Sorular Cevaplar (10-14 Haziran)

Yazımıza oy verir misiniz?

10 – 14 Haziran 2013 tarihleri arasında hizmet içi eğitim seminerine katılıyorum. Dolayısı ile sorularınıza anında dönüş yapamayabilirim. Sorularınızın yanıtlarına daha rahat ulaşabilmeniz amacıyla sadece bu sayfanın yorum bölümünden sormanız uygun olacaktır. Saygılar.

SORU: hocam.. ygs4 270 aldım… sınavsız geçiş hakkımı kullanmıycam..cocuk gelişimi mezunuyum.. ek puan ilee puanım ygs4 336 oluyor… cocuk gelişimi 2 yıllıkk yerleşme sansımm nedirr ??? diğer sorum isee ts2 330 alıyorum.. edebiyata yerleşme sansım nedir. ?? şimdiden teşekkürler… benim için cok önemlii

CEVAP: Çocuk gelişimi mezunu iseniz ve 2 yıllık çocuk gelişimini düşünüyorsanız, sınavsız geçiş ile daha öncelikli olduğunuzu hatırlatmak isterim. Sınavsız geçiş öğrencileri yerleştikten sonra YGS puanlılar yerleşir. (YGS puanınız 500 olsa bile bu böyledir.) Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

SORU: bu sene elektrik elektronik ten mezun olucam İstanbul’daki sınavsız geçiş yapılabilecek üniversiteleri isimlerini verir misiniz?

CEVAP:Elektrik Elektronik bölümünün 10-15 tane sınavsız geçiş bölümü var. Şu sayfada istediğiniz bölüm ismini yazarak ve şehir olarak İstanbul’u seçerek sorgulama yapabilirsiniz.

SORU: bende açık lise öğrencisiyim mesleki açık liseee bu sene sonn biti a.şükürr okuldaki derslerimi verdim kredim şuan 240 2dersimin notu daha girilmeden yanlızz bişiyy duydumda sizin bir bilginiz varmı diee sormak istedimm başarılı ders kredisi bide başarısız ders kredisiii varyaa onlardaa benim başarılı dersler 30 falann şuann ben mezun olabiliyormuyumm haniii ordakii kredii engel olurmu die korkuyorumdaa diplomayı almama daha 11-12 mayıstakiii sınavlarda açıklanmadıı ordanda kredi gelcek öyle yardımcı olursanız sevinirimm….

CEVAP: Alan krediniz 130, açık lise kültür dersleriniz 110 kredi ise ve zorunlu dersiniz yoksa mezun olmuş olursunuz. (Zorunlu derslerin tamamı verilmiş yada muaf olunmuş olmalıdır)

SORU: Hocam mrb ygs2 puanim 135 okul puanım 59 2 yillik özel üniversite yazabilir miyim?

CEVAP: Baraj puanı olan 140 puanı aşamadığınız için devlet yada özel üniversiteye tercihte bulunamazsınız. (Okul puanı eklenmez)

SORU: Merhaba. Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim grafik ve fotoğraf bölümünden mezun olucam okul puanımla beraber 290 falan oluyor ygs5 puanım. yıldız teknik mimari rest. bölümüne girme olasılığım yüzde kaç olur sizce ve de kırklareli iç mekan tasarımını tutturma olsalıgım sızce nedır ? simdiden tesekkurler …

CEVAP: Herhangi bir bölümü tutturma ihtimali, yüzdesi gibi sorulara cevap veremiyorum. Sadece geçen senenin yerleşme önceliği hakkında bilgi verebilirim.
Geçen yıl sadece Teknik Lise mezunu sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş. Alan dışı yada düz lise öğrencileri yerleşememiş.
Yıldız Teknik (Mimari Restorasyon) 40 40 YGS-5 2012,3,İ,94 315,651
Kırklareli İç Mekan tasarımı geçen seneki taban puanı 273,43 (Sizin puanınız 290 olduğuna göre ihtimal yüksek diyelim 🙂
Kırklareli Ü. 106750577 İç Mekan Tasarımı 40 40 YGS-5 273,63116

SORU:Ben 2002 meslek lisesi muhasebe mezunuyum acik öğretimden 2 yillik okumak istiyorum nasil kaydimi yaparım nereye yaparım hiç bilmiyorum gecmi kaldım kayit işlemleri icin lütfen yardımcı olun ben ev hanımıyim cocuklardan dolayı fazla çıkamıyorum bilgi alacak kimsem yok yardımcı olursanizcok sevinirim būtun detayları yazarsanız mutlu olurum şimdiden teşekkür ediyorum

Sınavsız geçişten faydalanmak için, Ocak ayında YGS başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz sonunda da internet’ten tercih yapacaksınız. (2013 için yapacak birşey yok 2014 yılında başvuru ve tercihleri kaçırmayın) (Açıköğretim bölümleri kontenjansız olduğu için yerleşme sorunu olmaz.)

