4 Haziran 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: mrb  ben temmuzda sınavsız geçişe başvurucam AMA yani puanım tutmassa bidahaki seferede başvuru yapablirmiyim cavabınızı bekliyorum

CEVAP: Evet bir daha ki sefere başvurabilirsiniz. Ama yerleştirme önceliklerine göre son mezunlara öncelik verildiğinden her geçen sene şansınız düşer.

SORU: merhaba ben 2011 mezunuyum sınavsız geçiş yaptım üniversiteye ama dondurdum bu yıl tekrar sınavsız geçiş hakkı yapabilirmiyim eğer yapabilirsem nasıl olacak yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP: Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız, Temmuz sonunda tekrar sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz.

SORU: bn geçen sene mezun oldum 2 yıllık geçiş hakkımı bu senede kullanabiliyormuşum yeni öğrendim ,sanırsam ygs başvurusunda bunu bildirmem gerekiyormuş bn doğal olarak bildirmedim nasıl olacak ?

CEVAP: Sadece YGS başvurusu yapmış olmanız, sınavsız geçişten faydalanmak için de yeterli. Ayrıca bir bildirim yapmanıza gerek yok. Sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler o seçeneği işaretlemesi gerekiyor. Siz hem YGS hem de sınavsız geçişten faydalanacağınız için “YGS girmek istiyorum.” seçeneğini işaretlemişsinizdir. 

SORU: hocam bide son sorum olcak şimdi tercih yaparken
mesela okul ygs1 200 istiyor benim ygs1 puanım opb ile 190 oluyor bu okulu tercih yapmam dogru olurmu yani tercih yaparken kendi puanımın altındanmı tercih yapmam mı dogru olur. ilginizden dolayı tşk.

CEVAP: Geçen yıllara ait verilen taban ve tavan puanlar sizlere tercihte bulunurken fikir vermek açısından önemlidir. Ancak bu puanlar her yıl değişebilir, düşebilir yada yükselebilir. Siz Kendi puanınızın biraz üstündeki yerleri de tercih listesine alın.

SORU:Hocam mesela ben başka bir şehirdeki bir MYO u seçtim o üniversite beni neye göre alacak.? Bir puan kısıtlaması yokmu? Yoksa tamamen Üniversitenin tercihimi?

CEVAP:Aşağıdaki videoları mutlaka izleyin. Özellikle Öncelik sıralaması ve Tercih işlemler sizin sorunuza yanıt olacaktır.
YGS Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Sınavsız Geçiş Nedir? Kimler Faydalanabilir?
Sınavsız Geçiş Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
Sınavsız Geçiş Öncelik Sıralaması Nedir?
Sınavsız Geçiş Tercih İşlemleri

SORU: ben kardeşim için araştırma yapıyorum. çok programlı lise türkçe matematik bölümü 2012 mezunu.diploma notu 78.geçen yıl sınava girdi ve tercih yaptı.bu yıl da sadece ilk sınava girdi. ygs-1 159, ygs-2 153, ygs-3 203, ygs-4 201, ygs-5 192 ve ygs-6 175. ek puan ile birlikte puanı kaç olur. hangi bölümleri seçebilir.ne yapmamı önerirsiniz.bilgi verirseniz sevinirim. kolay gelsin.

CEVAP: 78 X 5 X 0,12 = 46,8 okul puanı eklenir. 200 küsür bölüm var. Hangi puan türüne göre hangi bölümlerin okulların olabileceğini sizin araştırmanız lazım. ***Şu sayfayı*** kullanarak, okula, bölüme, şehire göre sorgulama yapabilirsiniz.

SORU: Merhabalar endüstri meslek lisesi yapı ressamlığı (inşaat) mezunuyum sınavsız geçiş ile açık öğretime girerek inşaat ile alakalı hangi bölümleri okuyabilirim ya da böyle bölümler var mı ?

CEVAP: Sınavsız geçiş örgün bölümleri var ama açıköğretim programı maalesef yok.

Beton Teknolojisi
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
Geoteknik
Harita ve Kadastro
Inşaat Tekn olojisi
Iş Sağlığı ve Güvenliği
Işçi Sağlığı ve Iş Güvenliği
Maden Teknolojisi
Mimari Restorasyon
Raylı S istemler Yol Teknolojisi
Sulama Teknolojisi
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
Yapı Denetimi
Yapı Ressamlığı

SORU: ben 1997 meslek lisesi metal işleri mezunuyum şu an memur olarak çalışmaktayım sınavsız geçişe müracatım var nasıl bir yol uygulamalıyım hangi okul hangi bölüm yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

CEVAP: Sınavsız geçiş bölümlerinize ***şu sayfadan*** bakabilirsiniz.

a-cevaplar.jpg”>sorula cevaplar

6 yorum

  1. Merhaba. Ben 2012 mezunuyum. sağlık meslek lisesi çıkışlıyım. gecen sene tercih yaptım ama istediğim bölüm gelmedi. bu sefer daha az tercih edilen ama sınavsız geçiş hakkım olan başka bi bölüm yazacağım. yerleşme ihtimalim kafamı çok kurcalıyor. öncelik yeni mezunlara evet ama neye göre ? belli bi kontenjanı mı var?

  2. slm arkadaşlar ben sınavsız geçiş için başvuru fealn yapmadım ygs girerken başvuru formunda sınavsız geçiş katılıyorum diye bişe yok tu bu temmuz ayın da tercih verebilirmiyim bilgisi olan lütfen cvp yazsın

    • Yararlanabilirsiniz. Ama bunun için Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bu yıl başvuru yapmadıysanız 2014 Ocak’ında yapabilirsiniz. Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*