Yerleştim Ama Gitmek İstemiyorum Diyen Adaylara Bir Çift Sözüm Var!

5/5 - (1 oy)

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, yerleşen adayların büyük bir kısmı yerleşmekten dolayı mutluluk yaşarken, adayların bir kısmı ise yerleştikleri programdan memnun olmadıkları ve gitmek istemediklerini belirtiyorlar.

Adaylara (kendi öğrencilerimde dahil) tercih döneminde kesinlikle söylediğim bir şey var. “TERCİHLERİNİZİ YAPARKEN EN ÇOK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMDEN, EN AZ İSTEDİĞİNİZ AMA YERLEŞTİĞİNİZDE KESİNLİKLE PİŞMAN OLMAYACAĞINIZ VE KAYIT YAPTIRACAĞINIZ PROGRAMLARA DOĞRU YAPIN.”

4 Ağustos 2016’da tercih yapmış, 10 Ağustos 2016 tarihinde sonuçlar açıklanmış. Aradan daha 1 hafta geçmiş. Kendi yaptığı tercih listesindeki programa yerleşen aday niye bu pişmanlığı yaşıyor anlamak mümkün değil. (Bu bir haftalık süreç içerisinde başına sağlık, maddi kayıp, vb. özel durumlar gelenler istisna)

 • Hocam bana istemediğim bir program geldi gitmek istemiyorum.
 • Ben yerleştiğim bölüme gitmek istemiyorum ek tercih yapabilir miyim.
 • 3.tercihime yerleştim 5.tercihime gitme hakkım var mı?
 • Yerleştiğim bölüme gitmesem seneye puanım düşer mi?
 • Kontenjanı dolmadığı halde gitmesem niye puanım düşüyor?

Şimdi bu arkadaşlara 18 yıllık bir öğretmen, 40 yaşında bir büyükleri olarak şunları söylemek istiyorum. Kimse alınmasın kendi öğrencilerimde dahil genel yorumumdur.

 • Tercihlerinizi başka biri mi yaptı?
 • Tercihleriniz size silah zoruyla mı yazdırıldı?
 • Birileri mağdur oldu siz tercih ettiğiniz için birileri açıkta kaldı yada daha az istedikleri başka bir okul yada programa gitmek zorunda kaldılar.
 • YGS puanı ile yerleştiyseniz bir sonraki yıl Diploma notunuz ile hesaplanan ek puanınız yarı yarıya düşecek. (katsayınız 0,12 yerine 0,06 ile çarpılacak)

Bilmiyordum sözü bu tür resmi işlemlerde bir mazeret olarak kabul edilmez. Kılavuzda bunlar açıklanıyor siz de tercih yaparken tüm bunları okuyup kabul etmiş olarak tercih yapıyorsunuz. Kılavuzu okumadım diyenler de çıkıyor. Hayatınızın en önemli adımı olan üniversite tercihlerinde kılavuzu okuyup hatim etmeniz GEREKMEZ Mİ?

Söylediklerim sizi üzmüş olabilir. Ancak üniversite çağına gelmiş 18-19 yaşındaki bireyler bir takım sorumlulukların farkında olmalı ve tercihlerini yaparken karşılarına çıkacak yeni durumlar için hazırlıklı olmalıdırlar.

Hayatta aldığınız kararlar ve yaptığınız tercihlerin daima yüzünüzü güldürmesi dileğiyle.

Alper TÜRKOĞLU

40 yorum

 1. hocam merhaba iyi günler ben 2 sene önce özel okula yerleşmişdim ve gitmedim bunun olumlu olumsuz etkisi ne olur tekrar başvurursam öss ye yerleşme durumum nedir meslek mezunuyum

 2. Hocam sorumu anlamamışsınız diyelim ki acik öğretim ön lisans okudum diyelim pazarlama ben dgs te girip pazarlamanın geçiş hakkı olan işletmeye sorunsuz İstanbul üni. Yada marmara üni. Girebilirmiyim çünkü normal üniversite değil diye bir sorun olurmu

 3. Hocam bende yusuf arkasasimizin sorusunu soracaktim acil öğretim onlisas bolumu okursam dgs ile normal lisans programına gecilebilirmi mesela marmara üniversitesi işletme

   • Hocam sorumu anlamamışsınız.Şöyle anlatayım.açıköğretim fakültesi 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olan birisi dikey geçiş sınavına girerek çıkardığı puanla okuduğu bölüm ile alakalı bir 4 yıllık örgün lisans bölümüne ( mesela 2 yıllık aöf elektrik iletim üretim dağıtım bölümünden mezun biri elektrik-elektronik mühendisliğine gitmek istiyor ) gidebilirmi ayrım yapmazlar mı sen açıktan okumuşsun 2 yıllığı sen başvuramazsın mühendisliğe diye bir şey olurmu ?

