Sınavsız Geçiş Kesin Olarak Kaldırıldı! 2017 de Sınavsız Geçiş Yok!

Sponsorlu bağlantılar

Evet arkadaşlar maalesef 2010 yılından beri gündeme gelen fakat bir şekilde devam ettirilen sınavsız geçiş sistemi, bu gün (02 Aralık 2016) kanunlaşan Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası ile tamamen kaldırılmış oldu. Yasada geçen ifade ile,

“Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, YÖK tarafından belirlenecek aynı alanda bir ön lisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavda aldıkları puanlara, ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın YÖK tarafından tespit edilecek katsayıyla çarpımı sonucunda bulunacak puan eklenecek.”

“Bu ne anlama geliyor?” diye soracak olursanız, meslek lisesine olan talebin azalmaması ve meslek lisesi mezunlarının avantajlarının korunması amacı ile kendi alanlarını tercih etmeleri durumunda ek puan verilecek.

Bunu kötünün iyisi olarak yorumlayabiliriz. YGS’de baraj olarak belirlenmiş olan 150 puanı geçmeniz şartı ile bölümünüzün devamı niteliğindeki ön lisans programları için sizlere ekstra puan verilmiş olacak.

Peki YGS’den 150 barajını geçmek için kaç soru yapmak gerekiyor?

150 YGS puanı için 4 testen 5 net yaptığınızda yani 20 net çıkarmanız durumunda 150 YGS puanına ulaşabilirsiniz. Tabi her birinden 5 net elde edemeyeceksek birinde çıkartamadığımız neti diğer bir teste daha fazla çıkartarak yine 150 puanı yakalayabiliriz.

180 barajı içinde her test türünde 8’er net yada toplamda 32 net yapılması gerekiyor.

2017 YGS sınavı, 12 Mart 2017 tarihinde yapılacak. Hala çalışabileceğiniz 3,5 ayınız var. Ümitsizliğe kapılmadan, size verilmiş ek puan için hala geç kalmış sayılmazsınız. Şimdiden başarılar dilerim.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Alper TÜRKOĞLU

139 Yorum Yapılmış.

 1. gaye dedi ki:

  hocam tercih robotundan puanlara baktıgımda 2014 yılının başarı sıralaması yok neden acaba bir bilginiz var mı?2.sorum ise 2015 yılında da ek puan vardı değil mi sadece 2016 senesinde kullanılmadı?şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   O bölüm 2015’te açılmışsa 2014 sıralaması olmayabilir.(sadece tahminen söylüyorum) Diğer sorunuza gelince 30 Mart 2012’den önce meslek lisesine başlamış olanlar 2015,2016,2017 farketmez alanlarındaki 4 yıllıklar için ek puanlı tercih yapabildiler. Bu tarihten sonra meslek lisesine başlayanlar 2016’da ek puanlı tercih yapamadı.

 2. feyzanur dedi ki:

  selamünaleyküm hocam ben 2015 yılında imam hatip den mezun oldum şimdi YGS sınavına girdim ama sınavsız geçiş yapabilir miyim ? Bir de hocam yatay geçiş kayıtları ne zaman yapılacak öğrenmek istiyorum teşekkür ederim .

 3. Hira dedi ki:

  Hocam bu yıl için AÖF fakültesini tercih edeceğim.Fakat sıralamayı nasıl yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz? Sadece YG3 barajını geçebildim.Siralamayi nasıl yapmalıyım? 1.tercihim tutsun istiyorum..
  1.İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi\Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği (Açıköğretim)

  2.ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)Açıköğretim Fakültesi\Adalet (Açıköğretim)

  3.ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)Açıköğretim Fakültesi\Kültürel Miras ve Turizm (Açıköğretim)

