Açık Öğretim Lisesi 2.Dönem Kayıtları 21 Ocak 2013 Pazartesi Başlıyor

aol kayitlar
Yazımıza oy verir misiniz?

Açık öğretim lisesi 2.dönem yeni kayıt işlemleri 21 Ocak 2013 pazartesi günü başlıyor. 8 Şubat 2013 tarihine kadar devam edecek kayıtlarda, adayların bulundukları İl/ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezi yada Mesleki Eğitim Merkezlerine müracaat etmeleri gerekiyor. Bazı sitelerde ve Facebook sayfalarında Mesleki Açıköğretim Lisesi’ne de bu kayıt döneminde Yeni Kayıt yaptırılabileceği yazıyor. Ancak Mesleki Açık Liselere kayıt işlemi I.Dönem başında yani Eylül-Ekim aylarında yapılabilmektedir. Bunun nedeni genel liseye ait kültür derslerinde öğrenciler ders seçimini istekleri doğrultusunda yaparken, Mesleki Açık Lise’nin yüz yüze dersleri, bulundukları okulun şartları ve alan dal programlarına uygun olarak yapılabilmektedir. Herhangi bir meslek dersinin I.Dönemini hiç okumamış yada devamsızlıktan kalmış olan öğrenci, dersin devamı niteliğindeki 2.dönem dersine devam edememektedir. Bu nedenle 2.dönem kayıtlarında MAOL olarak ifade edilen Mesleki Açıköğretim Lisesi programına yeni öğrenci kaydı yapılmamaktadır.

Ancak şöyle bir istisna söz konusudur. Tasdikname ile gelmiş olup, 12.sınıfta alacağı hiç bir meslek dersi kalmamış olan (sadece kültür dersi kredisi eksik olan) öğrencilerin kaydı yapılabilmektedir.

Yeni Kayıt işlemleri ile ilgili olarak;

Kimler kayıt yaptırabilir?

Kayıt ücreti ne kadardır? Hangi bankaya yatırılmalıdır?

Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

gibi soruların cevabına  AOL ‘ün resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

32 yorum

 1. meraba ben düz lisede 1. sınıfı tekrar ettim we geçtim şuan lise 2deyim ilk dönemi okuyorum 2,dönem açık lisesine kayıt yaptırmıyı düşünüyorum 1 yılımı geri kazanmak için ne gibi avantaşları ne gibi dezavantajları war geçsem iyi olurmu bi yardım edin lütfen

  • Açık liseye kayıt yaptırdığınızda 192 kredi ile mezun olacaksınız. Tasdiknamede başarılı olduğunuz dersler hesaplanarak kredinize işlenecek. Açık lisede her sene 2 dönem sınav hakkınız var. (18 yaşını dolduranlar için 3.dönem de oluyor.) Her dönemde 30 kredi (yaz döneminde 40 ) seçme hakkınız var. Bu durumda her sınav döneminde başarılı olursanız, 1.5 sene gibi bir sürede mezun olma şansınız var.

 2. merhaba, ben 12. sınıf öğrencisiyim anadolu lisesinde okuyorum ama ikinci dönem açıköğretim lisesine geçiş yapmayı düşünüyorum sizce bu sene mezun olabilir miyim ve bana ne tavsiye edersiniz okul sınavlarına çalışmaktan test çözemez oldum 🙁 teşekkürler

  • Herhalde Anadolu Meslek lisesi değil Anadolu Lisesi okuyorsunuz. Açık liseye geçmenizin mantığını anlamadım. Örgün olarak mezun olmanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Açık öğretimde daha fazla kredi toplamanız gerekiyor diyebiliyorum. Bu sene mezun olup olamayacağınızı ben bilemem.

  • Sonbaharda alan değişikliği ile mesleki açık liseye geçebilirsiniz. Kayıt yenileme döneminde bulunduğunuz yerdeki Mesleki Açık Lise programı uygulayan herhangi bir okula giderek, dilekçe ile o okulda uygulanan programlardan birine geçiş yapabilirsiniz.

 3. ben açıköğretim lise öğrencısıyım yuzyuze öğretim gormekteydim fakat bi süre gidemedim şimdi kaydımı yenilemek istiyorum kayıtlar ne zman başlıyo lutfen e-postama bildirebilir misiniz calışıyorum ve internetten araştırmak için hiç zamanım yok lütfen kayıt tarihlerini gönderir misiniz

  • Eğer Mart ayında kayıt yenilemediyseniz 11-12 Mayıs sınavlarına giremeyeceksiniz. 21 Temmuz 1996’dan önce doğduysanız 17-28 Haziran döneminde kayıt yenileyerek 20-21 Temmuzda yapılacak 3.dönem sınavlarına girebilirsiniz. Yüz yüze eğitime devam etmek içinde Ekim’in ilk haftasını beklemek zorundasınız.

