Mesleki Açık Lise Sınavsız Geçiş 2013

maol sınavsız geçiş
Yazımıza oy verir misiniz?

Bilindiği gibi, örgün öğrenim gören Meslek Lisesi ve Teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler 2 yıllık yükseköğrenim (önlisans) programlarına sınavsız geçiş yapabiliyor. Ders müfredatı, işletmelerde beceri eğitimi ve mezun olduklarında aldıkları diploma ile örgün eğitimdeki öğrencilerle eşit haklara ve statüye sahip olan Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de Sınavsız Geçiş uygulamasından faydalanabilmektedir. Mesleki Açık Öğretim’de ders geçme sistemi olması nedeniyle öğrenciler farklı tarih dilimlerinde mezun olabilmektedirler. Bu nedenle YGS başvuru tarihinde henüz kredilerini tamamlamamış öğrenciler, teorik olarak sınav dönemi içinde mezun olup olamayacaklarını iyi hesap etmeleri gerekmektedir. ÖSYS müracaatta bulunacak öğrenciler aşağıda yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları menfaatlerine olacaktır.

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Kimler Müracaat Edebilir?

A) ÖSYS müracaat tarihleri arasında AÖL Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu;

        1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden;

III. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş,18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.

        2.      Silik olan Öğrencilerimizden;

        3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,

 • 2012-2013 eğitim yılı II. dönem veya III dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt/kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrencilerimiz müracaat edebilir.
 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 21 Ocak – 08 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler  katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrencilerin  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar: 21.07.2013 tarihinde yapılacak olan III. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (27.07.1996 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2 dönem sınava girebilecekler.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (27.07.1996 ve daha önceki doğumlu olanlar) 3 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

 2012 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

 1. İlk defa müracaat edenler: MAÖL – Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten liselere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.
 2. Daha önce müracaat edenler:

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 20-21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9009- Diğer seçeneğini işaretleyeceklerdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*