Sınavsız Geçişle Açıkta Kalır Mıyım?

Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız geçişle tercihte bulunacak adayların en çok sorduğu 2-3 soru var. Gerçi daha önceden de defalarca yanıtlamıştım ama konular gerilerde kaldığı için tekrar sorulmaya başlandı. Bunlardan biri;

YGS için 55 TL yatırdım ama sınavsız geçiş için ayrıca 15 TL yatırmadım. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

 • Evet. Meslek lisesi mezunuysanız yada hala meslek lisesi öğrencisi de olabilirsiniz Ocak ayında YGS başvurusu yaptığınızda aynı zamanda  sınavsız geçiş hakkına da sahip olursunuz.

YGS baraj puanı olan 150 puanı alamadım sınavsız geçiş tercihinde bulunabilecek miyim?

 • Sınavsız geçiş adından da anlaşılabileceği gibi “Sınavsız” bir sistemdir. Dolayısı ile meslek lisesi öğrencileri alanları ile ilgili sınavsız geçiş tercihinde bulunurken sınava girmiş yada belli bir puanı almış olmaları şartı aranmaz.

Sınavsız geçişle kesin yerleşir miyim?

 • Sınavsız geçişle öğrenci alınırken, kontenjana göre talebin fazla olmasından dolayı bazı kriterlere bakılır. Biliyorsunuz ama bir kez daha yazalım.
  1-Mezuniyet yılı,
  2-Okul türü,
  3-METEB önceliği
  4-OBP (Diploma notuX5)
  5-Doğum tarihi
 • Siz kılavuzda tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakarak, son yerleşen öğrencinin, mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve doğum tarihine bakarak kendi durumunuza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Örneğin son yerleşen öğrencinin okul türü “3” anadolu meslek lisesi görünüyorsa ve siz meslek lisesi mezunu “2” iseniz yerleşemezsiniz. Ya da son yerleşen öğrenci METEB İÇİ olarak yerleşmiş ama siz il dışından başvuruda bulunmak istiyorsanız açıkta kalacağınız ihtimalini unutmamalısınız.
 • Kısacası açıkta kalmak istemiyorsanız, tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerine sizin durumunuzun uygun olması lazım. Yoksa açıkta kalırsınız.

Sınavsız geçiş kalktı mı? Bu yıl sınavsız geçişten faydalanabilecek miyiz?

 • Sınavsız geçişin kaldırılması ile ilgili taslak TBMM’ye sunulmuş olsa da, Ocak ayında sınavsız geçiş başvuruları alındığı ve kılavuzda sınavsız geçişten bahsedildiği için bu yılın adaylarını etkilemeyecektir. Sınavsız geçişin en erken 2017 yılından itibaren kaldırılabileceğini ön görebiliriz.

Alperen  TÜRKOĞLU

 

82 yorum

 1. Hocam merhaba ben 2014 yılında girdim meslek çıkışlıyım sınavsız geçiş hakkımı kullandım üniversite geldi ama gitmedim 2017 yılında gircem 60 tl ödedim tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim

 2. Hocam meraba ben suan son Eml sınıfım 12 sınavsız geçiş kalkıcakmış ama seneye yürürlüğ giricekmiş bu dönemki eğitşm yılımı yoksa 2017_2018 yılındamı bahsetmiş milli eğitim banakanı

 3. Hocam ben bu yıl Anadolu Teknik Liseden mezun oldum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılıgına gitmeyi istiyorum.OBP puanım 396.39 sizce yerleşebilme olasılığım yuksek mi?Bilgilendirirseniz sevinirim…

 4. İyi günler hocam benden bıktınız ama rica etsem bu sorunu cevablarmısınız : şimdi hocam benim istediğim bi bölüm var sinavsiz geçişim var bu bölüme okul benim ilimde son yerleşen kişinin profili şu şekilde : 2015‚2‚i‚97 obp:354 benim profilim:2016,2,i,97 obp:363 benim bu bölüme yerleşme sansim varmidir varsa ilk basa yazacagim cevablarsaniz sevinirim.Yani:2016,2,i,98

 5. Merhaba
  Ben 2015 mezunuyum geçen sene sınavsız geçişle bir bölüme yerleştim fakat bu sene yine ygs parasını yatırdım ama giremedim.Şimdi tercih dönemi geldiğinde tekrar sınavsız geçiş hakkı kullanabilecek miyim?

