5-6-7 Temmuz 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

Hafta sonu ekranda olamayacağım. Sorularınızı bu başlık altından sorabilirsiniz. Nasip olursa pazartesi cevaplamaya çalışırım. Oldukça yoğun bir dönem olacağından sadece bildiğim konularda yardımcı olup, diğer sorulara “Bilgim yok” yazma hakkım saklıdır.

85 yorum

 1. ilk önce tesekkur ederım soruları cevapladıgınız ıçin sıze sorum su olcaktı cevaplarsanz sevınırım 2013 çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorm obp puanı 289,500 bıraz dusuk sızce bu puanla bır yere yerlesrmıyım ozel universşte olmamamk kaydıyla . cevaplarsanız sevınırım

 2. Hocam bide ben tercihlermi kagida yazdm 3a 3b yazandan hem sinavsiz gecis bolumlerimi hemde alan disini alan disi icin baska biyeremi girmem gerkiyodu 4b falanda var ona hic bakmadim bile

 3. ben bu sene lys barajini gecemedim fakat 2 yillik bölümleri tercih edebiliyorum.. 2010 imam hatip mezunuyum hangi bölümleri tercih etmem gerekir sizce, ygs 3,4,5 ile? yardimci olursaniz cok sevinirim..
  birde istanbul yakinlari olsa hangi üniv. olabilir sansim varmidir? Sinavsiz gecis hakkindan dolayi pek ümidim yok ..

 4. ben bu sene cocuk gelişimi bölümünden mezun oldum obp puanım 408,9 bu puanla okul öncesi izmir dokuz eylül , ege , katip çelebi ve aydın adnan menderese yerleşebilir miyim ?

  • Okul öncesi 4 yıllık bölüm olduğundan OBP puanı ile değil YGS-5 puanı ile öğrenci almaktadır. Eğer YGS-5 puanınız 400 üzerinde ise 9 Eylül ve Adnan Menderes olabilir.

 5. Hocam ben tam anlayamadım sağlık meslek lisesi mezunuyum obp:76 olarak görünüyor ama arkadaşlar 360, 380 falan diyorlar nasıl hesaplanıyor onlar.Ve ikinci olarak ben tıbbi laboratuvar teknisyenliğini bitiriyorum ilk ve acil yardıma geçmek istiyorum olur mu puanlarını nerden öğrenebilirim teşekkür ederim şimdiden 🙂

 6. sınavsız geçiş özel üniversitelere var mı acaba çünkü kılavuzda özel üniversitelerin listelerinde sınavsız geçiş öncelikleri falan var aydınlatır mısınız

  • Bu konuda detaylı bilgiye sahip değilim. Ancak 2 yıllık bölümlerinin belli sayıda kontenjanını sınavsız geçiş öğrencilerine ayırdıklarını duydum. Ücret ve burs konusunu üni. iletişim telf. arayarak öğrenebilirsiniz.

 7. merhabalar hocam kardeşim 2012 çocuk gelişimi mezunu ygs 4 puanı 216.44 diploma notu 61,28 OBP 306.40 bütün araştırmalarıma rağmen tam anlayamadım merak ettiklerim şunlar
  1. bu ygs puanı ek puansız halimi
  2.kendi alanında tercih yapmasını istiyoruz bu durumda sadece sınavsız geçiş hakkını mı kullanabiliriz ygs puanıyla herhangi bir tercihte bulunamaz mıyız
  3.çocuk gelişimi alnındaki tüm yüksekokullar öncelikle sınavsız geçişle bu alandaki öğrencileri alıp daha sonra açık kalan kontenjanlar için alan ve şehir dışındanmı öğrenci alıyorlar?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • İstediğiniz bölüme göre nasıl sorgulama yapacağınızı ve yerleştirme önceliklerini nasıl değerlendireceğinizi ***şurada*** anlattım. Zaten OBP’den önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği geldiği için mutlaka yerleştirme öncelikleri sütununu iyi incelemeniz gerekir.

