Üniversite Yerleştirme Sonuçları Açıklandı (2013 yerleştirme sonuçları açıklandı)

Yazımıza oy verir misiniz?

Büyük bir merakla beklenen üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Ocak ayında YGS başvurusu ile başlayan büyük maraton sonunda neticelenmiş oldu. ÖSYM, YGS ve LYS sınav sonuçlarındaki hızını yerleştirme sonuçlarında da ortaya koyarak 1 hafta gibi kısa bir süre de, üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

Sitemizde destek olmaya çalıştığımız arkadaşlarımızda yerleştikleri programları bu başlık altından bizlerle paylaşırlarsa genel anlamda bir istatistik oluşturmuş oluruz. İnşallah herkes gönlünden geçirdiği programa yerleşebilmiştir.

Anadolu Ajansının Haberi:

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylarla Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) veLisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarınamerkezi yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasından açıklandı.

Adaylar sonuçları ÖSYM’nin ”http://osys.osym.gov.tr” ve ”https://sonuc.osym.gov.tr” adresliinternet sitelerinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.Üniversitelere kayıtlar 2-6 Eylül arasında yapılacak.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

92 yorum

 1. Hocam ben sut ve urunleri teknolojisne yerlesmisim okulda gida tekolojsi bolumude var o bolume sonradan gecis yapablirmiyim kontenjan varsa yada bi ogrenci kaydni yaptirmazsa alirlarmi yoksa ders puanlarina bakip oylemi alirlar yada hic almazlarmi:-)

 2. Selamun aleyküm hocam Eskişehir Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2 yıllık ön lisans KAZANDIK 🙂 Kazandık diyorum çünkü çok yardımınız oldu bana hocam herşey için Allah Razı olsun:) 🙂 Öyle çok sevindim ki sormayın:) Hocam şimdi size bir sorum olacak şükür ünv.yi kazandım şimdi benim için sıkıntı olan şey daha liseden kredilerimin bitmemiş olması son girdiğim lise sınavı pek iyi geçmedi yani mezuniyetime 10 kredi kaldı diyebilirim:/ Hocam bazı arkadaşlardan şöyle birşey duydum “Lise diplomasını ünv.ile konuşarak ünv.ye başladıktan 6 ay sonra getirebiliyorsun.”Hocam böyle birşeyin olup olmadığından bilginiz varmı?Ek sınav yapacak inş.a.ö.l olduya o sınavda bu 10 krediyi alamadım diyelim.Ben ünv.ye başladıktan 6 ay sonrasında böyle birşey yapabilirmiyim?

  • Kübra Hanım öncelikle hayırlı olsun. Allah sizlerden de razı olsun. Yalnız bu kredi olayını açıklığa kavuşturmak lazım. Diplomayı daha sonra götürmek problem değil, ancak kayıtlarda sizden liseden mezun olduğunuza dair mutlaka bir evrak isteyeceklerdir. (Çıkış belgesi yada geçici mezuniyet belgesi) Liseden tüm derslerinizi vermeden üniv. kayıt olamazsınız. Geçen sene 2 tane ek sınav yapılmıştı. Birincisi bulunduğunuz ilin merkezinde, 2.si ise Ankara Yenimahalle’de oluyordu. AOL sitesinden dikkatli takip edip mutlaka derslerinizi verin. İyi günler.

   • Çok sağolun hocam verdiğiniz bilgiler için.İnşaallah takipte olacağım..Ve inşaallah üniversiteyide kazanmışken lisede takılıp kalmam.Tekrardan teşekkürler hayırlı iftarlar

 3. Ağrı ibrahim çeçen ünv (İö) 6.tercihim geldi.. Benim sorum şu akşam yerine bunu gündüze aldırma ihtimalim var mı acaba?? ve yurt seçme işlemleri ne zaman başlıyacak admin bey yardım edermisiniz?

  • Siz tercihlerinizde iö (2.öğretim) belirttiğiniz için buraya yerleştiniz. Gündüz bölümünün puanı ve kontenjanı tamamen farklıdır. Yani böyle bir şey mümkün değil. Yurt, burs vs. bilgim dışında konular.

