Geleceğin Gözdesi Olacak 5 Meslek Dalı

Yazımıza oy verir misiniz?

Günümüzde her geçen gün çeşitlenen ve türeyen yeni meslek alanları ile birlikte üniversitelerde de bu alanlara dair mesleki bölümler açılarak piyasaya nitelikli kişilerin yetiştirilmesi hedefleniyor. Günümüzde birçok kişinin önyargıyla baktığı yada ismini pek duymadığı birçok meslek aslında gelecek vaat eden ve geleceğin en iyi mesleklerinden olabilecek konumda yer alıyor. Bu konumuzda gelecek vaat eden en iyi 5 meslek dalından sizlere bahsedeceğiz.

1) Genetik Mühendisliği: Bilimin her geçen gün gelişmesi ve yenileşmesi, genetik bilimine olan ihtiyacı da arttırıyor. Her ne kadar Avrupa ülkelerinde bu meslek dalına çok fazla ihtiyaç olsa da ülkemizde şu anda bu mühendislik için pek iş dalı bulunmamakta. Ancak ilerleyen günlerde bu mühendisliğin oldukça popüler hale geleceği ve ülkemizde de bu sektörün gelişeceği bekleniyor.

2) Bilişim ve Yazılım Mühendislikleri:  Günümüz teknoloji çağında gelişen ve her geçen gün çağ atlayan teknolojik aletler, büyük bir iş sektörünün oluşmasına sebep oldu. İnternet büyük bir sanal alem haline gelirken, bilişim ve yazılım mühendisliklerine olan ihtiyaçlarda arttı. Bu yüzden de günümüzde popülerleşen ve gelecek vaat eden en iddaalı meslekler arasında yer alan bu mühendislikler, gelecekte ciddi manada işlev görecektir.

3) Cevher Geliştirme Mühendisliği: Ülkemizde yeni yeni ortaya çıkan ve sadece bir üniversitede yer alan bir bölümdür. Geleceğe yönelik oldukça umut vaat eden, ancak şu anda sektörde çok fazla iş yükü olmayan bir bölümdür.

4) Dil Terapistliği: Şu anda çok az sayıda bulunan ve yüksek puanla alan bir bölüm olup oldukça yoğun bir ihtiyaç yoğunluğuna sahip bir meslek dalıdır. Maaş seçenekleri ve çalışma alanları geniş olan bu meslek dalıda geleceğin iddaalı meslekleri arasında yer almaktadır.

5) Biyomedikal Mühendisliği: Günümüzde iş sektörü gittikçe artan ve her yıl üniversitelerde bölüm sayısı artış gösteren bir meslek dalıdır. İş alanı oldukça geniş ve Türkiye’de ciddi manada ihtiyacın olduğu bir alandır.

4 yorum

 1. oğlum geçen yıl meslek lisesini bitirdi.Radyo TV bölümü mezunu ilk sınava girdi 2 nci sınava sağlık sorunundan dolayı giremedi.Bu yıl Ukraynada okutmayı düşünüyorduk fakat YÖK denkliği kaldırdı bu nedenle sınava girmedi.Sınavsız geçiş hakkından yararlanma olanağı var mı araştırdım fakat şu ana değin yeterli bilgi alamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  • Aşağıda vereceğim bölümlere sınavsız geçiş hakkı var. Temmuz ayında bu bölümlere yaptığı tercihler sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Görsel İletişim
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   Marka İletişimi
   Medya ve İletişim
   Radyo ve Televizyon Programcılığı
   Radyo ve Televizyon Teknolojisi
   Reklamcılık

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*