diyor ki:

  merhabalar meslek lisesi mezunuyum geçen sene ygs puanıyla bir üniversite programına yerleştirildim ama bahar döneminde okulu yarım bıraktım bu sene tekrar ygs sınavına başvuru yaptım sınavsız geçiş hakkım duruyor mu ve kullanabilir miyim? yoksa ygs den alacağım puanla mı yerleştirileceğim puanlarda bir düşme olur mu şehir içi şansım ne olur yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanma hakkınız her zaman var. Ancak önceliğin son mezunların olduğunu unutmayın. Diğer sorularınızın cevabını bilemem.

 20. nihat diyor ki:

  s.a hocam mart’ta ygs sınavına gireceğim. ancak kimlik fotoğrafımda saçlarım kısa olarak gözüküyor. şimdi ise çok uzadı acaba bi sıkıntı olurmu girişte ?

 21. erdi diyor ki:

  hocam merhaba. ben bu sene besyo mülakatlarına girmek istiyorum . barajı 200. ancak ben o mülakatlara girsem ancak sınavlardan geçemesem ygs puanımda bi oynama olurmu. besyoya giremezsem diğer bölümlere tercihim olur mu ?

 22. Aysel diyor ki:

  İyi günler ben mesleki açıköğretim okuyorum bu yıl sınavsız ösym geçiş Hakkı’m var ama ben yurtdışındayım Nasıl başvuru yapacağım lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim zira az bi vakit kaldı?

 23. soner diyor ki:

  basvuru yaptım parayı yatırdım basvuru kağıdını çıkartmak lazım mı ?

 24. yasin diyor ki:

  Hocam ,ben geçen sene mezun oldum yerleşemedim. Bu yıl YGS yede gireceğim sınavsız geçiş de istiyorum.Şu an yarın başvurunun son günü sınavsız geçişe başvurmam gerekli mi? Teşekkürler

 25. senaa diyor ki:

  Hocammm merhabalar bişi sormak istiyorum ben 2014 yılında mezun oldum ve aöf 4 yıllık bir bölüme yerleştim geçen sene (2015) ygs sınava girdim ve puanım kırıldı şimdi bu sene(2016) tekrardan girmek istiyorum
  öğrenim durumunda 6. numaralı seçeneği işaretlemem gerekiyor ama yine aynı şekilde puanım kırılır mı diye merak ediyorum ve korkuyorum açıkcasıı

 26. abdulmuttalip diyor ki:

  hocam ygs sınav giriş belgesi hangisi ösym adresinde ki

 27. ebru diyor ki:

  merhaba, ben bireysel başvurumu yaptım paramı da ödedim extra başvuru merkezine gidip işlem yapmam gerek mi aceba?

 28. Hüseyin diyor ki:

  Geçen seneki başvurumda 2. Seçenek çıkmaz gibi bişey denmişti ama emin değildim size sormak istedim belki bilginiz vardır diye

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girecek öğrenci sayısına bağlı olarak, belirlenen sınav yerlerinin yetersiz olması durumunda 2.tercih yerlerine yönlendirilebilmektedir.(Tabi ki öncelik ilk tercihinizdir ama başvuran öğrenci sayısı belli olduktan sonra sayı çok fazla olursa 2.tercih olabilir, olmaya da bilir.)

 29. Hüseyin diyor ki:

  İkinci seçeneğin çıkma ihtimali varmı 4 tane ilçe var sadece ve dördüde yakın değil

 30. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba
  Sınav merkezi yeri hakkında sorum olucaktı 2 tane seçenek var ve ikisinide doldurmamız gerekiyo zorunlu olarak aynı yerde seçilmiyo ikisinede ne yapmak gerekiyor ?

 31. merve diyor ki:

  gecen yıl mezun oldum şuan açıköğretim okuyorum Öğrenim durumunu hangisini işaretlemeliyim

 32. büşra diyor ki:

  Benm bolumumle alakali 1 universite war sinwsz gecs yapmak istyrm eger bu okul bni secmesse ne yapmaliyim acikta klirmiyim

 33. gül diyor ki:

  hocam merhaba ben aöf turk dılı ve edebıyatı ogrencısıyım fakat tekrar ygs gırmek istıyorum hangı kodu ısaretlemem gerekıyor.yardımınız ıcın simdiden tesekkurler.

