Açık Lise Ders Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

1/5 - (1 oy)
 • 2012-2013 Öğretim yılı 2. Dönem uzaktan eğitim ile alınan derslerin sınavları 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde yapılacaktır.
 • 2. Dönem sınavlarına 4-15 Mart 2013 tarihlerinde kayıt yenileme işlemi yapıp ders seçen tüm öğrenciler katılacaklardır.
 • Kayıt yenileme işlemi yapmayan öğrenciler ders seçimini yapamaz, 2. Dönem sınavlarına giremez, yüz yüze eğitime devam edemez.
 • Kayıt yenileme işleminizi yüz yüze eğitim aldığınız okulda kayıt yeniledikten sonra sisteme giriniz ve ders seçme ekranından derslerinizi seçiniz.
 • Ders seçimine başlamadan önce zorunlu dersler ekranını seçerek zorunlu ortak derslerinizin hangileri olduğunu mutlaka görünüz.
 • Ders seçme işlemine öncelikle zorunlu derslerinizi seçerek başlayınız. Zorunlu dersleri seçtikten sonra var ise ders seçme hakkınız seçmeli derslerden de ders seçebilirsiniz.
 • Kredileriniz mezuniyet için yeterli olsa bile zorunlu ortak dersiniz var ise mezun olamayacağınızı unutmayınız.
 • Bildiğiniz gibi sınavlar dört oturum şeklinde yapılmaktadır. Her oturum için en çok 6 ders seçilebilir. Aynı oturumda 7. Dersi seçmeye çalışırsanız sistem sizi uyaracaktır. Bu uyarıyı gördükten sonra ders seçimini yarım bırakmayınız farklı bir oturumdan ders seçmeye devam ediniz.
 • Toplamda seçebileceğiniz kredi miktarına ulaşınca sistem sizi yine yaracaktır. ‘’Bu dönem için belirlenen kredi miktarı kadar ders seçtiniz’’ diye bu uyarıyı görünceye kadar ders seçme işlemini sürdürebilirsiniz.
 • Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten muaf olunamaz. Dil ve Anlatım dersi dışındaki ortak derslerden 3 kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Bu dersten alamadığınız krediyi başka bir ders seçerek alıp toplam kredinizi tamamlamak durumundasınız. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.
 • Yüz yüze eğitiminizi başarı ile bitirmeniz durumunda toplam kredinizi 240 yaptığınız zaman mezuniyet kredisine ulaşmış olacaksınız. Yüz yüze eğitimden kaç kredi alabileceğinizi eğitime devam ettiğiniz okul müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
 • Sınava giriş yerinizi değiştirmediğiniz sürece bir önceki sınav merkezi sistem tarafından kayıt edilecektir. Ancak 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde bu merkezde olamayacak öğrencilerimiz Mart ayı sonuna kadar sisteme girip sınav giriş merkezini değiştirebilir.
 • Bir önceki sınava (19-20 Ocak 2013 sınavları) girdiği yerden taşınanlar veya burada sınava girmek istemeyen öğrenciler aynı şekilde sistemde sınav giriş yerlerini değiştirmeleri gerekmektedir.
 • Özellikle vatani görevini yapan asker öğrencilerimiz 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde kesin olarak nerede asker olacaklarını öngörebiliyor iseler askerlik yaptıkları bu merkezleri sınav merkezi olarak belirleyebilirler. Bu durumda bu öğrencilerimiz sınav dönemi yedek salon işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaklardır. Bu şekilde sınav yerini değiştiren öğrencilerimiz askerlik hizmetlerini tamamlamış iseler bu sefer sınav merkezlerini ikamet edecekleri yer olarak güncellemeleri gerekmektedir.

56 yorum

 1. merhaba 12.sınıfım ve açık öğretime geçtim toplam kredi:231 toplam dönem:8 kalan zorunlu ders sayısı:4 zamanında 4 ders seçmişim ortak olanları ve şuanda sanırım ders seçim zamanı geçtiği için ders seçemiyorum mezun olur muyum? Cevaplarsanız sevinirim…

 2. merhaba ben lise 4üm ve bu sene açık liseye geçtim kredim 202 ders seçimimi yapamamıştım şuan 4tane zorunlu dersim var sadece onların sınavına girmem mezun olmama yeterli olur mu yoksa bana rastgele verilen seç.derslerin de sınavına girmem zorunlu mu

 3. lise4 üm dönemim 8 kredim 109 zorunlu 10 dersim var yazında sınav varbununla beraber bunları geçince bitiyormu yoksa krediye tamamlamak için seçmeli ders seçip 192 ye mi tamamlamam lazım ve yazın temmuzda olan kurtarma sınavı 1 tanemi 2 tenemi olacak

  • Seçmeli derslerle 192 krediye tamamlamanız gerekiyor. 6-7 Temmuz’da 3.dönem sınavları, Ağustos ayı içinde ek sınav ve 8 ders ve altında dersi kalanlar için Ankara Yenimahalle’de 2. bir ek sınav yapılacak.

