18 Haziran Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

SORU: ben ygs başvurdum ama sınavsız geçişe başvurmadm hakım hala varmı?

CEVAP: Meslek lisesi mezunları YGS başvurduklarında zaten otomatik olarak sınavsız geçişten de faydalanma hakkı kazanmış olurlar. Ayrıca başvuru yapmanıza gerek yoktur.

SORU: 

OBP : 65 X 5 = 325

Eklenecek puan : 325 X 0,12 = 39

Yerleştirme Puanı: 325+39 =364

Öğrencinin yerleştirme puanı 364 olarak hesaplanmıştır. hocam siz bu şekilde söylemişsiniz ancak bu düz lise öğrencileri içinn geçerli dimi hocam ben eml mezunu olucağım için obp puanım 73.09 *5 =365 eder bide bunu 0.12 ile çarpınca 43 oluo peki bu 43 puan benim 365 puanıma eklenip 408 mi olcak ben sınaavsız geçişle yerleşirken 465 ilemi yoksa sizin bu verdiğiniz örneğe göremi yerleşicem aydınlatırsanız sevinirim

CEVAP: Sınavsız geçişte sadece OBP puanınızla değerlendirilirsiniz. Zaten meslek lisesi mezunları YGS puanlılara göre önceliklidir. OBP’ye ayrıca bir puan eklenmez. Oradaki hesaplama alan dışı tercihte bulunursanız YGS puanı üzerinden hesaplanır.

SORU: açık meslekliseini bitiriyorum öss ye girdim kazanamadım sınavsız geçiş yapabilir miyim sınavsız geçiş en sonmu maol sıra geliyor?

CEVAP:Sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Normal meslek lisesi mezunları ile eşit haklara ve sıralamaya sahipsiniz.(en son diye birşey söz konusu değil) Yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyiniz.

SORU: hocam ben 2007 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum öncelik yeni mezunlara veriliyormuş doğrumu aydınlatırsanız sevinirim

CEVAP:****Yerleştirme öncelikleri*** konumuzu okursanız daha fazla bilgi edinmiş olacaksınız.

SORU: hocam merhaba benim bi sorum olucaktı ben bu yıl ygs”ye girdim ancak 180 barajını geçemedim şimdi ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmalımıyım yoksa seneye tekrar dershaneye gidip sınava hazırlanmalımıyım.ben meslek lisesi makine kalıp bölümü mezunuyum benim bölümüme uygun .üniversite varmıdır iki yıllıktan mezun olduğumda ne olabilirim.bana yardımcı olursanız çok sevinir.şimdiden teşekkür ederim

CEVAP:Öncelikle hangi bölümü okumak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer alanınızla ilgili bir bölüm okumak istiyorsanız zaten YGS sınavına girmenize gerek olmadığını, sınavsız geçişle YGS puanı ile tercihte bulunacaklara göre daha avantajlı olduğunuzu bilmelisiniz. (Makine bölümü sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz) Eğer alan dışı tercihte bulunmayı düşünüyorsanız o zaman tekrar hazırlanma seçeneğine odaklanabilirsiniz. (Rehber öğretmen olmadığım için bölüm yada mesleklerin detayları hakkında bilgim yok)

SORU: Yani ben sınavsız geciş hakkımı kullansam bana 338,1 (67,62X5) puan mı gelecek yoksa 67,62 mi

CEVAP: Siz YGS puanı ile alan dışı tercih yapacaksanız YGS puanınız + (Diploma Notunuz X 5 X 0,12) puanınız olacaktır. Örn diploma notunuz 67,62 ise YGS puanınıza 40,572 puan eklenir. Eğer siz sınavsız geçişle kendi alanınızda bir programı tercih edecekseniz OBP puanınız 67,62 X 5 = 338,1 olarak değerlendirilecektir.

SORU: Hocam ben ticaret lisesi(muhasebe) mezunuyum YGS den 139 puanda kaldım, kendi bölümüm dışında bi bölüme geçiş yapabilir miyim ?

CEVAP: Hayır baraj puanı olan 140’ı aşamayan meslek lisesi mezunları alan dışı tercihte bulunamaz.

SORU: merhabalar ticaret lisesi mezunuyum bu temmuz tercih yapacam. istanbul üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü istiyorum muhasebe finansman mezunuyum… obp puanım 315 350 civarında olur büyük ihtimal bu puanla sadece istanbul üniversitesi sosyal bilimler meslek yüksek okuluna girebilir miyim ? ve geçen sene bu bölüme girenlerin puanları sizde mevcut mu ?

