17 Haziran Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum açık ögretimde sosyal bilimler veya kamu bölümüne 2 yıllık geçiş yapabilirmiyim kayıt nezamna başlıyor ..

CEVAP: Sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan programlara kayıt yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi için şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim.

SORU: bu sene üniversite tercihi yapıp seneye tekrar hazırlansak okul puanı ne kadar düşer?

CEVAP: Eğer sınavsız geçiş tercihinde bulunur ve yerleşirseniz okul puanınızda hiç bir değişme olmayacak, düşmeyecektir. Ancak YGS puanı ile tercihte bulunur ve yerleşirseniz seneye okul puanı hesaplanırken katsayı 0,12’den 0,6’ya düşecektir.

SORU: iyigünler hocam öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim .Hocam ben bu yıl endüstri meslek lisesi elektrik elektronik teknolojileri bölümünden mezun oluyorum ve hocam sınavsız geçiş yaparken yerleştirme önceliklerinde ben tekniklise alan yeri yazarsam tercihlerimde eml olduğum için çıkma ihtimali hiçmi yok ve okulda bölümde obp m en yüksek ve birde ygs puanını obp puanına bir etkisi varmı okulda hocaların kimisi yok kimisi var diyor.

CEVAP: Önceki yıllara ait yerleştirme öncelikleri bu yılda gerçekleşecek diye bir şart yok. Ancak önceki yerleştirme sonuçları, taban ve tavan puanları öğrencilerin tercih yaparken dikkate almaları gereken en önemli kriterdir. OBP puanından önceki yerleştirme önceliklerine baktığımızda 1.sırada mezuniyet yılı 2.sırada okul türü (Anadolu Teknik ve Teknik Lise öncelikli), 3.sırada METEB içi (kendi ilindeki mezunlar öncelikli) olduğunu görüyoruz. Buradan puanın daha az önemli olduğu ortaya çıkıyor. YGS puanının en küçük etkisi yoktur. Adı üstünde SINAVSIZ GEÇİŞ.

SORU: merhaba, ben adalet(aöf) den bu yıl mezun oldum. sınavsız dikey geçiş yapabileceğim bölümler hangilerdir acaba?

CEVAP: Sınavsız 3.sınıftan devam edebileceğiniz programlar aşağıdadır.
-İKTİSAT
-ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
-KAMU YÖNETİMİ
-MALİYE
-ULUSLARARASI İLİŞKİLER
-İŞLETME
-KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

SORU: hocam merhabalar.bir sorum olacaktı tercih klavuzunda yer alan okul oncesi öğretmenliği puanları ham puan mı yoksa okul puanını da dahıl edılmıs halımı?tesekkrler hocam

CEVAP: Yerleştirme puanıdır. Yani okul yada ek puan hepsi dahil edildikten sonraki puanlardır.

SORU:İyi günler ben 2 sene boyunca üniversite sınavlarına giriyorum da ilk yıl tercih yapmadım ikinci yıl da tercih yaptım ancak yerleşemedim bu yıl sınavlarda geçen yıllara göre iyi yaptım ama 2 yıl art arda sınava girdiğim için okul puanım düşer mi bundan korkuyorum sınava girdiğim her yıl okul puanında 10 puan falan düşme oluyormuş gibi bir şey duymuştum da doğru mu acaba bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP: Önceki yıllarda sınava girmenizden dolayı kesinlikle okul puanında bir düşme olmaz. Sadece tercih ettiğiniz bir programa yerleşip gitmemeniz durumunda bir sonraki yıl okul puanı hesaplanırken kullanılan katsayı 0.12’den 0,06’ya düşer. (Yani okul puanı yarı yarıya düşer)

SORU: iyi günler ben geçen yıl açık öğretim düz lisesinde mezun oldum ve diploma notum 67 civarı . Bu yıl ygs de 157 puan aldım ve diploma puanım hesaplanır mı ? bu yıl açık öğretime iki yıllık ve 4 yıllık sosyoloji tercih yapabilir miyim ? lütfen bana cevap yazabilir misiniz ? şimdi de teşekkür ederim

CEVAP: Okul puanınız: 67 X 5 X 0,12 = 40,2  Tercih puanınız: 157 + 40,2 =197,2  Bu puana göre 2 yada 4 yıllık tercihte bulunabilirsiniz.

SORU:Ben sınavsız geçiş için herhangi bi başvuru yapmadım.Meslek lisesi öğrencisiyim.Sadece ygs bağvurusu yaptım.Sınavsı geçiş için ocak ayında başvuru yapılmasa olurmu?