 34. Elif öztürk diyor ki:

  Hocam merhaba geçen yıl sınavsız geçiş Hakkı’mla bir yere yerleştim kaydımı yaptırdım ve dondurdum bu sene tekrar sınava hazırlanıyorum sınavsız geçiş Hakkı’mla yerleştiğim için bu yıl puanım düşmeyecek diye biliyorum ygs başvurusu yaparken yükseköğretim programına yerleştime tıkladım ama sizce ösym benim sınavsız geçişle yerleştiğimi biliyormudur puanımı düşürmezler değil mi

 35. Ayse diyor ki:

  Hocam lise kayit tatihimi bilmiyorum sistemde kaydim var 2011 distrmde o bilgi yok yeni gormda var ne yapmam laxim

 36. Humeyra diyor ki:

  Geçen sene sınava girdim açık ogreto!m çıktı kayıt olmadi!m aciklise mezumuyum imam hatip sinavsz geçiş hakkımı kulanmakm istiyorum! Sitede seciyorum 15 TL olması gerekilen 55tl çıkıyor nden

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öğrenim bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Mezun olduğunuz program imam hatip olarak seçili ise sınavsız geçiş başvurunuzu kabul ediyor olması lazım. Yapamazsanız yüz yüze eğitim aldığınız okula başvurunuz.

 37. büşra diyor ki:

  Ben 2014 senesinde bir okula yerleşim ama bi dönem sonra okulu bıraktım ama dondurmadım. Ygs öğrenim durumuma hangisini işaretleyeceğim?

 38. Nur diyor ki:

  hocam ben uluslararasi elcilik okulundan 2015 tarihinde mezunum. bu yil YGS ye girmek istiyorum. Basvuru nasil yapabilirim, sifreyi nereden alabilirim. lise adi…v.s. ne yazmam gerekli. yardimci olursaniz cok memnun olurum, tesekkurler…

 39. ilke diyor ki:

  hocam geçen seneki ösym başvuru formunda boyum 1.82 olarak yanlış yazılmış . Bugün yaptığım başvuruda boyum 1.74 olarak gözüküyor. farkedilirse sıkıntı olur mu ?

 40. Oktay diyor ki:

  Peki 8 nolu seçeneği sectigim zaman bu seneki sınavda puanım kırılcak mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   8 nolu seçenek sizin öğrenim durumunuzu gösteriyor. 2015 yılında YGS puanı ile bir bölüme yerleştirildiyseniz bu seçenek olsa da olmasa da puanınız kırılır. (ÖSYM sadece sizin beyanınıza bakmaz, kendi kayıtlarına da bakar. Yanlış beyan verirseniz de bundan dolayı sorumluluk size ait olur.)

 41. barış diyor ki:

  hocam merhaba mezun öğrenciyim ygs ye bireysel başvuru yapmak istiyorum bunun için başvuru formu doldurup herhangi bir sınav merkezine teslim etmem gerekiyor mu?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer 2008 sonrasında başvurunuz varsa ÖSYM şifreniz de vardır. https://ais.osym.gov.tr/ adresinden girip gerekli yerleri işaretleyip, doldurarak başvurunuzu yapın. Daha sonra bankaya gidip ödemenizi yapın. (Herhangi bir başvuru merkezine gitmenize gerek yok.)

 42. Oktay diyor ki:

  Hocam ben gecen seneki ygs de yerlestirildim fakat kayit yaptırmadim normalde Yüksekokul öğrencisiydim bi ay öncede Yüksekokuldan kaydımı sildirdim öğrenim durumundan hangi seçeneği işaretlemem gerekiyo?

 43. uğurcan diyor ki:

  merhaba benim takıldığım nokta 1 Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum
  2 YGS’ye girmek istiyorum

  Ben sınavsız geçiş yapıcam ama ygs yede girmek istiyorum kendimi deneme amaçlı. 1.seçeneği seçersem direk geçiş yapamayacağım anlamına mı geliyor kavrayamadım

 44. figen vural erdem diyor ki:

  hocam merhaba.ben 94 senesınde lıseden mezun oldum.şimdi tekrar sınava girmek istiyorum.şimdiki arkadaşlarla aynı yolu ızliycem.öysm numaramı hatırlıyorum.ama bu ınternette hep şifre istiyor bu yeni bi olay mı. teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuza göz atacak olursanız (yukarıda linki var) 2008 ve sonrasında başvurunuz olmazsa internetten başvuru yapamayacağınız yazıyor. Size en yakın anadolu lisesine giderek başvurunuzu oradan yapınız.