 4. Admin 171 kredim var 14. Donemdeyim ve ortal derslerin bi kacini verdim bir kacindan da gectim ama suan kayit yeniledikten sonra zorunlunders olarak 16 tane ders geldi bu nasil oluyo verdigim muaf oldugum dersler nasol geri geliyo boyle sacma sey nasil olur ?

 5. Merhaba ben maöl de okuyorum 8.dönem 3.sınıf bitti Kalan zorunlu ders sayısı 14 yazıyor Sorum bu zamana kadar alıp geçemediğim zorunlu derslerin sayısımı yoksa, seneyede 4.sınıftaki zorunlu alacağım derslerle beraber 14 mü kalan?

  • Toplam kalan zorunlu ders sayınız. Dil ve anlatım dışında kalan derslerden 3 defa sınava girip başarısız olduğunuzda muaf olduğunuzu biliyorsunuzdur. ALan dersleri haricindeki ortak ve seçmeli derslerden en az 110 kredi toplayıp hiç zorunlu dersinizin kalmaması gerekiyor.

 6. hocam dönem sayısı 10 kredi 3dönem hariç 173.kalan zorunlu ders sayısı ise 26. ve ben lysye girdim iyi puan gelecek açıköğretim lisesinden mezun olmamam üniersite sınavında bana sorun yaratırmı acaba.

  • Mezun olamazsanız üniversiteye gidemezsiniz. 3.Dönem sınavı, 1-ek sınav, 2.ek sınav şeklinde önünüzde 3 sınav daha var. Yerleştiğiniz taktirde kayıt yaptırırken sizden sizden 30 Aralık’a kadar mezun olduğunuza dair belge getirmeniz istenecek. Bu süre içinde mezun olup diploma yada mezuniyet belgenizi götüremezseniz kaydınız iptal olur.

 7. ygs 3 dn 150 civari ygs4 161 civari aldim ön lisans a girebiliyrmuyum basvuruyu halk eğitim merkezindemi başvuru yapiyoruz acik liseden devam ediyorum ortak derslerim yok secmeli ders seçme zorunlumu secmeli ders zorunluluğu varmi

  • Zorunlu dersleriniz tamamlandığı halde 192 krediyi tamamlayamadıysanız seçmeli derslerle tamamlamanız gerekiyor. 150 üzerindeki YGS puanlarınızla 2 yıllık programlar tercih edebilirsiniz. Başvuru yok. Temmuz’da ais.osym.gov.tr den kendiniz tercih yapacaksınız.

 8. Ben iki yıl imam hatipte örgün eğitim olarak okudum sağlık sorunumdan dolayı okula gidemedim 11. Sınıfın birinci dönemide okudum ama devamsızlıktan sayılmamış toplam kredim 124 10. Kadar bitirdi gözüküyorum toplam dönem :5 aolde okudugum donem :1 kalan zorunlu ders sayısı : 26 nasıl geçicem kaç dönemde kaç puanla ve kaç sınava girerek geçecegim ocak 7-8 2017 de sınavın var

 9. Hocam ingilizce ve dil anlatım gibi dersler 1’den 8’e kadar zorunlu görünüyor ancak matematik 1-2-3 ve 4 zorunlu görünürken 5-6-7 ve 8 görünmüyor, Şimdi ben matematik 1-2-3 ve 4’den muaf olunca yada geçince 5-6-7 ve 8 de zorunlu hale gelecek mi yoksa bu haliyle mi kalacak ?

 10. hocam kredim 188 ek sınava giricem 2 ekimde zorunlu dersim yok ama daha öncesinde ilk başladıgımda aol,e dil ve anlatım 1 ve 4 den muaf olmustum ama sonra verdim başarılı derslerimde dil ve anlatım 1 2 3 4 5 6 7 8 başarılı diye gözüküyor muaf oldum dersler arasnda dil ve anlatım 1ve 4 gözükmekte son 4 kredimi aldıgımda mezun ola bilirmiyim

  • Muaf olduğunuz dersi seçme mecburiyetiniz ortadan kalkar. Yerine seçmeli ders seçebilirsiniz. Ama siz ben iyi çalışıp muaf olduğum dersi verebileceğime inanıyorum derseniz başarılı olmanız durumunda muaf göründüğünüz dersin kredisini de alabilirsiniz.