 4. Eda dedi ki:

  Hocam Merhabalar. Ben 2016 sağlık Meslek diş protez Teknisyenliği mezunuyum. Bu yıl bi üniversite ye gittim ama bıraktım. Diş protez normalde ağız ve diş sağlığı ve diş telnilerliğine geçiş dakka vardı. Geçişim olmayan başka iki yıllık sağlık bölümlerine geçmek istiyorum. Şimdi bu ek puanlı yerleştirme puanına göre mi tercih yapacağım yoksa ortadaki sütundaki sadece” yerleştirme puanına göre mi? Diş Teknisyenliği ile ağız ve diş sağlığı haricinde iki yıllık sağlık bölümü tercih ederken ek puanlı yerleştirmeye bakmayacaklar mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programlar için ek puanlı yerleştirmeye diğerleri için normal sıralamanıza bakacaksınız.
   Diş Protez Teknisyenliği
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 5. sude ergüz dedi ki:

  merhabalar ben iki kere tercih yaptım özel kazandım gidemedim mezun olalı 3 yıl olucak sınavsız geçiş hakkı kaltığına gore ben nasıl tercih yapıcam bu sene girdim sınava 150 barajı geçtim sadece puan hesaplamam nasıl olur? sınavsız geçiş kalktığına gore istediğim bölümü seçme hakkım oluyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümün aldığı puan türünde barajı geçtiyseniz diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan eklenerek tercihte bulunacaksınız.

 6. Alper Yeşilova dedi ki:

  arkadaşlar birisi yardımcı olsun lütfen benim ygs puanım 190 okudugum bölümden devam etmek istemiyorum farklı bi bölüm tercih edicem ek puan gelirmi genede yoksa gelmezmi ?

 7. Ahmet dedi ki:

  ben meslek lisesi 2016 mezunuyum bu sistem bizede vurmakta mı acaba 2 yıl geçiş hakkımı kullanmadım hiç

 8. Bahar dedi ki:

  Hocam ben geçen sene yani 2016 kız meslek lisesi yiyecek ve içecek bölümü mezunuyum geçen sene tercih yapmadım barajida gecmistim bir sene daha hazirlanicam diye ama başıma kötü bir olay geldi ve bu sene sınava giremedim kayıt yapmama rağmen geç kalan magdurlardan biriyim yani sormak istediğim bu sene tercih yapabilirmiyim bölümum için içimden artık çalışmak gelmiyo çok yoruldum bir Senem bütün emeğm gitti şimdiden teşekkürler

 9. DURMUŞ dedi ki:

  merhaba ben kimya bölümünden mezunum kendi bölümümü tercih ettiğimde 2 yıl veya 4 yıl ayırt etmeksizin ek puan gelecek mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 2012 öncesinde başladıysanız hem 2 hem 4 yıllık için 0,18 katsayılı ek puan alırsınız. 2012 sonrasında başladıysanız alanınızdaki 2 yıllık için 0,18 diğer tüm programlar için 0,12 katsayılı ek puan alırsınız.

 10. ayşe dedi ki:

  hocam merhaba lise hemşirelik bölümü mezunuyum ek puanlı yerleştirme puanıyla lisans hemşirelikte tercihte bulunabilirmiyim 0.18 ile carpılan puanla yoksa sadece önlisans bölümleri için mi gecerli olacak ek puanlı yerleştirme?

 11. Mehmet Hanifi dedi ki:

  Hocam merhaba bende mesleki açık ögretim lisesi elektrik elektronik mezunuyum ygs1 hariç diger puan türlerim 150 nin üstünde banada ek puan gelecek mi şimdiden teşekkür ederim

 12. Mert www dedi ki:

  Merhaba ygs 4 turunden sadece barajı gectim bilgiaayar bolumune gecis hakkım var mı

 13. Zeynep dedi ki:

  Alper bey merhaba.bu yıl sınava girdim barajı geçtim 2 yillik cocuk gelisimi bolumune sinavsiz gecis yapabiliyormuyum?eger yapamiyorsam sosyal hizmetler yada uzem e kayit yaptirabiliyormuyum.bilgi alabilirmiyim.

 14. Simge dedi ki:

  Merhaba. Ben meslek lisesinde okuyorum yakin bir zamanda lys ye girecegim. Universiteye girerken diploma notundan gelecek puan haric kendi bolumum icin ek puan alabilicek miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012 öncesinde liseye başladıysanız alanınızdaki 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alacaksınız. Daha sonra başladıysanız diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız. Başka puan yok.

