Mesleki Açıköğretim Lisesi Yeni Kayıtlar Hakkında Önemli Hatırlatma

maol
Yazımıza oy verir misiniz?

Açıköğretim Lisesi ve Mesleki Açıköğretim Lisesi yeni dönem kayıtlarının 21 Ocak 2013 pazartesi günü başladığını daha önceki yazılarımızda duyurmuştuk. Ancak Mesleki Açık Öğretim Lisesi’ne (MAOL) yeni kayıtlarda ilgili farklı bir uygulamanın söz konusu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Açıköğretim lisesinde kültür derslerinden ders seçimi yapılırken dersler birbirinden bağımsız olarak seçilebilmektedir. Yani öğrenci herhangi bir dersin 1 yada 2. dönemini almadan 3. yada 5.dönemini seçebilmektedir. Mesleki Açıköğretim Lisesi’nde ise yüz yüze eğitim gören öğrenciler,dersleri yine dönemlik görüyor olsa bile, meslek derslerinden 1.dönem dersini almadan devamı niteliğindeki 2.dönem dersini alamamaktadırlar. Örnek verecek olursak; Elektrik Elektronik Teknolojisi 10.sınıf dersi olan Elektrik-Elektronik Esasları 1 dersini almamış yada bu dersten devamsızlıktan kalmış bir öğrenci, dersi 2.dönem alamayacaktır.

İşte bu uygulamadan dolayı Mesleki Açıköğretim Lisesi Ocak dönemi kayıtlarında; İlköğretim diploması yada lise tasdiknamesi ile ara dönem öğrencilerinin kaydı yapılmamaktadır.

Peki ara dönemde Mesleki Açıköğretim Lisesi’ne kimler kayıt yaptırabilir? 

4 yıllık liseden, alacağı hiçbir alan/dal dersi (meslek ) kalmayan, 12. sınıf sonunda tasdikname ile ayrılanlar ve öğrencilik durumu silik olup alan/dal derslerini tamamlamış olanlar kayıt yaptırabilecektir.

Mesleki Açıköğretim Lisesi’ne kayıt yaptırmak isteyen ilköğretim mezunları yada lise tasdiknamesi olan öğrenciler ise kayıtlar için 2013 Eylül-Ekim  dönemini beklemeleri gerekmektedir.

Konu ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz!

 

2 yorum

  1. ben Zeytinburnu 100 yy .ticaret meslek lisesine gidiyorum .3 .sııfatayım .ama benim derslerimin sadece iki tanesini görüyorum muhasebe ve bilgisayar … diğer dersleri göremediğim için yüzyüze tamamlanmadı diye gözüküyor …diğer dersleri
    görebilmem için hangi okullarda eğitim almalıyım ..bakırköyde oturuyorum … lütfen bu konuda bana yardımcı olunuz ….kayıtlara yetişmek istiyorum ve okulumu kazanmak istiyorum … yardımlarınız için teşekkür ederim … saygılarımla

    NİHAL KAYA

    İYİ ÇALIŞMALAR

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*