 11. Merhaba,
  Acik lise sinavlarinda 1. Ve 2. Oturumda ortak sinavlarim vardi o derslerden muaf oldum. Ama 3.oturumda bilgisayarin sectigi secmeli dersler vardi kredim 251 oldugu icin girmedim 3. Oturuma bir sorun olurmu. 1. Ve 2. Oturumu etkilermi ?

 12. slm 4 ocak 2015 sınavına girecem bazı nedenlerden ötürü 1 ve 2 .oturuma giremiyorum sadece pazar günü 3. oturuma girebiliyorum 3. oturumdaki dersler nedir acaba ona göre hazırlanacağım

 13. mrhaba bnm kredım tam ama Yabancı Dil 3-4-5-6 derslerm var ortak olarak ilk girdm veremedım son sınavda da veremezsem muaf olurmuyum yoksa 3. kere girmem mı lazım muaf olmam için . Bazı derslerde 2 kere aynı dersleri veremeyınce muaf sayılıyor Yabancı Dilde de geçerlı mı acaba ? LÜTFEN CEVABINIZI BEKLIYORUM.

  • 2 kere de muaf olmanız imkansız. Bunun sebebi ancak şu olabilir. Siz örgün olarak o dersi bir kez almışsınızdır ve başarısız olmuşsunuzdur. 2 defada sınava girip başarısız olunca muaf olmuşsunuzdur. Mutlaka 3. sınava girmelisiniz.

 14. Ben universiteye girmek istiyorum ama mezun olmak icin 2 tane yuzyuze dersim kalmis bu derslerden basarili olma durumunda 1 donemde muaf olabilirmiyim yuzyuze derslerinden? Diger mezuniyet sartlarim tutuyor. Sadece yüzyüze kaldi 🙁

 15. merhaba hocam ben mesleki açık lisede okuyorum son sınıftayım ikinci dönem sınavında ders seçimlerini 24 kredi olana kadar seçebiliyoruz bunu biraz daha yani 30 veya 35 krediye çıkartmaları mümkünmüdür sizce ? ben ikinci dönemde mezun olamazsam, üçüncü döneme girmek zorunda kalıcam buda üniversiteye ek yerleştirmeden gireceğim anlamına gelir. yani benim ikici dönemde mezun olmam lazım ne yapabilirim sizce ?

 16. hocam iyi günler benim toplam kredim 267 ve 3 ortak dersim var ben hiç dil anlatım sınavına girmedim ve bende ortak zorunlu ders olarak görünmüyor seçmeli olarak görünüyor illa seçmem şartmı o dersi yoksa ortak dersleri verince mezun olabilecekmiyim ?

 17. bende açık lise öğrencisiyim mesleki açık liseee bu sene sonn biti a.şükürr okuldaki derslerimi verdim kredim şuan 240 2dersimin notu daha girilmeden yanlızz bişiyy duydumda sizin bir bilginiz varmı diee sormak istedimm başarılı ders kredisi bide başarısız ders kredisiii varyaa onlardaa benim başarılı dersler 30 falann şuann ben mezun olabiliyormuyumm haniii ordakii kredii engel olurmu die korkuyorumdaa diplomayı almama daha 11-12 mayıstakiii sınavlarda açıklanmadıı ordanda kredi gelcek öyle yardımcı olursanız sevinirimm….

  • Alan krediniz 130, açık lise kültür dersleriniz 110 kredi ise ve zorunlu dersiniz yoksa mezun olmuş olursunuz. (Zorunlu derslerin tamamı verilmiş yada muaf olunmuş olmalıdır)

 18. merhaba benim şu an 210 kredim var ve zorunlu dersler yüzünden mezun olamadım..4 taneydi..şu an 2 tane ve haftasonu yapılacak olan sınavda 2sinden giricem..bu 2. sınava girişim bu derslerden..diğer 2sinden 2 kere sınava girip muaf olmuştum..bunlardada 2 sınavdada başarılı olamazsam mezun olur muyum..yoksa 3 sınav mı..sistem 3 sınav diyor ama diğerlerinde 2de muaf etmiş..ltf bilgi verir misiniz..hiçbir yerden bilgi alamadım:(

  • 3 defa da veremezseniz muaf olursunuz. Diğerleri için şöyle birşey söz konusu olabilir. Liseden tasdikname ile ayrıldıysanız o derslerden lisede başarısız olmanızı 1.sınav olarak saymıştır.

 19. bazı derslerden 2 kere sınava girip başarısız olmuşum ama ders seçme menüsünde muaf olarak görünüyor ve zorunlu derslerde de gözükmüyor bu dersler seçmediğim takdirde bitirebilirmiyim liseyi ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*