3 haziran 2013 Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: Merhaba, ben geçen sene üniversite sınavına girdim fakat tercih yapmadım. Ygs 1 bölüm içi ek puan olarak 69 puan gelmişti. Bu sene bu ek puan gelir mi yoksa herhangi bi düşüş olur mu ? Bunun düşmeyeceğini düşünüyordum ama şu aobp-obp konusu yüzünden kafam karıştı biraz.

CEVAP: Alan içi 2 yıllık tercihinden bahsediyorsanız zaten YGS puanı ile değil, sınavsız geçişle tercih yapıp, yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Eğer kendi alanınızla ilgili 4 yıllıklar için ek puandan bahsediyorsanız herhangi bir kesinti olmayacaktır.

SORU: sınavsız geciş tercihlerin temmuz ayının hangi gününde?

CEVAP: Henüz tam tarih belli değil. Geçen sene 23 Temmuz – 3 Ağustos arasındaymış. Bu yılda hemen hemen aynı tarihlerde olur.

SORU: myo okulken yandal ve çiftanadal gibi veya aynı anda başka bir bölüm okunabiliyor mu alandısı

CEVAP: Sınavsız 2.üniversite kapsamında okuyabileceğiniz açıköğretim programları yer almaktadır. Şu sayfadan okuyabileceğiniz bölümlere bakabilirsiniz.

SORU: merhaba bu okulöncesinin iki yıllıgı tercihlerde yok direk gecislemi seciliyor acaba bu konu hakkında bilgilendire bilimisiniz acaba simdiden tesekkürler.

CEVAP: Okul öncesi 4 yıllık lisans programı olarak uygulanmaktadır.  2 yıllık sınavsız geçiş bölümlerinin arasında zaten olamaz.

SORU: meslik lisesi atl bölümünde okuyorum ygs sınavında barajı geçemedim okul bana okul puanı verecek mi vermeyecek mi verirsede hangi alanı eklenecek

CEVAP: ATL bir bölümün kısaltması mı? Yoksa Anadolu Teknik Lise mi demek istediniz. Bölüm adınızı tam olarak yazarsanız sınavsız geçiş bölümlerinizin neler olduğunu yazabilirim.Sınavsız geçişte zaten YGS puanı yada okul puanı ile değerlendirme yapılmaz. Barajı geçemediğinizden alan dışı tercih yapamazsınız. Bu durumda okul puanı da eklenmez. 

SORU: AÖF İŞLETME İŞ İDARESİ ÖNLİSAN DİPLOMAM VAR.ARKADAŞIMINDA BÜRO YÖNETİMİ DİPLOMASI VAR.(1994 MEZUNUYUZ)1-SINAVSIZ TEKNİK BÖLÜM OKUYABİLİRMİYİZ,YADA GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİZ.2-UZAKTAN EĞİTİM TEKNİK OKUMA HAKKIMIZ VAR MI?BUNLARIN DIŞINDA ÇALIŞTIĞIMIZDAN DOLAYI DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ TEKNİK YÜK.OKUL VARMIDIR.TEŞEKKÜR EDERİZ.

CEVAP: Ön lisans mezunu olduğunuz için sınavsız 2.üniversite kapsamında sadece bu sayfada yer alan 2 yıllık ön lisans bölümlerini okuyabilirsiniz.

SORU: Hocam selamlar. Ben (ön lisans) halkla ilişkiler bölümünü istiyorum. Ygs4 puanım 255, diploma puanım 68, genel lise mezunuyum. Sizce yerleşme ihtimalim nedir?

CEVAP: Tüm okulları tek tek inceleyemedim ama gördüğüm kadarı ile taban puanları 170 ile 300 arasında değişiyor. Yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. Normalde puana göre yorum yapmıyorum ama özellikle bakmamı istediğiniz 2-3 okulun puanına bakabilirim.

SORU: merhaba ben bu sene açıköğretim kız meslek çocuk gelişiminden mezun olucam 2 yılık sosyal hizmetini sınavsız geçiş hakım varmı?

CEVAP: Evet var. Ama sosyal hizmetler örgün bölüm olarak sadece Yalova Çınarcık’taki var. 40 normal 40 da 2.öğretim kontenjanı var. Geçen yıl tamamı dolmuş. Normal(gündüz) bölümüne sadece YALOVA içinden öğrenciler yerleşmiş. 2.öğretime il dışından da öğrenciler yerleşmiş. OBP puanınızın oldukça yüksek olması gerekiyor. Alternatif olarak açıköğretim sosyal hizmetler bölümünü düşünebilirsiniz.