 6. Merhaba !

  Ben Ticaret Meslek Lise Büro Yönetimi ve Sekreterlık 2013-2014 mezunuyum 96 doğumluyum. mezun diploma yılım 2014 sınavsız geçiş hakkında malesef okulumda bilgi vermediler bu yüzden benim gibi sınıf arkadaslarımda agız ve diş saglıgı odyometri hukuk sekreterlıgı gıbı kıymetlı bolumlere gidemedi fakat hala bir şansımızın oldugu kanısındayız . Kişisel olarak sorumu sormak isterim 2014 den sınavsız geçiş yapmadım agız ve dişsaglıgı bölümünü yazarsam yerlesebilir miyim ? Sizlere Ankara’dan yazıyorum cevabınızı beklıyorum şimdiden teşekkür edıyorum.

 7. Merhaba ben adanalıyım 410 başarı puanım .
  Farklı bir ilde okumak istiyorum (İZMİR) tercih yaparken Klavuzdaki D (M.DIŞI) yazanları mı tercih listeme koyacağım ? İzmirdeki tüm geçiş yapabilceğim bölümleri yazacam IÇ mi DIŞ mı olduğu daha sonra mı belli oluyor . Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Siz bulunduğunuz il dışında bir yer tercih edecekseniz tabi ki yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazanları tercih etmelisiniz.Şimdiden bellidir. Şu sayfada istediğiniz bölüm ismine tıklayıp sayfada 2.tabloyu incelerseniz METEB içi yada dışı mı aldığını görürsünüz.

   • Emeğinize sağlık çok teşekkür ederim fakat bi kaç sorum daha olacak müsadenizle . Bu listede dış yazanların seneye iç olma olasılığı var dedmi mesele ful kontejan aynı ilden alsa iç olur ? yoksa dış olarak kesin kalcak mı yani dışardanda kesin olarak alacak mı öle ise tek D olanları yazacam değil ise içten gelecek öğrenciye göre ise D ağırlıklı karışık yazıcam

     • Merhaba hocam bu öncelikler neye göre ben meslek teknik ve anadolu yum yani türüm 3 ama benim geçiş yapabileceğim çoğu bölüm 2 hatta bazı bölümlerin örgünü 3 ikinci öğretimi 2 şimdi ben bu bölümün geçiş yapabildiği yerleri tercih edersem şansım az mı olur ?

      • Kontenjan sınırlı olunca tercihte bulunan öğrencilerin; 1-Mezuniyet yılı 2-Okul türü 3-METEB 4-OBP 5-Doğum tarihine bakılır. Okul türünüz 3 ise 2 olan yerlere rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

      • Hocamm çok çok sağolunnn okul türüm 3 listede geçiş yapabileceğim yerlerin yanında hep 2 görünce endişelenmiştim Peki hocam neden 2 yazıyor orda türü 3 olanlar terxih etmediği için mi tercih etse 2 lerin gitme şansı azalacaktı demi hiç bir okul türü 3 olan tercih etmemiş mi orayı . ve son olarak hocam çok tutarsız bilgiler mevcutta 2016 yılı yaşlı hizmetleri bölümünde tıbbi laboratuvar teknikeri var mı yok mu ?

      • Önce 3 olanlar yerleşmiş, kontenjan kaldığı için 2 olanları da almış. Orada yazan son yerleşen öğrencinin okul türü.
       Yok. Aşağıdakiler 2016 ÖSYM kılavuzundan doğrudan aldığım bölümler.
       Ameliyathane Hizmetleri
       Diyaliz
       Elektronörofizyoloji
       Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
       Evde Hasta Bakımı
       Fizyoterapi
       ilk ve Acil Yardım
       iş ve Uğraşı Terapisi
       Sağlık Kurumları işletmeciliği
       Sağlık Turizmi işletmeciliği
       Sosyal Hizmetler
       Yaşlı Bakımı

 8. Merhaba iyi günler hocam ben lise son lojistik öğrencisiyim bu sene girdiğim ygs sınavında barajı geçemedim yani o puan ile tercih yapamıcam. Sınavsız geçiş puanım şuanda 330 – 335 arası gelicek 1998 doğumlu meslek lisesi öğrencisiyim istanbulda bankacılık ve sigortacılık bölümüne direk geçiş ihtimalim yüksek mi sizce bilginize dayanarak soruyorum teşekkürler.

