Sınavsız Geçiş Başvurusu 2016 – Nasıl Yapılır?

Yazımıza oy verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,
Meslek lisesi mezunu yada 2016’da meslek lisesi mezunu olacak olan üniversite adayları, bölümlerinin devamı niteliğindeki 2 yıllık yüksek okul bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunmak için şu adımları izlemeleri gerekiyor.

 1. 6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvuru yapacaksınız. Tabi aynı zamanda YGS girme düşünceniz varsa sadece sınavsız geçişte faydalanmak istiyorum seçeneğini değil, YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. (Bu seçeneği işaretlemeniz sınavsız geçişten faydalanmanızı etkilemez.)
 2. 13 Mart’ta YGS sınavı var. Eğer sadece sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız sizin için bu sınavın bir anlamı yok. Ama YGS başvurunuzda varsa sınava girmelisiniz.
 3. Belki de en önemli adım 3.adım. Programınızın devamı niteliğindeki sınavsız tercihte bulunabileceğiniz 2 yıllık bölümlerin sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini inceleyerek, sizin yerleştirme önceliklerinize uygun programları belirlemelisiniz. (Şu sayfada istediğiniz bölüm adına tıklayarak açılan sayfada ilk tabloya değil altındaki 2.tabloya bakın. İlk tablo YGS kontenjanından başvuranlar için 2.tablo sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini gösteriyor.)
 4. Yılı ve diğer öncelikleri uyan programlara Temmuz ayında tercihte bulunacaksınız.
 5. Yerleştirme sonuçları açıklandığında herhangi bir programa yerleşmeniz halinde yerleştiğiniz yüksek öğretim programına kayıt yaptıracaksınız.
 6. Merkezi yerleştirme döneminde tercih yapamadıysanız yada merkezi yerleştirme ile herhangi bir programa yerleşemediyseniz Ek tercih döneminde tercih yapma hakkınız olacak.

Hakkınızda en hayırlısının olması dileğiyle.

Alper TÜRKOĞLU

30 yorum

 1. slm arkadaşlar ben E.M.L mezunuyum sınavsız geçişden van Y.Y.Ü Myo makine bölümüne girdim ve şuan mezunum şimdi uçak teknolojisini okumak istiyorum acaba ygs ve lgs ye girmelimyim yoksa bi daha sınavsız geçişden yararlana biliyormuyum.

 2. şimdi ygs puanı düşük gelmesi ve tercih yaptıgım halde hiç bi üniversiteye giremedim dışardan açıkögretim bölümü tercihi yaptım gelmedi .meslek lisesi mezunuyum ben ek tercih yapabiliyormuyum ve nezman ek tercihler bu ek terchte iki tercih yapabiliyormuyuz bide araştırdım ek tercih mebet dışı açıkögretim cocuk gelişimi tercihi varmış yapabiliyormuyum ben bu konuyla ilgili bilgi veriseniz sevinirim

 3. Hocam ben şimdi geçen ygs ye girdim düşük aldım meslek lisesinden mezun oldum tercih yapmadım bu sene de sınava girmedim sınavsız geçiş hakkım kullanabilirim dimi ?

 4. Merhaba, ben Ankara’da bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum fakat 1 aydır Bursa’da yaşıyorum ikametgahımda Bursa’da kayıtlı. Bursadaki meteb içi kabul eden üniversitelere mi tercih yapmam lazım yoksa Ankara mı ? Uludağ üniversitesi teknik bilimler myo bil. prog. bölümünü istiyorum

 5. merhabalar meslek lisesi öğrencisi hem ygs hem lys girse tercih yaparkende öncelikle puanına göre tercihleri sonra sınavsız geçiş tercihlerini kullansa da olurmu boyle bir yazı okumuştum

  • Aynı tercih formunda istediğiniz sıralama ile tercihte bulunabilirsiniz. Tabi bu durumda önce 4 yıllık bölümleri, sonra puanla girebileceğiniz 2 yıllıkları ve en sona sınavsız geçiş bölümlerinizi yazmanız mantıklı olacaktır.

 6. Hocam sınavsız geçiş yapacağım, Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim).
  ANKARA ÜNİVERSİTESİ’ni tercih edeceğim. Bilgilendirmede Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) yazıyor. Herhangibi bir burs belirtilmemiş. Bu okulun bursu nedir? Yani %100 burslu mudur yoksa bir ücret alıyolar mı?

 7. Merhabalar Ben Açık meslek lisesini bu dönem bitirdim Fakat 6-20 ocakda herhangi bir ücret yatırmadım. kısacası başvuru yapmadım Sınavsız geçiş den bu sene yararlanma şansım yokmu?

  • Dikey Geçiş 2 yıllık üniversite mezunlarının 4 yıllığa geçmek için girdikleri sınav için kullanılan ifadedir. Siz eğer meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili 2 yıllıklara geçişinden bahsediyorsanız bu sınavsız geçiştir. YGS başvurusu yaptığınızda sınavsız geçiş hakkına da sahip olursunuz.

 8. merhabalar benım şorum soyle 2014 yılı ygs sınavına gırdım acıköoretimden bı bolum tercıh ettım dondurdum 2015 tekrar gırdım sınava tercıhlerım gelmedi hiçbiri. 2016 yılı için sınavsız gecış hakkım varmıdır. meslek lisesinden mezunum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*