109950284 Çocuk Gelişimi 40 40 YGS-4 2012,2,İ,94 301,865
109970182 Çocuk Gelişimi (İÖ) 40 40 YGS-4 2012,2,D,94 442,182

SORU:ben gıda bölümü mazunuyum kız meslek puanım sizce ne kadar gelir nerden tercih yapmam gerekir ben sosyal hizmetleri istemiyorum aşçılık bölümünü istiyorum

CEVAP:Başka bir arkadaşın cevabını sizinkine yazmışım kusura bakmayın. Kız meslek puanınızın ne kadar olabileceğine dair en ufak bir fikrim yok. Herhalde OBP kastediyorsunuz ama diploma notunuzu yazmamışsınız. Diploma notunuz X 5 şeklinde kendiniz hesaplayabilirsiniz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra yerleştirme önceliklerine göre sıralamaya alınırsınız. Yerleştirme önceliklerinin neler olduğuna şu videodan bakabilirsiniz. Şu sayfadan da Aşçılık bölümü yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

SORU: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Bölümü .teknoloji ve tasarım ögretmenliği bölümü .
Eğitim Bilimleri Bölümü . bu bölümlere nasıl giriliyo bi bilginiz var mı acaba ? gazi üniversitesinde oldugunu biliyorm ama puanını falan bulamadım ! tercih kılavuzundada bulamadım bi yardımcı olursanız çok sevinirm . iyi günler 

CEVAP: Gazi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi kapsamında yer alan bu bölümler artık öğrenci almıyor diye biliyorum. Bu sene son mezunlarını vereceğini duydum.

SORU: Ben çok programlı lisenin meslek lisesi bölümünden mezun olucam bu yıl. Peki yatay geçişlerde sadece kendi ilimizdeki üniversiteyi mi tercih edebiliyoruz??

CEVAP:Hayır kendi bölümünüzün devamı niteliğindeki farklı illerde olan bölümleride seçebilirsiniz. Ancak yerleştirme önceliğine göre öncelik o ildeki öğrencilerin olur. Bakınız METEB İÇİ nedir?

SORU: slm ..ben mob dek. böl. 94 mezunuyum…acaba ben sınavsız gecıs yapabılırmıyım …tşkler…

CEVAP: Evet bu sayfada gördüğünüz bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu ve yerleştirme önceliğinde yaşı küçüklere öncelik verildiği gerçeğini unutmamanız lazım.

SORU: mrb hocamm sayfanız çok güzel. bn 2012 çıkışlı lise meznuyum şuanda açıktan hasta ve yaşlı hizmetleri bölümünü okuyrm sınavsız geçiş hakkm var ilk ve acil yardım bölümünü istiyrmm ve batmanda memlektte okumak istrymm başka şehirde olsa frk etmez bu bölüm için ne yapmam gerekyrr diploma puanımn kaç olması gerkyrr cevabnz için şimdiden tşk edyrmm.

CEVAP: Bölüm size en yakın Bitlis’te var. Sağlık Meslek Lisesi mezunlarınca en fazla tercih edilen bölüm olduğunu biliyorum. Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız Temmuz sonunda şu sorgulama sayfasında yer alan okulları tercih edebilirsiniz.

SORU: düz lise mezunları sınavsız başvuru yapamıyor mu?

CEVAP: Sınavsız geçiş: Meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili yüksek okul programlarına sınavsız yerleşebilmelerini sağlayan sistemdir. Düz liseliler YGS puanı ile yerleştirilir.

SORU: hocam ben düz lise mezunuyum 140 barajını aştıgımda 2 yıllık bir ünv tercih bulunma hakkımvarmı? ek buan alan dışı oldugu için
obp 0.12 ile çarpılacakdimi. bir ark dediki obp puanı için 180 barajını gecenler için dedi bu dogrumu…

CEVAP: 40 puan üstü 2 yıllık bölümler mutlaka vardır. Sizler için Okul puanı = diploma notu X 5 X 0,12 şeklinde hesaplanan puan YGS puanınıza eklenir.

 

 

sınavsız geçiş 2013

 

4 yorum

  1. mrb ben 2012 mezunuyum mezun olduğum sene sınavsız geçiş yaptımm ve 1 ay gitim bıraktım hala kayıtlıym devamsızlıktan kalmış gözüküyorum sdece 2013 yılında yine sınansız geçiş yapabilirmimy pekii?

  2. merhaba ben 2011 mezunuyum sınavsız geçiş yaptım üniversiteye ama dondurdum bu yıl tekrar sınavsız geçiş hakkı yapabilirmiyim eğer yapabilirsem nasıl olacak yardımcı olabilirmisiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*