5 Haziran 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: Merhaba Hocam;
Bu seneki tercih tarihini öğrenmek istiyorum kaç kere baktım ama bulamadım.Meslek lisesi Grafık tasarım mezunuyum geçen sene mezun oldum fakat bi yere yerleşemedim bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam.Sizin tavsiye ettiğiniz İstanbul’u tercih edebileceğim yerler var mı? şimdiden teşekkür ederim

CEVAP: Bu resmi olarak henüz açıklanmadı. Geçen sene 23 Temmuz 3 Ağustos arasındaydı. Yine benzer tarihler arasında olur.(Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı olduğundan tavsiye ve öneride bulunamıyorum.)

SORU: ben 40 tl yatırıp sınava girdim ancak barajı geçemedim ygs 1 de 172 yap tı m ancak ben sınavsız geçiş yapmak istiyorum o zaman yerleşme önceligi neye göre yapılıyo bu puanın bi önemi varmı ben koceli üniversitesine geçiş yapmak istiyorum yapabilirmiyim?

CEVAP:Aşağıdaki kriterlere göre yapılmaktadır.
1.Mezuniyet yılı 2.Okul Türü 3.METEB içi olması 4.OBP (DiplomaNotu X 5) 5. Doğum tarihi
İstediğiniz bölüm, okul, şehire göre şu sayfada sorgulama yapabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin. Yerleştirme sütunundaki harf ve sayıların anlamlarına da şuradan bakabilirsiniz.

SORU: benim ygs3 270, diploma puanım 45. Bu durumda kıvuzdaki yerleştirme önceliği alanında değer olmayanların puanlarına bakarken kendi puanım 270 değil de 315. Doğru muyum üstad?

CEVAP: Evet yerleştirme puanınızı okul puanını ekleyerek hesaplayacaksınız. Belki biliyorsunuzdur ama bir kez daha hatırlatayım eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve kendi alanınızla ilgili bir programa başvuracaksanız YGS puanınız 500 bile olsa sınavsız geçişle başvurmanız daha avantajlı olacaktır. Eğer düz lise mezunu iseniz yada alan dışı tercihte bulunuyorsanız son yazdığım cümleyi dikkate almayınız.

SORU: 1995 yılı sakarya ünivers,tesi demiryolu aracları MYO mezun oldum sınavsız olarak 4 yıllık hangi bölümlere girebilirim not ortalamam 70 dikey geciş olarak makina verdı.

CEVAP: 2 yıllık mezunları sınavsız 2.üniversite kapsamında 4 yıllık okuyamazlar. Sadece 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler. Ancak fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceği açıköğretim lisans programları da yer almaktadır. Bunlar;
İKTİSAT
ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
KAMU YÖNETİMİ
MALİYE
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
İŞLETME
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

SORU: Ben 2008 ticaret lisesi mezunuyum sınavsız geçişden yararlana bilirmiyim…

CEVAP:Yararlanabilirsiniz. Ama bunun için Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bu yıl başvuru yapmadıysanız 2014 Ocak’ında yapabilirsiniz. Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz. 

SORU:Sınavsız 2 yıllık açık öğretim çocuk gelişimi bölümü hangi iller de var bir bilginiz varmı ????????

CEVAP: Öncelikle çocuk gelişimi bölümünün açıköğretim programını hatırlatayım. Eğer uzaktan eğitim diyorsanız şu sorgulama sayfalarına göz atabilirsiniz.

SORU:Merhaba 2006 yılında tic mes lisesi bilgsayarlı muhasebe okudum şimdi elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum bunun için hangi derslerden kaç puan almam lazım 

CEVAP:Elektrik Elektronik Mühendisliği ile mezun olduğunuz alanın herhangi bir bağlantısı yok. Şu sayfada bölümün puan türü taban puanlarını görebilirsiniz.

SORU:Smlrrrr:)) bn 2sene on lısans anestezı mezunuyum 2.unıversıte okumak ıstıyorm.ılk sorum su ;hangı bolumlerı secebılırım ıkıncısı sectıgım bolumlerden dıkey gecış hakkı varmı son olarak işime yarıcak site adresi alabılırmıyım.tskrlrr……

CEVAP: Şu sayfadaki 2 yıllık programları okuyabilirsiniz. Okuduğunuz alana göre lisans tamamlama yada dikey geçiş hakkınız olacaktır. Hangi konuda bilgi arıyorsanız google sizi istediğiniz siteye yönlendirir. 🙂

SORU: merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü öğrencisiyim bu sene mezun olacağım anesteziye geçiş hakkım var mı? varsada hemşirelikten önce anestezi mezunlarına mı öncelik tanıyorlar ya da diploma notu yüksek olana mı öncelik var? acil cevap atarsanız çok memnun olurum.

