Anadolu Üniversitesi 2.Üniversite Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

aöf 2.üniversite
5/5 - (1 oy)

Anadolu Üniversitesi 2.Üniversite Kayıt

ve Sıkça Sorulan Sorular

İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmak için hangi şartlara sahip olmam gerekmektedir?

Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

Örgün bir yükseköğretim bölümünde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum, örgün öğrenim gördüğüm fakültede bu öğretim yılında kayıt yenileme işlemi yapmadım. Kayıtlar esnasında yükseköğretim programında kayıtlı olduğumu ancak kayıt yenilemediğimi gösteren bir belge kabul edilir mi? Ya da kayıt yenileme yapmam gerekli mi?

Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmiyor.

Şuan örgün bir yükseköğretim programında kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptıracağım. Örgün fakülteden kaydım silindiğinde fakültenizden de kaydım silinir mi? Bu durum fakültenizdeki kaydım için bir sorun teşkil eder mi?

aöf ikinci üniversite kayıt

Cevap: Fakültemize kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra kayıtlı olduğunuz yükseköğretim programından kaydınızı sildirmenizde fakültemizce bir sakınca bulunmamaktadır.

Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum. Kayıtlar esnasında askerlik durum belgesi getirmem gerekli mi?

Cevap: İkinci Üniversite kayıt türünde öğrencilerimizden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.

Türk vatandaşıyım şuan yurt dışında yükseköğretimde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Yurt dışındaki yükseköğretiminizden mezun olduktan sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) alacağınız denklik belgesiyle fakültemize kayıt yaptırabilirsiniz.

Örgün yükseköğretimde kayıtlıyım, aynı zamanda fakültenize de İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdım. Örgün fakültemden kaydımı sildirdiğimde askerlik işlemlerim nasıl ve nereden yürütülecek?

Cevap: Örgün yükseköğretim yapan fakültenizden alacağınız kayıt silme yazısı ve askerlik şubenizden alacağınız askerlik tecil durumunuzu gösteren bir belge ile AÖF bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Daha sonraki askerlik işlemlerinizi fakültemiz yürütecektir.

Şuan Kıbrıs Amerikan Üniversitesinde öğrenciyim. İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler Türkçe yazılmış öğrenci belgesiyle İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültemize kayıt yaptırabilirler.

Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kapsamında 4 yıllık lisans bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Meslek yüksek okulu (ön lisans) mezunları okudukları ya da mezun oldukları alan dışındaki ön lisans aöf programlarına başvurabilir. 4 yıllık lisans programlarına başvuru yapamazlar.

Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırmam halinde askerlik işlemlerinden yararlanabiliyor muyum?

Cevap: Meslek Yüksekokulu mezunları fakültemiz lisans bölümüne kayıt yaptırmaları halinde bir üst öğrenim sayıldığı için askerlik işlemlerinden yararlanabilmektedirler.

Açıköğretim Fakültesi mezunuyum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

Fakültenize İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırdığımda örgün fakülteden aldığım derslerden muaf olabilecek miyim?

Cevap: Açıköğretim İktisat, İşletme Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği gereğince öğrenciler, kaydedildikleri ve bulundukları dönem, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır. Öğrenciler, yükseköğretim kurumlarından daha önce aldıkları ve başardıkları dersler için ders transferi veya kredi saydırma talebinde bulunamazlar.

Anadolu Üniversitesi dışında başka bir üniversitede uzaktan eğitim sistemiyle öğrenim görmekteyim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Yabancı uyrukluyum, yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirildim. İkinci Üniversite kayıt türü ile fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Cevap: Yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı sonucunda bir yükseköğretim programında kayıtlı öğrenci olduğunuz için fakültemize de İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilirsiniz.

İkinci Üniversite kayıt türüyle kaydımı yaptırdığım bölümden/programdan kaydımı sildirdim. Ama şuan tekrar aynı bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırma hakkımı yitirdim mi?

Cevap: Herhangi bir örgün yükseköğretimde kayıtlı ya da yükseköğretim programından mezun durumdaysanız; İkinci Üniversite kayıt türü ile daha önce kaydınızı sildirdiğiniz bölüme kayıt yaptırmanızda bir sakınca yoktur.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde halen kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türü ile başka bir bölüme/programa daha kayıt yaptırmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekmektedir.

Cevap: Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin herhangi bir lisans bölümünde veya önlisans programına halen kayıtlı olan öğrencilerin İkinci Üniversite kayıt türü ile kayıt yaptırabilmesi için halen kayıtlı olduğu bölümden/programdan mezun olması gerekmektedir.

888 yorum

 1. Merhaba anadolu üniversitesinde 2. Üniversite olarak kayit yaptım 2 yıllık bir bölüme,azami öğrenim süresini geçersem kaydım silinir mi yoksa yıllarca kaydım durur mu ?

 2. Merhaba ben 2 yıllık örgün eğitime kayıt yaptırdım aynı zamanda başka üniversitede aikinci öğretim kayıt yaptırdım, bazı durumlardan dolayı soruyorum, örgün eğitim kaydımdan dolayı örgün eğitim sebebi ile ikinci öğretimden muaf olabileceğim dersler var, sorum şu: ikinci öğretimde derslerden muaf başvurusu yaparsam ve kabul edilirse, bir zaman sonra örgün okuldan kayıt sildirme vs. işlem yaptırırsam muaf olan derslerime ne olur?

 3. Merhaba, Ön lisans mezunuyum ve ön lisans ile sınavsız açık öğretime kayıt yaptıracağım. Açık öğretim yerleşip daha sonra DGS sınavına girdiğim zaman ön lisanstan ek puanım kesilir mi?

 4. merhaba
  bu sene örgün eğitim kapsamında kayıt oldum harçı daha yatırmadım 2. üniversite kapsamında AÖ ön kayıt yaptırdım (harcı yatıracam) örgün eğitim kapmanındaki okula harcı yatırmayıp direk AÖ harcı yatırsam olurmu boşuna AÖ kaydım silinirmi 2 okulada harc yatırmak istemiyorum olursa tabi

 5. İyi günler diliyorum ben KYK bursu hakkında rahatsız ediyorum sizi. Ben şuanda KYK bursu alıyorum Bozok üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisiyim, 2.sınıfa geçtim bu sene üniversiteler açıldığında sınavsız ikinci üniversiteye başvurmayı düşünüyorum ama KYK bursum kesilir mi cevabını internet üzerinden bulamadım acaba bilginiz varmı. Aynı anda iki bölümede devam edeceğim.
  Veya örgün öğretim de başarılı iken AÖF de gano 2.0’ın altında olursa yine bursum kesilir mi veya krediye mi dönüşür.

 6. merhaba ben örgün eğitimde bir fakültede okumaktayım. aynı zamanda sınavsız ikinci üniversitemi okuyorum. okulumun uzaması durumunda örgün eğitimi bırakmak zorunda kalırsam yani mezun olmazsam bu sınavsız ikinci üniversite diplomamı ilerisi için kötü etkiler mi?

 7. Merhabalar Alper bey, ben lisans tarih bölümü 4. sınıf öğrencisiyim, okulum bittiğinde yani mezun olduktan sonra sınavsız ikinci üniversite başvurusu yapabiliyor muyum. Eğer yapabiliyorsam ve kabul edilirse aktif öğrenci olarak gözüküyor muyum? Yetim aylığı almaktayım okursam 25 yaşına kadar alabilmekteyim bu sebepten örgün lisans programım 2023 de ben 23 yaşındayken bitecek mezun olacağım yani maaşım kesilecek. Öğretim hayatıma devam etmem gerekmekte 2 yıl daha bu parayı alabilmem için aktif öğrenci olmam gerekiyor. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı yani ikinci üniversite okursam yetim aylığı almaya devam edebiliyor muyum? Cevaplarsanız çok sevinirim tesekkürler.

   • Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Sınavsız ikinci üniversite de öğrenci belgesi alabiliyor muyum? Öğrenci belgesi alabiliyorsam ve o belge de pasif öğrenci değil de aktif öğrenci gözüküyorsam öğrenci olarak değerlendiriliyorum demektir. Bilginiz dahilindeyse cevaplarsanız sevinirim tekrar tesekkurler.

 8. merhaba uluslararası lojistik ön lisans mezunuyum bu bölümü aöfden işletme olarak 4 yıla tamamladım ve mezun oldum şimdi aöfnün lojistik bölümü açtığını gördüm bu bölüme başvuru yapıp 3. sınıftan devam etmem için ne yapmam gerekiyor?

 9. Merhabalar. 2 yıllık üniversite ek tercih sonucum açıklandı, okula kaydımı yaptırdım. Ben okuldan kaydımı sildirmek istiyorum. Eğer sildirirsem bir sonraki yks sınavına girebiliyor muyum ? Girebiliyorsam ek puanım silinmiş midir yoksa sadece yarısı mı gitmiştir ?

 10. Merhaba, örgün eğitim üniversite terkim. Açıköğretime başvuru yapmak istiyorum. Üniversite terk olduğum için tekrardan üniversite sınavına girmem gerekiyor mu?

 11. Tezsiz yüksek lisans ve lisans mezuniyetim var. Sistemde lisans mezuniyetim çıktı ve onunla başvuru yaptım. İkinci üniversite olarak adalet bölümü seçtim. Bunu okurken ösym sınavına girip başka bi bölüm daha okumamda veya tezli yüksek lisans yapmamda bir sakınca var mıdır ? Teşekkürler.

 12. 2013 yılında örgün eğitim 4 yıllık lisans bölümü okuyordum sonra bölümü bıraktım (dondurmadım ve sildirmedim) şimdi shmyo ön lisan mezunuyum açıköğretim 4 yıllık lisans bölümlerine kaydımı yapabilirmiyim

 13. Merhaba, bu sene ikinci üniversite kapsamında açıköğretimden mezun olacağım. Sınavsız olarak tekrardan yeni bir programa kayıt yaptırma hakkım olur mu? Yoksa tekrardan sınava mı girmem gerekir?

 14. Merhabalar, ben normal okuduğum üniversiteye ek olarak aynı anda aöf’e kaydolmuştum uluslararası ilişkiler bölümüne. Bırakmak istiyorum. Bırakırsam kendi okul kaydımı etkiler mi? Askerlik için boşta mı görünürüm. Asıl üniversitemde hala okuyorum

 15. Merhaba ben AÖF ön lisans sosyal hizmet okuyorum ama Atatürk Üniversitesi lisans çocuk gelişimi programını okumakta istiyorum bunun için illa sosyal hizmet bölümünü bitirmem mi lazım yada tekrardan üniversite sınavına girip bölüm istediğim bölüm tercihimi yapabilir miyim

 16. Yks başvurusu yapacağım,açıköğretimden üni okuyordum pasif durumdayım ama kayıt yaparken bir yükseköğretim kurumuna kayıtlımıyım mı diyeceğim acaba? Böyle işaretleyip hazirana kadar kaydımo sildirsem bir sorun olur mu yada?

 17. Merhaba aöf sosyal hizmetler bölümüne 2011 de kayıt yaptırdım 1.sınıfım ve dondurdum devam etmedim şuan pasif görünüyor kaydım bu yıl sınava girip atatürk üniversitesi aöf çocuk gelişimi bölümüne kayıt yaptırmam mümkünmüdür diğer kaydım dondurulmuş olarak kalırsa.
  teşekkür ederim

 18. Efendim öncelikle merhabalar.Lisans programını bu yılın temmuz ayında bitirmiş bulunmaktayım ve tam 2 sene sonra temmuz ayının 2022 yılında benim askerliğim geliyor.Ben bundan dolayı yeni bir üniversite okumak ve bunu uzatmak istiyorum.Böyle bir şey mümkün mü?.Lisans okuyup bitirmiş birisi Anadolu Üniversitesinde bölüm okuyabilir mi ve bu şekilde askerliğini uzatabilir mi?.Eğer böyle bir imkanım varsa max kaç senelik okul okuyabilirim.

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 19. Geçen sene 2. Üniversite olarak çalışma ekonomisine başladım şuan kaydım sildirip önlisans bölümünden iş sağlığı ve güvenliğine kayıt yaptırmak istiyorum bu mümkün mü ?

 20. Merhaba, ben önlisans kimya mezunuyum. 2016 da mezun oldum. 2017 yılında DGS ile Anadolu Üniv. AÖF Halkla İlişkiler lisans bölümüne kayıt yaptırdım. Sistemde okuyor gözüküyorum ancak hiç harç yatırmadım sınava girmedim. Şimdi ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniv. Lisans programlarından birine kayıt yaptırabilir miyim?

  • Sınavsız 2.üniversitede lisans okuyabilmeniz için ya lisans mezunu olmanız ya da lisans okuyor olmanız lazım. Anadolu Ün. lisans kaydınız olduğundan orada lisans okuyamazsınız ancak Atatürk ya da İstanbul Ün. başvurabiliirsiniz diye düşünüyorum. Teyit etmek için 0 850 200 46 10-19 (10 hat) ya da 444 10 26 numaraları aramanızı tavsiye ederim.

