2016 Üniversite Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı – 25 Ağustos 2016

Yazımıza oy verir misiniz?

26-30 Ağustos tarihleri içinde tercihlerinizi yapıp, tercihlerin sona erdiği günün ertesi günü yani 31 Ağustos 2016 23:59’a kadar ücret yatırabilirsiniz.

2016-ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YGS-LYS boş kontenjanlar için tercihler ise 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Ek yerleştirmeye bir yükseköğretim kurumuna ilk merkezi yerleştirmede yerleşen adaylar katılamayacak. Bu adaylar yerleştikleri kurumlara kayıt yaptırmamış bile olsalar ek yerleştirmeye katılma haklarına sahip değiller. Ek yerleştirme kayıtları da 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu arada ek tercihlerle ilgili hatırlatmak istediğim çok önemli 1-2 husus var.

1- Merkezi yerleştirmelerde herhangi bir programa yerleşmiş olan adaylar ek tercihlerde tercihte bulunma hakkı bulunmamaktadır.

2-Ocak 2016’da herhangi bir başvuruda (YGS yada sınavsız geçiş) bulunmamış adayların ek tercihlerde de tercih hakkı bulunmamaktadır.

3-Özel yetenek sınavı ile yerleşen adaylar ek yerleştirme tercihinde bulunabileceklerdir.

4-Adayların yüksek öğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

5- Ek yerleştirme ücreti olarak belirlenen ücretin (geçen yıl 15 TL idi) ek tercih süreleri içinde bankaya yatırılması gerekmektedir. (Tercihler başladığında.)

Alper TÜRKOĞLU

248 yorum

 1. hocam merhaba ben sınavsız geçişte ek yerleştirmede kazandım ama ben teknik lise mezunuyum ve sonuç belgesinde Mezun Olduğu Okulun Tür Grubu: Meslek lisesi diye geçiyor neden böyle

 2. hocam kolay gelsin bisey soracam ben 2012 elektirik mezunuyum sinavsiz gecisi kullanmadim bu sene tercih yaptim gelme sansi varmi bide meslek lisesi mezunlari acik ogretime puansiz gire biliyormu 2 yillik olan bolumler icin

  • Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız çok düşük. Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı varsa aynı örgündeki gibi tercihle yerleşme şansınız var. Mesela elektrik iletim dağıtım, İs Sağlığı ve Güvenliği aöf programları var. Ancak kontenjanları son mezunlarla doluyor.

 3. hocam sağlık meslek lisesi mezunuyum obp puanım 416 istediğim üniversite 353le kapattı ama metebten dolayı ben yerleşemedim şimdi boş kontenjanlar var yine istediğim yerde yazsam yerleşme olasılığım var mı sizce? İlk yerleştirmede meteb içi alan yer ikincilerde meteb dışı alma olasılığı var mı?

 4. merhaba, kardeşimin ek tercihlerini yapıyoruz. önceliğimiz devlet üniversiteleri. biraz uzun açıklayacağım kusura bakmayın ama cevabını hiç bir yerde bulamıyorum . örneğin kocaeli üniversitesinde kılavuzda şöyle bir bölüm var :

  106951167 Makine 2 YGS-1 3 2 191,48246 16,2,İ,97 318,60000 : 1. öğretim

  aynı bölümün ikinci öğretimi için puan ve öncelik kısmı boş ve bizim ihtiyacımız olan sınavsız kontenjan sayısı 14 . kardeşimin meslek lisesi türü “2” , istanbul da yaşıyoruz, “meteb ” dışı seçiyor olacağız. buna benzer diğer üniversitelerde de yüksek kontenjanlar var , bu üniversitelerin puan kısmı neden boş ve hangi önceliğe göre alacaklar, bunlara tercih listesinde yer vermemiz ne kadar doğrudur ? şimdiden kıymetli yardımlarınız için teşekkürler.

  • Kılavuzda yazıyor. Bakınız 5.sayfa (8) numaralı sütunda, programa 2016-ÖSYS’de sınavsız geçiş hakkı ile
   yerleşen en son sıradaki adayın yerleştirme öncelikleri (9) numaralı sütunda, programa 2016-ÖSYS’de sınavsız
   geçiş hakkı ile yerleşen en son sıradaki adayın OBP’si (10) numaralı sütunda yer almaktadır. Kontenjanı
   dolmayan programlarda bu sütunlar boştur.