CEVAP: YGS başvurusu yaparak zaten otomatik olarak sınavsız geçiş başvurusu da yapmış oluyorsunuz. Temmuz sonunda sistem üzerinden tercih yapacaksınız.

SORU: arkadaşlar kız olarak puanım 183 ve akdeniz üniv tercihim okuldanda 46 gelecek girebilme şansım varmı düz liseliyim…ya da diğer yalova üniv gelirmiii lütfen acil cevap teşşşşekkürlerr..

CEVAP: Yalova Kız 2012 kontenjanı 8 kişiymiş ve 8′i de meslek lisesi mezunlarında sınavsız geçişle alınmış,

109950372 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik (Kız) 8 8 YGS-6 2012,2,D,94 206,986

Akdeniz karma gündüz ve 2.öğretim 50′şer kişi kontenjanın tamamı yine sınavsız geçiş öğrencilerince dolmuş.
100750771 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 50 50 YGS-6 2012,2,D,94 297,611
100770827 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik (İÖ) 50 50 YGS-6 2012,2,D,94 168,443

Genel sorgulamada da bu bölümün düz lise yada alan dışı öğrenci almadığını sadece sınavsız geçişle öğrenci aldığını gördüm. Tabi değerlendirme ve tercih size kalmış.

SORU: merhabalar.4 yıllık bir bölüm okuyorum.şuan 1.sınıf bitti 2. sınıfa geçtim ösym sınavına tekrar girdim bu sene fakat puanım kırıldıgı için tercih yapmayacagım seneye tekrar ösymye girecegim puanım kırılmadığı için. peki bu sene aöf den adalete başvursam 2. ünüversite okuma hakkından yararlanarak. seneye ösym sınavına gırdığımde puanım kırılır mı ?

CEVAP:Adalet bölümü kontenjanlı bir bölüm olduğu için kırılacağını düşünüyorum ama siz yine de başka bir kaynaktan da teyit edin.

SORU: 2012 yılında sınava girdim ama yerlesemedim bu senede yerleşemezsem seneye girdiğimde basarı puanım düşermi?

CEVAP: Önceki yıl sınava girdiğiniz için puan düşmez. Eğer tercih ettiğiniz bir programa yerleştirilirseniz ve bir sonraki yıl tekrar tercih yaparsanız düşer.

SORU:ben bu sene mezun oluyorum ygs den 290 puan aldım düzlisede okuyorum karne notu ortalamam 4 yıllınki 84 geliyor okul puanım ortalama kaç puan olur?

CEVAP: 84 X 5 x 0,12 = 50,4 Okul puanınız 50,4 Tercih puanınızda 290+50,4=340,4 olur.

SORU: benim diploma puanım 78.78 sağlık meslek lisesi mezunuyum 2 yıllıkilk ve acil yardım bölümüne direk geçiş yapmak istiyorum. obp buanım 393 falan gelior.ek puan ne kadar gelir ve direk geçişle alan üniversitelerin puanları ne kadar acaba ?

CEVAP:2 yıllık kendi alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümüne sizinle aynı şartlardaki sağlık meslek lisesi mezunları tercihte bulunduğunda önce puana göre değil mezuniyet yılına, okul türüne (anadolu ve teknikler öncelikli), METEB içi(kendi ilindekiler öncelikli) sonra OBP göre değerlendirilir. Ayrıca ek puan olmaz. Siz yerleştirildikten sonra kontenjan kalırsa düz lise yada alan dışı başvuranlar YGS puanına göre değerlendirilir. Puanlara şu sayfadan bakabilirsiniz. Ancak OBP hesaplanması bu yıl değiştiğinden buradaki puanlar ölçüt olmayabilir.

SORU: mrb ben ticaret meslek lisesi halkla ilişkiler bölümü mezunuyum yalnız geçen yıl mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkkımı kullandım malesef bırrakıp geri geldm bi takım sorunlar yüzünden bu sene sınava girdim bu bölümü tercih etmek istiyorum sınavsız geçiş yapabilir miyim yine?

CEVAP: Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız yok. YGS-4 puanınızla tercih edebilirsiniz. Yada herhangi bir YGS puanınızla açıköğretim olarak tercih edebilirsiniz.

SORU: slm ben meslek lisesi çıkışlıyım ygs ye girdim ygs puanım 130 sizce bu yıl okul puanım eklenir mi?

CEVAP: Okul puanı alan dışı  tercihlerinizde YGS puanı ile tercih yaptığınızda eklenir. Ancak siz barajı geçemediğiniz için sadece kendi alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş hakkınız var. 

SORU: sınavsız geçiş hakkı ile dışardan üniversite okunabilirmi?

