KPSS Ortaöğretim İle Tercih Alan ‘’2001’’ Kodlu Meslekler ve Tanıtımları

Yazımıza oy verir misiniz?

KPSS Ortaöğretim sınavına giren büyük bir kısmı oluşturan ‘’2001’’ kodlu adaylar için belirli sayıda meslek dalı bulunmaktadır. Bu konumuzda bu kod ile girilebilecek bölümleri tanıtacağız, yapmanız gereken puan ve girmeniz gereken sıralama hakkında bilgiler vereceğiz. İşte KPSS ortaöğretim ‘’2001’’ kodlu meslekler;

1) Memur: Herkesin hakim olduğu bir meslek dalı olan memurluk, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve daha birçok kurum veya kuruluşta ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. Bu meslek dalında kişiye çalıştığı kuruma göre farklı görevler verilebilmekte olup çalışan kişiler genellikle masa başı ve bilgi girişli işlemlerle yükümlü olmaktadır.

Bu meslek ‘’2001’’ kodlu meslekler arasında en popüler olup en yüksek puanla alan meslek dalıdır. Puanı ilk atamalarda 94’ten yüksek olarak başlayan bu meslek dalı, ortalama 92 puan veya 2500 sıralama ile atama almaktadır. Maaşları genellikle 2000 TL’nin üstünde başlamaktadır.

2) Hizmetli: Memurluktan sonra oldukça fazla kişinin ikinci tercihi haline gelen hizmetlilik görevi, memurlukla aynı bölgelerde yapılabilen, kurumlara göre görevleri farklılık gösteren bir meslek dalıdır. Kimi kuruluşlarda temizleme, düzenleme gibi görevlerde, kimi kuruluşlarda da bilgi işlem, evrak taşıma veya bilgisayar başı görevlerde de kullanılabilen Hizmetli kadrosu, KPSS Ortaöğretim’de ilk 10000’in girebilme şansının olduğu, ortalama 88 gibi bir puana sahip bir daldır. Maaşları başlangıç olarak 1800 lira civarında olmakta, çalıştığı kuruma göre de değişebilmektedir.

3) Şoför: Bazı kurumlarda ‘’2001’’ koduna ek olarak ehliyet sahibi olanlar, bazı kurumlarda da ehliyete ek olarak 5 yıllık ehliyet sahibi olma koşulu ile alım yapılan şoför mesleği de bulunmaktadır. Bu alan memurlukta yüksek kadroya ve rahat atanmaya sahip bir alan olduğundan dolayı oldukça ilgi görmektedir. Maaşları 1800 TL’nin üstünde olan bu alanda puan olarak ortalama 85 civarına ulaşmak gerekebilir. Genel olarak ilk 20 bine giren kişileri bu alanda atanma şansı vardır.

4) Zabıta Memurluğu: İl belediyelerince açılan sınırlı sayıdaki kadrolardan oluşan ve en yoğun ilgiyi gören memurluklardan bir tanesidir. Vardiyalı çalışma ve çalışma saatlerindeki esneklikler sebebiyle ilgi gören bu meslek, ortalama 87 ila 93 arasında bir puanla atama almaktadır. Maaşlar ise 1800 TL civarında başlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*