 15. buse dedi ki:

  merhaba 2015 hasta bakımı mezunuyum.bu sene sınava girdim ve ygs 2 195 aldım.2012 tarihinden önce liseye kayıt olduğu için 4 yıllıklara alanımızla alakalı ek puan verip ayrı bi sıralama vardı ve gecen ssene ek puan geldi puan yetti hatta ek puan sıralamasıda yetiyordu ama kabul edilmedi ve yerleşemeyip alan dışından iktisata yerlestim şuan okuyorum.yani bu sene okul puanım yarıya düşerek,4 yıllığa ek puan geliyor fkat ek puan sıralaması olmadan ve alanımın devamı olan önlisanslara okul puanın dışında ayrı bi ek puan gelerek mi tercih yapacağım.birde önceden sınavsız geçiş yapabildiğimiz bölümlerinn aynısına mı bu puan gelecek yoksa bölümler değişecek mi

 16. zeynep dedi ki:

  Hocam ben anestezi istiyorum gecen sene özel kemerburgaz 216 puan 992.500 le kapatmis benim puanim 205 siralamam iste 902.000 bin sizce yazsam gelir mi ? Puanlarda sizce düşüş mu olur yükselme mi ? Birde sosyoloji mi anestezi mi ?

 17. Ramazan dedi ki:

  2016 meslik liseli mezunuyum geçiş hakkıyla geçen sene bir yere gidemedim bu senede ygs de 2 yıllık barajını gecemedim geçiş hakkının birdaha olma gibi bir ihtimal var mı acaba ?

 18. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben Anadolu lisesi mezunuyum sınavsız geçiş kalkması att için şansıma mı oldu sıralamam 300bin geçen yıl en son 316binle almış ne düşünüyorsunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sıralama konusunda bir fikrim yok. Ancak meslek liselilere önceliğin kalkması tabi ki anadolu lisesi yada alan dışından tercihte bulunacaklar için bir avantaj oldu.

 19. SEMRA dedi ki:

  merhabalar 2016 yılında ygs ye girdim ama barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı ise kullanmadım acaba bu sene tercih yapabiliyor muyum 2 yıllık

 20. Şevval Sert dedi ki:

  Hocam merhaba Bn saglık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum şu an sınavsız geçişle 2 yıllık ağız ve diş sağlığı okuyorum ygs ye tekrar girdim sağlık yönetimine lise son sınıftayken ek puanım vardı hala ygs den tercih yaparken sağlık yönetmi lisans programına ek puan verilcek mi?

 21. Elif dedi ki:

  Sınavsız geçişin kaldırılması son sınıflar için haksızlık

 22. muhammed dedi ki:

  Bide şunu belirtim hocam ösym sayfasında sınavsız geçiş tarihleri neden belirtilmiş kaldırılmışsa neden hakkımız varmış gibi haber veriyorlar

 23. muhammed dedi ki:

  Hocam 2015 meslek lisesi mezunuyum ygs puanım 142 kesin olarak sınvsız geçiş hakkı kaldırıldımı

 24. Muhammed dedi ki:

  Merhabalar.

  Geçen yıl YGS de Baraj geçemedim. Fakat 2 yıllık Geçiş hakkım vardı. Geçiş hakkımı kullanıp tercih yaptım okulu seçtim. Fakat Kayıt tarıhını karıstırdım Kayıt olamadım.
  Bu sene tercıh yaptıgım Okula tekrar kayıt yaptırabilirmiyim ?

  Not : Geçiş Hakkı kaldırıldığı için Soruyorum.

 25. Mücahit dedi ki:

  Hocam ben 2016 mezunuyum geçen sene ygs girmedim bu sene ygs ye girdim fakat 180 ni geçemedim 150 üzerinden tercih yapıcam sadece ygs 3 4 ve 5 den 150 yi geçtim okul puanı sadece bunlaramı eklenecek diğer ygs lerde eklenicek mi ?