 45. Tugba diyor ki:

  Sınavsız geçiş için ücreti yatirdıktan sonra mi başvuru yapmamız gerekiyor çünkü sınavsız geçişi isaretliyorum ücret yatirilmamıştır diyo

 46. Halil diyor ki:

  Seçenek 26: Din kültürü ahlak bilgisi sorularını cevaplama bölümü. Ben 3 yıl lise okudum ve sadece Lise 1 de Din dersi aldım, Lise 2 ve 3 de din dersi almadım. Sosyal Bilimler öğrencisi idim. Felsefe dersi almaya başladım yani. Daha sonra liseyi 1 dersten bitiremeyince Açıklise kayıt oldum ve diplomamı açıkliseden aldım. Oradada din dersi almadım. Bu durumda Ben 26. bölümden Din dersi aldım mı demeliyim yoksa almadım mı?

 47. Sevim diyor ki:

  2010 meslek lisesi mezunuyum geçerli fotoğrafım var internetten başvuru yaptım çıktısını aldım şimdi sadece bankaya para yatirdigimda Basvuru işlemim tamamlanıyor mu yoksa basvuru merkezine onaylatmam mi gerekiyor?

 48. onur diyor ki:

  bireysel başvurunun tehlikesi var mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bilgilerinizi kontrol ederek yanlış bir şey olmadığından emin olup onaylayacaksınız. 20 Ocak’a kadar değiştirme şansınız da olacak. Bence yok ama yine de siz bilirsiniz. Tabi bir de başvurunuzun onaylanması için 21 Ocak’a kadar ücreti bankaya yatırmanız gerektiğini unutmayınız.

 49. musa diyor ki:

  hocam 2015 yılında mezun olduğum için geçen yılki basvuruda anadolu lisesi yazıodu bu sene mezunum yine nu sene anadolu lisesi yazıo atnı olsa bişe olu mu yardım edin mezun olduğum için oraya farklı bi okul mu yazmak gerekio mu acaba bireysel bassvurunun tehlikesi var mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünüz ne ise onu yazacaksınız. Geçen sene mezun olduğunuz okulla bu seneki niye farketsin. Okulun adı yada türü değişse bile bu sizi etkilemez.

 50. musa diyor ki:

  hocam 2015 yılında mezun oldum basvurudaki seçeneklerden hangisini işaretlemeliyim

 51. Halime diyor ki:

  Hocam bu son sorum ben düz lise mezunuyum 5. Seçenek meslek liseleri için mi acaba bi sorun olurmu işaretlersem

 52. muhammet diyor ki:

  ben 2015 mezunuyum basvuruyu kendim yappsam bi sorun olurmu acaba mezun olduğun için hangi seçeneği seçmeliyim ais te geçen sene çekildiğim foto var bi sorun çıkar mı ve kimlik yenilemem gerkli mi geçen sene yeniledim yardım ederseniz iyi olur

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 nolu seçeneği işaretlemelisiniz. Fotoğraftaki halinizle şimdiki haliniz arasında büyük fark yoksa yenilemenize gerek yok. Başvurunuzu kendiniz yapıp daha sonra bankaya gerekli ücreti yatırırsınız.

   • muhammet diyor ki:

    hocam başvuru kendimiz bireysel olarak yapsam basvuru için verilen 3 lirayı kime vercez vermesek bi sorun olur mu ki

   • muhammet diyor ki:

    basvuruda basvuru yapan kişi olarak ne yazcak ben bireysel basvuru yapsam yardım edin ya bireysel basvuru yapanlar bi sorun çıkar mı acaba yapanlar da bişe çıktı mı aynı geçen sene basvuru yapatığım gibi yaptım

    • alperturkoglu diyor ki:

     Başvurunuzu yaptıktan sonra size yazıcıdan bir çıktı verecek onun üzereindeki onay kodunu girmenizi isteyecek. Bilgilerinizi kontrol edip onay kodunu girdiğinizde yeşil bir onay simgesi ile birlikte “Başvurunuz onaylanmıştır” yazısını görmelisiniz. Daha sonra da bankaya gidip ödemenizi yapacaksınız.