SORU: Ben 12. Sınıf öğrencisiyim bilgisayar okuyorum 4 senelik üniversite düşünüyorum ama kazanamıcam belli eğer kazanamazsam 2 senelige dönme sansım varmı ve bu geçiş hakkı hiç bir sınava girmeden mi oluyor okul puanı faydalı mı?

CEVAP:Tercih döneminde puanınıza göre; ister sınavsız geçişle, ister 2 yıllığa, ister 4 yıllığa tercihte bulunabilirsiniz. Sınavsız geçişin hangi önceliklere göre yapıldığına şu sayfadan bakabilirsiniz.

SORU: Öncelikle merhabalar, ben almanyada yasiyorum. türkiyede 4 yillik saglik meslek lisesini bitirdim ve bir yil devlet hastanesinde hemsire olarak calistiktan sonra almanyaya geldim. 22 yildir almanyada yasiyorum. acik ögretimle iki yillik önlisans Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü okumak istiyorum. Üniversite sinavina girmeden kayit yaptirma hakkim varmi? Almanya danda acik ögretimle bu bölümü okuyabilirmiyim? bu bölümü hangi üniversitede okuyabilirim? ne yapmam gerektigi hakkinda bana yardimci olusraniz cok memnun olurum tesekkürler

CEVAP:Yurt dışından başvuru için şu sayfayı okuyunuz.Ocak ayı ilk haftasında başvuruda bulunup, Temmuz sonunda tercihte bulunabilirsiniz. Sağlık Kurumları İşletmeciliği açıköğretim programı olduğu için Almanya’da da okuyabileceğinizi düşünüyorum.

SORU:hocam şöyleki ben 2011 anadolu teknik lise bilgisayar mezunuyum.Bu yıl 2 yıllık istanbulda bilgisayar programcılığı okuyabilme şansım varmı sizce?

CEVAP: İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Ü. son yılın Anadolu Teknik ve Teknik Lise mezunları yerleşiyor. Ancak özel üniversitelere bakmanızda fayda var diye düşünüyorum.

SORU: ben anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencisiyim.sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu anestezi bölümüne başvurmayı düşünüyorum. hangi şehirlerde var ve bnm bir teknik lise mezunu olarak oraya girme şansım varmı.şimdiden teşekkürlerr

CEVAP:Anestezi bölümü olan iller, okulları şu sayfada sorguladım. Yerleştirme önceliğine göre Anadolu Teknik öğrencileri öncelikli olduğundan sizinde şansınız yüksektir.

SORU: merhaba hocam ben 2012 meslek lisesi çocuk gelişimi(özel egitim) mezunuyum bu sene mezun olanlarla aynı yaştayım 95 dogumluyum. geçen sene sınava girdim alan dısı tercıh yaptım ve yerleştim ama gidemedim bazı sorunlardan dolayı. -35 gibi bi puan eksigim olacak farkında oldugum için bu sene sınavsız geçiş yapmak istiyorum başka bi ile geçiş yapıcam nasıl yapıcam? yerleşirmiyim? bu senede sınava girdim geçiş hakkım var mı? yardımcı olursanz sevinirim

CEVAP: Sınavsız geçişte kendi alanınızla ilgili bölüm seçeceksiniz YGS puanı ile başvuranlara ve 2012’den önce mezun olmuş olanlara göre önceliğiniz olacak. Tek dezavantajınız 2013 mezunları sizden avantajlı olacak. (Sınavsız geçiş hakkınız var)

SORU: hocam ben gcen sne mezn oldm. terchlermde bi yere yerleşmedm. bu sne ygs snsvna grmedim. pki bu sne ilahyat icn snavsz geciş hakkmı kullanablrmiyim??