 4. Merhaba hocam ben ek tercihlere kaldım da bir sorum olacak geçen seneki ek kontenjanda istediğim bölüme yerleşen son kişi 4 numaralı yani atl fakat obp si benden düşük ben teknik liseyim 3 numarayım bu sene ben yazsam çıkma ihtimali varmı acaba (Geçen seneki son yerleşen arkadaş da bende meteb içiyiz )

  • Ek tercih kılavuzu bu gün yayınlandı. Sizin bakmanız gereken yukarıda kayan linkte verilen sayfadaki Tablo-3A. Ama yine de cevap vereyim okul türü daha önemli olduğundan okul türü 4 olup puanı 250 dahi olsa sizden önce yerleşir. Geçiş öncelik sıralaması çok önemli.

 5. Meslek lisesi çıkışlıyım. Ygs ye gireceğimiz zaman sınavsız geçişide işaretlemiştim yani biri olmazsa biri olsun diyerek. Simdi bana yerleştirme puanımla bir bölüm geldi fakat istemediğim bir bölüm. Sınavsız geçişimden yararlanabilir miyim ?

 6. Hocam seneye sinavsiz gecis kalkacak diyorlar bu sene istedigim yer gelmedi buyuk ihtimallede 2.tercihlerde de gelmeyecek seneye sinavsiz gecis kalkacagi icin benim hakkim ne olacak yok mu olacak duracak mi?

 7. Hocam merhaba. Meslek lisesi mezunuyum bu yil mezun oldum. Okulun bana vermis oldugu ek puanla ve siralamasiyla dort yillik gidebildigim lisans programlarini yazdim ve kesin girerim dihe cok emindim daha sonrasinda iki tane sinavsiz gecis hakkimi yazdim ne olur ne olmaz diye. Ve en sona son care olarak birazda ilgi duydugum basin ve yayincilik bolumunu yazdim ben sigortacilik mezunuyum. Fakat en sona yazdigim bu bolum cikti ve şok oldum. Gitmek istemiyorum ama lisede bi yil kaybim oldu zaten ve aileden dolayi da sıkıntıya dusmus durumdayim. Ikinci bir tercih hakkim olmadigini biliyorum. Bu bolume gidip aciktanda kendi bolumum olan banka sigortayi mi okusam yoksa bir yil sonra tekrar sinava girsem daha iyi bir bolum tutturmaya calissam olmazsa da sinavsiz gecis hakkimi kullansam diye dusunuyorum bana bi akil verebilir misiniz ne yapaacagimi sasirdim.

 8. Merhaba hocam ben 4 yıllık bi fakülteye yerlestim fakat bölümden beni soguttular gitmek istemiyorum kayıt yaptırmasam 2 yıllık gecis hakkımı kullanabilirmiyim meslek lisesi mezunuyum yardımcı olurmusunuz

 9. hocam ben sınavsız geçişle 2 yıllık yuksekokula yerleştım. kayıt yaptırcam ve okula gidecem .ancak seneye tekrar ygs ve lys ye girmeyi düşünüyorum ve farklı 4 yıllık bi bolum yazacam. seneye okulun verdiği puanda kırılma olurmu.

 10. Hocam benim obp puanım 380 ve anadolu saglık meslek çıkışlıyım maalesef ki yerleşemedim ikinci tercihleri yaparken ne yapmam gerekiyor hani nelere dikkat ederek yapıyım onun hakkında bilgi alabilir miyim ?

 11. Hocam bir konuda yardımınızı istiyorum. Ben üniversiteye ön kaydımı yaptım ancak nüfus cüzdanımı bugün kaybettim. Yeni kimlik çıkartacağım. Ancak üniversiteye kaybettiğim nüfus bilgileriyle kaydım oldu. Üniversiteye ne zaman bildirmeliyim ?

 12. Benim tercihimi ailem yaptı ben yapmadım. Şimdi ücretli bir programa yerleştim 4 yıllık ve gitmek istemiyorum ailem beni zorluyor. Ne yapacağımı bilemiyorum tüm hayallerim yıkıldı ve seneye tekrar 4 yıllık bi yer için çalışsam puanım kesilecek anladığım kadarıyla. Önerebileceğiniz bir çözüm yolu var mı, varsa çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*