CEVAP:Anestezi bölümüne sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Sınavsız geçiş ***önceliklerine*** göre yerleştirilirsiniz. Anestezi mezunlarının size göre önceliği yoktur.

SORU: ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim.Sınavsız geçiş hakkını kullandım ama açıköğretim üniversitesine gitmek istiyorum gidebilir miyim?

CEVAP:Kendi alanınızla  ilgili bir açıköğretim programını tercih ederseniz tabi ki gidebilirsiniz.

SORU: sa admın ben ticaret lisesi mezunuyum satış yönetetimi ve reklamcılık bölümüne 2 yıllık geçiş yapabiliyomuyum yada ygs 3 den 147 ygs 4 den 149 puan yaptım fotoğrafcılık bölümüne 2 yıllık geçiş yapabiliyomuyum

CEVAP: A.s. Satış Yönetimi ve Reklamcılık 2 yıllık MYO değil meslek lisesi programı. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Maalesef bu puanlarla imkansız görünüyor. İstanbul Aydın Ü. Plato Ü. gibi özel üniversitelerde bile taban puan 170-180 civarında. Açıköğretim 1510 kişilik kontenjanı, düşünürseniz orayı yazabilirsiniz.

SORU: slm hocam ben düz lise çikşlıyim sözelciyim benim puanım okul puanıyla birlite 196 civari oluyo ben yerleşebilirmiyim hocam sizdem bilgi bekliyom.

CEVAP:Soru biraz tuhaf olmuş. 250 bölüm 3000 okul programı var. İllaki bir yer vardır. Ama bu şekilde puana bakıp yorum yapmamı beklemeyin. İstediğiniz okula, bölüme, şehire göre şu sayfadan sorgulatabilirsiniz.

SORU: Merhaba
yerleştirme sonuçlarını ve sorgu sayfasını inceledim.bir kaç sorum daha olacak.mesela büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü için tercih yapacağız diyelim. ygs-4 puan türünde alım yapıyor. ygs-4 ham puanımız 201 idi.ek puan ile birlikte 248 yapıyor.
1)kardeşim geçen yıl tercih yaptığı için bu yıl puanında bir düşme olur mu?
2)tercih için ek puanlı 248 üzerinden mi tercih yapılacak.
3)örnegin afyon kocatepe üniversitesi bolvadin meslek yüksek okulu büro yönetimi ve yönetici asistanlığı birinci ögretim programını tercih edeceğiz diyelim. ösym nin sorgu sayfasından baktığımızda bu bölüm için min puan 268 olduğu görülürken 2012 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda bu bölüm için en küçük puan(obp)243 olduğu görülmektedir. bu farklılık neden kaynaklanıyor.tercih yaparken bu min puan ve obp puanını ne için ve nasıl kullanmamız gerekir.
yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: 1-Geçen sene sadece tercih yaptı ama yerleşemediyse puanı düşmez. Tercih yapıp yerleşti ama gitmediyse okul puanı hesaplanırken 0,12 ile değil 0,06 ile çarpılır. (Yarı yarıya düşer)
2-Evet okul puanı eklenmiş hali ile tercih yapacak.
3-Sizin ÖSYM’nin sitesinden baktığınız 2011 yerleştirme puanlarını gösteriyor, benim size gönderdiğim 2012 yerleştirmelerini 🙂 Benim gönderdiğimi esas alabilirsiniz.

SORU: hocam bi sorum olacaktı ben bu yıl teknik lise bilgisayar bölümünden mezun olacam ankara gazi ünversitesi bilgisyr prgrmclğnı tercih etmeyi düşünüyorum sınavsız geçişten inş.gelirse dgsye grip farklı bölüm tercih edebilirmiyim elektrk elektronik mühendisliği inşaat mühendisliği gibi??

CEVAP: hocam bi sorum olacaktı ben bu yıl teknik lise bilgisayar bölümünden mezun olacam ankara gazi ünversitesi bilgisyr prgrmclğnı tercih etmeyi düşünüyorum sınavsız geçişten inş.gelirse dgsye grip farklı bölüm tercih edebilirmiyim elektrk elektronik mühendisliği inşaat mühendisliği gibi??

 

 

sorula cevaplar

2 yorum

 1. s.a Hocam Size Bi sORUM OLUCAK. Ben Meslek Lisesi Makina Bölümü mezunuyum Bizim Bölüme Direk Geçiş İtfaiyecilik Bölümü Geliyor Ben itfaiyeciligi Okuduktan snra 2 yılda acık öğretimden herhangı bir bölüm okusam 4 yıllık ünv. mezunu olurmuyum Amacım 4 yıllık ünv. okuduktan sonra polislige basvuru yapmak. Bana yardımcı olursanız sewinirim

  • Bu bölümü bitirdikten sonra fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans programları aşağıdadır.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*