2017 ÖSYS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı. YGS Başvuruları başlıyor!

Yazımıza oy verir misiniz?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav başvuru kılavuzu bugün (3 Ocak 2017) yayınlandı. ÖSYM 2017 ÖSYS Değişiklikleri başlığı altında sınavsız geçişin kaldırıldığını da bir kez daha resmi olarak açıklamış oldu.

Değişiklikler ve 2017 ÖSYS Kılavuzuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2017 ÖSYS Değişiklikler

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu

YGS Başvuru tarihleri: 4-18 Ocak 2017 (Ücret ödemek için son tarih 19 Ocak 2017)

YGS Sınav Tarihi ve Süresi:  12 Mart 2017 (Pazar),  10.00,  160 dakika 

YGS Sınav Ücreti: 60 TL

LYS Sınav Başvuru tarihleri: 4-17 Nisan 2017 (Ücret ödemek için son tarih 18 Nisan 2017)

LYS-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi-Saati ve süresi: 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika
LYS-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

Ücretler:
YGS Sınav Ücreti : 60,00 TL
LYS Sınav Ücretleri (Girmek istediğiniz her bir LYS için) : 40,00 TL
Ek yerleştirme ücreti : 15,00 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti : 5,00 TL
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL
Kimler Başvurabilir?

Öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar 2017-ÖSYS’ye

 • 2016-2017 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

YGS’ye girme zorunluluğu var mıdır?

ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YGS’ye girmeleri zorunludur

ÖSYS’ye başvuru işlemi nasıl yapılacaktır?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

(Önceki yıllarda ÖSYS başvuru yada KPSS başvurusu yapmış adaylar, fotoğrafları uygunsa (son 50 ay içinde başvuru merkezlerinde çekilmiş ve sistem tarafından reddedilmemiş fotoğrafı olanlar) eğitim bilgileri MEB e-okul yada ÖSYM arşivinde bulunan adaylar başvurularını internetten kendileri yapabilirler.

Adaylar ister başvuru merkezleri aracılığı ile ister internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra, başvuru ücretini ilgili bankalara yatırarak başvuru işlemini tamamlayacaklardır. Belirtilen sürelerde ücret yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

 

 

43 yorum

 1. Merhaba ben bir şey sormak istiyorum. 2014 sağlık meslek hemşirelik mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımda akdeniz üni tıbbi labaratuvar tekniklerini kazandım fakat kayıt yaptırmadım. 2017 ygs ye girdim ve sonucum şu şekilde:
  ygs 1: 220,81625 sıralama: 392963
  ygs 2: 213,76227 sıralama: 423178
  ygs 3: 308,68664 sıralama: 196397
  ygs 4: 301,03244 sıralama: 200872
  ygs 5: 286,44012 sıralama: 239037
  ygs 6: 255,28498 sıralama: 316096
  bu puanla gidebileceğim önereceğiniz bölümler neler acaba? ayrıca bu sene ygs ile 4 yıllık bölüm tercihi yapılamıyor mu? ben 4 yıllık istiyorum lys ye girmeli miyim? şöyle bi şey var ben sınava öylesine girdim lise 1 de gördüğüm bilgilerle girdim yani hiçbir hazırlığım yoktu. bu sene lys de 4 yanlıs bir doğruyu götürmeyecek ya ben onu ygsde de gecerli sanıyordum o yüzden hiç boş bırakmadım hep salladım sonucum daha iyi olabilirdi yani. sizin tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden 🙂

  • Puana göre ben sorgulama yapamam. Tercih robotu olan sitelere puanınızı yazıp hangi bölümlere okullara tercih yapabileceğinizi görebilirsiniz. Diğer sorunuza gelince sitenin anasayfasında tüm ygs türleri için tercih edilebilecek ön lisans ve lisans programlarına ait sayfa linkleri var. Oradan puan türünüze göre inceleyebilirsiniz. Eğer istediğiniz 4 yıllık program YGS ile almıyorsa LYS’lere girmeniz şart.

  • hocam ben ygsye kayit yaparken bunlardan:a) Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım
   b ) Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim
   c) Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim
   d) Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
   e) Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
   f ) Bir yükseköğretim programını bitirdim
   g ) Yükseköğretimden kaydım silindi

   (g) yi yani yükseköğretimden kaydım silindi yaptim. ama bunu gecen sene değil ondan önceki sene okuldan ben kaydimi silmiştim o yuzden boyle yaptım. ama geçen sene okul puanimla sinavsiz gecişten yararlanmak istedim. yerleşemedim. yani ben bu sene ygsye basvururken kaydım silindi yerine farklı birşey e tiklamam gerekiyordu . bunu yanliş yaptiğim için birdaha duzeltilmiyormusta bu sorun olurmu ygsden tercih yaparken.veya başka bir şeyde.