 21. Merhaba,
  Ben felsefe mezunuyum, geçmiş senelerde açık öğretim sosyoloji bölümüne ikinci üniversite olarak kayıt yaptırmıştım ancak bölümü bitirmedim. Şuan bu bölümü değiştirip başka bölüme yine ikinci üniversite olarak kayıt yaptırabilir miyim?

 22. merhaba ben sosyoloji 1.sınıf öğrencisiyim yeni kayıt oldum ama yatay geçişle bölümümü değiştirmek istiyorum ve bu ilk yılımı tamamladıktan sonra mümkün. ama aynı zamanda ikinci üniversite önlisans okumak istiyorum, problem ya da olmama durumu var mıdır

 23. merhaba, az önce aöf ikinci üniversite kaydı yaptırdım fakat ücreti yatırmadım son tarih 16 Ekim mi? Eger 16 Ekim ise yatıramazsam ne olur veya ne yapmam gerekir? Bu aralar biraz sıkıntılarım var da. teşekkür ederim şimdiden 🙂

 24. merhaba benimde aöf işletme lisans kaydım var neredeyse 1 yıldır pasif halde şuan işletme okumak istemiyorum ikinci üniversite kapsamında ön linsansa kayıt yaptırabilmem için şuan pasif olan kaydımı aktif hale mi getirmem gerekiyor

 25. Merhaba, ben ikinci üniversiteye kaydımı yaptım ve ücretimi yatırdım. Ders seçimleri hakkında bir bilgim yok aöf ait ders seçimi yapmak zorunda mıyız? Yoksa sistem otomaik olarak mı yapacak?

 26. Merhaba, Maltepe Üniversitesi psikoloji ikinci sınıf öğrencisiyim. Anadolu Üniversitesi sağlık yönetimi için başvuruda bulunuyorum ama sistem hatası verdiğinden dolayı kaydımı tamamlayamıyorum. Başka ağlardan denememe rağmen tekrar hata veriyor. Benden kaynaklı bir durum mu var acaba?

 27. Sosyal hizmetler onlisans mezunu oldum bu sene seneye dgs ile 4 yıllık yapmak istiyorum illa Anadolu uni de yapmam gerekiyor.bide 2.uni ye kayıt yapmak istiyorum kayıt yaptırsam seneye gireceğim dgs ile lisans da tamamlamaya engel değil dimi

 28. Merhaba ben önlisans birinci sınıf öğrencisiyim.okula kaydım yapıldı sınavsız ikinci üniversiteye başvuru yaptığımda dikey geçiş sınavına girip o bölümü mü okuyacağız yoksa örgün önlisan okurken açıktan ikinci bölümü de okuyabilir miyiz?

 29. MERHABA HOCAM BEN ÜNİVERSİTEYİ YENİ KAZANDIM ODÜ ÖRGÜN İKİNCİ ÜNİVERSİTEMEDE KAYIT OLDUM AMA DERSLERİ YENİ ALACAĞIM YENİYİM ÖRGÜNDEN KAYDIMI SİLDİRSEM İKİNCİ ÜNV İÇİN SORUN OLUR MU

 30. Merhaba ben 4 yıllık okul kazanmıştım e kayıt üzerinden kayıt yaptırmıştım ama okula gitmedim şuan pasif görünüyorum açıköğretim 4yıllık başka bi bölüm sınavsız okuya bilir miyim teşekkür ederim

 31. merhaba, şuan fizyoterapi önlisans ikinci sınıfım. ikici üniversite için kaydımı yapmak istiyorum. iki bölümden de mezun olduktan sonra kpss puanımı mezun olduğum iki bölüm için de kullanabilecekmiyim? yoksa en son mezun olduğum bölüm için mi kpss puanımı değerlendireceğim?

 32. merhabalar, lisans öğrencisiyim 2 yıl önce aöf’den önlisans bölümüne kaydoldum, fakat pasif durumda. şimdi ikinci üniversite olarak yeniden kayıt yaptırabilir miyim?

 33. Merhaba ben ikinci üniversite olarak 2 yıllık çocuk gelişimine kayıt yapmak istiyorum. Ancak lisans bölümümden mezun olduğumda bu 2 yıllık bölümün diploması yanar mı?iş olanaklarında sıkıntı olur mu?

 34. İyi akşamlar örgün okuduğum üniversiteyi geçen yıl dondurdum ve henüz kayıt yenileme başlamadı, ben bu yıl sınavsız geçişle ikinci üniye başlayabilir miyim kaydım donuk iken.

 35. merhaba hocam örgün öğretimden felsefe okuyorum 3. sınıfa geçtim birde 2 . üniversite olarak açıköğretim fakültesinin sosyal hizmetler bölümünü okuyorum ben bu açıktan okuduğum bölümü 4 yıla tamamlamak istiyorum benim örgün eğitimim devam ederken dgs sınavına girebilir miyim teseşekkür ederim.

 36. Merhaba yıllar önce acıköğretimde okurken kaydım silindi. Şuanda tekrar üniversite okumam için ne yapmam gerekir. sınava mı girmeliyim yoksa ikinci üniversite kaydı mı yaptırmalıyım

 37. hocam merhaba ben şuanda örgün bir üniversitede okuyorum.aöf den 4 yıllık sosyal hizmetleri tercih edeceğim fakat bu program 2.üniversite kapsamında değil yks ile tercih yaparsam ve kazanırsam örgün öğretimde ki kaydım silinir mi

 38. Sınavsız 2.üniversite kayıtları ne zaman başlıyor bide 2yıllık Namık Kemal üniversite öğrenci olarak görünüyorum 2016 dan beri ama pasif olarak kayıt yenilemedi devamsızlıktan kaldığım derslerde oldu açık öğretime geçme şansım var mı

 39. Alper kardeşim “Meslek Yüksekokulu mezunuyum. İkinci Üniversite kapsamında 4 yıllık lisans bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?” sorusuna yanlış cevap vermişsin sanırım.Önlisans mezunu ikinci üni olarak lisans bölümü yazamaz. Bu konuda bir yanlışlık yok mu?

 40. 2008 yılında açıköğretim çalışma ekonomisi bölümünü tercih ettim 1 yılı tamamlamadan vazgeçtim. O zamandan bu yana kayıt yenilemedim ve dondurmadım. Şimdi başka bir bölümü tercih etmek istiyorum. ÇOCUK GELİŞİMİ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMÜ’ NE geçme ihtimalim var mı ? ne yapmalıyım ?

 41. hocam çok acil yardımcı olur musun dgs ücretini ödeyeceğim. ben önlisans ve lisans mezunuyum. 2. üniversite kapsamında kayıt olursam 3. sınıftan başlayabilir miyim yoksa illa dgs mi girmem gerek?

  • Öncelikle sınavsız 2.üniversite için bulunduğunuz programdan başka bir programı tercih etmeniz gerekiyor. Bu durumda zaten kendi alanınızda olmayacaksınız. Ayrıca DGS programlarının çoğunda sadece belli ders muafiyeti var. Bazı üniversite ve programlarda 3.sınıftan devam sağlanabiliyor. (Lise’de idareciyim.Bunlar benim internetten takip ettiğim bilgiler.)

 42. Merhabalar
  Atatürk aöften İsg bölümü mezunuyum. Aynı üniden sağlık yönetimine kayıt olmuştum bu dönem başında(2019 Eylül) ama bu bölümü okumak istemiyorum. Kaydımı sildirmeden Anadolu aöften ikinci üniversite kapsamında yeni dönemde kayıt olabilir miyim?

 43. Merhaba iyi günler. Ön lisans mezunuyum ve DGS ile lisans programına geçtim, şuan aktif olarak öğrenciyim. 2. Üniversiteyi okumak istiyorum. Eğer 2. üniversiteye lisans kaydımı yaptırıp, örgün öğretimde olan kaydımı sildirirsem. Askerlik haklarından yararlanabilir miyim

 44. Merhaba,
  Önümüzdeki yıl ikinci üniversite düşünüyorum.

  Sormak istediğim konu:
  Halen lisans mezunuyum,
  2008 yılında AÖF İktisat bölümünden kaydımı sildirmiştim.
  İkinci Üniversite kapsamında İktisat bölümüne tekrar kayıt yaptırdığım takdirde,
  daha önce kaydımı sildirmeden önceki almış olduğum dersler/kredilerden muaf olabilir miyim.

  İlginize için şimdiden teşekkür ederim.

 45. Merhabalar, ben şuan örgün olarak matematik bölümü öğrencisiyim harç parası yatırmazsam pasif öğrenciye düşüyorum sanırım. Eğer haç paramı yatırmazsam sınavsız olarak aöfe girebilir miyim? örgün okuduğum bölümden harç paramı yatırmam gerekiyor mu sınavsız kayıt için?

 46. Merhaba aöf te 4 yıl önce 2. Üniversite kaydım vardı pasif olarak gözüküyor şuanda Atatürk açık öğretim üni aynı bölümle geçiş yapabilir miyim ?

 47. Merhaba ben açıköğretim önlisans labaratuvar ve veteriner sağlık bolumdan 2.cı üniversite kapsamında okuyorum. Eğer burada ki kaydımı sildirirsem ikinci üniversite altında başka bir bölüme başvurabilir miyim?

 48. Merhaba, ben şimdi aktüerya bilimlerinde okuyorum. Ama 2. bir üniversite daha okumak istiyorum. Şu an bir kaydım yok, 2. dönem yeni kayıt yaptırabiliyor muyum yoksa 1 sene daha mı beklemem gerekiyor?

 49. Merhaba 2 yıllık onlisans mezunuyum ve aöf 2.universite kaydımı oldum. Mezun oldugum 1. Universite icin dgs ye girip onu tamamlayabiliyor muyum ? Yoksa aöf 2.universite ilk mezun oldugum okulu tamamlamaya engel oluyor mu ?

 50. Merhaba,Ben Anadolu Üniversitesi lisans işletme mezunuyum.2.Üniversite kapsamında Anadolu üniversitesi sosyoloji bölümünde okuyorum.Fakat sosyoloji okumak istemediğime karar verdim.Kayıt yeniletmedim. Aynı üniversitede 2.üniversite olarak farklı bir bölüme kayıt yaptırmak istiyorum.Mümkün olurmu.

  • Merhabalar. 2016 da açık öğretim fakültesine kaydoldum. ama sınavlara girmedim ve kaydım pasif görünüyor. Bu sene tekrar kaydoldum ama farklı bir bölüme. Sorum şu, pasif olan kaydım yeni kaydımın önünde herhangi bir engel oluşturur mu? Pasif iken kaydımın kabul edilip harç yatırımımın kabul edilmesi ne anlama geliyor? Ayrıca sisteme giriş yaparken yeni bölümüm değil hala eski bölümüm çıkıyor. Ne yapmam gerek bu konuda yardımcı olur musunuz?

 51. Merhaba,
  örgün meslek yüksel okulu mezunuyum. açık öğretim 4 yıllık kamu yönetimi bölümü de bitirdim. şimdi 3 kez okumak istiyorum. ikinci üniversite kayıt yaptırabiliyorum. herhangi bir dezavantajı olur mu ?

 52. merhaba ben lisans ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırdım muafiyet için e devletten barkodlu mezun belgesi olarak çıkıyor o kabul olunur mu acaba

 53. İkinci üniversite kapsamında kaydımı yaptırdım parasını ödedim. Bunu sildirip yeniden başka bir bölüme kayıt yaptırabilir miyim? Yeniden ücreti ödeyerek?

 54. merhaba ben yeni kayıt yaptıracağım internetten kayıt işlemlerini hallettim parayı yatırdım ama şimdi o bölümden vazgeçtim değiştirme şansım var mı başka bölüme geçebilirmiyim

 55. Ben Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde okuyorum fakat bölümümden memnun olmadığım için İkinci Üniversiteye başvurdum. Sorum şu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde kaydı silip, İkinci Üniversiteye devam edebilir miyim ?

 56. Merhabalar, örgün olarak ebelik okuyorum dondurmam gerekiyor üniversitemi, 2. Üniversiteye başvuru yapabilir miyim kayıt dondurduktan sonra yada 2. Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra dondursam sorun ile karşılaşır mıyım, teşekkürler

 57. Merhaba, ben örgün 4 yıllık lisans mezunuyum. Aöf’den’ de 4 yıllık bölüm okuyordum fakat 3.sınıfta bıraktım şuan sistemde pasif durumda gözüküyorum. Yeni kayıt döneminde 2 yıllık bir bölüme başvurmak istiyorum, diğer açık öğretim bölümünden mezun olmadığım halde başka bölüm okuma hakkım var mı ? Teşekkürler.

 58. selamlar…benim 2008 den bu yana dondurmuş olduğum aöf iktisat kaydım var…bu durum varken aöf 2. üniversite web tasarımı ve kodlama bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum mümkün mu?

 59. Örgün eğitimden ikinci üniversiteye geçtim ama ikinci üniversiteye de devam etmedim, devam etmek istesem farklı bir bölümden devam edebilir miyim bölüm değiştirmek istiyorum çünkü

 60. Merhaba,

  Üniversitede ikinci öğretim öğrencisi olarak pasif bir kaydım var ve e devlet üzerinden pasif öğrenci belgeme ulaşabiliyorum. 2.öğretim öğrencisi olmam ikinci üniversiteye engel olur mu? Ve e devletten aldığım belge sizce aöf kayıtlarında yeterli olur mu?