     • muhammet diyor ki:

      saolun hocam sizce bireysel tercih yapayım mı öneriniz nedir 2015 mezunuyum anlatırmısınız aşamaları nasıl yapayım yardımınıza teşekkür ederim

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ben öğrencilerin şifresini bilmediğimden yada onlar adına başvuru yapmadığımdan aşamaları bilmiyorum. Ama şifrenizle girdiğinizde doldurmanız gereken yerler bellidir. Doldurup onaylayacaksınız.

 53. Halime diyor ki:

  Teşekkürler hocam 2015de Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım seçeneğini işaretlemiştim okul puanım kırılmıştı bu yılda o seçeneği işaretlersem okul puanım tekrar kırılır mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orayı işaretlediğiniz için kırılmadı sistem zaten sizin bir önceki yıl yerleştiğinizi bulur. Asıl yanlış beyanda bulunursanız başınıza iş açarsınız. Yerleşmenizin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra puanınız kırılmaz.

 54. Halime diyor ki:

  Ben 2014 de üniversiteyi kazandım fakat kayıt yaptırmadım 2015 de de kazanamadım ygs başvuru formunda öğrenim durumu bölümünde hangisini işaretlemeliyim lütfen yardımcı olun

 55. esma diyor ki:

  mezunum. açıktan bir yükseköğretim kazandım ama kayıt filan olmadım. ortaöğretim durumuna hangisini işaretleyecem?

 56. meryemmmm diyor ki:

  Hocam yazışma adresimiz illa ikametgah adresimiz mi olmak zorunda yoksa farklı bir adres girebilir miyiz? Benim ikametgahımla yaşadığım yer farklı da.

 57. Seher diyor ki:

  Ben 2014 mezunuyum osym sitesinden kendim kayit yapabilirmiyim..

 58. nagihan diyor ki:

  slm hocam ben 2013 açıkögretim lisesi mezunuyum.2013 ygs ye girdim şuan bir yükseköğretim programında kayıtlıyım.ancak yeniden ysg ye girmek istiyorum okul kodu ve türü aynı mı kalacak yoksa bir değişiklik oldu mu kodlarda.
  Şuanda bu şekilde eğitim bilgilerim bir yanlışlık yok değil mi.
  e-Okul Ortaöğretim (Lise)
  Kayıt Tarihi: 08.02.2010
  Okul No: 2091602400 069001 – AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ
  20024 – LİSE PROGRAMI
  9008 – ALANI YOK (Dal: -1 – DALI YOK)

 59. damla diyor ki:

  hocam başvuru formunda iki tane şık var ygsye girmek istiyorum—ygsye girmek istemiyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ben ikisinide yapmak istiyorum ama iki şık işaretlenemiyomuş o zaman nasıl olacak hani kendimi denemek amaçlı girmek istiyorum

 60. Ferhat diyor ki:

  Ben ygs ve lys den baya düşük puan aldım ve sınavsız geçiş hakkımı ygs/lys ye girdiğim için kaybettiğimi sanıyordum. Bu yüzden bir senem boşa gitti. Bu sene sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. Başvuru formunu doldurduktan sonra haziran/temmuzda sonuçlar açıklanınca beni her hangi bir okula mı yerleştirecekler yoksa ben mi seçicem? Ben seçiceksem ygs ye girmediğim için neye göre seçicem?
  Cevaplarsanız güzel olur

  • alperturkoglu diyor ki:

   Geçen sene YGS başvurunuz olduğu için https://ais.osym.gov.tr/ adresinden giriş yaparak bu yıl için başvurunuzu yapıp 20 Ocak’a kadar bankaya 15 TL yatıracaksınız. Temmuz ayında tercih yapacaksınız. (Tercih yapmazsanız herhangi bir programa yerleştirilmezsiniz)

 61. […] YGS ve sınavsız geçiş başvuruları başlıyor. YGS başvuru formunun nasıl doldurulacağını şu yazımda anlatmıştım. Diğer bilgileri doldururken 24- YGS’ye girme isteği […]

 62. ALİ diyor ki:

  slm hocam benim sınavsız geçiş hakkım var ama ben sınava girmek istiyorum sınava girmek istiyorum kısmını işaretlemem gerekiyor ama sınavdan iyi puan alamassam tekrar sınavsız geçiş hakkkımı kullanabilirmiyim bunun için iki seçeneğide işaretlemem gerekirmi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde zaten sınavsız geçiş hakkınızda olacak. Diğer seçenek sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler için geçerli.