 8. Hocam merhaba,
  Endüstri meslek lisesi makine bölümü teknik resim mezunuyum obp ile yapacagım tercihlerde hangi bölümleri secebilirim? sadece makine olanlar mı yoksa teknik resimci olarak makine,resim,kondüstriyon da yazabiliyor muyum?

  • Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdaki bölümlerdir. Bu arada OBP’den önce diğer yerleştirme önceliklerinin geldiğini unutmayın. ***Buradan*** inceleyebilirsiniz.
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Otomotiv Teknolojisi
   Endüstri Ürünleri Tasarımı

 9. Hocam merhaba,

  endüstri meslek lisesi 2012mezunuyum obp: 295 ygs-1: 177 yapmak istediğim tercihler bu iki puan türünde fakat aklımı kurcalayan bir durum var, tercih yapmak istediğm bircok yer 2,12 önclik sırasında ben bu sene mezuniyetten geri düşmüş bulunmaktayım ve yine anadolu ve teknik liseönceliğide sansımı düşürüyor ilk olaraksormakistediğim gecen sene 2,12 sartıyla alan üniversite bu senede kesin öyle mi alır ? birde hocam
  tercih sıralamamı

  1- ygs1 puanı 137 öncelik 12,3
  2- ygs1 puanı 145 11,3
  3- obp puanı 330 12,2
  4- obp puanı 270 11,2

  şeklinde yapsam hata yapmıs olurmuyum? acıkcası önceliklerim ilk 2 sıradakiler ancak onlar tutmazsa obp ile yaptıgım tercihlerede kötü etki yapar mı 4 yıllık tercihlerinde oldugu gibi yüksekten düşüğpe dogru mu yapmak daha mantıklı yoksa önceliğime mi karar veremedim ,, Yardımlarınız için şimdiden tesekkür ederim.

  • Bu senede öyle olacak diye bir şart yok. Ama 2013 lerin önce yerleşme olasılığı çok yüksek. Bu arada yerleştirme sıralamanızı tam anlamadım. Ama şunu bilin eğer kendi alanınızla ilgili bir tercih yapıyorsanız YGS ile tercih yapmış olmazsınız. Zaten öyle olsa bile mantıksız olur. Çünkü her halükarda önce sınavsız geçiş öğrencileri sonra YGS tercihliler yerleştirilir. Sıralamada dikkat edeceğiniz şey en çok istediğinizden en az istediğinize doğru bir sıralama yapmanız.Önce 4 yıllık sonra 2 yıllık sonra tekrar 4 ve 2 gibi bir sıralama yapmanızında sakıncası yoktur.

   • oradaki ygs tercihleri bölüm dısı hocam obp dediklerimde kendi bölümümün puanlarıydı zaten o halde dediğinizden anladıgım kadarıyla bu puanlarla ilk 2 sıraya bölüm dısı yazarsam ygs puanıyla sonrasınada kendi bölümümden yazarsam obp puanıyla kendi bölüm yerlerimi bosuna yazmıs veya riske etmiş olmam yani degil mi? tekrar cok tesekkür ederim hocam.

    • Cemal Bey; eğer yazdıklarınız alan dışı ve yerleştirme önceliklerinde 12,2,İ,94 vb. değerler varsa bu bölümler zaten alan dışı almıyordur. Tabi tercih listenize almak yada almamak sizin bileceğiniz birşey ama düşünün zaten 2011 yada 2012 mezunları ile kontenjanı dolmuş, bunun eski mezunlarına bile sıra gelmemiş ki size gelmesi çok zor.Evet diğer kısım doğru tercihlerinizi istek sıranıza göre önce alan dışı sonra kendi alanınızda sonra tekrar alan dışı yapmanızda hiç bir sakınca yok.