 61. 2014 lise mezunuyum amasyada önlisans örgün eğitim kazandım ama bırakmak zorunda kaldım. 2018 de İstanbul’da önlisans örgün eğitim kazandım bir önceki üniversitemden kaydımı sildirdim. Şuanda düzenli bir şekilde eğitimime devam ediyorum.
  Haliyle 1 Şubat 2019 yoklama tarihim çıkmış. 2016 da 2.Üniversite olarak kayıt yaptırdığım açık öğretim önlisans programında pasif öğrenciydim bunu aktif yaptığım takdirde askerlik tecil olur mu.? Neyi nasıl yapmam gerekiyor.? Herhangi bir lisans yada önlisans mezun bölgesine sahip değilim.

  • “2018 de İstanbul’da önlisans örgün eğitim kazandım” demişsiniz. Bu durumda zaten üniversite öğreniminiz devam ediyor demektir. Öğrenci işlerinden ek-c2 belgesi alarak askerlik şubenize vermeniz gerekebilir.

 62. merhaba
  2. üniversite kapsamında 2. sınıftaydım örgün eğitimde 3. sınıfım ben 2. üniversitede dgs ile 4 seneliğe tamamlayabilirmiyim? tamamlarsam 4 senelik örgün okuduğum okuldaki kaydım silinir mi ?

 63. merhabalar devlet unıverıstesınde ıkı yıllık okuduktan sonra saglık lısansı tammalama yaptım uzaktan egıtımle sımdı ıkıncı unıversıte olarak sınavsız bır bolum okuyabılırmıyım yoksa okudugum bolumler sılınırmı

 64. Merhabalar önlisans da ikinci sınıf öğrencisiyim. Ancak 2012 girişliyim kayıt yenilemeyip katkı payını yatırmadığım için aktif değil öğrenim durumumda pasif öğrenci yazıyor. İkinci üniversiteye kayıt olabiliyor muyum yine de ? Bir de tam olarak hangi belgeyi nereye teslim edip ne yapmamız gerek kayıt için acaba ?

 65. Merhabalar, Ben 4 yıllık örgün eğitim mezunuyum, vaktinde AÖF’ten 2 yıllık bölüme kaydımı yaptırmıştım lakin bu 2 yıllık bölümden kaydımı sildirip, 4 yıllık başka bir bölüme geçmek istiyorum, bu mümkün mü? şimdiden teşekkürler

 66. Merhaba
  ben anadolu aöf de tarih okuyordum bu sene ikinci üniversite olarak atatürke geçtim ama anadoluda hala aktif yazıyor bunun herhangi bir sıkıntısı olur mu ve sınavların hepsi bulunduğumuz illerde mi yapılıyor…

 67. merhaba. ben myo son sınıfta okuyorum ikinci üniversite olarak başka bir bölüm okusam yine 2 yıllık daha sonra dgs ye girme hakkım olabilir mi 4 e tamamlamak için?

 68. Mrhb ben AÖF jandarma meslek eğitimi mezunuyum şuan 2. Üniversitenize internetten başvuru yaptım aynı zamanda dikey geçişede başvuru yapacam. Bu mümkün mü AÖF hem ön lisans hem lisans okuya bilimiyim aynı anda

 69. Merhabalar,ben ikinci üniversiteye kayıt yaptırdım fakat bölüm değişikliği ile diğer yıl başka bir bölüm seçmek istesem oluyor mu bu mümkün müdür? bunu sormak istedim iyi günler.

 70. Arkadasim Anadolu universitesi açıköğretim Fakültesi kamu yonetimi okurken birakmis.kaydini dondurmus şimdi özel güvenlik ve korumaya açıköğretimden başvurabilir mi eğer başvurabiliyorsa 1.üniversite mi yoksa 2.üniversite mi olarak kayıt yaptırması gerekiyor

 71. Merhabalar ben 2 senelil önlisans mezunuyum ve Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesi lisans tamamlama okuyordum fakat 3. Sınıfı okuyup 4. Sınıf için kayıt yaptırmadım ve Pasif görünüyorum bilgi almak istediğim nokta 2. Üniversit olarak Aşçılık okumak istiyorum bu durumda kayıt yaptırabilir miyim? Olmazsa işletme kaydını sildirsem Aşçılık okuyup bitirdikten sonra tekrar kayıt yaptıysam geçtiğim derslerden muaf olur muyum ? Bir de Atatürk Üniversitesinde çocuk gelişimi okumam mümkün mü hem Aşçılık hem çocuk gelişimi? Teşekkürler

 72. Hocam merhaba.Ben anadolu aöf sağlık kurumları işletmeciliği okuyorum.Bu yıl da sınavsız 2.üniversite ata aöf sosyal hizmetler bölümünü seçtim.Ek tercih yaptım.2 aöf okurken 1 örgün okuyabilir miyim? Eğer okunmuyorsa örgün kazandığımda anadolu aöften kaydımı sildirmem mi gerekir? Kaydım silinirse ikinci üniversite kaydımda gider mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 73. merhaba hocam ben makine programı mezunuyum 2 (yıllık) aöf 4 yıllık ikinci ünv olarak geçebilirmiyim ?
  yukarıdaki yazınızda geçebilirsiniz dediniz yorumlarda sadece 2 yıllıklara gecebilirsiniz dediniz ?

  • Yukarıdaki soru cevap Anadolu Ün. kendi sık sorulan sorular sayfasından alınmıştır. Orada myo mezunlarının ön lisans yada lisans programlarına gidebileceğine dair ifade yanıltıcı görünüyor. Ben buradan net olarak yazıyorum ön lisans mezunları 2.üniversite kapsamında sadece ön lisans programlarına başvurabilir.

 74. Üniversitede 2.sınıftayım.
  2.üniversite kapsaminda acikogretim lisans veya önlisans programina kayit olmak istiyorum bu durumda bu sene sinava bir daha girersem puanim kesilir mi?

 75. Merhaba, Muğla Sıtkı Koçman üniversitesine Bankacılık ve Sigortacılık programına kayıt oldum 2 gün önce e-devletten. fakat bu yıl oraya gitmem mümkün görünmüyor. 1 yıl orayı dondurup, AÖF’de bankacılık ve sigortacılık okuyabilir miyim 1 yıl?

 76. Merhaba ben şuan anadoluda örgün 4 yıllık bir bölüm okuyorum ama kaydımı yenilemedim pasif görünyorum.Burayı kazanmadan önce anadolu aöfe kayıt olmuştum ama okumadım aöfte de kaydım pasif görünüyor.Şuan örgünde okuduğum bölümde kaydımı aktifleştirerek erzurum ata aöfte 2. üniversite kaydı yaptırabilir miyim? Bu duruma anadolu aöfteki pasif kaydım engel olur mu?

 77. merhaba
  4 yıllık bi bölüm kazandım ve okula kayıt yaptırdım hiç okula başlamadan ikinci üniversiteden yararlanabilirmiyim.İkinci üniversiteye kayıt yaptırılıyorsa kayıt yaptığım okuldan kaydımı sildirmenmi gererkir.Son olarak kayıt sildirme işlemi uzun sürermi

 78. Merhaba ben Atatürk Üni aöf Emlak ve Emlak yönetimi 2. sınıfa geçtim bölümümden memnun degilim suan ordan kayıdımı sildirsem 2. Universite olarak Anadoluya geçsem başka bölüm seçerek. önümüzdeki yıl YGSye girsem tekrardan Atatürk Universitesinden Cocuk Gelisimini tercih etsem kaydımı yaparlar mı ? Yoksa bi daha hiç bi şekilde Ataturk Uni aöfye kayıt yaptıramazmıyım ?

 79. 2 yıllık meslek yüksek okulu elektrik teknolojileri bölümü ikinci sınıfa geçtim.açık öğretim 4 yıllık halkla ilişkiler ve reklamcılık ikinci üniversite başvurabilir miyim.yada tekrar mı başvuru yapmam gerekiyor

 80. Merhaba.ben onlisans bankacilik ve sigortacilik okudum ve sonrasinda 2.universite olarak sosyoloji okudum.simdi bikez daha 2.universite olarak ata aof den cocuk gelisimi okumak istiyorum.okuyabilirmiyim?

 81. Açıkögretim ilahiyat 1. Sınıf ögrencisiyim.2 yıllık farklı bir bölümden mezunum. dgs ile tekrar acıkögretimden baska bir bölüm okuyabilirmiyim? Veya uzaktan egitim

 82. merhaba, ben bu sene örgün eğitim sosyolojiden mezun oldum açık öğretimde ikinci üniversite olarak bir bölüm okumak istiyorum. dört yıllık halk ilişkiler veya sağlık yönetimi bölümü sizce yararlı olur mu?

 83. Orgun bir yuksekogretime kayitliyim ve ikinci universite olarak aof ilahiyat bolumune kayit oldum ama ben 2 yillik sosyal hizmetlere gecmek istiyorum ilahiyat bolumunun yerine sosyal hizmetler bolumune kaydimi yaptirabilirmiyim yoksa ygs ye girmem mi gerekir ?

 84. Merhaba hocam ben bu sene kamu okuyorum ama beceremiyorum maalesef bende sınava geç kalanlardanim o yüzden sınav puanı ile kayıt yapamayacagim. 2. Üniversite okuma hakkindan yararlanip en azından yapabilecegim bir bölüm okumak istiyorum. Bunun olacağını ama her sene 2. Üniversite için öğrenci belgesi gerektiği söylediler. Ama olur da ikisini idare edemezsem kamuyu dondurmak istiyorum . Dondurmadigim takdirde kayıt yenilemedigimde 2. Üniversite hakkından yararlandığım üniversite tehtide düşer mı? Ya da aktif gorunmememe rağmen 2. Üniversiteyi okumaya devam edebilir miyim

 85. merhaba 2016 çocuk gelişimi ön lisans mezunuyum.Ama benim çizim yeteneğim varr ve ben reklam veya karikatür o tarz bir iş yapmak istiyorunm. ama bu bölümün üniversitesini OKUMADANN Ne yapmam geektiğini veya nereye başvurmam gerektiğini bilmiyorum.. Yardımcı olurmusunuz..?

 86. Ben Erzurum Atatürk universitesinden sağlık kurumları isletmeciligi onlisans okuyorum 1.sınıf ikinci üniverste kapsaminda aynı alanda bölüm sevilmiyorum ya ben de ikinci üniverste olarak Anadolu aöf sosyal hizmetlerine kayit yaptirip sağlık kurumları işletmeciliğini sildirince ilk üniverste gozecek bir daha ki sefere yine ikinci üniverste hakkım doğuyor mu ? O zaman da ikinci universte olarak ta Erzurum çocuk gelişimi bölümünü sınavsız okuyabiliyor muyum ?

 87. ben açık öğretim çevre yönetimi ve endüstriyel ilişkiler 3 .sınıfta okuyorum ön lisans saydırıp aynı bölüme tekrar devam edebilir miyim yada aynı bölüme iler ki tarihlerde dikey geçiş yapsam 3 sınıftan verdiğim derslerden muaf olurmuyum

 88. Merhaba. Aöf Tarih bölümünde kaydım var 1. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda bu sene YGS-LYS çalışıyorum. Diyelim ki LYS’den iyi bir puan alıp herhangi bir üniversitenin örgün tarih bölümünü kazandım. Merkezi yerleştirme puanımla örgün öğretim tarihi kazanınca Aöf Tarih’de verdiğim derslerden muaf oluyor muyum yoksa yeni kazandığım örgün tarihe sıfırdan mı başlamam gerekiyor?

 89. ben ikinci üniversite hakkımı kullanıp yerel yönetimler okumaya başladım daha 1.sınıf öğrencisiyim ama bölümümü değiştirmek istiyorum. kaydımı sildirsem tekrar ikinci üniversite hakkımı kullanıp başka bölüme kayıt olabilir miyim?

 90. Bir vakif universitesinde onlisans bankacilik ve sigortacilik okudum alttan derslerim oldgu icin okul bitmedi devam etmiyorum suan ikinci üniversite hakkimi kullanabilirmiyim ?

 91. merhaba on lisans mezunuyum yatay gecıs ıle lısans isletme kaydımı yaptırdım.

  ısletme bolumunu altında havacılık yonetımı bolumune gecıs yapma sansım varmıdır.
  varsa ne yapmam gerekır

  gecmıs oldugum derslerı akademık karıyerıyerım boyunca unutabılırmıyım tekrar karsıma cıkarmı

  bolumden kaydımı sıldırsem yatay gecıs hakkım tekrar olur mu

  tesekkurler

 92. Ben aöf bankacılık ve Sigortacılık bölümünden kaydimi sildirmek zorunda kaldım tekrardan aynı bölüme 2.universite kapsamında kayıt olsam gectigim derslerden muaf olur muyum? Cvp lütfen acil

 93. Merhaba lisans mezunuyum. 2013 yılında Ikinci universiteye kayit yaptırdım. Ilk yıl sınavlara girdim. maddi nedenlerden dolayi ikinci yil Kayıt yenileme yapmadim kaydimi da sildirmedim. Suan on lisanstan bir bölüm okumak istiyorum. Önceki kayit buna engel olur mu ? Ikinci üniversite hakkim devam ediyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok tesekkur ederim

 94. İyi günler, ben adüde lisans okuyordum sonra bölümümü değiştirmek için bırakmak istedim 2. sınıfta okulum donduruldu, okulum dondurulmuş haldeyken, açıköğretimden herhangi bir bölümü okuyabilir miyim?

