2013 Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yazımıza oy verir misiniz?

8 Temmuz 2013 tarihinde başlayan  ÖSYS tercih süresi 18 Temmuz 2013 perşembe günü itibari ile sona erdi. YGS ve LYS sonuçlarını çok kısa sürelerde açıklayan ÖSYM’nin 2013 Yerleştirme sonuçlarını da çok kısa sürede açıklayacağı tahmin ediliyor. Çeşitli haber sitelerinde bu sürenin 23 Temmuz Salı olabileceği yönünde bilgiler yer alırken, daha temkinli yaklaşımda bulunan siteler 10 gün içerisinde açıklanabileceğini yazıyor. YGS ve LYS sonuçlarının açıklanmasındaki rekor hıza bakarak, bizde 22 Temmuz pazartesi’den itibaren her an bir sürprize açık olacağız.

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonraki süreçte adaylardaki merak yerini üniversitelere kayıt telaşına bırakacak. ÖSYM 10 Temmuz’da

“2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ÖSYM tarafından kısa sürede açıklanması nedeniyle 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlenen 2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun kararıyla 2-6 Eylül 2013 olarak yeniden belirlenmiştir. ”  şeklinde kayıt tarihlerini duyurmuştu.

Ayrıca duyuruda 2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanan adaylara kayıt işlemlerinde yardımcı olunabilmesi amacıyla kayıt tarihi ve kayıt adreslerine, 2013-ÖSYS sonuç açıklama ekranında yer verileceği de duyurulmuştu.

56 yorum

 1. hocamm öncelikle çok teşekkür ederim tercih sonuçları açıklanmadan ben sorıyım dedim inşallah herkez gönlüne göre yerleşir ama üniversiteye kayıt için daha doğrusu myo kayıt için gerekli belgeler neler ve nerelerden temin edilir sitelerde yazanlardan bir şey anlamadım ve birde hocam bu katkı payını nezaman yatıracağımızı bize üniversitenin sitesinden yayınlıyacaklar çok teşekkürler hayırlı ramazanlar 🙂

  • Siteler kayıt için gerekli belgeleri ***bu*** kılavuzdan alarak yazıyorlar ben de size kılavuzu dikkate almanızı tavsiye ederim. 2.öğretim harç ücretleri de kılavuzda yer alıyor olması lazım.

 2. hocam bir sorum daha var kusura bakmayın gölcük pazarlama iö 2 yıldır dışardan alıyo sanırsam bu bölüm ve son yerleşen adayın puanı 184 bnmde puanım 200 tercih listeme aldım sizce şans yüksekmi ?

  • Dışardan diye kasdettiğiniz alan dışı herhalde, çünkü normal pazarlama bölümü de il dışından alıyor. Eğer alan dışı tercihi kastediyorsanız 200 puanla yerleşme olasılığınız oldukça yüksek.

 3. hocam 13 tane örgün yazdım sonra aöf 4 yıllık kontenjanjı işletme hiçbir yer gelmezse direk orası gelir diyorlar doğrumu bu ?
  ayrieten ygs sonucuna göre alan bölümlerde yerleştirme puanlarıda hesaba katılıyo dimi ham puan filan değil bu bölümlere sadece sınavsız geçiş yok dimi hocam ?

  • Kontenjanlı bir bölüme açıköğretim de olsa “kesin” ifadesi kullanılmaz. Tablo 3B’de yer alan 2 yıllık programların aldığı YGS puan türünde okul puanı eklenmiş yerleştirme puanı ile değerlendirilirsiniz.

 4. Merhabalar hocam ben bu sene TOKAT Ticaret meslek lisesinde mezun oldum tercihlerimde 1.Sırada TOKAT.GOPÜNİV.BİLG.PROGRAmcılığı yazdım OBP 304 yardımcı olursanız sevinirim gelir mi 60 kontenjanı var

  • Bu tür sorulara cevap vermek istemiyorum. Sebebi yerleştirme önceliklerine göre moralinizi bozabiliyorum yada gereksiz yere ümitlendirebiliyorum. Örneğin siz eğer Tokat Teknik Bilimleri kastediyorsanız, yerleştirme öncelikleri açısından herhangi bir sorun yok ama 4.kriter olan OBP’ye göre yerleşemeyebilirsiniz. Bunun dışında eğer Turhal, Niksar, Reşadiye,Erbaa yada Tokat 2.öğretimi yazdıysanız büyük olasılıkla yerleşirsiniz. (Bu benim yorumum, kesin böyle olacak diye birşey yok)

 5. Hocam hayırlı ramazanlar. Çanakkale 18 mart uni. Turizm ve otelcilik tercih ettim i.ö 1. sırada bu tercih .Sizce tutma olasılığı nedir. Hocam bu sınav ve sonrası boyunca hep yardım ettiniz size içten teşekkurlerımı sunarım. Gerçekten hakkınız ödenemez. Tekrardan teşekkürler..

 6. sn hocam bn kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum ve 2007 de mezun oldum o zaman ki koşullarda üniverside sınavlarına girememiştim ve sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullandım kendi bölümümden sadece 3 ilde 2 yıllık çocuk gelişimi açık öğretim bulabildim 3 ilde tercihlerimi yaptım durumum ne olur sizce okula alırlar beni dersiniz bnm için cvbnz çok önmli :))

  • Çocuk gelişimi Açıköğretim programı olarak yok. Belki uzaktan eğitimi kastediyorsunuzdur. Amasya bu yıl ilk defa öğrenci alacak, Bitlis,Adana,Kırıkkale,Karabük sadece son yılın mezunklarını almış. Açıkçası eski mezunların çok fazla şansı olmayabilir.

