2 Haziran 2013 – Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: hocam meraba ben ticaret meslek lisesi ögrencisiyim bölümüm ise bilgi ve iletişim web tasarım bölümü ben ygs ve lys girsem 4 yıllık bir üviversiteye girermiyim bide kazanamadım diyelim bu bölümümle ilgili başka bir üniversiteye girebilirmiyim(2 yıllık)

CEVAP: Bu sizin çabanıza ve alacağınız puana bağlı. Eğer 4 yıllık fakülteler için gerekli puanı alırsanız tabi ki yerleştirilirsiniz. Şu an bulunduğumuz sayfada sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz 2 yıllık bölümleri görüyorsunuz.(bakınız)Bu bölümler için YGS sınavına girmenize gerek yok. Terc,h etmeniz durumunda sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirileceksiniz.

 

SORU:  Şu sayfada “1.DURUMA baktığımızda; yerleştirme önceliği kısmının dolu olmasından bu programın kontenjanının tamamının sınavsız geçiş öğrencilerince doldurulduğu YGS puanı ile öğrenci almadığını anlıyoruz.” yazmışsınız.

Hocam geçen sene kontenjanının tamamını sınavsız geçişle doldurmuş bir meslek yükseokulu bu sene de kontenjanının tamamını sınavsız geçişle dolduracak diye bir kaide var mı? Aynı şekilde geçen sene kontenjanının tamamını sınavsız geçişle DOLDURMAMIŞ bir meslek yüksekokulu bu sene de kontenjanın tamamını sınavsız geçişle doldurmayacak diye bir durum var mı? Hocam bu konu kafamı çok kurcalıyor, yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi günler.

CEVAP: Tabi ki yok. Ancak kılavuzlarda bir önceki yılın yerleştirme bilgileri, taban ve taban puanları, kontenjanlarının ne kadarının dolduğu gibi bilgiler yayınlanarak adayların bunları göz önünde bulundurmaları ve tercihlerini bu doğrultuda yapmaları sağlanır. En azından tercih sıralaması yaparken kendi puanına yakın yerleri yazmasını sağlar,tercih sıralamasında en sonlara kontenjanı dolmamış daha az tercih edilen yerleri yazmasını sağlar. (Bazı bölümler vardır ki son 3-4 senedir kesinlikle meslek lisesi mezunları dışında öğrenci almamaktadır, bu konuda da fikir sahibi olmamızı sağlar. Bazı arkadaşlara İlk ve Acil Yardım, Uçak Teknolojisi bölümlerinin düz lise yada alan dışı öğrenci almamaktadır gibi yorum yapmamın nedeni son 3-4 yıldır bu şekilde olmasıdır. Sorunuz sayesinde pek çok arkadaşın bu konudaki sorularına ve tereddütlerine de yanıt vermiş oluyoruz. Teşekkür ederim.

SORU: Ben 9.sınıf öğrencisiyim Harita-tapu-kadastro okuyorum ygs de bana ek puan verecekler mi bölümümü tercih yaparsam ?

CEVAP: Bu yıl 9.sınıfa başlayanlardan itibaren ek puan uygulaması kaldırılmış oluyor. Son olarak 2011 girişli olup 2014-2015 eğitim öğretim yılı sonunda mezun olan meslek lisesi öğrencileri ek puan uygulamasından faydalanacaktır.

SORU: Selamlar.
Ben 1999 makina ressamligi bolumu mezunuyum.
Acikogretim olarak 4 yillik lisans doplomasi almak istiyorum.
Aof olarak hangi bolume sinavsiz gecebilirim yada gecebilirmiyim ? Boyle bir hakkim varmi ?
Eger varsa 4 yillik mezun olmak icin ne yapmam lazim yada sadece 2 yillik mi mezun olabilirim ?
Beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden cok tesekkur ederim.

 CEVAP: Sınavsız geçişle 4 yıllık fakültelere geçiş yok. Ancak kendi alanınızla ilgili 2 yıllık bir bölüm okuduktan sonra fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans bölümleri var.
İKTİSAT, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ,KAMU YÖNETİMİ,MALİYE,ULUSLARARASI İLİŞKİLER,İŞLETME,KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

SORU: bende meslek lisesi mezunu olacağım seneye ygs ye girdiğimde bende 4 yıllık tericih verecem bana işte 0,06 puandan gelirmi. bilgilendirdiğiniz teşekürler