CEVAP: Bölümün normal gündüz öğrt. kısmı sadece İstanbul içinden ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi mezunlarını almış görünüyor. 2.öğretim ise yine İstanbul içinden Ticaret Lise mezunlarını da almış. (Bu yılki hesaplama geçen yılkinden farklı olduğundan puanlar aldatıcı olabilir.)
105650527 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 50 50 YGS-6 2012,3,İ,94 223,125
105670382 Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ) 50 50 YGS-6 2012,2,İ,94 417,46

SORU: arkadaşlar benim bir kaç sorum olacaktı,ben yeni mezun oldum bilgisayar bölümünden, sınavım kötü geçti 4 yıllağa bu sene gidemeyeceğim, örneğin bilgisayar programcılığı bölümüne gideceğim bunun için sınavsız geçişten mi yoksa 2 yıllık tercihlerden mi yapacağım, birde şimdi obp puanını kullanıp tercih yapıp gittiö, orada okurken tekrar üniverisite sınavına girdim o zamanda obp puanını kullanabiliyoruz mu?

CEVAP: Sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksınız. 2 yıllık tercih derken zaten aday işlemleri menüsünden aynı şekilde tercihte bulunuyorsunuz. Seneye sınava girdiniz ve alan dışı yada 4 yıllık tercih yapacaksınız; tercih puanınız hesaplanırken OBP değil okul puanınız eklenir. (Okul Puanı= Diploma Notu X 5 X 0,12)

SORU: mrb ben 2005 motor meslek lisesi mezunuyum aöf sınavsız geçiş yapma şansım varmı acaba

CEVAP: Açıköğretim olarak sınavsız geçiş yapabileceğiniz sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümü var. Tabi bunun için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu.

SORU: slm benim obp 76,90 bunun hepsi ygs ye mi eklencek lys de nasıl olcak.

CEVAP: Nasıl bir hesap yaptınız bilmiyorum. OBP = Diploma Notunuz X 5 şeklinde hesaplanır ve bir yere eklenmez. Bu puanla sınavsız geçiş tercihi yaparsınız. Eğer kastettiğiniz Okul puanı ise = Diploma X 5 X 0,12 şeklinde hesaplanır ve alan dışı tercih için YGS puanına eklenir.
Örneğin diploma notunuz 76,90 ise ;
OBP = 76,90 X 5 = 384,5
Okul puanınız = OBP X 0,12 = 46,14 olacaktır.

SORU: merhaba ben aöf işletme mezunuyum ikinci üniversite olarak türk dili ve edebiyatı veya sosyoloji bölümlerini seçebiiliyor muyum?

CEVAP: Eğer 4 yıllık işletme mezunu iseniz sınavsız 2.üniversite kapsamında açıköğretim sosyoloji yada Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini seçebilirsiniz.

SORU: merhabalar liseden 1999 mezunuyum dioploma puanım 3,09 yeni sistemde kaç eklenir acaba teşekkür ederimm …

CEVAP: 

3,09 => yüzlük sistemdeki karşılığı 64,35
Okul puanı = 64,35 X 5 X 0,12 = 38,61 puan gelir.

SORU: Selam hocam bir sorum olacak umarım cevaplarsınız. Ben 2 yıllık AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunuyum daha doğrusu yeni oldum. Sınavsız olarak 3.’üncü sınıftan devam edip 4 yıllığı tamamlamak istiyorum. Hangi bölümlerin 3′üncü sınıflarına geçebilirim sınavsız olarak. Teşekkürler.

CEVAP:Fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz.

SORU: meraba.ben örgün mimarlık okuyorum eskişehrde.2 yıllık adalet açıköğretime kayıt yaptmak istiyorum bu yıl.ikisni ayni anda okumam mümkün mü ?

CEVAP: Normalde 2.üniversite kapsamında okuyabileceğinizi düşünüyorum. Ancak adalet bölümü kontenjanlı sınavsız geçiş öğrencilerinden sonra, YGS puanı ile tercih edenlere mi sizin gibi sınavsız 2.üniversite kapsamında başvuranlara mı öncelik verilir bilmiyorum.

SORU: düz lise çıkışlıyım ygs den 136 puan aldım diploma puanı eklenecekmi bazı arkadaşlarım var 140 puanın altında alanların diploma puanı eklenmeyecek diyorlar yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP: Evet 140 altında aldıysanız okul puanı eklenmez ve tercihte bulunma hakkınız yoktur.

SORU:Benim bir arkadaşım bu yılın imam hatip lisesi mezunlarından. 2 senelik geçiş hakkını kullanmak istiyor.Hangi bölümlere geçiş yapabilir ?