 26. efe dedi ki:

  iyi günler peki tamamen kaldırıldı ama suan nasıl yerleştirme olacak tam anlayamadım meslek ve tic. lise ögrencileri punı düşük olanlar felan nasıl bi tercih sistemi olacak teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS puanı ile tercihte bulunacak. Örneğin YGS-1 puan türü ile alan 30 Kişilik kontenjanı olan bir bölümü meslek yada düz lise mezunu 100 aday tercih etti. YGS-1 puanı en yüksek olan ilk 30 öğrenci yerleşmiş olacak.

 27. İbrahim dedi ki:

  Hocam 2017’de şuan mezun olacakların 2 senelik sınavsız geçiş hakkı varmı

 28. İbrahim dedi ki:

  Hocam 2017 ygs kılavuz değiştirilmiş. 2016 da ygs de sınavsız geçiş tercih yapamayan 2017 de tercih hakları varmış

 29. Jade dedi ki:

  Alper hocam kafam çok karışık
  Kız meslek lisesi son sınıfım çocuk gelişimi okuyorum
  1) ek puan tam olarak geri geldi mı kaç puan yuzdesiyle hesaplanacak
  2) iki yıllık geçiş hakkimiz kalktı mı
  3)bu sene kazanamazsak seneye de ek puanimiz duruyor mu
  4) okul öncesi YGS 5 ile alıyor YGS ye sadece girsek 4 yıllık okuyabiliyormuyuz
  Teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-2 yıllık alanınızla ilgili programlar için diploma notunuz*5*0,06 puan alacaksınız. 4 yıllıklar için meslekçilere verilen puan geri gelmedi. Orada okul puanı herkesle aynı hesaplanıyor. diploma notunuz*5*0,12
   2-Kalktı.
   3-Evet durur.
   4-Kılavuz açıklansın. Hala YGS5 ile alıyor ise YGS girmeniz yeterli olur.

 30. ayşe dedi ki:

  hocam ben 2016 saglık meslek mezunuyum,sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama gelmedi bu yıl tekrar kullabilir miyim

 31. Semra dedi ki:

  Hocam ben 2015 meslek lisesi mezunuyum ikiyilliga kayıt olamdm ama YGS ye girdim bu yılda girsem bende bu uygulamadan faydalanabilirmiyim

 32. Gozde dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Yeğenim sınava girecek pazarlama okuyor. Sadece Türkçe ve sosyali çözse ve toplamda 30 net çıkarsa ve diploma notu da 60. Matematik ve fen yapmadan barajı geçebilir mi?

 33. gorkem dedi ki:

  hocam merhaba.hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim mezun oldum. tercih yaptım geldi ama gitmedim bu sene ygsden 150 puan alıp tekrar tercih hakkım bulundugunu söylediler buna bi açıklık getirin lütfen ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınava gireceksiniz. 4-18 Ocak tarihlerinde başvurular olacak. 12 Mart’ta sınava gireceksiniz. Baraj puan olan 150 puan ve üzerinde almanız halinde tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Alanınızla ilgili bölümleri tercih etmeniz durumunda diploma notunuz*5*0,06 kadar daha ek puan alacaksınız.

   • gorkem dedi ki:

    hocam bana yardımcı oldunuz tesekkür ederim peki tercih yaptığım yeri tekrar yapıp gelme olasılığı varmı ?

 34. Hüseyin dedi ki:

  Arkadaslar herkes bimer e sikayet edebilirmi ben sikayetimi yaptim kaldirilmasi durumunda 78 bin öğrenci mağdur olacak bu en azindan bu yılki 12.siniflara hak taninsin cunku bize kaldirilacagini cok gec haber verildi bu durumda ygs,lys ye calisamadik

 35. ebref dedi ki:

  merhaba ben hem sınavsız geçiş hakkımı hemde ygs puanımla ayrı ayrı tercih yapabiliyormuyum acaba yani biriyle mesleğimin devamlılığını iki yıllık okuyarak biriylede barajı geçtikten sonra lys ile 4 yıllık okuyabilirmiyim yani ikisinin tercihi bir mi yoksa ayrı mı

 36. sevda dedi ki:

  merhaba ben yök ve ösym yi arayıp sordum bilgi almak için sınavsız geçişin henüz kalkmadıgı böyle bir bilginin etrafta oldugu ancak kesin bişi olmadıgı söylendi ösym nin ve yök ün sayfasında bu şekilde bi yazı bulunmamaktadır henüz kesin bişi oldugunu düşünmüyoruz sınavsız geçiş kalkarsa da zor durumda kalıcagımız besbelli.

