6 Haziran 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: METEB bölgesi şehir olarak mı ayrılıyor, ben izmirliyim, 9 eylül ü tercih etmek istiyorum, Manisa’dan biri puanı yüksekte olsa 9 eylülü tercih ettiginde METEB’e bakıldıgında öncelik bana mı geçicek ?

CEVAP: Evet dediğiniz gibi olur. Öncelik sıralamasında METEB 3. kriter OBP puanı ise 4.kriterdir. Puandan önce eğitim bölgesine bakıldığı için öncelik sizin olur. Ama il dışı öğrencisi Anadolu Teknik yada Teknik Lise mezunu ise öncelik ona geçer.

SORU: kız meslk bilişim teknoloji bölümnden mezun olacagım ve sınavsız geçişte sadece kendi bölümümü şeçeçegm başka bölüm seçme hakkım varmı acaba??

CEVAP:Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadaki tablodan bakabilirsiniz. Bu sayfada yer alanlar dışındakileri YGS puanınızla tercih edebilirsiniz.

SORU: mrb ben açık düz lise mezunuyum ygs ye girdim 123 aldım benim de sınavsız geçişim varmı yardım edin lütfen diploma notım 58

CEVAP: Maalesef 140 barajını geçemediğiniz için tercih hakkınız yok. Sınavsız geçiş sadece meslek lisesi mezunları içindir.

SORU: ben 2010 ygs sınavına girdim halkla ilişkiler ve tanmıtım bölümüne kayıt oldum fakat istediğim bölüm olmadı için yarıda bıraktım.ben çocuk gelişimi mezunuyum bu bölüme sınavsız geçiş yapabilirmiyim ve sınavsız geçişi neyin puanına göre alıyorlar.lütfen yardımcı olun bu yıl sınavsız geçişe başvurma istiyorum.

CEVAP:Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmadıysanız bu yıl zaten tercihte bulunamazsınız. 2014 Ocak YGS başvurusu yapıp Temmuz sonunda tercih yapabilirsiniz. Çocuk gelişimi sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerine şu sayfadan bakabilirsiniz.

SORU: hocam ben elazığda teknik lise öğrencisiyim okulum bu yıl bittiyo ben ankara üniversitesine direk geçiş yapmak istiyorum geçebilirmiyim

CEVAP: Mezuniyet bölümünüzü yazmamışsınız! İstediğiniz bölümü yazmamışsınız! Eğer mezuniyet alanınızın devamı niteliğinde bir bölüm varsa, yerleştirme önceliği şartlarını sağlarsanız yerleşirsiniz diyeyim. 🙂

SORU: anadolu lisesi mezunuyum 2 sene önce ygsye girdim ve suan üniversitede okuyorum bu sene tekrar girdim ve sağlık meslek yüksek okulundan bölüm yazmak istiyorum ilk önce meslek lisesi öğrencileri mi alıncak yoksa ygs puanına göre mi kontenjan doldurulcak?

CEVAP: Önce sağlık meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçişle yerleştirilir. Eğer kontenjan kalırsa diğer öğrenciler YGS puanı ile  yerleştirilir.

SORU: yag teknolojısı okuyup ılerletme sansımız nedır arge de calısma olanakları saglanabılır mı 30 yasında ve lıse mezunu bırı ıcın onerılebılırmı

CEVAP: Rehber öğretmen değilim bu nedenle bu soru hakkında herhangi bir bilgim yok. 

SORU: ben ticaret lisesi muzunuyum.4 yıllık açıköğretimden iktisat kamu yönetimini bölümünü kazandım kayıt yaptırdım ama okumadım.2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık ilahiyat okuya bilirmiyim.

CEVAP: 2 yıllık geçiş hakkı sadece kendi alanınızdaki programlar içindir. İlahiyata sınavsız geçiş yapamazsınız.

SORU: yani sınavsız geçişte herhangi bir puana ihtiyaç olmuyor değilmi? yoksa diploma puanı falanmı gerekiyor eğer gerekiyorsa kaç puan olmalıdır acaba?

CEVAP: Verdiğim linkteki sayfayı dikkatli okursanız yerleştirme öncelikleri ile ilgili 5 tane kriter var. 4.sıradaki kriter diploma notunun 5 ile çarpımı ile elde edilen OBP puanıdır. Seçeceğiniz okula, bölüme, kontenjan sayısına göre değişir. 2013,2012,2011 mezunu öğrenciler sizden avantajlı olacaklardır. Şu sayfadaki bilgileri ve videoları bir kez daha okumanızı tavsiye ederim.

SORU: o kadar çok bunaldım ki şu meslek lisesi mezunlarından  puanım 250 düz lise mezunuyum sözel öğrencisiyim. Ve seçebileceğim mesleklerin hepsi meslek liselerine öncelik tanıyor.Ve inanki çaresizliğin en dibindeyim.Her neyse ben anladım ki yalovadanda bize avuç yalamak düşer. 5 saatir bölüm arayışındayım dile geldim kusura bakmayın.

CEVAP: Meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarının devamı niteliğindeki bölümlere yerleşmede avantajlı olması kadar doğal bir şey olamaz.  