 9. Hocam ben sınavsız geçişle değilde puanla yerleşmek istiyorum açıkta kalma oranım nedir ülkenin her meslek yüksekokulu da sınavsız geçişle dolmuyordur herhalde bu arada 2014 grafik meslek lisesi mezunuyum. Bu sene puanım kırılmıcak ygs 5 puanım 205 yani 255 olacak diploma puanım yüksek olduğu için.düşükmü acaba grafik bölümüne yerleşme ihtimalim

 10. Mobilya ve ic mekan tasarım alanı Mezunuyum 2014 de mezun oldum hocam istemeyerek yanlis bölüm seçtim üniversiteyi kazandım tekrar sinavsiz geçiş yapacam ormancılık yazacam isparta Atabey Myo ikinci ögretim yenisarbademli Myo ikinci ögretim isparta sütçüler prof dr hasan gürbüz myo ikinci ögretim çıkma ihtimali varmı cevabınıznedir teşekkür ederim allah razı olsun alper hocam

 11. hocam ben 2007 meslek lisesi mezunuyum.2008 deki lgs puanımla açıktan iktisat kamu yöentimine gittim bir yıl.sınavlardan kalınca bıraktım.Şimdi tekrar sınavsız geçişle ilahiyat yada çocuk gelişimi önlisans programına gecebilir miyim.?saygılar.

 12. Hayırlı günler 1989 doğumlu elektronik bölümü 2007 mezunuyum ucak teknolojisi bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum istanbul ikametim aydın üniversitesine özel e kayıt olabilirmiyim yada bu bolumle ilgili istanbulda gidebilicegim baska bir okul bilgilendirimisiniz teşekkür ediyorum.

 13. Alper Hocam iyi günler ben mobilyla ve iç mekan tasarım allan mezunuyum2014 de mezun oldum isparta sütçüler prof hasan gürbüz myo ormancılık ve orman ürünleri 2 ögretim olarak sınavsız çıkma ihtimali varmı cevabınız nedir teşekkür ederim

 14. hocam ygs için 55 tl yatırdığım için sınavsız geçişe başvuru yapmış sayılıyorum o zaman benim şuan temmuz ayında tercih dönemini beklemem gerekiyor değilmi bi sorum daha var bu tercihleri nerde yapıcaz

 15. Meslek lisesinde okuyan bir öğrencinin sınavsız geçiş hakkının olduğu bir bölüme YGS puanı ile tercih yapabilir mi ? Yani mesleğinin devamı niteliğinde olan bölümlere YGS puanı ile tercih yapılır mı ?

 16. s.a hocam ben gecen yıl sınavsız geçiş için başvurmuştum sonra iptal etmek istedim olmuyomus ösym aradım gelmiyecek bi yeri tercih edin dedi ve su anda tercih yapamıyorum baraj puanı 180 diyor

  • Şu anda zaten tercih ekranı açık değil. Siz LYS başvurusundan bahsediyorsanız en az 1 puan türünde 180 ve üzerinde almanız gerekiyordu. Ocak ayında başvuru yaptıysanız 2 yıllık bölümlere Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

 17. Hocam merhaba sınavsız geçiş hakkı kalkacak deniyor ya benim asıl sorum şu diyelim ki ögrenci Meslek lisesine kayıt yaptırdıktan bir yıl sonra sınavsız geçiş hakkı kaldırdı bu ögrencinin hakkı korunmuş olumu?

 18. hocam iyi akşamlar. sağlık meslek att öğrencisiyim. paramedic istiyorum. sınavsız geçiş hakkım var, ygs puanlarımda çok iyi.
  1.tercih kılavuzunda aynı üniyi hem ygs hem sınavsız geçişle iki kere tercih etme hakkım olurmu
  2.Mezun olduğumu varsayarsak, paramedice puanım tutmuyorsa ygs puanı ile tercih edebilirmiyim?