CEVAP: Kendi alanınızla ilgili Uzaktan eğitim yada açıköğretim programlarını tercih ederek okuyabilirsiniz.

SORU: mrblar hocam.
ben 2012 meslek lisesi mezunuyum ; 2012 de sınavsız geçiste tercih yaptım lakin gitmedim.
bu senede yapmayı düşünüyorum, ama ben tercihlerimi OBP hesaplayıp ona göremi yapacağım?
teşekkürler

CEVAP: Sınavsız geçişte kullanılan tüm yerleştirme önceliklerini inceleyip ona göre tercih yapmalısınız. Bunun için şu sayfaya bakmanızı tavsiye ederim.

SORU: Merhaba ben 2014 maol mezunu olacağım ve ygs sınavına gireceğim, Meslek lisesin den mezun olmuş kişilerin ygs sınavına girmeleri yeterlimidir yoksa lys girmek zorundalarmı?
Bildiğim kadarıyla Meslek liseliler kendi alanlarında tercih yaptıkları taktirde, ygs den aldıkları puan ile 4yıllık fakültelere yerleşebiliyorlarmış, böyle bir durum varmı?
Eğer böyle bir durum varsa, ben bilgisayar veri tabanı Programcılığı mezunu olacağım ve mühendislik tercih etmek istiyorum mümkünmüdür?

CEVAP: 

Yazdıklarınız kısmen doğru. YGS puanı ile de tercih edilebilecek 4 yıllık bölümler var. Ancak her bölüm YGS puanı ile almaz. Mesela Bilgisayar Mühendisliğ ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği için LYS sınavına girmeniz gerekiyor, çünkü MF-4 puanı ile alıyor. Aşağıdaki bölümleri ve yanlarındaki puan türlerini inceleyiniz.
Bilgisayar Bilimleri 4 MF-1
Bilgisayar Mühendisliği 4 MF-4
Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) 4 MF-4
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (YO) 4 YGS-1
Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri 4 MF-4
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 4 YGS-1
Bilgisayar-Enformatik 4 MF-4
Bilim Tarihi 4 TM-2
Bilişim Sistemleri Mühendisliği 4 MF-4
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Fakülte) 4 MF-4
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Yüksekokul) 4 YGS-1

SORU: s.a Hocam Size Bi sORUM OLUCAK. Ben Meslek Lisesi Makina Bölümü mezunuyum Bizim Bölüme Direk Geçiş İtfaiyecilik Bölümü Geliyor Ben itfaiyeciligi Okuduktan snra 2 yılda acık öğretimden herhangı bir bölüm okusam 4 yıllık ünv. mezunu olurmuyum Amacım 4 yıllık ünv. okuduktan sonra polislige basvuru yapmak. Bana yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP: Bu bölümü bitirdikten sonra fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans programları aşağıdadır.

İKTİSAT
ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
KAMU YÖNETİMİ
MALİYE
ULUSLARARASI İLİŞKİLER
İŞLETME
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

SORU:Merhabalar,2 yıllık Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünü bitirdim , bu bölümün alan içi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorum.Bu bölüm için YGS Puanına mı yoksa Okul Puanı da dikkate alınarak yerleştirmeler mi yapılıyor ? Bilgi verebilir misiniz?

CEVAP:Mezuniyet alan kodunuz 3229 ise sizin sınavsız geçiş bölümünüzdür. YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Bunlar sadece okul puanı değildir. Şu sayfayı incelemenizi tavsiye ederim.

 

 

sorula cevaplar

 

 

30 yorum

 1. merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım. tercih yapıp bir üniversiteye yerleştirildim fakat kayıt yaptıradım. kendi bölümüme gitmek istediğimi fark ettim. acaba kendi bölümüme ek tercihte bulunabilirmiyim*

 2. 2 Yıllık alan dışı tercih yapsak bizim ygs puanımıza mı bakıyorlar ve 2 yıllık alan dışı bir bölüme girsek bırdakı sene YGS tekrar girdiğimizde okuldan gelen ek puan kırılır mı ?