CEVAP: Sadece açıköğretim 2 yıllık ilahiyata sınavsız geçiş hakkı var.

SORU: 2010 sağlık meslek lisesi laboratuvar bölümü mezunuyum. Seneye ilk ve acil yardım bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim ? yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP: Evet sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak her geçen yıl şansınız azalıyor. Çünkü öncelik son mezunlarındır. Örneğin geçen yıl devlet üniversitelerine sadece 2012 mezunları yerleşmiş. Bazı vakıf üniversitelerine önceki yıl mezunlarından yerleşen olmuş. (DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GAZİMAĞUSA) 2008 mezunu öğrenci almış.)

 

sorula cevaplar

30 yorum

 1. Benim bir sorum olucakti benim obp puanım 368 2yillik çocuk gelişim istiyorum çocuk gelişim ygs 4le alıyo ygs 4 puanım 236 benim hangi puanım geçerli olucak sınavsız geçiş işaretlersem puanım 368olarak mi sayilicak

 2. Arkadaşlar ben de 2012 mezunuyum bankaya para yatirdim sinavsiz geçiş için fakat daha fazla uğraşmadim benim simdi tercih yapma hakkım var mı ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim Teşekkürler
  Cevap verin lütfen

  • Sitemizde anlık mesajlaşma yok.Ne zaman müsait olursam o zaman cevap veriyorum. Sorunuzun cevabına gelince Temmuz sonuna kadar herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Temmuz 20’sinden sonra ÖSYM aday işlemleri ekranından şifrenizle girerek, yerleştirme kılavuzunun (henüz yayınlanmadı) Tablo-3A sayfalarından belirlediğiniz alanınızla ilgili tercihlerinizi gireceksiniz.

 3. hocam bir sorum olacak cevaplarsanız cok sevinirim. ben 2013 meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum saglık bölümünü istiyoru anestezi,radyoloji vb. yerleşebilir miyim biliyorum öncelik saglık meslek liselerine ait ama hiç şansım yok mu?

 4. kolay gelsin.. sınavsız geçişteki meteb içi veya meteb dışını açıklar mısınız? meteb içi dediği sadece il mi oluyor yoksa bölge olarak mı anlamamız gerekiyor..ben trabzon meslek lisesindeyim, çocuk gelişimi mezunuyum ama trabzonda bu bölüm yok bana trabzon hariç her yer meteb dışı mı..

   • trabzonda bir sürü meslek liseleri var ve bunlarda çocuk gelişimi var.. bu kadar öğrenci mezun oluyor her yıl.. meteb içinde trabzonda yoksa bu bölüm, trabzon dışına(meteb dışına)nasıl yerleşeceğiz hocam

    • Size en yakın olabilecek Gümüşhane 2.öğretim il dışından almış.
     Bunun haricinde de il dışı alan yerler var. Mail adresinize 2012 yerleştirme sonuçlarını attım. Orada yerleştirme önceliği kısmında “D” ifadesi yer alanlar il dışından aldığını gösterir. Örneğin Karabük Çocuk Gelişimi(Uzaktan eğitim) “2012,2,D,88”

 5. merhaba ben bu sene anadolu meslek lisesinden mezun oldum ygs sınavına girdim ve barajı geçtim 210 puan aldım obp 366,80. Ygs’den aldığım puanla 4 yıllık tercihte bulunabiliyor muyum? ygs ile alan 4 senelik üniversiteler var mı? bilgilendirirseniz sevinirim…

  • YGS ile alan üniversiteler var. 44,016 okul puanı gelecek. 210 + 44,016= 254,016 puanlık yerleri araştırmalısınız. Benim elimde sadece 2 yıllık yerleştirme puanları var.

 6. Merhabalar;

  ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bölümden hoşlanmadığımdan dolayı 1. sınıfın 2. dönemi gitmedim. Kaydımı dondursam bir daha sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim?

 7. Hocam düz lise mezunuyum. Ygs 3 puanım diploma puanıyla beraber 225. 2 yıllık bir bölüm gelir mi? Adalet bölümünü çok istiyorum. Onun dışında da bir bölüm olabilir. Teşekkürler

 8. Meslek lisesini bitirdim. ygsden 160 puan aldım. Alan dışı tercih yapabilirmiyim. 2 yıllık İkinci öğretim olarak bilgisayar veya bankacılık istiyorum. tercih yaparken 3a tablosuna mı bakıyoruz?
  Ve OBP 45 civarında geliyor hesapladım. Ygs puanıma eklenicekmi?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*