CEVAP: Eğer kendi alanınızla ilgili 4 yıllık tercih ederseniz, diploma notunuzun 0,06 sı kadar daha ek puan alırsınız. (2015-2016 mezunlarına ek puan olmayacak)

SORU: 2 YILLIK RADYO VE TELEVİZYON BÖLÜMÜ VARMIŞ BU BÖLÜM HERKEZ GİDEBİLİYORMU YOKSA SADECE MESLEK LİSELERİNDEN MEZUN OLANLARMI GİDEBİLİYOR BİDEE FARKLI DERSLER ALARAK RADYO VE TELEVİZYON BÖLÜMÜNÜ OKUDUKTAN SONRA 3.SINIFTAN İTİBAREN LİSANS BÖLÜMÜNE GEÇİŞ YAPILIYORMUŞ BEN MESELA KAMU YÖNETİMİ İSTİYORUM OKULU BİTİRDİKTEN SONRA NASIL BİR DİPLOMA ALACAĞIM TEŞEKKÜRLER

CEVAP: Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerine ait olsa da düz lise yada diğer meslek lisesi mezunu olanların da YGS puanı ile yerleşebildiği okullar var. 2012 yerleştirme sonuçlarına göre YGS puanı ile de öğrenci almış okulları, aşağıda listelemeye çalıştım.  Ön lisans programını bitirdikten sonra fark derslerini alarak 3.sınıftan İKTİSAT, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ,KAMU YÖNETİMİ,MALİYE,ULUSLARARASI İLİŞKİLER,İŞLETME,KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ bölümlerine devam edebilir ve bu alanlardan lisans diploması sahibi olursunuz.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Adana MYO
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ Teknik Bilimler MYO
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ  Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)   Teknik Bilimler MYO
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ   Safranbolu MYO
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ  Kırıkkale MYO
AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (KIRŞEHİR)
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

 

SORU: selamın aleykum ben metal teknolojilerı okuyorum son snıfım . Bizim bölüm hocamız uçak gövdesi bölümüne geçebileceğimizi söyledi hiçbi sitede yazmyo böle bi hakkımız gerçekten varmı lütfen acil cevap !!!

CEVAP: Yazdığınız 2 yıllık değil 4 yıllık bir program. 4 yıllıklara sınavsız geçiş yok. Kılavuzda aşağıdaki bölümlere Makine Teknolojisi öğrencileri ek puan alabiliyor ama metal teknolojisi ibaresi yer almıyor. YGS-1 puanı ile yerleşebilirsiniz.
Uçak Gövde-Motor (Yüksekokul) 4 YGS-1
Uçak Gövde-Motor Bakım (Yüksekokul) 4 YGS-1

 

SORU: İyi günler bi sorum olacaktı arkadaşım muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü okuyo aöf den 4 yıllığa tamamlamak istiyor fakat 2014 de ilk dönem mezun okuyo Yani dönem uzattı . Bu 2014 ikinci dönemde kayıt yapabilir mi aöf ye ara dönemde yeni kayıt yapabilir mi

CEVAP: Hayır. Ön lisans diploması almaya hak kazandığı yılın Temmuz ayında başvuruda bulunabilir.

 

SORU: Ticaret Meslek Lisesi 2003 mezunuyum .Benim sorum şu muhasebe’yi seçtim lisede fakat açıköğretim de Bankacılık okumak istiyorum bu mümkün müdür , sınavsız geçiş hakkım var mıdır bunun için sınava girmem gerekiyor mu ya da başvuru yaptıktan sonra direkt tercih yapabiliyor muyum ?? Nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP:

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü zaten sınavsız geçiş bölümlerinizden. Bunun yanında diğer sınavsız geçiş bölümlerinizi ***şu sayfadan*** görebilirsiniz. Sınavsız geçişten faydalanmak için Ocak ayı başında YGS başvurusunda bulunup, Temmuz sonunda da internet üzerinden tercih yapmanız gerekiyor. Eğer açıköğretim düşünüyorsanız zaten kontenjansız bölüm olduğundan doğrudan yerleşirsiniz, ancak örgün (üniversitede yüz yüze eğitim) olarak okumak istiyorsanız, yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilir yada kontenjan dışı kalabilirsiniz. Sınavsız geçişin mantığını anlamak için şu videoları da izlemenizi tavsiye ederim.

YGS Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Sınavsız Geçiş Nedir? Kimler Faydalanabilir?
Sınavsız Geçiş Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
Sınavsız Geçiş Öncelik Sıralaması Nedir?
Sınavsız Geçiş Tercih İşlemleri

 

sınavsız geçiş 2013

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*