 37. Tuğrul dedi ki:

  Hocam ben sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim Osman Nuri Gülayın açıklamasında bu değişiklik önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak diye açıklmada bulunmuş kastettiği bu yıl mı yoksa seneye mi

 38. kaan dedi ki:

  Alper hocam ben 12.sınıf elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim şimdi bu sınavsız geçiş hakkında bizim okul hocaları kalksa bile siz 12 olduğunuz için sizi etkilemez sizden sonrakileri etkiler onlara kalkar diyorlar sizce öylemi olur?

 39. Suzan dedi ki:

  Bence oncelikle bu bize yapılan en büyük haksızlık ve adaletsizlik bu ne ya bizimle dalga mı geçiyorlar önce vaatlerde bulunup kendilerini geri mi çekiyorlar biz dört yıl boyunca meslek derslerine çalışalım Anadolu liseleri dört yıl boyunca ygs ye çalışsın bu adalet mi ya ayrıca üstüne staj yok efendim sınavsız geçiş yok ygs ye hazırlanın hem de son senemizde ters köşe yapıldık en büyük adaletsizlik bu işte ALLAH hakkımızı bırakmasın sizlere

 40. Elif dedi ki:

  Sadece 150 baraj puanini gecersek ve ek puanimiz da olursa istedigimiz bolume girebiliyor muyuz? Yoksa kendi bolumumuzun puanini mi tutturmak zorundayiz? Ben radyoloji bolumundeyim

 41. semra dedi ki:

  Ya keşke ksn bişy denilseydide bizde ona göre ygsye hazırlanalım

 42. Emre Tulum dedi ki:

  Arkadaşlar kalkmasın diye herkez bimere yazı yazabilirmi rica ettsem ben demin dilekçe yazdım ve herkeze gönderdim sizde aynısını yazarsanız devam ettirebiliriz.Allahın izniyle,

  Sayın Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 43. Beyza dedi ki:

  Merhaba. Ben 2016 mezunuyum. Bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım. Ama kaydımı yaptırmadım. Tekrar Ygs’ye hazırlanıyorum. Puanım yarı yarıya düşecek mi? Kılavuzda sınavsız geçişler hariç yazıyor arada kaldım. Yardımcı olur musunuz?

 44. Bahadır dedi ki:

  Hocam küçük bir yanlış bilgilendirmeniz olmuş izniniz ile düzeltmek istiyorum, Ygs 12 Mart tarihinde yapılacaktır ve sonucu ise 28 Mart tarihinde açıklanacaktır

 45. Mağdur öğrenci dedi ki:

  Inşallah hocam bence bu ek puanın tekrar geri geldiğini söylüyor çünkü bize seminerler yapıldı hocalarımız kalkmadığını söyledi 1-2 gün önce

 46. Mağdur öğrenci dedi ki:

  Sınavsız geçiş kalktı diye bir şey yazmıyor insanları yanlış bilgilendirmeyin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sinavsizgecis.com sitesi sahibi ve yoneticisi olarak bu sistemin kalkmasını en son isteyecek olan benim. Sınavsız geçiş kaldırıldı şeklinde bir yasa çıkmaz . Yukarıdaki yazıda kırmızı ile yazan kısım yeni uygulanacak sistemin nasıl olacağını söylüyor. (İnşallah kılavuz yayınlandığında ben yanılmış olurum.)

 47. Selen dedi ki:

  Bu kesin bilgi degil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   MEB teşkilat kanununda geçen ifade meslek lisesi mezunlarının ön lisans programlarına alınırken merkezi sınav puanlarına OBP puanlarına göre ek puan ekleneceği şeklinde açıklanmış. Bu da sınavsız geçiş olmayacağı anlamına geliyor.