 5. Merhabalar

  Ek yerleştirmede önlisans bölümlerinde olan boşluk ve —- olarak gösterilenlerin anlamı nedir acaba ? Örneğin bir bölüm sınavsız geçiş ile 1 öğrenci alacak fakat Obp puan yerine baktığımızda boşluk görüyoruz ya da —- işaretini görünüyoruz.Bunların anlamı nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Kolay gelsin

 6. Merhaba hocam, ben 2015’te Ticaret Meslek Lisesi’nin Bilgisayarlı Muhasebe bölümünden mezun oldum ve geçen sene tercih yapmadım, bu sene yerleşemedim ve şimdi ek tercihlemi yapıyorum. Benim YGS-6 puanım ek puan ile 240, ek puansız hariç 220 küsür. Dış Ticaret ve İşletme Yönetimi bölümlerine 240 ile mi yerleşirim yoksa 220 küsürlük puan ile mi?

  • Kendi meteb bölgeniz için METEB DIŞI yazıyor olması tabiki önemli değil. Bunun anlamı METEB İÇİ’ler yerleşmiş METEB DIŞI’ndan da almış demektir. Ancak Okul türü 3 yani anadolu ve METEB DIŞI yazıyorsa, sizin okul türünüz 2 yani normal meslek mezunu iseniz yine yerleşemezsiniz.

 7. hocam bişey sormak istiyorum benim obp puanım 411 anadolu saglık meslek mezunuyum sınavsız geçişle yerleşemedım şimdi ek tercih ypıcam fakat obp puanları o kadar yüksekki 420lerde istedigim bölumler bu yıl mezun oldum internetten araştırdıgım kadarıyla ek yerleştirmede kontejan doldurmak için obp puanları düşüyormuşda artiyormusta ben şimdi tercih etsem gelme ihtimali varmı?

 8. Hocam hep soru soruyoruz hiç cevapsız bırakmıyorsunuz sayenizde çok dikkatli tercihlerimi yaptım çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var size bazı üniversitelerin yerleştirme öncelikleri boş bu tercih önceliği olmadığı anlamına mı geliyor ? yoksa özel üniversite olduğu için mi ? tam burslu oysaki. birde okulun obp taban puanının biraz aşağısındaysa puanımız yazsak bir şansımız olur mu ? tekrar teşekkür ederim

   • yani yerleştirme önceliği ve obp puan kısmı boş olduğunda tercih yapabiliriz öyle mi? dikkat etmemiz gereken bir husus yok burda mezuniyet yılı gibi
    hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum okul kodum 2 değil mi?

     • ama hocam muhasebe ve finansman sınavsız geçiş bölümlerinin hepsinin kodu 2 nasıl oluyor bu ? ben kodumu 2 diye biliyordum ve tercihlerimi hep öyle yapmıştım
      hocam ben 2015 yılında geçiş yapmıştım bankacılık ve sigortacılıktı okul türü 2 ile alıyordu yerleşmiştim muhasebe bölümünün geçiş yapabileceği tüm bölümlerin okul türünde 2 yazıyor ne yapmalıyım ?

      • İyi de okul türünüzün 3 olmması 3 ve 2 olanlara yerleşebileceğinizi gösterir. Sizin yerleşememe sebebiniz en önemli öncelik olan mezuniyet yılı. 2016 mezunlarının öncelikli ve kontenjanlar 2016 mezunları ile doluyor bu nedenle siz anadolu avantajını kullanamamış oluyorsunuz.

 9. HOCAM GENE BEN KUSURA BAKMAYIN ARTIK KAÇTIR AYNI SORULARI YAIYORUM FAKAT CEVAP BULAMADIĞIM İÇİN KAFANIZI AĞRITIROYURM.
  İş sağlığı ve güvenliği bölümünde anlamadığım hususlar var bugun bütün üniversiteleri araştırdım hepsi 2016 mezunlarını almış. İçinde 98 lide var 99luda var bu nasıl oluyor hocam 97 lide var. 99lular mezun olmadan nasıl yerleşmişler ? 97 lileri anlarımda bi nebze olsun 99luları anlamıyorum. birde 16,2,D,99 şöyle bir şekilde alan yere ben giremiyor muyum şimdi
  15 mezunuyum 3(teknik lise ) 01.01.97liyim

  • Bu yıl 99 lulardan da mezun oldular. Onlar yerleşmiş. Doğum tarihi en son kriter ona bakmayın bile. En önemli 2 kriter mezuniyet yılı ve okul türü. Yani bu yıl 2016 mezunları ile kontenjanlar doluyorsa sizin şansınız yok gibi bir şey oluyor. Tabi ek tercihlerde belki açık kalan kont. için şansınız azda olsa olabilir.Deneyin.

 10. Hocam Atatürk Üni
  Aöf Büro Yönetimi bölümünde puan yerinde birşey yazmıyor , baktığım bazı Aöf bölümlerinde de yazmıyor? Bu ne demek oluyor bilgilendirir misiniz..

 11. hocam ben ek tercih yapacağım sınavsız geçiş hakkımı kullanmadan benim klavuzda ki yerleştirme önceliklerine dikkat etmeme gerek var mı ? yoksa ygs en küçük puana bakmam yeterli midir ? Aksi taktirde benim puanım 235 ama kılavuzda ki en küçük puan 219 ve eğer önceliklere bakarsak aday 2013 mezunu 95 doğumlu ben 2014 mezunu 96 doğumluyum 4 kişilik kontenjanda gelme durumu var mıdır (Garanti yer olarak yazdım tercihlerime )

 12. Merhaba ben birşeyi tam olarak öğrenmek istiyorum şimdi Osym 2016 sınavsız geçişte AOF olarak tercihte bulunmam mümkün müdür benim? 4 yıllık Mesleki Açıköğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri/Web tasarım 2014 yılı mezunuyum. Çok kafam karıştı beni aydınlatabilir misiniz?

 13. hocam iyi günler
  tercih yaptımda nufüsüm tokatta ösymnin tercih sayfasında adres bilgilerim istanbul yazıyor meteb içi yerleşicem istanbul yazdım bir sorun olmaz dimi sonuçta adresim istanbul

 14. Hocam geçen sene mezun oldum. Lisede bölümüm Otomotiv teknolojisydi. (teknik lise ) Geçen sene hiç tercihte bulunmadım. Bu sene Pamukkale (honaz) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ bölümünü istiyorum (İÖ). benim OBP PUANIM 330 bu sene 302 ile almış ek tercihlerde yerleşme şansım var mıdır ? ihtimali nedir hocam ?

 15. Hocam ben marttaki sınavda180 barajını geçememiştim ama 150 barajını geçtim bu seneki lys sonuçları açıklandığında benim yerleştirme puanlarından en yükseği 199 ygs den tercih yapabiliyormuyum teşekkürler

 16. Hocam imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var.ilk tercihlerde yerleşemediğim icin ek tercihlerde sınavsız geçis hakkımı kullanmak istiyorum ama tercihlerde ilahiyat açıköğretim olarak çıkıyo o doğru mudur

 17. hocam ben meslek lisesi mezunuyum 2016 ösys ye Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum şeklinde başvuru yaptım ilk tercihlerde bir yere yerleştirilemedim şimdi ek kontejyandan başvuru yapmak istiyorum karşıma aşağıdaki uyarı çıkıyor.sebebi nedir. teşekkürler

  tercih yapabilmeniz için gerekli sınav sonucunuz bulunmadığından tercih yapamazsınız.

 18. Merhaba..lisede çocuk gelişimi mezunuyum..daha önceki seneden sosyal hizmetler bölümüne kayıt yaptırmıştım..bu sene çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçiş yapmak istedim, giremedim..son olarak ek yerleştirmeden girmeyi denedim fakat karşıma ”Tercih yapabilmeniz için gerekli sınav sonucunuz bulunmadığından tercih yapamazsınız” diye bir yazı çıktı..kayıt yaptırabilmek için ne yapmalıyım?

 19. Hocam ben ilk tercihimi yanlış yaptım bu sene mezunuyum biraz hatırlamışsınızdır. Şimdi bu ek tercihi yapıcam ancak bende şuanda sayfamda böyle birşey yok. Ayrıca ben 15 TL yi ödeyecekmiyim o konuda biraz kararsız kaldım ?

 20. Hocam yine bir sorum olacaktı ek tercih başvuru süreci başladı ama ösymde tercih sürecinde ek tercih bulunmuyor benimle mi bir alakası var yoksa tercihi şimdi yapamıyor muyuz ?

 21. Hocam açık meslek lisesi çocuk gelişimi bu sene mezun oldum meteb ili antalya fakat en yakın çevremdeki iller meteb içi istiyor ve puanları 400 de benim obp puanım 348 yazsam bile çıkma ihtimali var mı

 22. Hocam günaydın iyi günler

  Ben Endüstri meslek lisesi Metal Teknoloji bölümünden henüz bu yıl mezun oldum Otomotiv teknolojisini yazmak istiyorum

  Tablo-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programlarına bakıp en soldaki En küçük obp puanına bakıp öyle tercih yapacağım değil mi ?

 23. Hocam simdi ek kontenjan aciklandi ben gaziantep unv makine yazicsm puani 198
  benim puanin 210 bos kontenjan 5 kisi var fakat benim obp 318 makine bolumn obp si 340 ben meslek lisesi cikisliyim muhasbe bolumu bu bolumu yazsam gelirmi

 24. Hocam ben ek tercihe kaldım 2015 mezunuyum boş kontenjanları nerden görebilirim ösym klavuzundan hiçbir şey anlamadım boş kontenjanları bulamadım ve neye göre yapmalıyım bununla ilgili bir yazınız varsa iletir misiniz acaba ?

 25. hocam ben ek tercih yapacağım ancak sınavsız geçiş hakkımın olmadığı bölümde yanı başka bir bölüme normal ön lisans tercihi yapacağım. Yayınladığınız klavuzu inceledim ve sınavsız geçişle yerleştirme bölümünde doğum tarıhi ve meteb bölgesi gibi bilgiler bulunuyor. Ben ygs puanımla tercih yapacağım için YGS Puanıyla Yerleştirme kısmını baz alacağım değil mi ? Çünkü diğer bilgiler Sınavsız Geçiş Yerleştirme başlığı altında ?

 26. İyi günler. Ek tercihler için boş kalan kontenjanları nereden öğrenebilirim? Kılavuzda yazıyor mu? Yazıyorsa kılavuza nereden ulaşabilirim? İnternette büyük bir bilgi kirliliği mevcut olduğu için tekrar tekrar soruyorum. Teşekkürler.

  • Ek tercih Kılavuzu yayınlandı. Orada da göreceğiniz gibi ayrıca başvuru yapmayacaksınız. 26-30 Ağustos tarihleri içinde tercihlerinizi yapıp, tercihlerin sona erdiği günün ertesi günü yani 31 Ağustos 2016 23:59’a kadar ücret yatırabilirsiniz.

 27. Hocam bi iki sorum var.
  Ek tercih ucreti ne zaman yatırılıyor ve kılavuz ne zaman yayınlanacak
  İlk başta tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi
  Sınavsız geçiş başvurusu yaptım ama parayı yatırıp yatırmadığımı hatırlamıyorum nasıl öğreniriz

  • Öncelikle ek tercih kılavuzu yayınlanacak boş kontenjanların, yerleştirme öncelikleri yada YGS taban puanlarını göreceksiniz. Ona göre tercih yapacaksınız. Bu arada Çocuk gelişim YGS-3 ile almıyorki. Merkezi yerleştirme için gereken şartlar ek yerleştirme için de geçerli.

 28. Hocam diyelik mi bir bölüme öğrenciler yerleştir 2 yıllık. Ek kontenjan açılıyor mu o bölümle tekrardan ek yerleştirmeyle öğrenci alabilmek için yoksa sadece kayıt yaptırmayan öğrenci olursa mı açacaklar ? hangi bölümler ek kontenjan açar yada dolmayınca mı açılır biraz bilgi alabilir miyim

 29. Hocam bnm obp 380 .çocuk gelişim bölümü mezunuyum Sınavsız geçiş hakkımi kullanmak istyrm ek tercihte . Fakat ilk tercihte yerlesemedim tokat obp 366 yerlesemedim bide kendi obp den düşük yerleri yazdım yerlesebiliyim diye . Ama olmadı ek tercihte ne yapmam gerekiyor yerleşmemiş icin

 30. Hocam ek tercihte sınavsız geçiş hakkimi kullanmak istyrm ilk tercihte yerlesemedim . İkinci tercihte sinavsiz gecis hakkımı kullanmak istiyorum diye isaretlemem mi gerekiyor. Yada ne yapmam gerekiyor sınavsız geçişle yerleşme için

 31. hocam ben kimya tek. mezunuyum 2014 şimdi ise sıanvsız geçis ile bi yere yerleşmek istiyorum ilkinde yerleşemedi iş güvenlik bölümü istiyorum marmara üni 41 kişilik kontejanda 40 kişi yerleşmiş görünüyor ama 2016 mezunları yerleşmiş benim buraya yerleşme şansım varmı biruni üni 2 kişilik yer kalmış ücretli hocam 2012 mezunu almışlar ve puan 292 sizce buraya girme şansım var mı?

 32. Hocam ben 2015 yılı bilisim teknolojileri mezunuyum ilk sene osys basvuru yapmadim bu sene bilgisayar p. Tercih yaptim ama biyer gelmedi obp puanım 320 ek yerlestirmede gelme ihtimali var mı ?

  • Büyük ihtimalle mezuniyet tarihinizin eski olduğunu düşünmeden tercih yaptınız. Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB’e bakılır. Yukarıda kayan yazıdaki linke tıklayıp eski mezunlardan alan programlar var mı incelemeli ona göre ek tercihlerde tercih yapmalısınız.