   • abi bide şimdi geçen sene ve bu sene ile farklı olan aobp ve obp varmış o nedir.Benim sınav açıklandığı sitede obp 297 yazıo geçen sene girenler aobp ilemi girdi?

    • AOBP geçen yıl sınavsız geçiş öğrencileri için kullanılan yerleştirme puanı idi. Şurada formülünü görebilirsiniz. Bu yıl kullanılacak OBP ise diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanan puandır.

  • Haber sitelerinin tahminleri dışında kesin şu diyebileceğimiz bir tarih yok. Bu nedenle siz 10 güne kadar açıklanacağını düşünün. Sonuçları şu adresten takip edebilirsiniz.Açıklandığında en üstte Yerleştirme sonuçları şeklinde göreceksiniz.

  • 30 kişilik kontenjanı olan bir programa 3000 kişi tercihte bulunuyor. Tabi ki herkes yerleşemeyecek. Diploma puanı 4.sırada önemli. Yerleştirme öncelikleri yazısını ve videosuna bakmanızı tavsiye ederim. Bakınız.

 7. mrb. ben düz lise mezunuym ve barajı geçemedm 162 falandı puanım, okul puanıyla 199 oldu ve bu sene tercih yaptım. puanımın üstündede yazdım 202lerde falan kontenjını yüksek olanlada trabzonu falan biliyorum pek şansım yok mesleklerden ama sadece bi umut.d nysede benim terchlerden biyerler çkma şansı vrmı sizce.

   • dış ticaret, işletme,pazarla,turizm otlcilik,muhasebe falan yazdım
    hep karadenizi yazdım bide artvin trabzon rize kastamonu giresun ordu gbi yerler ikinci öğretimde yazdığım oldu he bide erzurum

      • Geçen sene AOBP hesaplanması farklı idi. Bu sene OBP hesaplanacak 51*5 =255 bu puanla değerlendirileceksiniz. Ancak zaten baktığınız bölüm ikinci öğretim ve bir önceki yılın mezunlarını dahi aldığına göre sizinde yerleşme ihtimaliniz var.

  • Ek yerleştirme, yerleştirme sonuçları açıklanıp, üniversitelere kayıtlar tamamlandıktan sonra açık kalan kontenjanlar için yapılacak tercih ve yerleştirmeyi ifade ediyor. Muhtemelen Eylül ayının son 10 günü içinde ÖSYM ek yerleştirme kılavuzu yayınlayacak ve adaylar boş kontenjanlara tercihte bulunabilecekler.

 8. Hocam erzurumla essisehir unv.nin acik ogrtm bolumlerinde bazilarinda kontenjan sayisi yazmiyo bu sinirsiz anlamnami geliyo bolum disi bile olsa onceki mevzunlari da alirlarmi acaba kesin olarak

 9. hocam merhaba istanbul üniversitesi muhasebe ve vergi uygulamaları 223 obp puanıyla alıyormuş bende ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ve obp puanım 315 yerleşme imkanım sizce ne durumda ?

  • Geçen yılın yerleştirme önceliklerinde (12,3,İ,94) okul türü kodu “3” görünüyor. Yani Anadolu Ticaret Meslek Liselilerle kontenjan dolmuş. Yerleştirme önceliklerinde mezuniyet yılı, okul türü puandan önce gelir. Ayrıca geçen seneki AOBP puanı ile bu yıl ki OBP puanının hesaplanması birbirinden farklı.

   • yani yerleşme imkanım hiç yok diyebiliriz diploma puanı*5 yaptım ve obp puanımı buldum bunun yanı sıra istanbul üniv. işletme yönetimini yazdım onun düşük biraz daha obpsi ve istanbul aydın üniv. muh. vergi uygulamarı %75 burslu yaptım geçen seneki yerleşen son kişi 12,2,İ,94 ”2” ticaret meslek liseliymiş obp : 280,27700 buraya yerleşme imkanım nedir sizce ? ve ben 94 lüyüm.

    • OBP’den önce yerleştirme önceliklerine bakacaksınız. İstanbul Ü. İşletme Yönetiminin de yerleştirme önceliklerinde okul türü “3” görünüyor. Orasıda zor Özel üniv. olabilir.

 10. Hocam tercihleri yaptık, ben istanbuldayım ilk tercihim samsunda bir okul geçen sene 305 puanla almış dışarıdan benim puanım 329 tercihimin çıkma olasılığı sizce nedir?

 11. Bu 3A grubu ile bizim bi işimiz varmıydı yoksa sadece tercih yaparken kodları 3A grubundan bakmamız yeterlimiydi… ?
  Yani tercih yaparken grup felan seçmiyoduk değil mi .??

  • Sınavsız geçiş alanlarınız bu tabloda yer alıyordu. Kodlarına ve yerleştirme önceliklerine bakmak için kullanacaktınız. Tablo 3A vb. bir yer işaretlemeyecektiniz.

Yorumlar kapatıldı.