 95. Merhaba …1998 yılında okumuş olduğum üniversitenin 2 nci senesinde sağlık sorunları sebebiyle kayıt dondurdum , akabinde iş kurup okulun kapısını bile çalmadım , şuanda yani 2016 tarihinde devam edebilme şansım var mı ? yada nasıl bir yol izlemeliyim..? Teşekkürler

 96. 4 sınıf örgün lisans ögrencisiyim.sağlıkta lisans tamamlamayla atatürk üniversitesi aöf ye kayıt yaptırdım. anadolu üniversitesi 2.üniversite hakkıyla bi lisansbölümü yazmak istiyorum mümkünmüdür bi sıkıntı çıkarmı.

 97. Hocam ben aof lisans işletme mezunuyum ikinci universite olarak bir bölum sectigimde o bolum ve işletme bolumunun bana bir yarari olur mu mesala 2 yillij adaleti tercih etsem ve bu bolumden mezun oldugumda bunun bana ne gibi katkisi olabilir acaba ? Yardimci olursanin memnun olurum hocam

 98. merhabalar.ben anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi sağlık kurumları işletmeciliği 2 yıllık bölümü bitirdim.bu bölümü işletme ile 4e tamamlıyorum.şu an işletme son sınıfım.
  yalnız sağlıkçılara lisans tamamlama hakkı verdiler bende atatürk üniversitesi sağlık yönetimi bölümüne kaydoldum.
  sorum şu bu sene hem anadolu üni. işletme bölümünü hemde atatürk üni. saglık yönetimi bölümünü okuyabilir miyim?

 99. Hocam lütfen cevap verin ben bu sene çağrı merkezi bolumu kazandm 2 yllk örgün okuyacam ama aöf ilahiyatta okumak istyorum bu sene daha yeni kaytlar başladı ben kayıt yaptrabiliyomuyum hiç kimse yaptramazsn diyolar seneye yaptrrsn diyolar bunu sorcaktm hocam bide iki üniversite okumak zor olur mu bu kadar cook saolun hocam cevabnzı bekliyorum

   • Hocam peki anladm saolun bise daha sorucam ben aöf 2 yıl önlisans ilahiyat okumak istiyorum ya hocam iki tane üniversitede var erzurum atatuk üniversitesi bide anadolu üniversitesinde var bunlardann hangisi sizce daha iyi biliyorum tam bişe diyemezsiniz ama sizce hangisi daha kolaydr siz hangisini isterdnz ben 2 üniversite okumak istediğim için kolay olanini secmek isterim bide ben dgs ile gecis yapamak istyorum inşalah bazsı ataurk daha kolay dgs bakmndan diyo sizce hangisi sizin fikrinizi merak ettim

 100. merhaba, 2.üniversiteye internetten başvuru yaptım ama resim ve imza yüklememiştim ikinci kez başvuru yaptım resmimi ve imzamı koyarak herhangi bir sıkıntı olur mu? şimdiden teşekkürler..

 101. Selamınaleyküm Ben 2 yıl açıköğretim işletme bölümünü kazandım.Eğer kaydımı yaparsam Seneye olan Ygs sınavına ve Lys ye girip başka bir üniversiteye girebilirmiyim kaydımı sildirip..?

 102. mrb ben istanbul üniversitesi tıbbi dökümantasyon ve sek.okuyordum geçen sene ama bazı sebeplerden dolayı ikinci dönemi dondurmak zorunda kaldım bu sene eskişehir anadolu üniversitesinde başka bölüm okumak istiyorum sosyal hizmetler geçiş yapabilirmiyim yada ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfennn

 103. Merhabalar yabancı öğrenci sınavından işletme açık öğretim kazandım ve bir devlet üniversitesinde de okumak istiyorum.önce açıktan İst üniv işletmeye kayıt olsam 1 haftaya da örgün eğitim olarak ozel ya da devlet üniversitesinde kayıt olabilir miyim?

 104. Ben şuan önlisans bir bölüm bitirdim ama stajım olduğu için mezun duruma geçmedim tamamlamadım fakat ygs lys ye girmedim aöf ne tercih yaparak veya nasıl kayıt yaptırabiliyorum teşekkürler..

 105. Şu an bir üniversitede örgün 2.sınıf okuyorum aynı zamanda bu sene ygs sınavıyla anadolu üniversitesi aöf adalet kazandım. Acaba bu sene aynı zamanda ikinci üniversite kapsamında aynı veya farklı bir üniversitede aynı anda başka bir önlisans aöf okuyabilirmiyim

 106. Merhaba ben örgün olarak okuduğum üniversitede 2. sınıfa geçtim bu yıl tekrar YGS ye girip açıktan aşçılk bölümünü kazandım.Kayit yaptırmak istiyorum ama İKİNCİ ÜNİVERSİTE olarak degil de YGS ye girip tercih yaparak kazandığım için YENİ KAYİT olarak kayıt yaptırmam gerekiyomus okuduğum örgün üniversitemdeki kaydımda bir sorun olur mu ?

 107. Ben bu sene aöf anadolu üniversitesi adalet bölümüne başlayacağım. Seneye üniversite sınavına girip başka bir önlisans bölümünü kazanıp ikisini aynı anda okuyabilirmiyim?

 108. Merhaba ben kamu yönetimi 3 sınıf öğrencisiyim. İkinci üniversite olarak adalet okuyacağım fakat kaydı okuduğum yerdeki ofiste mi yaptırmak zorundayım yoksa herhangi bi aöf ofislerinden yapıp sınav yerimi okuduğum şehri seçebilir miyim?

 109. merhaba
  dort yillik bir orgun egitime Ank.unv.dtcf)kaydimi yaptirdim bir sene okudum ikinci yil rahatsizlandim ve devam edemedim 98 de ilisigim kesildi.simdi tekrar acikogretime kayit yaptirmak istiyorum.ikinci unv.kapsaminda sinavsiz kayit yaptirabilir miyim?

 110. merhaba madi sıkıntılar srbebiyle bu yıl kazandığım bölüme gidemiyeceğim. kayıt yaptırıp dondursam, aynı bölüme açık öğretimden başlasam seneye tekrar örgünden devam edebilir miyim

 111. 2014 yılında anadolu üni.aöf maliye kazandım okuyorum 2.sınıftayım bu yıl ösys ile ahi evran dış ticaret örgün öğretim kazandım bazı ortak derslerinden sınavsız muafiyetten yararlanabilir miyim

 112. merhabalar ben bu sene örgünü kazandım ama gitmek istemiyorum ama kayıt yaptırıp ikinci üniversite açıköğretime basvurmak istiyorum şimdi kaydımı yaptırsam sonra açıköğretime başvuru yapsam örgünden kaydımı sildirsem açıköğretimdende kaydım slinirmi

 113. merabalar ben gıda teknolojısı bu yıl kazandım kayıt yaptırıcam aynı zaman da 2. unı dusunuyorum su 2 unı kapsamında sadece anadolu ve ıstanbul unılerınemı kayıt yaptırıla bılınıyor anastesı bolumu ıstıyorum bu surecte yapmam gerek ıslem basamkları neler ben bursada yasıyoru uludag unı orgun ogretım kazandım uzaktan egıtım nasıl oluyor

 114. merhabalar . karabük üniversitesinde önlisans labor.kazanıp bir sene hazırlık okuyup daha sonra kaydımı dondurdum. şuanda aöf kazandım aöfe kayıt olurken diğer okul kaydımı sildirmeme gerek var mı? aöf kaydı için e devletten kayıt yaptıramıyprum başka bir ünisitede kaydım var gözüktüğü için kaydımı nasıl yaptırabilirim ?

 115. Merhaba ben tercih yaptım aksaray Üniversitesi İşletme Bölümünu kazandım ama gitmek istemiyorum aciktan okumak istiyorum yerleştiğim üniversiteye kayıt olmayıp açık üniversitede okuma gibi bi şansım varmi

 116. Merhaba hocam ben aöf kayıtlıyım fakat sınavlarını geçemedim bu sene yeniden sınava gidirp örgünden tercih yaptım ama aöf kayıdını sildirmedim. Sildirmem gerekiyomu

 117. Hocam ben bu sene auzef işletme lisansa basvurucagim ama istediğim bölüm kamu yönetimi oda aöf var ben 2017 ikinci üniversite sirasinda ist üniversitesi auzeften kaydimi sildirip aöf kamu yönetimi lisansa basvurabilrmiyim

 118. merabalar şuan 2 senelik büro 4yönetimi yönetici asistanlığı okudum başka bölüm okusam açıktan 4 seneliğe tamamlamış olur muyum ? yardımı olursanız çok sevinirim.

 119. merhaba ben sakarya üni okuyorum ikinci üniverste için kayıt yaptırmk istiyorum ogrenci belgesni e devlet üzerinden aldıgımız taktirde anadolu üniverstesinden kabul edilirmi yoksa öğrenci işlerinden almamız şartmı

 120. Hocam merhaba ben suan örgün olarak üniversite okuyorum 2 . sınıfa gectim üniversitenize kayit yaptirip 2. universiteyi okumak istiyorum fakat bu sene tekrar ygsye girip puanimi yukselttim kaydimi temmuzun 25inde mi yoksa eylulde mi yapmam lazim? yeni puanimla kayıt yaptirmak istiyorum olabiliyor mu ?

 121. Hocam ben suan hazirligi bitirdim 4 yillik orgun egitimime basliyacagim. Bu sene sinava girdim ve aöften tercih yapmak istiyorum. Örgün egitimimi etkiler mi? Yoksa tercih yapmadan sinavsiz mi basvurayim ?

 122. ben sosyal hizmet okumak istiyorum ama örgün olarak sıralamam tutmuyor. üniversiteye de gitmem gerekiyor hem örgün başka bir bölüm okusam hem de açıköğretim olarak sosyal hizmet okusam bu mümkün mü? cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler 🙂

 123. Merhabalar.. 2 yillk bankacılık bölümü okudum iki tane alttan dersim olduğu için mezun olamadım 10 gun sonra dgs ye gireceğim. Aldığım puanla üniversite kazandım diyelim alttan ders oldugu icin kayıt dondurulup taa bidahaki sene baslanilir mi . Bu doğru mudur

 124. ıyı geceler bır sorum olcaktı yardımcı olursanız cok sevınırım bıraz karısık ama..
  ben orgunden 4 yıllık okuyorm.anadolu unıversıtesı acık ogretımde ıkıncı unı kapsamında 2yıllık okuyorum.bu sene ygs gırdım ve puanla ıstanbul unısınden acıktan ıkı yıllık olan dıgerlerınden farklı bı bolum okuyabılırmıyım yanı kısaca bır 4 yıllık orgunden, ıkı yıllık farklı bolum, farklı unı ,ıkı aof bolumude aynı anda,toplam uc tane unı ,olurmu hepsı bırden okunulurmu mumkunmu ? ıkı tane bolum ıkıncı unıverste kapsamında okumus gıbı olucam yanı

  (aynı anda ıkı farklı bolum olsada aynı unıde anadolu aof den okunmaz dedıklerı ıcın bu yola basvurdum)

 125. merhaba ben şuan örgün de sosyoloji okuyorum bu senede sınava girdim aöf den lisans sosyal hizmetleri yazman istiyorum yani aynı anda biri örgün biri açık farklı bölümler olmak üzere 2 üniversite okuyabilir miyim(2. üniversite hakkında bahsetmiyorum yalnız bahsettiğim bölüm 2. üniversite kapsamında öğrenci alımı yapmıyor yani ikisine de puanla giriş yapmış olacağım)yani yasal olarak mümkün mü ?şimdiden teşekkürler

 126. Ben örgün, tarih üçüncü sınıf öğrensiyim şu an da. Açıköğretim işletme bölümünde de tek dersim kaldı. Açıköğretim de tek dersimi verip mezun olduktan sonra askerlik tecil işlemim hala devam eder mi ? şimdiden teşekkürler.

 127. Merhaba ben lisans öğrencisiyiim ve örgün eğitim alıyorum ve bu sene ikinci üniversite okumak istiyorum ama aklımda bir soru var mesela okulumdaki sınav tarihleriyle aöf sınav tarihleri çakışır mı ? cevaplarsanız çok sevinirim

 128. 4 Yıllık bir fakülteye kayıtlı öğrenci, ikinci üniversite kapsamında Uzaktan Eğitim fakültesine kaydolabilir mi ? Açık öğretim değil Uzaktan Eğitim.

  Evet, sınavlara girdim ve başvurmak istediğim bölüme puanım yetiyor.