 63. Mahbube Genç diyor ki:

  Merhaba ben 2006 meslek lisesi mezunuyum.okulum taşındı hatta ismi bile değişti. mezun olduğunuz okul bilgilerine hangisini eskisinimi yenisimi yazıcam yani bu klavuzda yer alacakmı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlinizi, ilçenizi ve Mezun olduğunuz zamanki ismini yazar mısınız?

   • Mahbube Genç diyor ki:

    İstanbul / Sultanahmet idi. 2006 yılında istanbul matbaa meslek lisesiydi. okulumuz topkapı sarayında oldugu icin yıktılar. şimdiki ismi ibrahim müteferrika teknik ve endüstri meslek lisesi oldu. Ben gecen senenin okul kodlarına baktım. hocam yazıyor hala istanbul matbaa meslek lisesi diye.

 64. Zeynep diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesinde çocuk gelişimi okuyorum son sınıfım ve sınava kendimi denemek icin. Kazanamazsam diye sınavsız geçiş hakkimida kullanmak istiyorum. Başvuru formunda sınavsız geçiş hakkı için bi işaretleme yapılması gerekiyor mu yoksa sınavlardan sonra tercih yapabiliyor muyuz? Ve sınavla olan tercihler ve sınavsız olan tercihler aynı site üzerinden mi yoksa farklı yerlerden mi yapılacak?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem sınava girip hem sınavsız geçişten faydalanacaksanız YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanacaksanız bununla ilgili seçeneği işaretleyeceksiniz.

 65. lowe_swag diyor ki:

  “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğim de aynı zamanda yatay geçiş hakkımdan da yararlanabiliyor muyum?

 66. Elif diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçişle bi bölüme yerleştim su an okuyorum 2. Dönem başka şehirdeki üniversitenin ayni bölümüne gecis yapabilir miyim

 67. ayse bal diyor ki:

  merhaba ben mesleki açık lise okuyorum bu yıl okulum bitiyor ama dışarıdan sınavlarım var . ben direk geçiş yapmak istiyorum dilekçe verip mümkün mü ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yüz yüzeyi bitirmeniz yetmez.Mezun olmadan sınavsız geçiş yapamazsınız. Ancak 2016 içinde yapılacak 3 normal 2’de ek sınav sonucunda mezun olma şansınız varsa Ocak ayında mutlaka YGS başvurularında sizde sınavsız geçiş başvurusu yapın.

 68. Rewşan diyor ki:

  merhaba bir kaç sorum olacaktı, ben meslek lisesi bilişim bölümü son sınıfı okuyorum alttan sorumlu olduğum web tasarım dersi var sorumluluk sınavının tarihinden haberim olmadığı için sınavı kaçırdım . ygs ye girip geçiş hakkımı bilgi yönetimi dalında kullanmak istiyorum bu dalı seçmek için sadece meslek lisesi mezunu olmam yeterli olacak mıdır? her hangi puan veya öncelik gerekli midir? sorumlu olduğum ders olduğu için kayıt yaptırabilir miyim? bir de yurt başvurusu nasıl yapılır, neye göre yurt çıkar? şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Bilgi yönetimi sınavsız geçiş alanınızdır. 2-Yukarıda Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri diye 3.sırada koca bir başlık var okuyunuz. 3-Herhangi bir programa yerleşseniz de yazın açılacak olab tek ders sınavından başarısız olursanız mezun olamazsınız bu durumda kayıtta yaptıramazsınız. 4- Yurt konusu bilgim dışında.

 69. omer diyor ki:

  hocam biz ygsye girmek istesek okulun sınavsız geçişte vereceği puan bizi etkiliyor mu ? yani tam olarak bilmiyorum puan veriyor mu vermiyor mu ama bi şeyleri etkiliyor mu ?

 70. Doğan diyor ki:

  Merhaba Bu Başvuru Formunu Biz Kendimiz Çıktıdan Çıkartıp Kendimizmi Doldurcaz Yada Başvuru Yerine Gidip Ordanmı Doldurtcaklar ???

 71. Mert diyor ki:

  Hocam Merhaba Ben Açık Lise Öğrencisiyim Ve Son Senem OSYM Başvuru Formunda Eğitim Bilgileri Var Ben Normalde Lise Terkdim Acaba Okulun ismini Ne yazcaz Yani Nasıl Doldurcaz onları Bir Açık Lise Öğrencisine Göre?