 4. ben lise son 2. dönem okulu bıraktım açık öğretıme yazılacağim yıne lise son ikici dönem derslerını mı alacağim okuldan gelen kredım 165 kaç yıla bıtırırı lıseyı

  • Bunu buradan bilemem. Tasdikname notları girilip sistemde notlara ve okuduğunuz dönem sayısına göre otomatik hesaplama yapılır. Vermeniz gereken zorunlu dersler kendi ekranınızda görünür. Açık lisede sınıf değil ders geçme esastır. Normalde 192 kredi ile mezun olunur. Ancak alınması gereken zorunlu dersler varsa. 192’yi geçebilir.

 5. ben 3 defa matematik ve geometri 1-2 den sınava girdim fakat muaf olmamışım ders seçiminde yine karşıma çıktı muafiyet kalktı mı yoksa cevap verirsniz çok sevinirim moralim bozuldu .teşekkurler.

 6. yani meslek okulu daha faydalı olur bana bende o zaman kaydimi muhasebe finansman da yapacam umarım istediğim yere ulasirim esim bana her türlü okuma fırsatını vereceğini söyledi rehberim olarakta sizinle danisacam eminimki doğru yönlendirmenisden çok sevinirim:-)

 7. ben tastiknamemi almışım kayit yaptırmayı düşünüyordum oda bilgim olmadı için zaman kaybim oldu eylülü beklemek zorundayım zaman kaybim oldu sadece benim size demek istediğim yane benim açıdan bana önermek istediğiniz düz lisemi yoksa meslek lisesi mi hangisinde daha çok avantaj im olur bankacılık yada hastanede görev almak isterim şimdiden içtenlikle tsk ederim en azından doğru bilgi adımın için içim rahat

  • İstediğiniz bankacılık yada hastane biriminde görev almak için tabi ki size tavsiyem mesleki açık lise olacaktır. Muhasebe Finansman alanında her hangi bir dalı okuyup mezun olursanız, yazdığınız bölümleri sınavsız tercihle seçebilirsiniz. Ama meslek lisesi açık öğretim programında 2-3 gün yüz yüze dersleri var. Eğer devam problemi olacağını düşünüyorsanız açık liseyi okumanızı tavsiye ederim. (sınavsız geçişin daha ne kadar devam edeceği belli değil)

 8. lise 2 yi bırakıp evlendim okumadım diye çok pişmanım ama rehberim olacak kimse yok en azından yönlendirmesi için kimse yok şimdi 21 yaşındayım sizden yardımci olmanızı bekliyom lutfennnnnn yardımcı olmanisi istiyorum

  • Eylül ayında Açık Öğretim Lisesi yada Mesleki Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt yaptırabilirsiniz. Açık lisede sadece sınavlara girip 192 kredi toplamanız gerekiyor.(Düz lise mezunu oluyorsunuz.) Mesleki Açık Lisede dışarıdan sınavlarla 110 kredi, ayrıca seçtiğiniz bölüme göre 130 kredi yüz yüze meslek dersi almanız gerekiyor. Tasdikname ile başvuracağınızdan lisede aldığınız krediler sisteme işlenip bir kısmından muaf olabilirsiniz. Açık Lise için, halk eğitimlere, mesleki açık lise için bulunduğunuz yerdeki Mesleki ve Teknik Eğitim merkezine başvurmanız gerekiyor.

 9. ben tastiknameli yim okulu lise 2 nin ikinci döneminde bıraktım açık öğretime kayıt yapmak istiyorum ama her hangi bi bilgim yok lütfen yardımcı olun

  • Keşke 15 gün önce yazsaydınız. Ara dönem kayıtları 22 Ocak tarihinde sona erdi. Eylül ayını bekleyip, en yakın Halk Eğitim Merkezi yada Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nden kayıt yaptırabilirsiniz.

  • Bu soruyu sorduğunuz sayfa da tarihler belirtilmiş. 21 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında yeni kayıtlar yapılıyordu. Hatta 22 Şubat’a kadar uzatılmıştı. Maalesef Eylül-Ekim dönemine kadar beklemeniz gerekiyor.

  • 4-15 Mart tarihleri arasında 2.dönem kayıt yenileme yaptıracaksınız. Açık lisede her dönemde kayıt yenileme yaptırılır. Halk yada ziraat bankasına 20 tl, aynı zamanda yüz yüze eğitim gördüğünüz okul hs. 35 TL temrin ücreti yatırarak dekontlarını, yüz yüze eğitim aldığınız okula götürün. (Sadece para yatırmak yeterli değil, ilgili müdür yardımcısı kayıt yenilemenizi yapacaktır.)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*