 10. hocam merhaba ben 2001 yılında saglık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümünden mezun oldum. diploma notum 6,98 OBP ise 395,00 sizce kendi alanımda odyometri gibi mesela sınavsız olarak bir yere yerleşme imkanım var mı? bu arada YGS1 236,54 YGS2 239,099 YGS3 292,236 YGS4 284,182 YGS5 275,487 YGS6 258,984

  • ÖSYM rehberlik sayfasında istediğiniz bölüm adını yazarak sorgulattırın. http://rehberlik.osym.gov.tr Yerleştirme önceliği sütununda yer alan 12,2,D,93 değerinin ilk bölümündeki 12 son yerleştirilen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. Arattığınız bölümde buradaki değer 2001 yada öncesi olan bölümlere yada yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan bölümlere yerleşme olasılığınız vardır. 2012,2011,2010 vb şekilde ise eski mezunlar yerleşemiyor demektir.

 11. arkadaşlar düz lise mezunuyum y-ygs 3 puanım 232 akdeniz üniv. gelmez mi ??? bir de adalet lisesi mezunları sizce tüm kontenjanları doldurur mu girebilme olasılığım kaç lütfen cevap yazın tercihi ona göre yapıcam?? ayrıca benim puanım adalet meslek lisesinde okuyan bir öğrenciden daha yüksek diyelim yinede öncelik onun mu oluyor?

  • Sizin puanınız 500 bile olsa öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin. Ancak ***şuradaki*** sorgulama sayfasına bakarak yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan yerlerin karşısındaki puan değerlerinin gözden geçirerek YGS puanı ile yerleşilebilen yerlerden tercih yapabilirsiniz. Devlet ü. puanlar biraz yüksek. Özellerde ücretli.

   • peki teşekkür ederim fakat benim hiçbir fikrim yok fazla şey isticem ama siz benim yerimde olsaydınız napardınız??? Y-YGS-1 195,06131 986146
    Y-YGS-2 188,72215 1041882
    Y-YGS-3 232,99784 1053397
    Y-YGS-4 227,67154 1062581
    Y-YGS-5 226,88670 1023440
    Y-YGS-6 212,89342 1002327

    Y-TM-2 216,10031 410587
    Y-TM-3 222,42652 415498

    kimse doğru bilgi veremiyor mecburen size soruyorum :/

    • Rehber öğretmen değilim, puana göre sorgulama yapma yada bölüm tercihi konusunda yönlendirme gibi bir durumum yok. Ben size tercihlerinizi neye göre ve nasıl yapacağınız konusunda genel bilgiler verebilirim. Daha fazlası için bu konuda uzman profesyonel kişilerden yardım almalısınız.

 12. iyi günler kolay gelsin hocam tercih sıralamasında sıralamanın bir önemi var mı ? mesela 1’ne ne yazdığımızın veya 6 ya ne yazdığımızın ne önemi var?

  • Önemli olan sizin istek sıralamanızı göstermeniz. En çok istediğinizden daha az istediğinize doğru bir sıralama yapacaksınız. Puanınız ilk tercihinize yetiyorsa doğrudan ona yerleşirsiniz, yetmiyorsa sırası ile 2. 3. 4. …..şeklinde sorgulanarak yettiği tercihe yerleştirilirsiniz. Yani asıl önemli olan puandır.

 13. Merhaba Hocam

  Ben Sınavsız Geçiş İle Tercih Yapmak İstiyorum.
  Liseden Elektronik Mezunuyum.Ösymnin Tablosuna baktığımda kendi ilçemdeki bölümümü göremedim.Çorluda oturmaktayım.
  Hangi kılavuza göre tercihte bulunacağım.Elektronik istemekteyim.

  Yardımcı olursanız sevinirim.

 14. merhaba.ben düz lise mezunuyum .YGS-3 puanım 256. ve adalet okumak istiyorum . acaba adalet meslek yüksek okulları sınavsızmı alıyor yoksa girme şansım varmı? varsa hangi üniversiteler kesin bir şekilde olur? lütfen yardımcı olun.

  • Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin. Ancak ***şuradaki*** sorgulama sayfasına bakarak yerleştirme önceliği kesikli çizgi olan yerlerin karşısındaki puan değerlerinin gözden geçirerek YGS puanı ile yerleşilebilen yerlerden tercih yapabilirsiniz. Devlet ü. puanlar biraz yüksek. Özellerde ücretli.