 72. aysemen diyor ki:

  hocam bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemekteyim nedir kimler işaretliyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Son sınıfı okumuş ancak tek ders yada sorumlu dersinden dolayı tamamlamamış ve sınavlara giriyorsa. Siz eğer son sınıfta halen okuyorsanız. “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” 1 kodunu seçmelisiniz.

 73. sena diyor ki:

  hocam ben özel anadolu sağlık meslekteyim okul turune anadolu sağlık meslek mi yoksa özel meslek lisesi mi diyorum ?

 74. kubra diyor ki:

  hocam bizim sınavsız geçiş hakkımız var ama ben ygsde kendimi denemek istiyorum ygsye girmek istiyorum desem sınavsız geçiş hakkım yanmıyor ya da oldu da sınavsız geçiş hakkım yanmıyor sınavsız geçiş yapıcam ama ygsye girmişim diye ikinci plana atılmıyorum ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır meslek lisesi mezunu olacağınızdan hem YGS girip hem sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Tercih döneminde de aynı tercih formu üzerinden hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

 75. fadime diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben 2013 yılında sınavsız geçiş için başvuru yaptım.Üniversiteyi kazandım fakat gitmedim. Bu sene tekrardan sınavsız geçiş için başvuru yaptım. Puanım ne kadar düşer acaba.(puanım.307)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihinize yerleştiğinizde puanınızın düşmeyeceği kılavuzda açık olarak yazıyor. Kaldı ki başvurunuzun üzerinden 2 yıl geçmiş. YGS puanı ile kazanmış olsanız dahi 2 yıl sonra puanınızda herhangi bir kesinti olmuyor.

 76. Mert diyor ki:

  Merhaba ben Açık Liseden Okuyorum 1 sınav kaldı diploma almama ygs girebilirmiyim başka bi sorum daha olucak önce parayı yatırcaz ve sonraki işlem nedir bi tam açıklama yaparsanız çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru hakkınız var. Önce formu doldurup ÖSYM başvuru merkezi yada koordinatör okuldan başvurunuzu yapacaksınız sonra para yatıracaksınız. Sistem değişti. Artık para sonra yatırılıyor. Para yatırılmazsa başvurunuz aktif olmuyor.

 77. mert diyor ki:

  Merhaba ben 2012 yılınca mesleki açık ögretim lisesi muhasebe ve finansman dalında mezun oldum . O sene Ösym aday basvurusu yaptım .Şu an sisteme girebiliyorum . Şimdi herhangi bir basvuru merkezine gitmeden kendim intenerneten basvuru yapabilirmiyim ? Birde Sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama Ygs yede girmek istiyorum bir sorun olmaz değil mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu an ekranınızı göremiyorum ama orada başvuru formu üzerindeki tüm yerlerin olduğunu düşünüyorum. Meslek lisesi mezunu iseniz YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınız da olacaktır. Tüm işlemleri yapıp onayladıktan sonra Bankaya ücreti yatırmalısınız.

 78. havva kutlu diyor ki:

  ben 1999 yılında imam hatip lisesinden mezun oldum şimdi açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum.sınavsız geçişle okuyabilme şansım varmi yoksa ygs sınavına girmelimiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuru yaparak, Temmuz ayında internet üzerinden Anadolu Ün. aöf İlahiyata tercih yapabilirsiniz. (Sınava girmenize gerek yok)

 79. ece diyor ki:

  merhaba , ben internetten başvuru yapacağım çünkü zaten 4 yıllık bir üniversiteden mezun oldum. Ama okul bilgilerim konusunda tereddütte kaldım , sistemde eğitim bilgileri kısmında lisemin adı yazıyor , bunu güncelletmem gerekir mi üniversitemin adına? çünkü öğrenim durumunda “bir yükseköğretim programını bitirdim” diye bir seçenek var ve onu seçmeliyim. Bir bilginiz var mı acaba? Lisemin adı kalsın mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık mezunu olmanızdan ziyade https://ais.osym.gov.tr/ sistem şifreniz ve son 50 ay içinde geçerli fotoğrafınız olması önemli. Bence yeni güncel bilgileriniz için bir başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

   • ece diyor ki:

    geçerli fotoğrafım ve sistem şifrem var. lisemin adının yanındaki boşluğa tıklayıp mı ilerlemem gerektiğini çözemedim , en iyisi başvuru merkezine sormak sanırım , teşekkürler.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.