4 Temmuz 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,

Dün şu konumuzda, tercih işlemlerinde bize kolaylık sağlayan tercih robotu sitelerinden örnek linkler vermiştim. Bunların arasında en çok işimize yarayacak olan, benimde pekçok kez sorulan sorulara yanıt ararken kullandığım ÖSYM’nin rehberlik sayfası bu gün itibariyle tekrar aktif hale geldi. 2012 yerleştirme sonuçlarına göre tekrar düzenlenen sitede bize şehir, aradığımız okul, bölüm, puan ve yerleştirme öncelikleri hakkında önceki yılın bilgilerini veren  güzel bir sorgulama yapısı var. Örneğin programı adını “Bilgisayar Programcılığı” olarak  yazıp sorgulattığımızda, programın yer aldığı tüm üniversiteleri, bulunduğu şehirle birlikte bizlere listeliyor. Bu işlemi Üniversite adı, şehir adı, puan türü seçeneklerini girerek de yapabiliyoruz. Ayrıca bölümün yada üniversitenin özel koşullarında yer alan sayılara tıklayarak özel koşulun ne olduğunu da görebiliyoruz. Sitenin kullanımı ve yerleştirme önceliklerini anlattığım şu konu da sizlere yardımcı olacaktır.

2013 YGS ve LYS sonuçlarını aldıktan sonra, tercihlerinizi belirlemenizde size yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bu sayfada 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir, vb alanlara göre arama yapabilir ve her bir puan türündeki başarı sıranız ile, girmeyi düşündüğünüz yükseköğretim programlarına geçen yıl yerleşen en küçük puana karşılık gelen başarı sırasını karşılaştırarak girebileceğiniz programları (tercihlerinizi) belirleyebilirsiniz.

Tablo-3A’da yer alan yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum

Tablo-3B ve 4’de yer alan yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum

Tüm yükseköğretim programlarından (Tablo-3A, 3B ve 4) arama yapmak (minimum puansız) istiyorum

Tablo-3A, 3B ve 4’de yer alan yeni açılan, kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan ve puan türü değişen yükseköğretim programlarından arama yapmak istiyorum

 

45 yorum

 1. Merhaba
  Hocam ben önlisans muhasebe ve vergi uygulamaları. Mezunuyum şimdi dikey gecisl 4 yıllığa tamamlıyorum .sınavsız geçişle sağlıkla ilgili bölümleri tercih edebilir miyim.m esela fizyoterapist

 2. Hocam merhaba ben açık lise ticaret meslek lisesi bu sene mezun oldum ve sınava girdim barajı geçemedim geçiş hakkım var mı ve nasıl neye göre başvuru yapacağız lütfen cevap verin..

  • Sınavsız geçiş tercihinde bulunmadan önce, şu sayfadan sınavsız geçiş bölümlerinizin neler olduğuna bakabilirsiniz. İstediğiniz bölüm yada bölümlerin hangileri olduğuna karar verdikten sonra Tablo 3A’dan istediğiniz programın nerelerde olduğuna ve geçen yılki yerleştirme sonuçlarına bakmalısınız. Yerleştirme öncelikleri ve nasıl yorumlanacağını şu sayfada anlatmıştım.

 3. hocam tekrar merhaba. sınav sonuçlarıyla yerleştirme puanları açıklandı hocam şimdi ben bilgisayarlı muhase bölümü mezunu oldugum için ygs 6 4yıllık uzaktan egtim veren ek puan alabilecegim bölümleri tercih edecegim şimdi hocam bu puan yerleştirme puanı ben kendi bölümüm devamındaki bir bölümü seçince bana ek puan gelecekmi o puanlamı tercih yapmış olacagı yoksa açıklanan puanımlamı yls 6 dan 171almıştım 180 geçemedigim için 4yıllık tercih yapamazmıyım ek puan uygulanmazmı ygs3 _4ve 5den 180 geçmiştim..

 4. Iyi geceler Hocam. Ygs 2 puanım 205 iki yıllık sağlık alanı istiyorum ama anadolu lisesi mezunuyum. Sağlık meslek liseleri öncelikli olduğu için yerleşme ihtimalim hiç yok mu. Anestezi odyometri falan yazmak istiyorum

  • Puanınız oldukça düşük. Devlet ve vakıf üniversitelerinin, sınavsız geçiş hariç aynı zamanda bu yıl açılmış ve ilk defa öğrenci alacak bölümlerinin olduğu sorgulama sayfasına ***şuradan*** ulaşabilirsiniz. Puan ve yerleştirme önceliği kısmı boş olanlar yeni açılan programları gösteriyor.