 48. Ali dedi ki:

  Ygs sınavından kötü puan aldık mesala Alper hocam 130 puan aldık diyelim.üstüne ek puan olarak eklenecekmi yada aciktami kalacaz.Alper Hocam cevapinza çok teşekkür ederim.sagolun.

 49. Ali dedi ki:

  Alper hocam ilginize Teşekkür ederim .Hocam kesin sınavsız geçiş kalkdı ama osym den herhangi yapılmadı yada yokten resmi gazetede yayinladimi sınavsız geçiş kalktığı hocam bide son sorum şu şimdi unuversiteyi kazanabilmek için 150 puan almak lazım simdiden Teşekkür ederim gerçekten allah razı olsun .cevabınızı bekliyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kalktı diye yayınlanmaz. Meslek lisesi öğrencileri, alanları ile ilgili ön lisans programlarına geçişte Orta Öğrenim Başarı puanının şu kadar katsayı ile çarpılması ile elde edilen puan kadar ek puan alacaktır şeklinde yayınlanır. Bekliyoruz…

 50. Can dedi ki:

  Yanlış ülkede doğmuşuz arkadaşlar,bunun başka bir açıklaması yok.Daha kendi gençlerine,yoktan var olmaya çalışan insanlara olanak sağlamak yerine,böylesine önlerine çıkıp engel olmak.Herkes mükemmel değil işte kazanamıyoruz,hadi oldu da kazandık diyelim.Dışarda okumak için paramız yok.Ülke olarak ekonomimiz belli,rahatca ulaşabileceğimiz bir tane husus yok.Çalıştığımız kendimize anca yetiyor.Bunu bizlere yapanlara ve hak görenlere tek bir lafım var.Sizi Allahın adaletine bırakıyorum.

 51. Bahadır dedi ki:

  Hocam merhaba, bilginiz için teşekkür ederim bence en doğrusunu yaptılar, herkes ygs puanı ile gitmeli ve ek puan ile meslek lisesinde okuyanlara denge sağlanmalıydı bu şekilde yapmaları en iyisi oldu bence.

 52. tolga dedi ki:

  Alper Hocam selamlar,

  Hocam ben açık lise öğrencisiyim normal eğitimden kaldığım derslerimi uzun süre sonra verip lise diplomamı almaya karar verdim.Normalde okulu 2004′ te tamamladım,Şimdiki bölüm sistemi ve dersler değiştiğinden bana denklik yapıldı. Şuan 10. sınıftan iki dersim var ve bu dersi başarılı tamamlarsam bu sene sonunda mezun olacağım. Şansıma da sınavsız geçiş hakkı tam benim azim ettiğim sene kalkmış oldu. Şimdi Ben YGS sınavında barajı geçersem bölümümün devamı ve puan avantajı olarak hangi bölümleri tercih etme hakkım oluşacak.Bilgi verirseniz çok sevinirim. Bölümüm Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı.Şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Döküm
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Görsel iletişim
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Endüstri Ürünleri Tasarımı

 53. Ali dedi ki:

  Alper hocam Merkezi yerleştirme puani ile üniversiteler arası yatay geçiş osym Merkezi yerleştirme puani ile baska üniversite ye geçiş yapabilirmiyim Atabey de okuyorum unuversite değiştirme hakkım varmı cevapiniz nedir Teşekkürler

 54. olaf dedi ki:

  ben geçen senenin mezunuyum 2015-2016 döneminde mezun oldum direk geçiş hakkından benim sınıf arkadaşlarım yararlandı ancak ben tercih yapmadım , acaba ben geçmiş mezun olduğum için bu sene direk geçiş hakkından yararlanabilir miyim ?