 3. merhaba hocam,ben aöf adalet okuyorum 2.sınıfım gecen sene tekrar ygs girerek 4 yıllık aöf tercih ettim iki üniv okuyorum ancak tekrar sınava girip örgün bir bölüm için çabalıycam ancak iki yıl üstüste terçih yaptım şimdi ygs den tekrar girişimde puanım düşermi

 4. hocam ben 2 yıllık gçiş yaptım ticaret mezunuyum muhasebe kendi alanımdan bankacılık ve sigortacılık geldi yerleştim ama gitmedim kendi alanım olduğu için puan kırılmaz demi

 5. OBP : 65 X 5 = 325

  Eklenecek puan : 325 X 0,12 = 39

  Yerleştirme Puanı: 325+39 =364

  Öğrencinin yerleştirme puanı 364 olarak hesaplanmıştır. hocam siz bu şekilde söylemişsiniz ancak bu düz lise öğrencileri içinn geçerli dimi hocam ben eml mezunu olucağım için obp puanım 73.09 *5 =365 eder bide bunu 0.12 ile çarpınca 43 oluo peki bu 43 puan benim 365 puanıma eklenip 408 mi olcak ben sınaavsız geçişle yerleşirken 465 ilemi yoksa sizin bu verdiğiniz örneğe göremi yerleşicem aydınlatırsanız sevinirim

  • Sınavsız geçişte sadece OBP puanınızla değerlendirilirsiniz. Zaten meslek lisesi mezunları YGS puanlılara göre önceliklidir. OBP’ye ayrıca bir puan eklenmez. Oradaki hesaplama alan dışı tercihte bulunursanız YGS puanı üzerinden hesaplanır.

 6. merhabalar ticaret lisesi mezunuyum bu temmuz tercih yapacam. istanbul üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü istiyorum muhasebe finansman mezunuyum… obp puanım 315 350 civarında olur büyük ihtimal bu puanla sadece istanbul üniversitesi sosyal bilimler meslek yüksekokuluna girebilirmiyim ? ve geçen sene bu bölüme girenlerin puanları sizde mevcutmu ?

  • Bölümün normal gündüz öğrt. kısmı sadece İstanbul içinden ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi mezunlarını almış görünüyor. 2.öğretim ise yine İstanbul içinden Ticaret Lise mezunlarını da almış. (Bu yılki hesaplama geçen yılkinden farklı olduğundan puanlar aldatıcı olabilir.)
   105650527 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 50 50 YGS-6 2012,3,İ,94 223,125
   105670382 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ) 50 50 YGS-6 2012,2,İ,94 417,46

 7. Merhabalar. Ben yabancı uyrukluyum fakat 96 senesinden beri türkiyede ikamet ediyorum. İstanbuldaki bir meslek lisesinden 2010 yılında mezun oldum. Ygs sınavına girdim fakat istediğim puanı yakalayamadım. Sınavsız geçiş hakkımla Temmuz ayında açık öğretim üniversitesine tercih yapabiliyor muyum ?

 8. hocam obp malum açıklandı benim obp puanım 73.09 ben istabuldaki myo yerleşme ihtimalim varmı 1.öğretim veya 2. öğretim farketmez geçen seneki klavuza göre bir şey söyleseniz elektik elektronik bölmü hocam lütfen yardımınızı esirgemeyin 🙂

  • Öncelikle size OBP nin nasıl hesaplandığını hatırlatarak yardımcı olayım. 73,09 X 5 = 365,45. Geçen yılki kılavuzu mail adresinize atıyorum, inceleyin. Yorum yapamıyorum.

 9. Merhabalar,2 yıllık Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümünü bitirdim , bu bölümün alan içi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorum.Bu bölüm için YGS Puanına mı yoksa Okul Puanı da dikkate alınarak yerleştirmeler mi yapılıyor ? Bilgi verebilir misiniz?

 10. iyigünler hocam öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim .Hocam ben bu yıl endüstri meslek lisesi elektrik elektronik teknolojileri bölümünden mezun oluyorum ve hocam sınavsız geçiş yaparken yerleştirme önceliklerinde ben tekniklise alan yeri yazarsam tercihlerimde eml olduğum için çıkma ihtimali hiçmi yok ve okulda bölümde obp m en yüksek ve birde ygs puanını obp puanına bir etkisi varmı okulda hocaların kimisi yok kimisi var diyor

  • Önceki yıllara ait yerleştirme öncelikleri bu yılda gerçekleşecek diye bir şart yok. Ancak önceki yerleştirme sonuçları, taban ve tavan puanları öğrencilerin tercih yaparken dikkate almaları gereken en önemli kriterdir. OBP puanından önceki yerleştirme önceliklerine baktığımızda 1.sırada mezuniyet yılı 2.sırada okul türü (Anadolu Teknik ve Teknik Lise öncelikli), 3.sırada METEB içi (kendi ilindeki mezunlar öncelikli) olduğunu görüyoruz. Buradan puanın daha az önemli olduğu ortaya çıkıyor. YGS puanının en küçük etkisi yoktur. Adı üstünde SINAVSIZ GEÇİŞ.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*