 5. Merabalar. YGS&LYS3/4 sınavlarına giren, Bilgisayar bölümlü meslek lisesl öğrencisiyim. Sınavda istediğim düzeyde başarılı olamadım. Şimdi tercih yapsam puan kırma olayaı olacak. Acaba sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mudur?

 6. hocam tebrik ediyorum sizi hatırlıyorsunuz kendimi de tebrik ediyorum ezberletmişim 🙂 ben İstanbul’ da yaşıyorum hocam istediğim programlar bankacılık ve sigortacılık işletme yönetimi dış ticaret ve muhasebe ve finansman dün yayınlanan kılavuza göz attığımda İ.Ö.lerde kendi puanıma uygun tam burslu bölümler buldum hocam.Allah size hayatınız boyunca zorluklar göstermesin gerçekten çok kıymetlisiniz.

  • Bakın orada yerleştirme önceliği sıra ile verilmiş. Önce mezuniyet tarihi; eğer siz 2013 mezunu iseniz önceliklisiniz, sonra okul türü; eğer anaolu meslek yada teknik liseli iseniz önceliklisiniz, sonra METEB içi önceliği, eğer başvurduğunuz okulun bulunduğu ilden mezunsanız önceliklisiniz. Ondan sonra OBP ve en en son doğum tarihi önemli. Şu sayfayı ve içindeki videoları dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyorum.

 7. hocam kafam çok karıştı ygs girdm meslek lisesiyim ama barajı geçemedm sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullancam ayrı bir başvuruda yapmadm hocam napabilirm

  • Zaten ayrı bir başvuru yapmanıza gerek yoktu. 40 TL yatırıp YGS başvurusu yapan meslek liseliler Tablo-3A’dan alanları ile ilgili tercih yaptıklarında Sınavsız geçişle değerlendirilir. İçiniz rahat olsun.

 8. Hocam vakıf üni.lerde tam burslu olup ikinci öğretim olunca ücret ödeniyor mu ? yine tam burslu olup hazırlık sınıfında ücret ödeniyor mu bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 9. Merhabalar ben 2011 meslek lisesi mezunuyum sınava girdim ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sizce nelere dikkat etmeliyim.
  Hocam ben Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum ankarada yasıyorum 2011 mezunuyum bu arada ankaradaki turgut özal üniv yazcam ücretli ve %25 burslu ikisini ilk 2 ye yazmayı düşünüyorum sizce öneriyomursunuz

 10. Hocam,
  4 yıllık açıköğretim işletme için kaç puan gerekiyor.
  Ygs yeterli mi ? Meslek lisesi Muhasebe bölümünden bu sene mezun oldum bir yararı var mı?
  Cevap yazarsan sevinirim.

  • Taban puanı 158,35833 tavan puanı 500,73401 kontenjanı 11.000
   YGS herhangi bir puan türünden 140 üzerinde aldıysanız tercihte bulunabilirsiniz. Geçen yılki taban ve tavan puanları ve kontenjanları aşağıdaki gibidir. Meslek Lisesi mezunu olmanızın herhangi bir avantajı yoktur. Şu adreste özel koşul bilgilerine de üzerlerine tıklayıp görebilirsiniz.

  • Tablo 3A’da yer alan tüm bölümlerde öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinindir. Sınavsız geçiş öğrencileri yerleştikten sonra boş kontenjan kalırsa alan dışı yada genel lise öğrencileri YGS puanı ile yerleşir.

  • ÖSYM internet sitesinden TERCİHLER başlığından TC kimlik no ve şifrenizle giriş yaparak tercihlerinizi yapabileceksiniz. Tercih ekranı 8 Temmuz’da açılacak.

 11. Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. LYS’yede girdim. Tercih formuma hem 4 yıllık hemde sınavsız geçiş haklarımı da yazmak istiyorum.İkisini birden aynı anda yazabiliyor muyum? Sınavsız geçiş için ayrı kod yazmak gerekiyor mu? Ayrıca edebiyat bölümünü yazmak istiyorum geçen sene formasyon kaldırıldığı için üniversitelere giriş puanları baya düşmüş. Formasyon tekrar geldi puanlar bu sene için yükselir mi ?

  • Hem 4 yıllık hem 2 yıllıkları yazabilirsiniz. Tablo-3A’dan bölümünüzün devamı olan alanların kodlarını tercih listesine eklediğinizde zaten sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Diğer konuda bilgim yok.

 12. hocam ben tercihimi 319,6 puanına ve 12,2,İ,94 olan sutunlara bakarak yapacagım değil mi ? Bu arada gerçekten çok teşekkür ederim emeğiniz çok büyük bizim üstümüzde size hep dua ediyorum söylemek istedim 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*