 2. Alper hocam Merhaba ben bişi soracağım yardimci olursanız çok mutlu olurum. ben 2 sene önce bi üniversiteye yerleştim daha sonrada 1 hafta falan gittikten sonra kaydimi okuldan sildim. geçen senede okul puaanimla yerleşmek için ygsye başvurdugumda başvuru bilgilerinde kaydim silindi tercihini isaretledim. ve gecen sene herhangibir yere yerlesemedim. bu senede ayni sekilde ygsye girecegim icin basvuru bilgilerinde yine en son olarak kaydim silindiyi isaretledim. yani gecen sene yerlrsemedim ya onumu isaretlemem gerekiyordu. ayrica bu kaydim silindi okul tarafindan degil ben kendim sildim dogru isaretledim degilmi? teşekkürler şimdiden hocam.

  • Eğer fotoğraftaki halinizden çok fazla süre geçtiyse değişim gerekebiliyor. Sizin için çok fazla değişim olmayabilir. Örn. 15 yaşında fotosu bulunan biri 30 yaşında sınava girecekse ve nüfus cüzdanı eski ise gibi.

 3. Alper Hocam size bişi sormak istiyorum.Ösym çağrı merkezine hiç bir şekilde ulaşamıyoruz. Haberde diyorki ygs sınavına giren kişiler yeni çipli kimlik ile girmek zorundalar. sınava 40 gün kalmiş ve kimlik değişmek için randevuyu 2 ay sonra veriyor. biz değişsek bile ösymdeki başvurumuzdaki bilgileri bu saatten sonra nasil değiştiricez? yani zorunlumu yeni kimlik ile girmek. şimdiden sağolun hocam.

 4. Merhabalar ben 2016 meslek lisesi mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkım vardı kullanmadım tercihde yapmadım herhangi bir üniversiteye şimdi 2017 yılında benimde sınavsız geçiş hakkım kalktımı ?

 5. Mrb . Ben 2016 yılı meslek lisesi mezunuyum geçen sene ygs ye girmedim hazırlık yapmak istediğim için hiç bi sekilde başvuru yapmadım geçiş hakkımıda kullanmadım . Ygs ye başvuruyu nasıl yapabilirim

 6. merhaba hocam
  meslek liselerinden daha eski yıllarda mezun olan öğrenciler için de sınavsız geçiş hakkı kalktı mı bu konu ile ilgili birşey bulamadım yardımcı olur musunuz?

 7. merhaba hocam ben 2 yıllık üniversitede okudum ama bu dönem senem uzadığı için daha devam etmedim ygs girip başka bir bölüme gitmek istiyorum fakat daha üniversiteden kaydımıda aldırmadım kayıtta yaptırmadım senem uzadığı için yani diplomam hala onlarda ygs başvuru yapacağım ama şu seçeneklerden hangisini işaretlemem gerekir ?

  a) Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım
  b ) Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim
  c) Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim
  d) Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  e) Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
  f ) Bir yükseköğretim programını bitirdim
  g ) Yükseköğretimden kaydım silindi

  eğer puanım iyi gelirse başka bölüme devam edeceğim..

 8. Kolay gelsin bu sınavsız geçiş kalktığı için ygs girip artık puanımıza göre bölüm seçicez eğer barajı geçemezsek ekstra bi puan gelip geçmek söz konusu olabilirmi yoksa barajı geçenleremi sadece veriliyor bide geçemezsem barajı askerlik işim var tecil ettiremiyorum hiç kendimede güvenmiyorum acaba bu konuda ne yapabilirim üni için hiç bir şekilde barajı geçemediğim taktirde yazılamazmıyım tecil ettirmem gerekiyor hiç bir şansım yokmu belki siz biliyosunuzdur bişeyler olabilir teşekkürler şimdiden

 9. Sınavsız geçiş kaldırıldı vatana millete hayırlı uğurlu olsun.Bütün suç bizlerin. Eğitim sistemi bozuldu öğrenciler mağdur oldu. Kaplumbağa ya at yarışı haline getirdiler. Bu haksızlığa neden kimse sesini çıkarmadı. Kimse neden yorum yapmadı.Herkesin mi işine geldi bu sistem.Sınavdan sonra olacakları kimse hesaplamadi mı. Yeni doğmuş bebeğe yürümeyi nasıl öğretecek bu sistem. Neyse susmaya devam nede olsa halk için yapılıyor

 10. Hocam ben 2014de sinavsiz gecisle yerleştim kayit oldum ama hiç gitmedi gitcektim ders secimi yaptim ama ailemle sorunlarim oldu gidemedim simdi ise hala kayıtlı görünüyorum ama bu yil ders secimi falan yapmadım gitmedimde Ben ygsden hangi secenegi isaretlicem mezunlar için

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*