SORU: Hocam labaratuvar lisesi mezunuyum. 2013 ygs sınavına girdim. barajı aşamadım. ancak sınavsız geçişte ilk ve acil yardım bölümüne geçmek istiyorum. diploma notum 64 şansım nedir ve nezaman başvurabilirim. ?

CEVAP:Laboratuvar lisesi nedir? Yoksa sağlık meslek lisesi Laboratuvar Teknolojisi yada Laboratuvar bölümü mü? Diploma puanından diğer bazı yerleştirme öncelikleri önemlidir. Şu sayfada yerleştirme öncelikleri hakkında bilgiye şurada da 2011 yılı ilk ve acil yardım yerleştirme sonuçlarına bakarak çıkarımda bulunabilirsiniz.

SORU: ben 2000 yılı meslek lisesi mezunuyum bu yıl başvurdum sınavsız geçişe sizce hak kazanabilir miyim?

CEVAP: Sadece 2000 yılı mezunu olduğunuz bilgisi ile yorum yapmamı istiyorsanız, biraz zor diyebilirim. Hangi bölümden mezun olduğunuzu ve hangi bölümü istediğinizi yazarsanız daha açıklayıcı şeyler söyleyebilirim.

SORU: kardeşim bende 2010 elektrik elektronik mezunuyum ygs puanım 190 ben trabzon yazmak istiyorum. acaba girme durumum nedir 3 yıldır oyalanıyorum bi yardım et ne olur

CEVAP: Eğer kendi alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümü düşünüyorsanız zaten YGS puanının bir önemi yok. 2012 yerleştirmelerine baktığımda hep son mezunların yerleştiği görünüyor. Bu durumda kendi alanınız için şansınız düşük. YGS puanı ile alan dışı tercih yapacaksanız bölüme okul adına ve şehre göre sorgulama yapmayı şu sayfada anlatmıştım.

sınavsız geçiş 2013

 

12 yorum

   • puanlara sıralamalara kriterlere bakabiliriz .ne bileyim onu da ben mi söyleyecem.sadece puana bakarak ta olmaz zaten puanla yerleştirme yapılmıyo önemli olan sıralamadır…

    • Sıralamanın tabi ki etkisi var. Ama puanın taban puanın yakınından geçmiyor. Ben rehber öğretmen değilim, meslek lisesinde müdür yardımcısıyım.Branşım Bilişim Teknolojileri. Sınavsız geçiş konusunda kendi öğrencilerime yardımcı olurken pek çok kişinin bu konuda yardıma ihtiyacı olduğunu düşünerek bu siteyi açtım. Bildiğim kadarı ile yerleştirme önceliklerine, başvuru kılavuzuna ve önceki yılın yerleştirme sonuçlarına bakarak, bazen google’dan araştırma yaparak soru soranlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Eleştiriye açığım ama ukalalığa değilim.

  • Sadece 2000 yılı mezunu olduğunuz bilgisi ile yorum yapmamı istiyorsanız, biraz zor diyebilirim. Hangi bölümden mezun olduğunuzu ve hangi bölümü istediğinizi yazarsanız daha açıklayıcı şeyler söyleyebilirim.

 1. Hocam labaratuvar lisesi mezunuyum. 2013 ygs sınavına girdim. barajı aşamadım. ancak sınavsız geçişte ilk ve acil yardım bölümüne geçmek istiyorum. diploma notum 64 şansım nedir ve nezaman başvurabilirim. ?

  • Laboratuvar lisesi nedir? Yoksa sağlık meslek lisesi Laboratuvar Teknolojisi yada Laboratuvar bölümü mü? Diploma puanından diğer bazı yerleştirme öncelikleri önemlidir. Şu sayfada yerleştirme öncelikleri hakkında bilgiye şurada da 2011 yılı ilk ve acil yardım yerleştirme sonuçlarına bakarak çıkarımda bulunabilirsiniz.

 2. ben meslek lisesi mezunuyum ygs 5 puanım 275 diploma notum 73 bu yıl puanım ek puanla beraber kaç olur? ağrı ikinci öğretim okul öncesi öğretmenliğine yerleşebilir miyim?

  • Meslek lisesi çocuk gelişim mezunu iseniz Diploma notunuz X 5 X 0,18 ile çarpılarak elde edilen puan eklenir. 275+65,7 (340 puan yapar.)
   Değilseniz Diploma Notunuz X 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız. (318,8)
   Maalesef bu puanlarla zor görünüyor.
   brahim Çeçen Okul Öncesi Öğretmenliği (İÖ) YGS-5 103 348,72068 397,61808

   • meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum puanım 340 olacak ben rehberlik hocama sordum gelme ihtimali var dedi puanlar önemli değil önemli olan sıralama siz neye dayanarak gelmez diyosunuz?

    • Üslubunuza dikkat edin. Ne demek neye dayanarak sizin için araştırıyoruz puanlara bakıyoruz. Madem rehber öğretmenin gelir dedi bana niye soruyorsunuz. (İlk defa böyle saçmalıkla karşılaşıyorum ve ilk defa bu kadar sinirlendim.)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*