Bilgisayar Programcılığı

Yazımıza oy verir misiniz?

PROGRAMIN AMACI
Bilgisayar Programcılığı Programı Bilgisayar sektörünün ihtiyacı olan yazılım ve donanım alanında nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlar.

PROGRAMIN İÇERİĞİ
Bilgisayar Programcılığı öğrencileri Programlama, İşletim Sistemi ve Donanım, İnternet, Veri Tabanı, Grafik-Animasyon, Bilgisayar Ağları gibi konularda eğitim almaktadır. Teorik derslerin yanında, uygulamalı derslerini bilgisayar ve donanım laboratuarlarında gerçekleştirmektedir. Öğrenciler bilgisayar teknolojisindeki gelişmeleri internet üzerinden takip ederek, uygulamalarını sürekli geliştirmektedirler.
Donanım Laboratuarında ise bilgisayar ve bilgisayar bakım-onarımları için gerekli olan cihazlar (el aletleri, yedek parçalar, ağ test cihazı ve muhtelif temrinlik malzemeler) ile eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

HEDEF
Bu programın hedefi iki yıllık ön lisans dönemi sonunda öğrencilerin programlama yapma, bilgisayarın bütün donanımsal bileşenlerini tanıyıp kullanabilme, internet teknolojilerini kullanarak web sayfası tasarlayabilme, çeşitli işletim sistemi ve ofis yazılımlarını kullanabilme becerisini kazandırmaktır.

İŞ ALANLARI
Bilgisayar Programcılığı teknikerleri kamu kurumlarında, özel işyerlerinde veya kendi işlerinde çalışabilirler.

DGS İLE GEÇİŞ YAPILABİLECEK BÖLÜMLER
Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Enformatik, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Meteoroloji Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği.

Yıllık Öğrenci Kontenjanı:
Normal Öğretim : 40 kişi
İkinci Öğretim : 40 kişi
Öğrenim Dili : Türkçe
Öğrenim Süresi : 2 Yıl

Endüstriye Dayalı Öğretim (STAJ)
30 iş günü.

34 yorum

 1. Ben meslek lisesi bilişim teknolojileri web programcılığı bitirdim iki üç yıl oldu şimdi ygs ye girmeden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ve başka bölüm secersem bi sorun olur mu ?

 2. Merhaba, ben meslek lisesi bilişim bölümü mezunuyum ve kocarlide oturuyorum, ek puanım var ek puanla istanbulda bilgisayar programcılığını ya da yönetim bilişim sistemlerini tercih edebiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim ?

 3. merhaba ben 2016 meslek lisesinde mezun oldum bilişim teknolojileri web tasarım bölümünü okudum obp puanım:377 istanbuldaki üni.lerden birinde 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak istiyorum yazarsam açıkta kalır mıyım ? (ytü ve marmarayı yazmak istiyorum)

 4. kardeşim bilişim teknolojilerinden mezun direkt geçiş yani sınava girmeden istediği üniversitedeki bilgisayara programcılığı bölümüne gidebilir mi ? gidebilirse ne yapması gerek tercih döneminde

 5. Hocam bn 2015 te mezun oldum bi sene ygsye hazrlnmak istedim ygsde cok iyi puan cikartmdm bklmdigim kadr az bn meslek lisesi bilisim bolumunde mezunum simdi aciktn veya normal orgun egitim gormk istesem nereye gidebilirim

 6. Hocam
  meslek lisesi mezunuyum bilgisayar bölümü sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum hangi üniversiteler gelir bilgisayarla ilgili başka hangi alt bölümler var bilginiz varmı

 7. Merhaba bilişim teknojileri mezunuyum açıktan okumak istiyorum hangi bölümler var okuyabiliceğim yardımcı olurmusunuz.Bilgi yonetimi var dediler birtek doğrumu ?????

 8. Merhaba;
  Hocam 2 yıllık sınavsız geçiş yapmak istiyorum. 2014 maol mezunuyum bilişim teknolojileri alanından mezun oldum. Açık öğretim olarak 2 yıllık sınavsız geçiş yapabileceğim ahngi üniversiteler ve hangi bölümler var bilginiz var mı acaba ?
  İyi Çalışmalar.

 9. Hocam ben 2006 meslek lisesi mezunuyum sinavsiz hakkimi kullandim ama sonra kaydimi dondurdum.Acik ogrtimde cocuk gelisimiyle ve saglikla ilgili bolumleri tercih edebilirmiyim eger edebilirsem sinavdan en az kac puan alamam gerek.Ve acik ogretimden ikinci bi lise olarak cocuk gelisimi okuyabilirmiyim.

 10. ben kız meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim 2015 ygs ye girdim ama yine de 2 yıllık bilgisayar bölümlerine tekrar dönebilme şansım var mı varsa da nasıl oluyor açıklar mısınız (ygs den barajı geçtim)

 11. ben ticaret meslek lisesinde bilgisayar bölümünü okuyrm sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum ama 2 yıllık geçiş hakını okuduktan sonra işsiz kalabilirmişim ve nerelerde var bu bölümle ilgili hngi şehrlerde var okul

  • İstihdam durumu okuduğunuz bölüme, yaşadığınız şehre ve kişisel özelliklerinize göre değişiklik gösterebilir. Lise mezunu biri iş bulabilirken, 4 yıllık lisans mezunları işsiz kalabiliyor. Rehber öğretmen olmadığım için bu konuda çok fazla yorum yapamayacağım. Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz 10’a yakın bölüm var. Ben sadece bilgisayar programcılığı bölümünün 2013 yerleştirme sonuçları sayfasını size örnek olarak vereyim. Nerelerde olduğunu ve yerleştirme önceliklerinin neler olduğunu inceleyin. Buyrun.

 12. Ticaret meslek lisesinde bilişim alani web tasarim dalinda okuyorum 2 yillik dikey geçiş hakim var sinavsiz geçiş hakim var bundan yararlananmak istiyorum bana Yardimci olabilirmisiniz

  • 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunduysanız, Temmuz’a kadar herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Temmuz’da aşağıdaki programlar için tercihte bulunabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Bilgi Güvenliği Teknolojisi 2
   Bilgi Yönetimi 2
   Bilgisayar Operatörlüğü 2
   Bilgisayar Programcılığı 2
   Bilgisayar Teknolojisi 2
   Coğrafi Bilgi Sistemleri 2
   İnternet ve Ağ Teknolojileri 2
   Mobil Teknolojileri 2
   Pazarlama 2

   • Hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim barajı geçtim 2 yıllık geçiş yapmayı düşünüyorum ama bir yandan da açıktan hemşirelik okumak istiyorum böyle bi şansım var mı lütfen yardım edin iyce kafam karıştı ne yapacagımı bilmiyorum.

 13. kız meslek acık lise de okuyorum 2 yıllık dikey geçişim var sınavsız geçmeyi düşünüyorum hangi üniveteler gelir bana lutfen bilgi verirmisiniz bana

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*