CEVAP: Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız, Temmuz sonunda internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. (Bu yılda başvuru yapmış olmanız gerekiyor)

SORU: Öncelikle selamlar hocam,Kardeşim meslek lisesi çocuk gelişimi 2012 mezunu. Bu sene tekrar ygs ye girdi 250 civarında ham puan yaptı. Yaklaşık 310 civarındada net puanı olması söz konusu. Tercih yaparken hem sınavsız geçiş hakkıyla, hemde YGS puanıyla tercih yapmamız söz konusu olurmu ? Bu konuda daha önce bir soruya ve cevaba rastlayamadım. Bazı cevapların içinde kısmen gördüm ama tam olarak anlayamadım. Eğer cevapladıysanız tekrardan cevaplamanızı rica ediyorum. Kusura bakmayın. Saygılar..

CEVAP: 30 tercih hakkı olacak. İster YGS puanı ile ister sınavsız geçiş hakkı ile tercihlerini kullanabilir.

SORU: bişey daha sormak istiyorum size. temmuz ayında tercihler yapılacak malum. 2 yıllık sınavsız geçiş tercihleri için yapmamız gerekenler neler? okuldan mı bilgi almam gerekli?

CEVAP: Okuldan da mutlaka yardımcı olurlar. Ama siz kendiniz https://ais.osym.gov.tr/ adresinden şifrenizle giriş yaparak tercihte bulunacaksınız. İstediğiniz okul bölüm kodları ve yerleştirme önceliklerine dair kılavuz Temmuz ayı içinde http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde yayınlanacak. (Şuan ki değerler 2012 yılı kılavuzunu gösteriyor)

SORU: Merhaba Yarın itibariyle açıköğretim çocuk gelişimi bölümünün 4.dönemini bitirmiş bulunuyorum.eylül 2013 itibariylede staj ıma başlayacağım.
1- 2014 te sınavsız geçiş hakkından faydalanabilecekmiyim?
2- faydalanabiliyorsam eğer öncelik aynı dönemde mezun olan örgün eğitimin mi olacak?
3-başarıya göre mi yerleştirme oluyor?

CEVAP:1- Ocak ayında başvuru yaptıysanız faydalanabilirsiniz.
2- Hayır mezuniyet yılınız aynı olduğundan OBP puanınıza bakılır. (Diploma Notunuz X 5 )
3- Yerleştirme önceliklerini şu adreste detaylı anlatmıştım.

SORU: merhaba ben ygs den baraji gectim ama lys den diyelim düşük aldım ve bir yere giremedim bu sınavsız geciş hakkını nasıl kullancam ve hangi tarihte başvurular başlıyor.

CEVAP: Öncelikle sınavsız geçişten faydalanmak için meslek lisesi mezunu olmanız gerektiğini hatırlatayım. Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız zaten sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ayrıca başka bir başvuru yapmanıza gerek yok. Temmuz sonunda http://ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle girerek tercih yapacaksınız.

 

sınavsız geçiş 2013

 

27 yorum

  1. iyi günler ben OBP den hesapladıgıma göre 349 puan alıyorum ve sımavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2014 mezunuyum sizce bir yere yerlesebilirmiyim özel okulları tercih edecegim ? yardımcı olursanız sevnirim

  2. Hocam ben afyonda ikamet ediyorum. ankarada anadolu teknik lisesinde okuyorum yatay geçiş hakkım var. afyonda bi bölüm tercih etsem şehir içindemi sayılırım. Bu bana öncelik sağlarmı?

  3. ben konyada ikamet ediyorum mesleki açık ögretimden makine yi 2012 menzunuyum mezun oldugum kurum ankara yenimahalle halk egitim merkezi ben sınıvsız geçişle tercih yapacagım zaman öncelik hakkım ikamet ettigim konya olacak mı yoksa ankaramı ?_:(

  4. Hocam siz “300-315 arasında puanı olan öğrenciler ilk tercihlerine sizin 2.sıraya yazdığınız bölümü yazarlarsa onlar yerleşir.” diyorsunuz, Orta Doğru Teknik Üniversitesi sitesi ise şöyle diyor:Y-LYS veya Y-YGS verisi yüksek olan aday, bir bölümü son sırada da tercih etse de ilk sırada tercih eden adayın önüne geçer.

    Tercihlere yaklaşırken kafam karıştı 🙁

    • Dün bir kılavuz yayınlandığına dair bilgi ben bulamadım. LYS giriş belgeleri yayınlandı diye biliyorum. Temmuz 15’inden sonra yayınlanacağını düşünüyorum. 24 Temmuz 3-4 Ağustos arasında da tercihler olacak diye biliyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*