 19. Hocam merhabalar.Ygs1 171 aldım obp 80 83 arasi tutcak bu donemde gelirse.Ben elektrik elektronik okuyorum.Anadolu teknigim Otomotive gecis hakkim var mi ankara istiyorum. gazi universitesinde var olabilir mi acikta kalir miyim?.

  • Otomotive sınavsız geçiş hakkınız var. Sınavsız geçişte YGS puanının bir anlamı yok. 2015 yerleştirme öncelikleri 2015,4,METEB DIŞI,326,70000-09.09.1997. Okul türü ATL ile dolmuş. Okul türünüz tutuyor puanınızda iyi yerleşme şansınız çok yüksek.

 20. hocam ben 12. sınıf att bölümü okuyorum.okulum mesleki ve tekniki anadolu lisesi diye geciyor meteb içi paramediklik sınavsız gecmek istiyorum sorum şu sınasız geciste öncelik ortalaması benden yüksek özel sağlık meslek lisesindeki kişi de midir bende midir?

 21. Hocam ben lise son sıniftayım muhasebe bölümü okuyorum 2 yıllık sağlik meslek yüksek okulu istiyorum okul türü mezun yılı obp puanım falan hepsi tutuyor benim obp puanımla sağlığı seçme hakkim varmı

 22. Alper hocam ben ormancılık bölüme sinavsiz geçiş yapacam zonguldak çaycuma myo ormancılık 2 öğretim yazsam yerleşme ihtimalim olurmu 2014 mezun oldum cevabınız nedir çok sağol un allah razı olsun gerçekten

 23. Hocam iyi aksamlar. Ben özel üniversitede 2 yıllık fizyoterapi veya ameliyathane hizmetleri düsünüyorum. Bu bölümden mezun olunca iş imkanım nasıl olur? Saglıkcılar çok nadir açıkta kaliyolarmis özel sektörde bile. Fikrinizi alabilir miyim ?

 24. Hocam ben iki yillik bir bolum istiyorum. 2 yillikdan tercih yapcam puanim 177. Okul 2 yilliga puan katiyo mu? Yoksa sadece ygs de baraji gectigim puan turunden mi puan katiyo

 25. alper hocam oncellikle selamin aleykum be meslek lisesi mezunuyum ygs sinavindan 179 puan aldim ve ikinci senem gecis hakkimi daha once kullanmadim okul diploma puanim 81 bu sene gecis hakkimi kullanip yerlesme ihtimalim var nidir

 26. hocam ben ygs de 180 ni geçemedim sınavsız geçiş yapmak istiyorum fakat benim obp puanım 300 bu puanın %12 katsayısı alınıp ham puanımızın üstüne ekleniyormuş şimdi benim anlamadığım nokta şu 300*%12=36 yapıyor şimdi bu 36 puan benim obp puanımın üstünemi eklenicek yani yerleşme puanım 336 mı olucak bana açıklarmısınız

 27. Hocam sınavsız geçişle tercih edeceğim yer metep içi alıyor ama ben metep dışındayım, ama okul türü 2. Benim okul türüm 3. Yani oraya yerleşebiliyormuyum ben? Orada metep içi olanlar ama okul türü 2 olanlardan dahamı önce alınıyorum?
  Bide bi sorum daha var geçen sene 75 kişi mezun olan ama bu sene 125 kişi mezun olacak bi bölüm için yeni sınıf açılması yada ikinci öğretim açılması için istekte bulunabilirmiyiz böyle bir hakkımız varmı acaba?

 28. Hocam acaba tercih yaptik mesela bizim ygs puanina goremi yerlesmemi oluyor yoksa sinavsiz gecise gore mi meslekim sinavsiz gecis olmassa ygs puaniylada olurmu??
  Bide ektercihde sinavsiz gecis olurmu?

  • Alanınızla ilgili tercihleriniz önce sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanı ile değerlendirilirsiniz. Sınavsız geçiş kontenjanları boş kalırsa ek tercihlerde tabi ki sınavsız geçiş oluyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*