 129. merhaba iktisat lisans mezunuyum başvuru koşullarında mezun olmaktan başka birşey göremedim tam olarak istediğimiz bölüme girebiliyormuyuz yada mezununiyete veya seçilecek bölüme göre izlenecek yollar mı var yada herhangibir şart varmı beni aydınlatırsanız sevinirim

 130. 2 yillik bölüm okuyorum son dönemden dersim kaldı Üniveristeyi dondurup ygs den tercih versem başka bi bölüm gelir mi. Eğer dondurulursa dondurmak için gerekli belgeler neler . Şimdiden teşekkür ederim sağolun

 131. Merhaba. Ben önlisans bankacılık ve sigortacılık bölümü okudum son dönemden alttan dersim kaldı mezun olmadan 2.üniversite tekrar önlisans başka bi bölüm okuma şansım var mi

 132. Hocam merhaba şu anda ikinci üniversite kapsamında radyo televizyon programcılığı okuyorum. Fakat Aof de yeni açılan yönetim bilişim sistemleri bölümünü okumak istiyorum ne yapmalıyım ? Kayıt sildirip ikinci üniversite kapsamında yönetim bilişim sistemlerine kayıt yaptırabilirmiyim. Son olarak ikinci üniversite kapsamında kaç bölüm okuma şansımız var bir bölümden mezun olunca Hakkı’mız doluyor mu?

 133. Hocam ben 2.üniversite kapsamında Çocuk gelişimi bölümünü Atatürk üniversitesinden bitirdim tekrar 2.kez 2.üniversite başvurusu yapabilir miyim?Bu konu hakkında bana bilgi verebilir misiniz ?

 134. hocam ben 2 yıllık meslek yüksek okul mezunuyum sınavsız ikinci üniversite olarak aöf nin sosyoloji bölümü 3 sınıf ögrencisiyim.şuanda bu bölümü okurken 2 kez ikinci üniversiteyi Atataürk üniversitesine kayıtta bulunabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim saygılar

 135. Hocam açıköğretim sosyoloji okuyordum bıraktım kayıt yenilemedim daha önce okuduğum örgün önlisans in üstünü 4 yilliga tamamlayabilir miyim size zahmet yardımcı olurmusunuz

 136. alper bey merhaba.

  bu yılın eylül ayında kısmet ise 4 yıllık örgün egitimime başlıyacagım. üniversiteye kayıt olacagım ilk sene açıkögretim fakultesinden 4 yıllık bir bölümü 2.üniversite kapsamında okuma hakkım var mı? kısaca örgün egitime ilk kayıt yaptırdıgım sene 2.üniversiteye basvurabılır mıyım? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 137. slm hocam ben aöf kamu yonetımı bölumunu okumaktayım bu okuluma devam ederek baska bır aö önlisans bölümü okuya bılır mıyım
  yada uzaktan egitim 2 yıllık ta ola bilir [sorular la bıraz basınızı agırttım]
  eger bunlardan bırını okumam mumkunse bu zamana kadar verdiğim derslerden muaf mıyım .
  bana yardımcı olursanız cok sevınırım saygılarla

 138. merhabalar ben 2yıllık adalet mezunuyum ikinci üniversite olarak iktisatı okuyodum ama iktisatı 4 sınıfta dondurdum şimdi bu bölümdan kaydımı sildirp kamu yönetim okuyabilir miyim

 139. merhabalar
  2 yıllık işletme örgün öğretim üni okuyorum 2. sınıftayım yalnız hala mezun olmadım alttan aldığım dersler mevcut okula gidip gelemiyorum açık öğretime geçmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. açık öğretime birden başlasam geçtiğim derslerden muah sayılıyomuyum bilgisi olan varmı?

 140. S.a ben suan bir meslek yuksek okulunda tibbi dokumantasyon ve sekreterlik okuyorum 2.siniftayim acikogretimden dgs ile 4 yillik saglik yonetimine tamamlamak istiyorum.Yalniz ygs sinavina da girdim bu yil 4 yillik farkli bir bolum de okuyabilir miyim ikisini de aciktan okumak istiyorum.Tesekkurler

 141. Merhaba ben lise de lojistik son sinif öğrencisiyim. Sınavsız gecis hakkımı kullanip 2 yıllık universiteye gittikten sonra 2 yilda açık öğretim den ayni bolumu okusam 4 yillik okumus olur muyum

 142. merhaba ben 2 yıllık dış ticaret okuyorum fakat bu sene mezun olamıyacağım eylül ayında 4 yıllığa tamamlamak için başvurma imkanım varmı yada 4 yıllık 2. üniversite için başvuru yapabilirmiyim?

  • DGS başvuruları 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihleri arasında olacak. Sınavda 31 Temmuz 2016’da. O zamana kadar mezun olamıyorsanız bu yıl için şansınız yok. Sınavsız 2.üniversite 4 yıllık başvurular için 4 yıllık fakültede okuyor olmanız lazım.

 143. Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. Dikey geçiş yapıp bilgisayar programcılığı bölümünü 2. Yılın sonunda ilisigimi kestim. Şimdi devam etmek istiyorum böyle bi şansım varmı acikogretimden ne yapmam gerekir ?

 144. merhaba ben örgün öğretimden mezun olduktan sonra 2.üniversite olarak işletmeye kayıt yaptırdım ve 2.sınıfta ayrılmak zorunda kalmiştim tekrardan 2.üniversiteye fakat başka bir bölüme kayıt yaptırabilir miyim?

 145. Ben meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim 2 yıl MYO Hakkım var elektirik üretim dagıtım bölümünü acıktan 2 yıl okuduktan sonra 4 yıllıga sınavsız geçiş hakkım vardır tamamlama

 146. Selamunaleyküm-kolay gelsin;
  20 yaşındayım.İstanbul Kavram MYO da 2.sınıf(önlisans)Tıbbi Dökümantasyon Ve Sekreterlik okuyorum.Mezun olduktan sonra AÖF e 4yıllığa tamamlamak için nasıl başvurucam? DGSsiz(sınavsız)başvurular kalkdırılmış lisans yapmak için peki önlisans için de mi DGS şartı var? DGS ile başvurdum diyelim tamamlıyacağım bölümler:
  -Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  -Sağlık Kurumları Yöneticiliği
  -İşletme
  -Sağlık Yönetimi
  Bu bölümlere 1.sınıftan mı, 3.sınıftan mı başlıyacağım?
  Herşeyi bırakalım bi kenara 2yıllık önlisans mezunu oldum 2 yıllık daha önlisans mezunu olmak lisans sayılır askerlik bakımından?
  İlgilendiğiniz için teşekkürler.

  • Aleyküm selam. Ön lisans + Ön Lisans = Askerlik için de olsa lisans değil. (Önce bu konuda anlaşalım) DGS ile ön lisansa geçilmez. Sizinde anlamış olduğunuz gibi okuduğunuz ön lisans programını aöf lisansa tamamlamak için DGS şartı var. Ayrıntılı bilgi için şu sayfaya bakınız.

 147. merhaba,
  su an örgün egitimde matematik okuyorum aynı zamanda 2 senelik acıkögretim kameramanlık bölümüne de kaydım bulunmakta. 2 yıllık bölümü gelecek sene 4 senelik aöf işletmeye tamamlamak istiyordum fakat sınavsız geçiş kaldırılıyormus bu sene..seneye dgs sınavına girip 4 yıllık aöf işletmeye tamamlayabılırmıyım böyle bir hakkım var mı? örgünde okuyanlar için böyle bi hak var mı? son olarak acıkögretim fakultesı sınavsız geçisi kaldıracıgını acıkladı fakat dgs sınavı ıle 4 senelıge tamamlama sansı veriyor mu acıkögretim fakultesi? ilginiz için cok teşekkur edıyorum.yardımcı oldugunuz takdırde birçok soruya yanıt bulmus olacagım ..teşekkürler

 148. merhaba..bu sene örgün egitimde 5 yıllık ögrenime baslıyorum..su an ıcın aöf 2 senelık bır bölümde kayıtlıyım ama 2 yıllık bölümü okumak ıstemıyorum..4 yıllık bölüme kayıt oldugumda 2 yıllık bölüm kaydımı sıldırecegım..bu kaydımı sıldırdıkten sonra 4 yıllık bölüme kaydımıı tamamlayıp sonra 2.üniversite kapsamında aöf işletme kaydı yaptırabılırmıyım? yanı 4 senelıge ılk kayıt oldugum sene 2.üniversite kapsamında aöf işletme kaydı yapabılırmıyım… biraz karısık oldu kusura bakmayın yardımcı olursanız cok sevınırım

 149. ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş yaptırcam ama ygs yede girdim burdan aldıgım puanla acıköğretim okusam hem gecişle universiteye kayıt olabilirmiyim..yani aynı anda iki farkli universiteye kayıt olabilirmiyim.bölümler farkli.

 150. Şuan da bir üniversite okuyorum bu sene aldığım puanla aynı bölüme geçiş yapabilir miyim 1.sinifi bitirdikten sonra 2 . Sınıf için geçiş yapabilir miyim

 151. Merhaba
  Ben sağlık 2 yıllık bir bölümde 1, sınıf öğrencisiyim bu yıl tekrardan ygs ye girdim açıktan hangi bölümleri okuabilirim evde hasta bakımı yada yaşlı bakımnı okuyabilirmiyim Cevap bekliom TeşekkürLer::))

 152. Suan psikoloji hazirlik ogrencisiyim. Acikogretimden sosyal hizmete kayit yaptirsam 2.sinifta psikolojiyi dondursam acikogretime zarari olurmu devam edebilirmiyim sosyal hizmet bolumume

 153. hcm merhaanalr ben gelcek serne maliye okumak istiyoruj açıktan 2ci üniversite olarak ancak üniversiteyede yeni başlıyacam mezun akaldım bu snee üniversite gidicem açık ögretime üniveriste bririnciş sınıfta okurken bi yandada açık ögwtim maliye okuyabilir miyim yoksa üniversite 2. sınıfmı geçmem gerek

 154. Kuzenim de imam hatip lisesinde okuyo son senesi ve iki senelik gecis yapicak aof ilahiyat okucak. Onun da aof ikinci universtye sinavsiz gecis hakki var dimi? 4 yillik ve ya 2 yillik okuyablr mi

  • Evet var ama şu noktayı atlamayalım. Eğer YGS puanı ya da sınavsız geçişle 2 yıllığa yerleştiyseniz 2.üniversite olarak 2 yıllık bölümlere başvurabilirsiniz. 4 yıllığa yerleştiyseniz 2 yada 4 yıllık aöflere başvurabilirsiniz. Yani önlisans okuyan bir öğrenci 2.üniversite kapsamında 4 yıllık aöf’e başvuramaz.

 155. Mrhba ben bu sene sinava girip ygs ile aofte 2 senelik bi bolume yerlesicem insallah ikinci universite okuma sansim nedir? Ayni an da aofte 2 yillik ya da 4 yillik okuyabilir miyim? Smdiden tesekkur ederim.

 156. Mrb. 2 yıllık muhasebe okudum ama alttan derslerim var okulum tam bitmedi mezun olamadım kaydımi AÖF aldırma gibi bir şansım var mı ? Ve varsa bunu yapmak için ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olurmusunuz ?

 157. 2 yil pmyo okuduktan sonra 2 yil daha disardan okursak paeme basvurabiliyoz mu
  Paem:polis amirleri egitim merkezi
  4 yillik lisan mezunlari basvurabiliyormus olur mu ?

 158. Merhaba ben bu sene ygsye giricm tercih yaparken aofte iki universte birden okuma sansim var mi ve iki universte okuma sansim varsa eger okul puanim her ikisinede eklenir mi nasil oluyor?tesekkurler…

 159. Peki bi kac soru daha sormak istiyorum. Aof adalet bolumu icin ygs kactan yerlestirilme yapiliyor? Bi de aof adalet bolumu olan butun universiteler ayni ygs puan turunden mi yerlestirilme yapiyor?

 160. Iyi gunler bi sorum olucakti ben bu sene sinava girecegim aof adalet bolumu icin 290 gibi bi puanim olmasi lazimmis Anadolu Universitesi icin puanlarda boyle cikiyo bu sene ygsye girecegim peki ben toplam 240 yaptim diyelim yinede girebilir miyim 2 yillik bolumler icin 150 puan yapinca 2 yillik bolum secilebiliyomus pek anlamadim beni aydinlatir misiniz 290 degil de 240 yapsam ya 150 ve uzeri yapsam AÖF Adalet bolumune girebilir miyim?

  • 150 taban puanı ön lisans programlarını tercih edebilmek için belirlenen baraj puandır. Bunun anlamı 150 puan üstünde aldığınızda istediğiniz programa yerleşeceksiniz anlamına gelmez. Sonuçta 155 puanla alan bölümlerde olabilir. Ancak siz kendi istediğiniz programın taban puanı ne ise ona göre bir puan almak zorundasınız. Anadolu Ün. aöf adalet 288 puan görünüyor. En az bu civarda puan almalısınız.