  • Tablo 3-A’ya istediğniz yerden zaten ulaşabilirsiniz. İster bu sayfadan şehir seçerek, okul, bölüm adı yazarak yada ***şuradan*** Tablo 3A’yı bilgisayara indirip bakabilirsiniz. Okullarda da internet bağlantıları var. Ama ben öğrencilerime tercih listesini en azından karalama bir kağıtta şekillendirip, sıralamaya koyup öyle gelmelerini istedim.

 15. Hocam merhaba ben 2012 elektrik elektronik mezunuyum uü ye sınavsız geçişle kendi bölümlerime yerleşebilirmiyim kendi bölümlerim hangileri bir öneride bulunurmusun ?

 16. Hocam gene ben:) bu sefer tplu soru sorucam sizi bidaha rahatsiz etmiycem insallah tercih yaklastikca soru artiyo 1.gida bolumunden mevznumya tibbi arotmatik bitkiler ve tarimsal urunler depolama ve muhafaza etme bolumleri benim bolumumun icine giriyormu yani direk gecis bolumum sayilirmi 2.tercihlerimizi karisik bir sekilde yazsak bile osym bunlarin hangisinin direk gecis oldugunu hangisin bolum disi tercih oldugunu anlar demi
  Saygilar

  • Yazdığınız bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz değil. Aşağıdaki listeden kendi bölümlerinizi görebilirsiniz. Tercih listenizi istediğin sıralama ile yapabilirsiniz. En çok istediklerinizden başlayarak en az istediğiniz ama yerleştiğinizde pişman olmayacak şekilde yapınız.
   Aşçılık
   İkram Hizmetleri
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Çay Eksperliği
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi
   Gıda Teknolojisi
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi
   Yağ Endüstrisi
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

 17. mrb hocam ben anadolu teknik lisesi mezunuyum ve geçen sene mezun oldum hiçbir şekilde tercih yapmadım ve sınavsız geçişden yararlanmadım bu sene tekrar hazırklandım fakat lys sonucum istediğim gibi olmadı. ben uçak teknolojisi ve alternatif enerji kaynakları bölümlerine sınavsız geçiş hakkım olduğunu yeni öğrendim dolayısıyla bu senede sınavsız geçiş için başvuruda bulunmadım acaba şimdi tercihlerimde bu bölümleri yazarsam önceliğim olucakmı? yani sınavsız geçiş için başvurmadım ama hala önceliğim olucakmı bunu öğrenmek istiyorum. aydnlatırsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle YGS başvurunuzun sınavsız geçiş için de yeterli olduğunu söyleyeyim. Ancak Uçak Teknolojisi bölümünü geçen yılın kılavuzundan sorgulattığımızda devlet üniversitelerinin sadece son yıl mezunlarıyla kontenjanının dolduğunu görüyoruz. Bu bölüm için şansınız düşük. ***Bakınız***
   Alternatif enerji Kaynakları için de durum hemen hemen aynı sayılır. Sadece Erzincan MYO bir önceki yıl mezunlarından almış. ***Bakınız*** Yerleştirme önceliği ve puan sütunu boş olanlar yeni açılan ve özel üniversiteleri gösteriyor. (Ücretli)

 18. Mrb ben mesleki açıktan okuyorum 3.dönemde mezun olucam üni kayıtlarıda 20 ağustosta sonmuş eğer 1 hafta gecikirsem mesela 27 ağustosa sarksa cıkma belgenin ankaradan gelişi , yapacağım özel üni ler 1 hafta tölerans tanır mı yoksa 20 ağustos dedimmi hepsi kayıtları kesermı

  • YGS başvurusunda bulunmuş olmanız, sınavsız geçiş içinde geçerli. Başka başvuru yapmanıza gerek yok. 8-18 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM tercih ekranından şifrenizle girip tercih yapacaksınız. Yeni açılan orman bölümlerine şu linkten bakabilirsiniz.