 55. yasemin dedi ki:

  hocam bn şimdi bu yıl sağlık meslekten mezun olacam inşaAllah bn odyometriye sınavsız geçiş yapmak istiyorum şimdi yapamazmıyım mecbur ygs ye girip öyle mi gidebilecez

 56. Ali dedi ki:

  Alper hocam bende sınavsız geçiş hakimdan bir okul kazandım .Ormancılık bölümü biraz okulda problem oldu bu dönem derslerden devamsızliktan kalacam alper hocam size sorum şu osym Merkezi yerleştirme puani ile üniversiteler yatay geçiş yapabilirimiyim.sorum bu Allah gerçekten razi olsun Alper hocam sizin iyiliginizi hiç bir zaman unutmam

 57. Emre dedi ki:

  Alper bey, meteb de daha geçerli ve orda
  Olmaması önemli değil o sayfada yeni düzenlemeler gelmiş ve devam ettme olasılığı çok yüksek

 58. semra dedi ki:

  2015 mezunuyum hocm beni etkileyecekmi

 59. bahadır dedi ki:

  Hocam yök ün sitesinde açıklama yok ösym hala aynı cevabı veriyo klavuzu bekleyin diye siz bu kanıya nasıl vardınız

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada ctrl-f yaparak önlisans yazarak arama yaptığınızda “Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, YÖK tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavda aldıkları puanlara, ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın YÖK tarafından tespit edilecek katsayıyla çarpımı sonucunda bulunacak puan eklenecek.” metnine ulaşacaksınız. Sınavsız geçişin devam etmesini en az sizler kadar istediğimden emin olabilirsiniz. Ancak bu yazının yorumu budur.

 60. Emre dedi ki:

  Alper nerden biliyorsunuz bununla alakalı bir haber yok !

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada ctrl-f yaparak önlisans yazarak arama yaptığınızda “Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, YÖK tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavda aldıkları puanlara, ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın YÖK tarafından tespit edilecek katsayıyla çarpımı sonucunda bulunacak puan eklenecek.” metnine ulaşacaksınız. Sınavsız geçişin devam etmesini en az sizler kadar istediğimden emin olabilirsiniz. Ancak bu yazının yorumu budur.

 61. Mehmet Güver dedi ki:

  Hocam merhabalar.Meslek lisesi 94 yılı elektrik mezunuyum.Sınavsız mekatronik okumak istiyordum ama bu yaşta yerleşmen çok zor demiştiniz.Bende bizim bölüme geçiş hakkı olarak geçen sene verilen iş sağlığı ve güvenliği bölümünü özel bir üniversiteden son anda yazmıştım.Neyseki sözünüzü dinlemişim.Tek yerleşebildiğim bu bölüm oldu ve iş sağlığını mesleğini seçmekle çok iyi yaptığımıda anladım.Valla şu an okuyorsam en büyük akıl hocam sizsiniz.Çok teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.Allah sizden razı olsun.

 62. Ali dedi ki:

  Alper hocam nasip boylemis hic beklemedim kalkacagini üzüldüm gerçekten şimdi olmadı bu yaa herkes zor kazanır artık unuversiteyi bu kötü oldu gerçekten yaa

 63. Gökçe dedi ki:

  Merhabalar.Bu durumda meteb içi/dışı kavramı da kalktı mı acaba ? Bir de geçen sene sınavsız geçiş hakkıyla bir üniversiteye yerleşen öğrencinin(uzaktan eğitim programına yerleşildi) bu sene ygs girmesi durumunda puanında kırılma olacak mı ? Bunları cevaplarsanız çok sevinirim

 64. semra dedi ki:

  Yok daha neler beni etkilememesi gerekiyr ama

 65. semra dedi ki:

  Bn 2015 mezunuyum bu sınavsız geçiştrn yararlanabilcekmiyim yoksa yararlanmıycm mı

 66. erdem dedi ki:

  Ben 20 yasindayim üniversite okumak istiyorum

 67. HÜSEYİN dedi ki:

  Binlerce insanın geleceğini hayallerini kısıtlı imkanlarını hiç mi düşünmüyorlar yaaaa
  Yazıklar olsun pisliğiniz de boğulun yıllarca hile hurda ile soruları çalarak binlerce hain soktunuz da üniversite ve devlet kurumlarına, gariban çocukları çok geldi gözünüze
  Her zaman söylüyorum;
  Akıl olanda yetki yok,
  Yetki olan da akıl yok.!!!Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.