 161. Merhabalar ben aöf den isletme bölümünü bitirdim iktisatında son sınıfındayım başka bi bölüm okuma şansım varmıdır, ne yapabilirim merak ediyorum.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Şimdiden teşekkürler

 162. Kolay gelsin bi sorum olucak. Örgün eğitim görürken 2.üniversite kapsamında işletme fakültesine kaydımı yaptırdım ve örgün eğitimden kaydımı sildirdim. Şimdi tekrar sınava gireceğim ve bir örgün üniversite kazandığım takdirde açıköğretime kaydım olduğu ve devam ettiğim için kayıtta sorun olur mu? Cevap için şimdiden teşekkürler.

 163. Hocam ben AÖF Adalet önlisans programını bitirdim. Lisans a tamamlamam için DGS ye girmem gerekiyor mu? DGS ye girmeden de devam edebileceğim lisans programları nelerdir? Öyle bir hak vardı halen de durum aynı mı?

 164. merhaba
  şuanda aöf sağlık yönetimi öğrencisiyim bölümü beğenmediğim için YGS ye girip başka bir açık öğretim fakültesi bölümünü seçmeyi düşünüyorum.
  şuan aöf ye kayıtlı olmam bu duruma engel teşkil eder mi kaydımı sildirmeli miyim yoksa aöf kaydını sildirmeden ygs ye girip aöf tercihi yapabilir miyim ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 165. Hocam hayırlı günler.Ben 2014_2015 tarihinde ygs sınavına girdim ve şu an Açık öğretim Anadolu üniversitesinden Önlisans adalet bölümünde okumaktayım şu an son sınıf 2. sınıftayım, bu sene 2016 ygs ye gireceğim ve yine AçıkÖğretim Anadolu Üniversitesinden 4 yıllık bölüm okumak istiyorum.Eğer adalet bitmez seneye alttan ders kalırsa bu tercıh yapmama engel mi? ya da ygs ye girip tercih yapsam dahi aynı anda 2 açık öğretim bölümü okuma şansım var mı?

 166. Hocam aöfe örgün okurken ikinci üniversite olarak değilde ygs ile yerleştim bu herhangi bir sorun yaratır mı? Bu nedenden dolayı örgünden yada aöfe kaydımın silinmesinden korkuyorum.

 167. Merhaba
  2012 yılından bu yana örgün öğretimde kayıtlıyım. Ayrıca bu senenin başında aöfe kayıt oldum. Fakat aöfe ikinci üniversite olarak değilde ygs sınavına girerek kayıt oldum. Bu şekilde yazılmam sorun olur mu? Görünüşte bir fark yok ama takıntı yaptım. Cevaplarınız için teşekkür.

 168. ben sosyal hizmetleri ikinci üniversite kapsamında okuyorum birinci sınıftayım. şimdi ygs ye gireceğim ve açıköğretim 4 yıllık sosyal hizmetlere geçmek istiyorum . 4 yıllık açıköğretim sosyal hizmetler kazanırsam ikinci üniversite okurken aldığım dersleri saydırabilir miyim 4 yıllık üniversite için

 169. Şimdi arkadaşlar ben beden egitimi öğretmenliği okuyorum malum örgün egitim ve 4 yıllık lisans suan birinci sınıftayım ama aynı anda ilahiyat okumak istiyorum açık öğretimden örgün egitime devam ederken ilahiyat okuyabilir miyim bunun için yapmam gereken şey nedir bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim

 170. merhaba aöf 2 senelık 2. sınıf okuyorum ve 2. üniversite ata üniden mezun oldum bu sene ösym girmek istiyorum fakat sıstemde orta oğretım mezunu gozukuyorum bunun ıcın napmalıyım buroyamı gıdıp bılgılerımı guncelleyıp tekrar kayıt yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 171. orgunden 4 yıllık okuyorm. ıkıncı unıversite olarak 4 yıllık sosyal hızmet yok .buyuzden ygs bıdaha gırıp hem orgunden devam edıp hemde ygs ıle kazandgm 4 yıllık sosyal hızmet okuyabılırımıyım oluyormu oyle ?

 172. 3. sınıftan işletme okumya başladım şuan pasif bir durumdadır, sınıavsız adalet bölümüne kayıt yaptırabilirmiyim.işletme bölümünü aktif edebilirim geçebilme imkanım varmı. teşekkürler

 173. slm ben buro yonetimi onlisans mezunuyum ikinci universte olarak aciktan ilahiyat okumk istiyorum sinavsiz gecebilirmiyim acaba bide ilahiyat onlisans okuduktan snra lisans tamamlama nasil oluyor yine aciktan tamamlayabilirmiyim bilgi verrseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 174. Iyi günler. Ben 2 yıllık işletme okudum mezun olamadım alttan dersim kaldığı için.gidemwdiğim için veremedim derslerimi okulumu açık öğretime cevirebilirmiyim yada 2. üniversitede 4 senelik bir bölüme kayıt yaptırabilirmiyim

 175. merhabalar.. başka bir üniversitenin ikiyıllık işletme bölümünden kayıt silindiğinde, aöf den kayıt yaptırıp okuna bilinir mi? Kayıt yaptırılabiliyorsa hangisi ( yeni kayıt, ikinci üni. vb.) üzerinden kayıt yaptırılmalı? yardımcı olabilir misiniz.. şimdiden Teşekkür ederim..

 176. ben açıköğretim işletme bölümü 1.sınıf öğrencisiyim ygs ile yerleştim fakat ikinci bir bölüm daha okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkım yok mu direk kayıt yaptıramaz mıyım ygs ye mi girmem gerekiyo

 177. Hocam ben şuan kamu yönetimi 4. Sınıf öğrencisiyim. Bundan önce bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip kamu yönetimine geçiş yapmıştım. Bu dönem okulum bitince 2. Üniversite hakkımı sosyoloji okumak istiyorum. Dgs’ye girersem 3. Sınıftan başlayabiliyormuşum fakat benim sorum bilgisayar programcılığı bölümünden sosyolojiye geçişim olabilir mi?
  Yoksa sınava girmeden 1. Sınıftan başlamak zorunda kalcam sanırım.

 178. Merhabalar Hocam. Ben Anadolu üniversitesinin önce Adalet Bölümünü Daha sonra Kamu yönetimini bitirdim. şu an üniveritenizin açıköğretim iki yıllık sosyal hizmetler bölümünün ikinci sınıfındayım. şayet ben bu yılı bitirirsem. sosyoloji bölümü lisans programına geçiş yapabiliyormuyum, bunun için herhangi bir sınava girmem ( dikey geçiş gibi mesela ) gerekiyor mu yoksa. sosyal hizmetler önlisans bölümünü bitirdikten sonra sosyoloji 3 sınıftan devam edebiliyormuyum şimdiden çok teşekkür ederim saygılarıma

 179. ben bu sene myo dan mezun olacagım aöf den sınavsız geciş yapabiliyormuyum bu sene. yeni bir madde gördüm kafam karıstı dgs ıle giriş yapılacak gibi busene kilere vuruyormuu bilen varmı?

 180. Merhaba,
  Ben yüksekokuldan mezun oladuktan sonra, dikey geçiş ile aöf işletmeye geçiş yaptım, ordan mezunum, tekrar sınavsız olarak açıköğretimde herhangi bir bölüm okuyabilir miyim ???

  • Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

 181. Merhabalar bm dokuz eylül iktisat okumaktayım. Anı zamanda anadlo üniversitesi aöf dış ticaret okumaktayım. Aöf dış ticareti bitirdikten sonra dgs ye girip hacettepe veya odtü iktisatı kazanabilir miyim?

 182. Merhaba ben örgün olarak 4 yıllık Çeko okuyorum aynı zamanda 2.üniversite olarak Anadolu Üniversitesinde Sosyal Hizmet okuyorum.Fakat bu kaydımı sildirip Erzurum Atatürk Üniversitesinde İş sağlığı ve güvenliğini 2.üniversite kapsamında tercih yapabilirmiyim

 183. Hocam ben bu sene üniversiteyi kazandım ayriyeten ikinci üniversite olarak adaleti okuyorum fakat kazandıgim üniversiteden kaydımi silmek istiyorum aöftende kaydın silinir mi

 184. merhabalar,

  ben ktü myo okudum ancak mezun olmadan bırakmak durumunda kaldım. geçtiğimiz ay ikinci üniversiteye kaydımı yaptırdım. askerliğimi tecil etmem gerekiyor ancak aöf bürosu biz ikinci üniversite olduğumuz için bir müdahalede bulunamıyoruz dedi. ktü’deki kaydımı sildirip, askeriyeden aldığım belge ile aöf bürosuna gittiğimde, açık öğretim sayesinde tecil yaptırabilir miyim ?

  teşekkürler

 185. Merhaba ben şuan kuyumculuk takı tasarımı bölümü okuyorum 1. Sınıftayım açıköğretim sosyal hizmetler bölümü okumak istiyorum şuan okuduğum bölümü dondurup 2. Dönem için kayıt yaptırabilir miyim?

 186. Merhaba,
  Ben 2003 yılı elektrik bölümü mezunuyum, bu sene aöf işletme bölümüne sınavsız dikey geçiş ile girmek istiyorum. Ancak seneye tekrar ösym sınavına girerek tekrar aöf den bir lisans programı okumamda sorun olur mu.

  • Elektrik bölümü derken ön lisans mezunu iseniz aöf işletmeye lisans tamamlama kapsamında dikey geçiş şansınız var. Ancak bahsettiğiniz meslek lisesi elektrik mezunluğu ise işletmeye geçiş hakkınız yok. Eğer ön lisans mezunu iseniz farklı bir okulun aöf programını okumanızda sakınca yok.

 187. merhaba ben dört yıllık örgün olarak okumaktayım ayrıca aöf ilahiyat bölümünü bu sene bitirdim.Acaba sınavsız dikey geçişi hangi bölümlere yapa biliyorum.İlahiyat da var mı?Dikey geçiş yapmam halinde örgün öğretimime bir zarar gelir mi?Yardımcı olursanız sevinirim…

 188. Selam hocam ben makina müh birinci sinif birinci öğretim okuyorum bu sene ygs ye girip aynı üniversitede başka bolum daha kazanıp o bulumude ikinci öğretim olarak okumak istiyorum boyle bi sansim varmi

 189. mrb. ben gıda mühendisliği mezunuyum. şimdi ikinci üniversite ile ilahiyat okumak istiyorum ön kayıtı mezun statüsüyle yaptım kabul edildi. fakat söyle bir sorun var ben bu yıl öss ile örgun ilahiyata da yerleştim ama okuyamıycam bazı sebeplerden. şimdi ikinci üniversitede bu kayıt sorun olur mu acillllllllllll

 190. Hocam bu sene mezun oldum dgs ile örgün kazanamadım simdi yeniden hazırlanıcam ama acıkögretime kayıt olmak ıstıyorum sımdı kayıt oldum bir sene daha hazırlaıcam örgün için acaba puanım kesilirmi acıkogretıme kayıt oldugum ıcın ?

 191. Açıköğretim sosyal hizmetler bölümüne kayıt oldum daha birinci sınıfım martta tekrar ygs ye girip bu bölümden kaydımı sildirip kamu yönetimi 4 yıllık okuyabilir miyim tabi yine açıköğretim Anadolu Üniversitesi???

 192. AÖF Sosyoloji bölümününden mezun oldum.Felsefe bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum.Sosyoloji bölümünde görmüş olduğum derslerden muaf olabilecek miyim? muaf olunabilecek isem muaf olduğum derslerden istediğimi seçebilecek miyim?

 193. Merhaba ben aöf ilahiyat bölümüne yerlestim ama atatürk üniv.den de çocuk gelisim okumak istiyorum bu mümkün mü mümkünse tercihler nasıl ve ne zaman yapılacak.

 194. Dgs ile bilgi üniversitesine yerleştim.onlisans myo mezunuyum ama bu sene hazirlik şarti oldugu icin hazirlik okuyacagim.onlisans myo diplomasiyla dgs gecisle ayni anda acik ogretimde kayit yaptirabiliyor muyum?

 195. merhabalar , ben şuan üniversite 2.sınıfım bankacılık ve sigortacılık okuyorum 2.bi üniversite istiyorum sosyal hizmetler ben üniversiteyi bitirince mezun olunca 2. üniversiteyi okuyabilir miyim ?

 196. Ön lisans menzunuyum ikinci üniversiteye internet başvurusu yaptım parada yatırdım ama askerlik tesciline bi faydasnn olmadğnı duydum simdi büroyo gidip kayt yaptrmazsam paramı geri alabilirmiyim ve aof dikey geçişinden snavsz bölüm seçebilirmiyim lisans isletme iktisat gibi

  • Çocuk gelişimi ön lisans mezunu iseniz DGS ile Okul Öncesi öğretmenliğine başvurabilirsiniz. Farklı bir alan mezunu iseniz zaten bu bölümü DGS ile tercih edemezsiniz. Şu an örgün herhangi bir bölüm okuyor yada mezunsanız aöf maliye sınavsız 2.üniversite kapsamında okuyabilirsiniz.

 197. iyi günler ben şuan istanbul Üniversite’si önlisans sosyal hizmetler 2.sınıfta okumaktayım ama ayrıyetten Atatürk Üniversite’si önlisans olarak farklı bir bölümü çocuk Gelişimi daha okumak istiyorum acaba sınavlar çakışır mı??