 19. hocam benim oğlum ticaret Anadolu meslek lisesi bilişim bölümü 2013 mezunu şimdi şu yazacağım puanlarla biryere yerleşebilirmi 4 yıllık TM 3:221 TS 1:246 TS 2:250 YGS1:212 YGS2:221 YGS3:248 YGS4:246 YGS6:221 BUBA BİDE EK PUAN VERMİŞ 241 NAPACAĞIMIZI BİLMİYOZ TERCİH YAPALIMMI YOKSA SENEYE BİR DAHAMI GİRSİN SINAVA SENEYE GİRERSE BİR DÜŞÜŞ OLURMU

  • Sayın Seher Hanım, puana göre hangi okulu bölüme bakacağımı yazarsanız yardımcı olabilirim. Rehber öğretmen olmadığım için puan türlerine göre neyi araştıracağımı bilmiyorum.

    • Mesela şu okulun şu bölümüne girme şansı var mı? Yada şu bölüme yerleşebileceği herhangi bir yer var mı? şeklinde sorabilirsiniz.

     Ayrıca şu sayfadaki tercih robotlarıyla da puan türü, puan ve bölümlere göre sorgulama yapabilirsiniz.

      • Otomotiv Mühendisliği MF-4 puanı ile alıyor. Sizin verdiğiniz puanlar içinde MF-4 yok. Siyasal Bilgiler bölümü yok, siyaset bilimi var oda TM-2 ile alıyor sizinkiler arasında bu puan türüde yok. Siz öncelikle şu sitede soldan 180’i geçtiği puan türlerinden seçerek, hangi bölümleri tercih edebileceğini görün. Sorgulatmadan önce 4 yıllık seçeneğini de işaretleyin. Çıkan bölüm ve üniversitelerin taban puanları ile kendi puanlarınızı karşılaştırın.

 20. Hocam merhaba. Tercihleri ben direk pazartesi günü okula vermeyi düşünüyorumda. Acaba internetten ösym sitesinde tercih kağıdı çıktısı flnmı bulup alıp evde doldurupmu vericegim okula yoksa. Okula gidip ordamı dolduracağım ? Şimdiden teşekkürler.

  • Özel bir tercih formuna ihtiyacınız yok. Elinizdeki kağıda sırası ile kodları ve karışıklık olmasın diye okul bölüm adlarını yazın, hazır olsun. P.tesi okula gittiğinizde ilgili kişi zaten sizin adınıza giriş yaparak ekrana gelen pencerede sizin elinizdeki sıralamaya göre tercihlerinizi yapacak. Önemli olan tercih formunu gönderdikten sonra size bir yazıcı çıktısı verecek. O çıktıyı saklayın. Karışıklık olması durumunda sizin kanıtınız olacak.

 21. İyi günler. Geçen sene mezun olup bu sene ygs sinavına girip 2 yıllık üniversite okumak istiyorum. Meslek lisesi mezunuyum. OBP puanım ise 346. Ama anlamadığım konu şu. Şimdi Marmara üniversitesi makine bölümü istiyorum. Marmara 333 minimum puana sahip. Şimdi benim kazanma imkanım ne kadar. 2012 mezunu olup 94 doğumluyum. Bu sene öncelik 2013 mezunu mu ? Birde istediğim üniversitede makine bölümü okumak için şartlarıda kabul ettiğimi var sayarsak okuma imkanım varmı.

  Birde kendi bölümünden başka bölüm okumak istersen OBP puanı ile 2 yıllık başka bölüme girme imkanı varmı. mekatronik veya otomotiv bölümü gibi.

  • Marmara Ü. sadece son yılın mezunlarını alıyor. Bir de sadece Anadolu ticaret mezunları yerleşmiş. Bu durumda pek mümkün görünmüyor. Sınavsız geçişle sadece kendi alanınızın devamı niteliğindeki bölümlere gidebilirsiniz. Alan dışı için YGS puanınızla tercih yapabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*