 4. ben ticaret meslek liseli mezunuyum ve bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat puanım yettigi halde bir yere yerlesemedim bugün taban puanları kontrol ettim ve yerleştirme önceliklerini falan hic birinde sıkıntı yok vede 50 puan fazlam oldugu halde yerlesememisim sizce itiraz dilekçesi falan yazıyım mı yoksa ek tercihlere kadar bekleyim mi

  • Bu yılki yerleştirme puanları yayınlandı mı bilmiyorum! siz geçen senenin puanları ile değerlendiriyor olabilirsiniz. Yerleştirme puanları yayınlansın ona göre tekrar gözden geçirilebilir.Eğer baktığınız bir kaynak varsa benimle de paylaşırsanız sevinirim.

    • Hacettepe Muhasebe – (13,3,İ,95) buradaki yerleştirme önceliği değerlerine göre son yerleşen öğrenci 2013 mezunu , (okul türü 3) Anadolu Ticaret Lisesi, (İ)Ankara içi ve 95 doğumlu. Okul türünüz normal ticaret olabilir mi? Kodu 2

     Gazi Maliye – (13,3,İ,94) Burada da aynısı söz konusu okul türü Anadolu Ticaret olan öğrenciler yerleşmiş. Eğer sizde 2013, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ve Ankara ilinden mezun iseniz itiraz etmekte haklısınız.

     • evet hepsi dogru ama sadece normal ticaret lisesi mezunuyum acaba sadece ondan mı kaynaklanabilir mi cunku 70 80 puan fazlam var. bide bizim okul anadolu ticaret ama ben normal ticaret
      okudum.

      • Mezuniyet yılından sonra en önemli kriter okul türüdür. OBP puanı 4.sıradadır. Siteyi açtığımdan beri üzerinde en fazla durduğum şey yerleştirme öncelikleri oldu. Bununla ilgili video bile hazırladım. Ek tercihlerde yerleştirme önceliklerini çok iyi inceleyin.

  • Yerleştirme önceliği kısmında kesikli çizgi ve yanında puan varsa, sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş ayrıca YGS puanı ile alan dışı öğrenci de alınmış demektir. Eğer hem yerleştirme önceliği hemde puan kısmı kesikli çizgi ise ya program yeni açılmıştır yada kontenjan yoktur.

   • Ben geçen senenin ek yerleştirme kılavuzuna baktım bazı bölümlerde genel kontenjan 7 yazıyor fakat yanında kesik cizgiler var.
    Bu bız ek olarak tercıh ettıgımızde gelme olasılıgı yuksek oldugunumu gösterrıyor acaba?

    • Kesikli çizgi dediğiniz kısım, yerleştirme önceliği sütunu ise sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş ayrıca alan dışı öğrenci de alınmış demektir. Ek yerleştirmelerde sınavsız geçiş tercihinde bulunanların şansı daha yüksek olacaktır.

 5. hocam ben 2012 meslek lisesi metal bölümü mezunuyum sınavsız geçişe değil ygsye girdim alandışı tercih yaptım 210puanım.fakat yerleşemedim şimdi ek yerleştirmeyle metal bölümünün alan içi üniversite bölümlerinden puanım yetenleri tercih edebilirmiyim veya sınavsız geçişle yerleşebilirmiyim yine açıkta kalırmıyım

  • Ek yerleştirmelerde sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz. Ancak kontenjanlı bölümler için her zaman açıkta kalma durumu söz konusu olabilir.

  • YGS puanı 140 altında alan adaylar meslek lisesi mezunu değilse tercihte bulunamayacaklardır. Meslek lisesi mezunları da sınavsız geçiş kapsamında sadece kendi alanlarına tercihte bulunabilirler.

  • Eğer yerleştirildiğiniz program kontenjanlı bir programsa başvuruda bulunamazsınız. Sonuçta oraya siz yerleştiğiniz için başka bir aday oraya yerleşemedi ve açıkta kaldı.

 6. Hocam iyi günler. Özel yurt için gerekenler evraklar arasında ÜNİVERSİTEDEN ÖĞRENCİ BELGESİ de varmış. Üniversite kayıtları 2-6 eylül tarihleri arasında.(Bu da demek oluyor ki Öğrenci belgesini en erken o tarihlerde alabiliyorum) Bu durumda yurda ancak Üniversite’ye kayıt olduktan sonra mı kayıt yaptırbiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

 7. Merhaba ,
  ygs den 178 civarında puanı aldım ( baraj geçemedim ) okul puanıyla birlikt puanlarım 215-220 arasında Orta öğretim başarı puanı : 330 civarında.

  Anadolu Meslek Lisesi Mezunuyum 2012 Bu Tercihlerde Hiçbir Yere Yerleştirilmedim. Ek Tercih Yazmak İstiyorum.

  Sorum Şu :
  *Bu Puanlarla Açıköğretime kaydolmam mümkünmü
  *Açıklöğretim için tercih yapmak gerekirmi(ek tercihlerde)
  *Açıököğretim kayıtları ne zaman yapılmakta.

  bu konularda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum teşekkürler.

 8. Hocam ben geçen sene elektrik-elekronik mezunyum isgüvenlıği ve sağlğna snavsız geçiş tercih yaptm yerlesmedim. Nden acba. Bu bölümü cok istyorm ek yerleşmden olur mu.

  Nden cvaplamyorsun hocam

  • Öncelikle bu bölüm sizin sınavsız geçiş alanınız değil bu 1. İkincisi programların kontenjanları bellidir, öğrenciler yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilirler, herkes yerleşemeyebilir. 3. Sitede 1000 kişi var 50 tane soru var sırası ile cevaplıyorum sabırlı olmayı bilin. Ek yerleştirme olsa bile sınavsız geçişle değil YGS-2 puanınızla tercihte bulunabilirsiniz.(Tabi açık kontenjan kalırsa)

  • Neye yardım etmemi istiyorsunuz anlamıyorum. Üniversite sizden ön kayıt yaptırmanızı istiyor. Bende size nereden yaptıracağınızın linkini verdim. Ön kayıtta istenen bilgileri gireceksiniz, çıktısını alıp kayıt tarihinde yanınızda götüreceksiniz bu kadar.

 9. kayıtların felan nezaman başlıyacağını ön kayıt tarihlerini vs vs leri üniversitenin sitesindemi yayınlıyacaklar bide sonuç kağıdımda kayıt tarihi böle yazı (02/09-06/09/2013) hangi tarih oluo admin eylülün 2-6 arasındamı yapılcak anlamına gelio

 10. öncelikle merhaba

  2010 ticaret meslek lisesi bilişim teknoloji bölümden mezunum geçensene aöf tarım yerleştimm ama zor geldi yapamadım bu sene girdim sınava ama puanlar düşük 125 aldım dediğim gibi yerleşemedim 1 tek tercigi aöf işletme yönetimi yazdığım halde yerleşemedim 2. tercihi yine aynısını yazsam die düşünüyorum çünkü sadece o bölümü okumak istiyorumm bu arada çalışıyorumm o yuzden aöf okumak istiyorum lütfen bana yardımcı olun 🙁

 11. sınavsız geçiş yazdığım bölümlerin puanı benden düşük olmasına rağmen çıkmamış 🙁 nedn olabilir ve ben bu Hakkımı seneye tekrar kullanabilir miyim ?

  • Sınavsız geçişte puandan daha önemli kriterler olduğunu sitede çok ***yazdım***. Ayrıca geçen seneki hesaplama ile bu yılki hesaplamanın birbirinden farklı olduğunda ***yazdım***. Önce Eylül 15’inden sonraki ek yerleştirmelerde açıklanacak boş kontenjanlara göre şansınızı tekrar deneyin. Yerleşemezseniz seneye kullanabilirsiniz.

    • Dediğinizi tam anlamadım ama şunu söyleyeyim eğer öğrenci açıköğretim dahi olsa kontenjanlı bir bölüme yerleştiyse ek yerleştirmelerde tercih yapamaz. Ancak hiç bir programa yerleşmemiş yada açıköğretim kontenjansız bölümlerden birine yerleşmiş olursa ek yerleştirmelerden faydalanabilir.

 12. merhabalar,

  Sizin siteniz sayesinde verdiğiniz bilgiler takip ederek.
  anadolu üniversitesi AÖF Muhsebe ve Vergi Uygulamalamaları
  Bölümüne kayıt yaptırabilecekğim.

  Tşklr ederim.ve bilgiler için tşklr ederim çok faydalı oluyor.

  • Ön kayıt, kayıt işlemlerinde zamandan kazanmak için bazı temel bilgileri önceden girmenizi sağlayan bir sistemdir. İlgili üniversitenin internet sayfası üzerinden gerçekleştirilir ve girdiğiniz verilerin çıktısını alırsınız. Bence ön kayıt yaptırıp gitmelisiniz.

 13. icam bi sorm.daha olcakti smdi ben istanbldan mezunum ya metep ici disina gore bu sene nufus kaydimi ankaraya yada cikicak yerlere aldrsam oyle bi sansim olur mu ? Mezun oldgn okula mi yoksa buldgun sehr mi onmli

 14. Merhaba YGS barajı aşamadım okul puanıyla birlikte puanım 215-220 civarında sınavsdız geçiş için tercih yaptım ama yerleşemedim ek tercihte yerleşme olasılığım ve açıktan okumam mümkünmüdür ?_

 15. Merhaba
  sınavsız geçişten 21 tane tercih yaptım ancak yerleşemedim benden düşük diploma puandı arkadaşlarım yerleşti neden böyle oldu inanamıyorum ek tercihleremi kalıcam yardım edin lütfen deliricem ya

  • Sınavsız geçişte diploma puanından daha önemli kriterler olduğunu defalarca söyledim. Tercihte bulunacağınız bölümün yerleştirme önceliklerinde yer alan 12,2,İ,94 gibi ifadelerin çok önemli olduğunu da söylemiştim. Muhtemelen arkadaşlarınız tercihlerinde bunları göz önüne aldı. Eylül 15’inden sonra ek yerleştirme kılavuzu yayınlanır. Sizde tekrardan tercihte bulunursunuz.

   • Evet hocam yanlış yapmışım 🙁 ek tercihler acıklandığında yine 30 tanemi hakkımız olucak peki
    sizede çok teşekkür ederim hocam ilginiz için Allah belasını versin dersanelere güvendik şuraya gelip size sormadığıma bin pişmanım şuan ek tercihlerden inş. yerleşirim 🙁

    • Evet 30 tercih hakkınız olacak. Kontenjanı tercih edilmediği için dolmayan yada yerleştiği halde kayıt yaptırılmayan bölümler ile sonradan açılan programların kontenjanları Eylül 15’inden sonra ek kontenjan kılavuzu ile duyurulacak. İnşallah istediğiniz bir programa yerleşerek sene kaybetmemiş olursunuz.

 16. hocam basınız etınızı yemıstım nereyı yazsam neresı gelir diye kendı fıkrımce bısıler yaptm ve hıc bı yer gelmedı . çocuuk gelısımı mezunuyum ek tercıhler nasıl oluyor gercı cıkmazda fıkır almak ıstıyorm bana yardımcı olursanz cok sevınırım aglamaktan helak oldum

  • Eylül ayının 15′inden sonra ek yerleştirme kılavuzu yayınlanır. Kılavuzda boş kalan yada yeni açılan programlar listelenir. Oradan tekrar tercihte bulunacaksınız.

 17. hocam ben geçen sene elektronik mezunuyum.bu sene yükseköğretim için sınavsız olarak başvurdum fakat hiçbir yer tutmamış 6 yerr yazmıştım meteb içi.
  Ne yapacağım şimdi?

  • Eylül ayının 15’inden sonra ek yerleştirme kılavuzu yayınlanır. Kılavuzda boş kalan yada yeni açılan programlar listelenir. Oradan tekrar tercihte bulunacaksınız.

  • Kayıt işlemlerini hızlandırmak için, okula gitmeden önce temel bazı bilgileri internet üzerinden girmenizi sağlayan bir sistemdir. ***Şu adresten*** giriş yaparak çıktı almanız gerektiğini düşünüyorum. Bu kesin kayıt olmuyor. Kayda giderken yanınıza buradan alacağınız forumla gitmeniz işlemleri kolaylaştıracaktır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*