 198. merhabalar ben 1998 ticaret lisesi mezunuyum acik ogretim isletme birinci sinifi okuduktan sonra biraktim evlendim almanyadayim 2000 yilinda biraktim okulu yada 2001 hatirlamiyorum simdi almanyadan basvuru yapabilirmiyim veya tekrar silbasfan basvuru yapabilir miyim burdan

 199. hocam iyi günler ,2013 yılında 2 yıllık myo dan mezun oldum. aynı yıl aof ye sınavsız geçiş yaparak 4 seneye tamamladım ve bu sene aof den de mezun oldum. bu sene myo diplomamı kullanarak tekrar sınavsız geçiş ile aof ye kayıt yaptırıp farklı bir bölümün 3. senesinden başlayabilir miyim? teşekkürler

 200. Merhaba ben meslek yüksek okulu makine teknikerliği mezunuyum.Açıköğretimden dikey geçişle lisans tamamlama yapmak istiyorum.böyle şansım varmı ve eğer gidebiliyorsam önceden tercih falan yapmamız gerekiyormuydu.

 201. Ben üniversite puanımla 4 yıllık bir bölüme yerleştim fakat bu sene bir daha üniversite sınavına girdim ve puanım yetersiz . üniversiteye girdim puanımla herhangi bir açıköğtetim bölümüne kayıt yaptırabşlirmiyim ?

 202. Ben bu sene acikogretime kayit yaptircam. Ama DGS’den de tercih yaptım. Acikogretime kayit yaptirdiktan sonra DGS tercihleri aciklaniyor. Bir universiteyi kazanirsam Oraya da kayit yaptırabilir miyim ? Hicbir yerden cevap alamadim. Yardinci olursaniz sevinirim.

 203. ben şu an örgün okul öncesi öğretmenliği okuyorum.anadolu üni.açıktan ikinci uni.yi okuyacam . ama 3.sınıfa geldiğimde 1 yıl dondurup sonra devam etmek istiyorum açıköğretime.. bunu yapabiliyo muyuz yani dondurup sonra devam edebiliyo muyuz

 204. Ben bir universiteyi kazandim ama gitmek istemiyorum o universiteye ( myo) eger gidip kayit olup dondurursam onumuzdeki yil tercih yapip baska bir yeri kazanma sansim varmis bu konu hakkinda tam bilgi verebilirmisiniz.meslek lisesi mezunuyum birde eger tercih yapmak icin bir daha ygs ye girmek mecburi ise 140 baraji mi 180 barajimi baz alinacak veya sinava girmeden tercih yapma gibi bir olağanim oluyor mu

  • Kazandığınız bölüme kayıt yaptırıp dondurma şansınız var. Ancak YGS puanı ile yerleştiyseniz seneye ek puanınız yarı yarıya düşecektir. Sınavsız geçiş yine yapabilirsiniz ama öncelik 2016 mezunlarının olacak. YGS ile tercih edeceğiniz 2 yıllıklarda yine 140 barajı geçerli olacak.

   • Ben kayit yapip donduracam. Sinavsiz geciş hakkini sadece seneye kullaniyorum degil mi ygs ye girmeme gerek var mi peki ( kazandigim universiteye sinavsiz gecis hakkindan yararlanarak girdim )birde kazandigim universiteden baska bir universiteye nasil gecis yapabilirim ayni bolum yine sadece okulu degistirmek istiyorum cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim

 205. merhaba ben üniversitede lisans programı okumaktayım 2. üniversite kapsamında önlisans programına başvurmak istiyorum önlisans programı bitince 4 yıllığa tamamlamak istiyorum ancak o sırada halen örgün eğitimim devam ediyor olacak 2. üniversiteyi 4 yıllığa tamamlamam için örgün eğitimimin bitmesi mi gerekiyor

   • hocam bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim nereden ve nasıl araştıracağımı bilmiyorum internetten araştırma yapmaya çalıştım ancak bu konuda bir bilgiye ulaşamadım daha yeni örgün eğitime başlayacağım ancak açık öğretim iki yıllık okumak istediğim bir bölüm var ikinci üniversite kapsamında ve üstünü tamamlamak istiyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz lütfen sizin bilginize ihtiyacım var

 206. Merhaba ben üniversiteye kayıt yaptırdım ama gitmek istemiyorum ve sınava girmeden açıktan sosyal hizmetler okumak istiyorum eger gitmeyip acık öğretim okuma şansım var mı?

 207. Hocam benim 2013 iki yıllık fizyoterapi kaydimi var 2015 te tekrar üniversite sınavına girdim herhangi bir yere yerleşemedim ek tercih hakkım var mi osym ye girdim ama başvurulan bir sınav yada tercih yok diyor acaba eski kaydın var diye mi ek tercih yapmıyorum bu yıl bir yere yerleşemedim cunku

 208. Merhaba,

  Sakarya Üniversitesin’de uzaktan eğitim önlisansa kayıtlıyım. Okulu normal eğitim süresi olan 4 yılda tamamlayamadığım için okul öğrenci belgesi vermiyor. Fakat e-devletten öğrenci belgesi alabiliyorum. E-devletten alınan belge ile ikinci üniversiteye kayıt yapabilir miyim? Şuanda kayıtlı olduğum üniversiteyi normal eğitim süresinde tamamlayamadığım için ikinci üniversiteye kayıt olamama gibi bir durum olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 209. Merhaba.ben 2.yillik bi bölüm okuyorum son sınıfa geçtim ama aynı zamanda AÖF ye kayıt yapabilir miyim?ve olursa bu okuduğum 2 yillik bölümü dgs yle tamamlamak istiyorum AÖF okumak dgs ye gitmeme engel olur mu?

 210. Merhabalar bir konuda yardıma ihtiyacım var.2009 yılında örgün olarak muhasebe bölümünden mezun oldum.Aynı yıl ikinci üniversite olarak açıköğretim işletme bölümüne 1 sınıftan başladım fakat birkaç sınavdan sonra devam edemedim.Şu an baktığımda durumum pasif görünüyor.Şimdi ise mezun olduğum örgün muhasebeye açıköğretimden 3.sınıftan işletme olarak devam etmek istiyorum.2009 yılında yaptığım pasif görünen kaydı sildirmem gerekiyormu bu şekilde kayıt yapabilirmiyim direk 3.sınıfa. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 211. merhaba . ben açıköğretim 2.sınıf öğrencisiyim.ataturk unıversitesi sınavsız 2.üniversite acmıs oradakı bolumlerden birinde tekrardan açıköğretimi okuyabılırmıyım

 212. Merhaba örgün önlisas mezunuyum. Aöf adaete başladim 2. Siniftayim acaba bu bölümü dondurup aöf’den lisansa tamamlamak istesem olur mu? Ne yapmam lazim. Lütfen yardimci olun.

 213. merhaba acıkogretım adalet mezunuyum aynı zamanda hacettepe unıversıtesı mezunuyum sımdı tekrar anadolu unıversıtesı acık ogretımden 2 yıllık bır bolum yazmak ıstıyorum daha once orgun egıtımımde yada aof de almış oldugum ortak dersler( turk dılı tarıh) muaf olur mu

 214. meraba,Ben 5 yl önce açıöğretim sosyoloji bölümüne kayıt yaptırmıştım fakta 1 yıl devam ettikten sonra tekrar kayıt yaptırmadım devam etmedim. şuan amasya uzaktan öğretim çocuk gelişimini kazandım ama kayıt yaptıramıyorum açıkögretimdeki kayıt önüme engel çıkıyor ne yapmalıyım?

 215. yiğenim sivas iktisat fakültesini kazandı puanı düşük.yiğenimi göndermek istemiyorum.açıköğretimde bu veya başka bir bülümü okutmak için ne yapmalıyım.dersahane öğretmeni 250 TM puanı ile tercih yaptırmış.hani sivasa gitmeden evden okutmak istiyorum 1500 tl maaşla çalışıyor babası annesi ev hanımı.hocam allah rızası için bize bir yol acil olarak.

  • ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre;” Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.” ibaresi nedeni ile maalesef yapılacak bir şey yok.

 216. Merhaba lutfen yardim tercihleri yaparken kaydet yerine onaylamaya bastim ve sağlık kuruluşları na yerleştim asıl isteğim sosyal hizmetlerdi puanim boşa gitsin istemiyorum ne yaparimda sosyal hizmetleri okuyabilirim ufak bi oğlum var 1 sene daha öss girmek için beklemek istemiyorum her türlü zorluga razıyım

 217. Hocam ben aöf iktisat 3. Sınıf öğrencisiyim bu sene örgün mimarlık bölümünü kazandım şimdi mimarlığa kayıt yapabilmek için aöf den kaydımı silmem gerekiyor mu yoksa silmeden örgüne kayıt yapabilirmiyim.?

 218. Hocam bi sorum daha olucak. Acikögretimde sosyal hzmetler bolumune direk kayit yaptirabiliyormuyuz. Bi sitede (sosyal hzmetler haric) diger bolumlere direk kayit yaptirabilirsiniz yaziyodu !?

 219. Meraba,bu yıl ygs ile 2yıllık tercih yaptım ve kazandım fakat gitmek istemiyorum.Açık öğretimden okumak istiyorum. kazandığım bölüme kayıt yaptırıp, Eylülde de aöf ye kayıt yaptırabilirmiyim ? eger yaptırabiliyorsam kazandığım bölümün harıcınde bir bölümmü okuyabilirim?

 220. 2015 ösym ile iktisata yerleştim kayıt yaptıracağım. aynı zamanda bu yıl açıkögretımden psikoloji ye de kayıt yaptırmak istiyorum. bu yıl üniversiteli oldum aynı anda aöf ye de başlayabilir miyim yoksa 1. sınıfı bitirmem mi gerekiyor aöf için.

 221. İyi günler. Meslek lisesi mezunuyum. Bu sene Ygs ye girdim 2 yıllık tercih yaptım . Tercihlerimde açıköğretimi yazmamıştım . Şimdi 2 yıllık dış ticaret kazandım fakat açıktan okumak istiyorum. Örgü değilde Açıktan başvuru yapabilirmiyim ?

 222. İyi günler. Meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim 2 yıllık tercih yaptım dış ticareti kazandım. Fakat açıktan okumak istiyorum . Örgün değilde açıktan başvuru yapabilirmiyim?.

 223. Merhaba iyi gunler.. Benim bir sorum olacakti. Ben 2 senelik önlisans mezunuyum.Sinavsiz gecisler Anadolu universitesi açıkogretimden 4e tamamlamak istiyorum.Fakat seneye Ygs sinavina girip 2 veya 4 yillik Istanbul Universitesi acikogretimden farkli bir bolum okumam mumkun mu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

 224. Kolay gelsin, ben selcuk universitesi isletme bolumu okuyordum 4. Sene 2. Donem harcimi yatiramadim(bu sene oluyor olay) ve haliyle kayit yenilemedim. Ikinci universite programiyla acik ogretime sinavsiz gecis yapabilir miyim? Simdiden tesekkur ederim.

 225. Hocam ben 2 yıllık aöf sosyal hizmet okuyorum aynı zamanda 2 yıllık örgünden ikinci bir üniversite okuyup ikisini birden okuyabilirmiyim lütfen bana yardımcı olun.

 226. merhaba ben şuan 2 yıllık biyomedikal okuyorum. 2. sınıfa geçtim.Bu sene ygs ye girdim.4 yıllık açıktan bi bölüm okuma şansım varmı aynı anda .Diğer biyomedikalden kayıt silinmez demi ?

 227. Merhaba hocam ben 2 yıllık grafik tasarım öğrencisi 2. Sınıfım. 2015 ygs sınavına girerek açıköğretim 4 yıllık halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümünü tercih etmek istiyorum. İkisini aynı anda okuyabilirmiyim ? Bölüm sınavsız geçişde yok.

 228. Hayırlı günler ben 2014’te üniversite sınavlarına girdim ve şu an bir üniversitede LYS puanımla örgün okuyorum. 2015 üniversite sınavlarına girmedim. Geçen seneki YGS puanımla Aöf İlahiyat tercihi yapabiliyor muyum, yaptığım takdirde örgün üniversite kaydıma bir şey olmuyır değil mi? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler…

 229. Ben on lisans cocuk gelisiminden orgun egitimden mezun oldum bu yil tekrar sinava girdim sinav tercihi vericem orgun egitim tercih verip kazanirsam okiycam ayni zamanda aof kayit yaptirip okuyabilirmiyim??

 230. Merhaba,bi sorum olacaktı. Elimde on lisans diplomam var. YGS sen aldigim puanla açık ogrentim lisans yazmak istiyorum. Sorum şu o lisansı okurken ilk iki yılından muaf olma imkanim yok mu? YGS ile yazanip kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

 231. Mrb. Ben şu an açık öğretimde kayıtlı iki yıllık bir bölüm okuyorum ama ben bu yıl tekrar sınava girdim ve o bölümü bırakıp baska bir bölüm okumak istiyorum açık öğretimden onun için ne yapmam gerekiyor eski kaydımı sildirmek ya da dondurmam gerekiyor mu yoksa bu sekilde ikinci bölüme kayıt yaptırabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 232. Merhaba hocam şöyle bi sorum olacak
  ben bi tane önlisans bitirdim ikinciye başladım şimdi ben birinciden aöf e kayıt olsam 3den devam ediyorum acaba şuan ki okuduğum önlisans dan kpss ye girebilirmiyim. Birde aöf e kayıt için hangi belgeler gerekli teşekkür ederim.