 33. Merhaba isim degişikligi yaptım sınava girmeden önce giriş belgem çıktıgı icin degişiklik yapmadım eski ismimle girdim şimdi ösym sonucu eski ismimle çıkıyo üni. Yeni ismimle kayıt olabilirmiyim

 34. Hocam ben 2015 mezunuyum. 4 yillik bolumler yazdim fakat tutmadi. Meslek lisesi cikisliyim ek tercihlerde is sagligi ve guvenligi yazacagim. Obp puanim 330 honaz myo ek yerlestirmeyle ogrenci aliyor mu ? Aliyorsa tutma ihtimali var mi ?
  Saygilar

 35. Hocam ben meslek lisesinin bu seneki mezunlarındanım . Çocuk gelişimi . Direk geçiş hakkım olmasına ragmen yerlesemedım ek tercıhte nelerı dıkkate almam lazım bırde yanlıs tercıh yaptım sanırım herkes farklı bılgılendırıyor

 36. Hocam ben 2015 kız Meslek Lisesi yiyecek İçecek hizmetleri mezunuyum. Geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama gitmedim. Bu yıl tekrar sınavsız geçiş için tercih yaptım ama bi yer tutmadı. Okul açılana kadar bi yerde çalışıyorum.calistigim için okul çıkmamış olabilir mi ne yapmam gerekiyor

 37. Hocam ben 24 tane tercih yaptım sınavsız geçiş için ama boşta kaldım obp puanım 315 ve bu sayımın üstüne çıkmadım sizce yerleşememin nedeni ney vede ek tercihlerde nasıl bir tercih yapmalıyım şimdiden teşekür ederim 2016 mezunuyum 1997doğumluyum.

 38. Merhabalar hocam ben meslek lisesinde hasta ve yaşlı bakımı bölümü mezunuyum sınavsız geçiş yaptım fakat boşta kaldım yukarıda inceleyin dediğiniz tabloyuda inceledim anlamadığım birşey var konteyjan 51 ygs yerlesme 25 sınavsız yerleşme 25 yazıyor ösym nin kendi sayfasında paylaştığı bir yorumu okudum meslek liseliler yerleşmeden düz liseli öğrenci tam puan bile alsa yerlesemiyormus ama tabloda ygs ile yerleşen 25 kişi var meslek lisesi ogrencilerindende yerlesemeyen çok kişi var nasıl olacak şimdi çok sıkıntıya girdim çözemiyorum bir turlu bir de ben 1997 doğumluyum ama bu yıl mezun oldum doğum yılımda beni geriye atarmi

  • Yanlış anlamışsınız. Sınavsız geçiş kontenjanı için sınavsız geçişliler yerleşemeden YGS ile o kontenjana öğrenci yerleşemez anlamına geliyor. YGS için ayrılan 25 kişilik kontenjana YGS puanlılar rahatlıkla yerleşir. Şurada 2016 sonuçları var. Tercih ettiğiniz programlara son yerleşen öğrencilerin bilgilerini görerek niye yerleşemediğinizi anlayabilirsiniz.

 39. Ben kimya teknolojisinden mezunuyum lisede is güvenliğe sınavsız geçiş yaptım ama açikta kaldim sizce ek tercih yapsam gelir mi ama 2014 yıllında sınavsız geçiş hakkımı kullandın kayıt oldum ama gitmedim 1996 dogumluyum

 40. Ben ilk ve acil yardim bolumunu tercih etmistim ek puanli ygs puanim 304 ve ek puanli siralamam 320 bin idi hic bir yer gelmedi cok dusuk yerleri yazmama ragmen puanlar mi cok yukeldi yoksa hatami yaptim diye dusunuyorum ve ek tercihlere bu bolum kalir mi bilginiz varsa sevinirim

 41. Hocam sizinle daha once konusmustuk 2014 elektrik elektronik mezunuyum anadolu unv.acik ogretim elektrik uretim dagitim bolumune direk gecisle yerlesebilrniyim demistim evet demistiniz tercih yaptim 1. Siraya yazdim hatta cikmadi nedeni nedr acaba opb puanomda 298

 42. merhaba hocam tercihler bugün açıklandı ve benim arkadaşım imam hatip lisesi 2014 mezunu ve sınavsız geçiş başvurusunda bulunda aöf’ye fakat sonuç açıklama sisteminde yerleşemediği görülüyor bunun sebebi öncelik sırasımı acaba yada mezuniyet sırasımı şaşırdık açıkcası yerleşememesine.ek kontenjan için bilgi verirmisiniz..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*