 233. Ben 2 yıllık PMYO mezunuyum YGS ye de girdim.2 üniversite olarak aof kayıt yaptırabilir miyim.
  Kayıt yaptiramazsam bu yıl orgunden 2 yıllık yazmayı düşünüyorum oradan ve bu yıl 2 üniversite olarak aof kayıt yaptırabilir miyim.

 234. mrb. benim 2 yıllık örgün eğitimde kayıdım var ve okulum bitmedi aynı zamanda ikinci üniversiteyede kayıt yaptım okulum bitmedi. şunu sormak istiyorum. bu sene ygsye girdim ve açık öğretimden 4 yıllık bir bölüm tercih etmek istiyorum. örgüne ve ikinci üniversiteye kayıdım varken bu sene aöf tercihi yapabilir miyim ? yada kaydım olan okullardan kayıdımı almam gerekir mi?

 235. Merhabalar,

  ben Almanyada okuyordum şu anda hala kaydım var. Alman vatandaşıyım ve sormak istediğim şu. İkinci Üniversiteye yani AÖF kayıt yaptırabilir miyim?

  Teşekkür ederim

 236. Merhaba.Ben ikisi de 4 yıllık olmak üzere hem örgün hem de Aöf 2. üniversite okuyorum. Örgünden mezun olamazsam ancak 2. üniversitemden mezun olursam bu diplomayla kısa dönem askerlik yapabilir miyim ?

 237. ben iki yıllık örgün bankacılık ve sigortacılık okuyorum.aöf den ikinci üniversite olarak sadece 2 yıllık bölümleri mi tercih edebilirim yoksa 4 yıllık bölüöleride tercih edebilir miyim?
  birde bankacılık ve sigortacılık i.ö okuyorum aöf den tercih yapmama engel mi?
  aöf yi okurken örgündeki bursum kesilir mi?1. sınıf ögrencisiyim aöf ye kayıt yaptırabilir miyim yoksa üniversitenin bitmesini mi beklemem gerek?

 238. İyi çalışmalar.
  Konunuz la fazla alakası olmasa da yardim edebileceginizi düşünüyorum.
  Adalet bolumu mezun uyum ayrıca Matematik bolumu ogrencisiyim. Dgs ye girip hukuk şansımı denemek istiyorum . Fakat diplomamin suan kayitli oldugum universitede olması sebebiyle Nasil bir yol izleyecegimi bilmiyorum. Diyelim ki dgs de uniye yerlestirildim. Bu takdir de Kaydimi sildirip diplomami almam mi gerekiyor yoksa . kayıt dondurma şansım varmı. Farklı bir belgeyle kayıt yaptırma şansım olurmu.. Daha sonra ise Hukuk mezunu olduktan sonra Matematik de kaldığım yerden devam edebilirmiyim.

 239. Ben şu an aöf ilahiyat 1.sinif okumaktayim bu yil hem okuyup hem baska tercih verebilir miyim?Ayriyeten ilahiyattan baska bir yuksek okul okundugunda 4 yillik olur mu?

 240. ben uzaktan eğitim 1. sınıf halkla ilişkiler okuyorum ama bölümü dondurup 4 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum zaten kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum acaba açık öğretime sınavsız başvurabilir miyim birde kayıt tarihini yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 241. Merhaba ben 9 eylül güzel sanatlar Fakültesi, seramik tasarım mezunuyum. Sınavsız geçiş ile 2. Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi nden örgün eğitim veren bir fakülteye başvuru yapabilirmiyim. Yoksa sadece açıktan mı bir bölüm seçmek zorundayım. Öyleyse hangi bölümleri tercih edebilirim. Teşekkür ederim.

 242. Merhabalar.Ben bu yıl açık öğretimden uluslar arası ticaret bölümüne kayıt olmak istiyorum.Kayıt olduğum bölümün derslerini bu bölümün olduğu herhangi bir üniversiteden alabilir miyim( örneğin Balıkesir Üniversitesi) cevabınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

 243. mrb ben bişey sorcaktım bi kaç yorum okudum. siz aktif öğrenci olması gerekiğini söylüyorsunuz ama aöf sık sorulan sorularda şöyle bir bilgi var…
  Örgün bir yükseköğretim bölümünde kayıtlıyım. İkinci Üniversite kayıt türüyle kayıt yaptırmak istiyorum, örgün öğrenim gördüğüm fakültede bu öğretim yılında kayıt yenileme işlemi yapmadım. Kayıtlar esnasında yükseköğretim programında kayıtlı olduğumu ancak kayıt yenilemediğimi gösteren bir belge kabul edilir mi? Ya da kayıt yenileme yapmam gerekli mi?
  Cevap: Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmiyor.

  bu durumda hangisi doğru?

  • Kuzenim Anadolu Ün. aöf muhasebe bölümünde üst üst 3 yıl kayıt yeniletmediğinden kayıt yenilemesi şart koşulmuştu. Ben de bunu baz alarak cevap vermiştim. Ama sık kullanılanlardaki cevap çok net. Tabi ki üniversitenin sitesindeki bilginin doğruluğunu kabul etmemiz gerekir.

 244. merhaba ben şuan hemşirelik yüksek okulunda kayıtlıyım elimde olmayan nedenlerle okuluma devam edemiyorum meslek lisesi mezunuyum açık öğretimden adalet bölümünü bitirip sosyoloji bölümüne geçiş yapa bilirmiyim ayrıca ben ikinci öğretim hemşirelik okuyorum ve bu yıl harcı yatırmadım yani kayıt yenileme yapmadım üniversitede kayıtlıyım ama aktif değil öğrenciliğim şuan ygs sınavınada başvurdum af kapsamında başvurumu yapmam gerekiyor yoksa ikinci üniversite olarak mı ve bazı ortak derlerden başarılıyom bunlardan muaf olmam için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

 245. Mrb ben 2 yıllık myo mezunuyum aöf işletme 3. Sınıftan devam ediyorum ama bu yıl dgsye giricem dgsyi kazanırsam aöf yü dondurucam mı ya da kazanmam durumunda dgsyle bölümüme devam edebilir miyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 246. ben myo mezunuyum.dikey geçiş hakımla anadolu üniversitesi iktisat bölümüne eçiş yaptım acıktan 3 yıldır üst üste kayıt yaptırmıyorum.sanırım kaydım silinmiş.okula nasıl geri dönebilirim. yardımcı olursanız cok sevinirim artık fakülte mezunu olmak istiyorum. tesekkür ederim.

 247. Merhaba . Aöf sosyoloji okuyorum , ayrıca bu sene uzaktan egitim adalet kayıt yaptırdım , sorum ise ; bugün yayınlanan haberde saglikcilara uzaktan egitim lisans tamamlama çıktı , benim daha önce bitirdiğim 2 yıllık önlisans bölümünden dolayı şimdi lisans tamamlama şansım oldu sanıyorum ki kayıtlarda yakın zamanda başlayacak , bu durumda ben suan adalet uzaktan eğitime kayitliyim , ama özlük haklarım dolayısıyla saglik lisans tamamlama benim için daha önemli adalette kayıtlı olmam bu duruma engel olacak mi ne yapmam gerekir , cok teşekkürler…

 248. Merhaba ben daha önceden makine(önlisans) okuyordum okulum uzadı ve üçüncü yılımda kaydımı sildirdim şimdi tekrar ygsye hazırlanıyorum seneye örgünden adalet bölümünü okumak istiyorum ayrıca sınavsız açıktan ilahiyat bölümünü okuyabilir miyim

 249. mrb hocam ben bu sene ikinci üniverste kayıt oldum kamu yönetimi okuyorum.aynı zamanda örgün öğretim de kaydım bulunmak da ama örgün öğretime devam etmiyorum. bu ikinci üniverste için sorun olurmu. şimdiden tşk ederim

 250. Ben namık kemal ni. Çerkezköy myo halkla iliş. Öğrencisiyim bu yıl kazandım yeni başladım ama açıköğretim okumak istiyorum 1hafta dır gitmedm okula.
  açıköğretim fak. Önlisans bölümlerinden birine kaydolabilirmiyim? Nasıl olabilirim ?

 251. merhaba ben imamhatip lisesi mezunuyum şu an sosyoloji okuyorum (örgün)açıktan ilahiyat okumak istiyorum ygsye girmeme gerek var mı? sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim..

 252. merhaba ben dış ticaret mezunuydum. sonra açıköğretim işletme mezunu oldum. şimdi yine ikinci üniversite dahilinde bir bölüme kayıt olmak istiyorum. kpssde alan açısından sorun olurmu ve adalet önlisans bitirdikten sonra dgs ile hukuk bölümüne geçebilirmiyim tşkederim

 253. Tesekkuler apler bey ayrica bir sorum daha olacak ayni anda iki aof programina kayitli oldugumuz zaman sinav tarihleri sizce cakisir mi yani universiter ayni tarihlerde mi sinav yapiyorlar ? Simdiden tesekkurler..

  • Geçtiğimiz seneye kadar aynı anda 2 aöf programına kayıt mümkün değildi. Bu yıl dayımın oğlu Anadolu Ün. 4 yıllık aöf kayıtlı iken sınavsız 2.üniversite kapsamında Atatürk Ün. 2 yıllık bölüme kayıt yaptırdı. 1.sınavlar internet üzerinden olacağından çakışması söz konusu değil ancak final sınavları nasıl programlanacak bilgim yok.

 254. Ben bu yil ek tercih ule aof ilahiyat on lisans bolumune yerlestim bu yil aof kaydimi yaptiktan sonra ayni kayit tarihinde baska bir universitenin bolumumden farkli herhangi bir bolumune kayot yaptirabilirmiyim ???

 255. Merhaba ben bu yıl iki yıllık bir bölümden mezun oldum aöf ten bir bölüme geçip misal 3.sınıf maliye aynı yılda dgs ek tercih yapabilirmiyim uzaktan egtime

 256. merhaba, ben pazarlama önlisans örgün öğretim mezunuyum, aöf den kamu yönetim lisans tamamlama 3. sınıf olarak gecen yıl kayıt yaptım,bu yıl yeniledim, aöf kamu yönetimi halen okurken,2. üniversite olarak başka bölüme kayıt yapabilir miyim ? teşekkürler..

 257. Ben iki yillik muhasebe okuyorum acik ogretim fakultesinden adalete kayidimi yaptirdim.dgs sinavina girdimde puan sonucuna gore ikisinden birini tercih edebilicekmiyim yoksa tek bir bolumdenmi dgs ye giricem ??

 258. Merhabalar. Ben sınavsız ikinci üniversite kapsamında sosyal hizmetler bölümüne başvurmayı düşünüyorum ama bu bölümü bitirdikten sonra aynı şekilde sınavsız 2. Üniversite kapsamında sosyolojiye geçiş yapabilme sosyolojiye yani 3. Sınıftan başlama hakkım var mı acaba?

 259. Merhabalar ben Anadolu üniversitesi Açık öğretim fakültesi Kamu yönetimi ikinci sınıfa şuan pasif durumda görünüyorum.Tekrar Ygs ye girip başka Anadolu üniversitesi açık öğretimden başka bir bölüm okumak istiyorum.Sorum şu bunun için pasif durumda olan kaydımı sildirmem mi gerekiyor?

 260. Merhaba ben şuan 2 adet yüksek lisans yapmaktayım bunun yanı sıra 2.üniversite kapsamında atatürk üniversitesine başvurdum aynı anda bir de anadolu veya istanbul üniversitesine başvursam kayıt işlemlerimde bir sıkıntı olabilir mi ?cevabınız için şimdiden teşekkürler

 261. merhaba ben 17.02.2014 tarıhınde meslek yuksek okulundan ısletme yonetımı bıtırdım aöfden lisans işletmeye tamamlayabılırmıyım , bıde basvurabılırsem basvuru tarhlerı ne zaman ve kayıt ıcın hangı belgeler gerekıyor bılgısı olan varmı??

 262. merhaba ben bu sene 2 yıllık anestezi bölümünü kazandım ama gitmeyeceğim dondurup açıköğretim okumak istiyorum. ikinci üniversiteye sınavsız kayıt yaptırabilir miyim ?

 263. MERHABALAR ben bu yıl mimari dekoratif sanatlar bölümünü kazandım.ve bu bölümü okumak istemiyorum. sınavsız geçişten yararlanabilir miyim ilahiyat okumak istiyorm .zaten o da benim kendi bölümüm

  • Bu yıl için tekrar tercih hakkınız yok. İstemediğiniz bir bölümü tercihlerinize yazıp yerleşmişsiniz. O bölümü tercih edecek olan kişilerin hakkını engellemiş olduğunuzdan devlet bu yıl için size tekrar tercih hakkı vermiyor. Ocak ayında tekrar başvuruda bulunarak seneye sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz.