2017 ÖSYS’de Yapılan Değişiklikler

Yazımıza oy verir misiniz?
 • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
 • Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
 • LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
 • LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
 • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
 • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
 • Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

64 yorum

 1. Merhaba alper hocam ben lise 4’deyim ve kendi bölümümün ilgili bölümüne gitmek istiyorum.Makine mühendisligi. Ben sadece ygs ye girip istedigim üniversitenin puanını tutturunca girebilicekmiyim yani ? bide lys girmiycem dimi

 2. Hocam ben att okuyorum ve bu sene mezun olacağım sınavsız geçiş kaldırıldı biz ygs’den 150 yani barajı geçersek 2 yıllığa geçiş hakkını öyle mi kullana biliyoruz. Şimdiden Teşekkürler Hocam

  • Sınavsız geçiş hakkı diye bir ifade kalmadı. Bölümler için gerekli puanı alırsanız yerleşebilirsiniz. Tek avantajınız alanınızla ilgili bölüm tercihinizde barajı geçmeniz durumunda diploma notunuz*5*0,06 kadar ek puan alacaksınız.

 3. Merhaba Alper bey,

  Eşim kız meslek lisesini bitirmisti, sinavsiz geçiş ile sosyal hizmetlere kayıt yapmıştık , şimdi ikinci senede. Fakat bu bölümü bırakıp çocuk gelişiminde okumak istiyor. Sinavsiz geçiş hakkı kalktığında gore hangi sınava girmesi gerekiyor, ortalama kaç puan alması kaç net yapmasi gerekiyor ki lisans veya önlisans cocuk gelişimi okuyabilsin?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 4. Merhaba:
  Ben 2017 1.dönem AOL sıvan sonuçları açıklandı mezun oldum. Sınavsız geçiş kesin kalktımı kimi site kalkmadı diyor.
  Bide benim YGS 6 puanını artırmam lazım hangi derslerden alırsam ve kaç soru çözersem YGS6 250 yapabilirim.
  Gitmek istediğim bölüm DIŞ TİCARET.
  Bilgi rica ediyorum.

  • 1-Sınavsız geçiş kesin olarak kaldırıldı. ÖSYS Kılavuzunu incelerseniz artık “sınavsız geçiş” ifadesi hiç geçmiyor. Sadece alanında 2 yıllık tercih yapacak adaylara 0,06 katsayılı ek puan verileceği ifadesi var. 2.sorunuza rehber öğretmen olmadığım için yanıt veremiyorum.

 5. Hocam ben imamhatip son sınıf ögrencisiyim YGS ye gireceğim acikogretim ilahiyata veya cocuk gelisimine geçmek için LYS ye girmem şart mı? Gireceksem hangi oturumdan girmeliyim? Tesekkurler

 6. Merhaba meslek lisesi cocuk gelisimi bolumu ogrencisiyim.Simdi ogretmenlik icin lys ye girilmeli diyorya meslek lisesi ogrencileri icinde gecerlimi? Yoksa biz hala sadece ygs ye mi giricez?

 7. Hocam ben gida teknolojisi meslek lisesi mezunuyum..sinavsiz gecis kaldırılmış kesin dimi…ygs ye girmem şart mi.ascilik acik öğretim okumak istiyorum

 8. YGS puanınız 150’den yüksek 180′den düşükse, LYS sınavına giremezsiniz. Ancak Meslek Yüksek Okulları (2 Yıllık) ve Açıköğretim Bölümlerini tercih etme hakkınız bulunmaktadır. Diye bir yazi okudum hocam ben bu sene 150 baraji gecersem 2 yillik bir üniversite ye direk gecismi yapiyorum nasil oluyor yardimci olurmusunuz?

 9. Alper hocam 150 geçtiğimizde tek kendi Bölümuzu yazacaz Mobilya ve iç mekan tasarım mezunuyum yoksa 150 baraji geçtiğimizde başka Bölümleri tercih edebiliyormuyuz cevapiniz.nedir şimdiden teşekkürler Allah razı olsun sizden.

 10. Alper hocam başta öncelikle çok sağolun omadar kisiye yardimci oluyorsunuz. Gerçekten bu sorulari sorucak çevremizde düzgün bir tanıdığımız yok.size bir soru soracağım. Ben bu sene ygsye gireceğim ve ygs baraji geçtikten sonra bir tercih yapacağım sonra okula gidip kayit yapacagım kazandiğim bölüm için.ama daha sonrada özel yetenek sınavina gireceğim. Ve ozel yetenegi kazanirsam. Ygsden yaptiğim kayiti silip özel yetenek kazandığım okula gidip kayıt yapabilirmiyim?( Bu aynı okul olursa kayit silip tekrar kayit yapma islemide farkedermi?) Teşekkürler şimdiden hocam.

 11. Mrb imam hatip lisesi mezunuyum mezun oldugum yil acik ogretime sinavsiz yerlestim fakat kayt yaptirmadim sinavsiz gecis hakkim bitmismidir vede aof ilahiyat icin yerlestirme taban puani nedir baraji gecen hrkesin yerlesme sansi varmi .

 12. Hocam merhabalar bi kaç sorum var ama herkes farklı bi cevap veriyor bana yardımcı olcağınızı umuyorum

  Düz lise mezunuyum ilk ve acil yardım istiyorum bu sene farklı bi yüksek öğretim programına kayıt oldum ve şansımı tekrar denemek istiyorum.yerleştirme puanımın yarısı kırıldı.18 puan alıcam yerleştirme puanı olarak.özel ve ücretli
  İstiyorum.

  1.önceden örnek veriyorum 72 kişilik kontenjan 36+36 dı önümüzde ki tercihte bu 72 mi olcak ?
  2.meslek lisesinde anestezi ya da hemşirelik okuyan ilk ve acil yardım seçerse yine ek puan alıcak mı yoksa sadece acil yardım teknisyenleri mi alıcak ?
  3.sınavsız geçişin kaldırılmasıyla puanlarda düşüş olacak mı ? Olcaksa 18-25 puan arası bi düşüş olur mu ? Biz önceden dezavantajı olan düz lise mezunu öğrencilerin ne kadarlık bi avantajı olabilir ?
  4. ve son sorum klavuzu incelediğimizde 23 yada 24. Sayfada 2012 den önce ki ve sonra ki meslek öğrencilerinden ve ek puan alıp almamasından bahsediyo onu görmüşsünüzdür umarım onu anlamadım açıklayabilir misiniz ?

  Şimdiden teşekkürler cevap için.iyi çalışmalar.

  • 1-Başvuru kılavuzunda bununla ilgili bir açıklama yok. Tercih kılavuzu Temmuz’da yayınlandığında görebiliriz.
   2-Kılavuzda hangi alanı bitirenin hangi 2 yıllık için ek puan alabileceği yazıyor.Bakınız.
   3-Rehber öğretmen değilim. Meslek lisesinde meslek öğretmeniyim. Bu sorunuza cevap veremiyorum.
   4-30 Mart 2012 tarihinden önce meslek lisesine başlamış olan öğrenciler kendi alanları ile ilgili 4 yıllıklar için 0,06 katsayılı ek puan alabiliyor. Bu tarihten sonra başlayanlar ek puan alamıyor.

 13. Merhaba hocam ben 2012 çıkışlı sağlık meslekten mezun oldum sınavsız geçiş kalktı diyorlar ben önceki senelerde sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ek puan alabilacekmiyim odyometri istiyorum

 14. hocam 2016da mezun oldum ygs girmiştim ygsden aldıgım puan+okuldan aldıgım puan duruyor bu sene bu puanlarla önlisans programlarına tercih yapabilirmiyim yoksa tekrardan ygs girmemmi gerekiyor.

  • Çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler programı için ek puan alabileceksiniz. Çocuk gelişimi için YGS-4 puanınıza diploma notunuz*5*0,18 kadar, Sosyal Hizmetler için de Diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan hesaplayabilirsiniz. Alanınız olmayan bölümler için diploma notunuz*5*0,12 kadar puan ekleyebilirsiniz.

   • Peki hocam bisi daha soracagim. Osym i aradim bana net bilgi veremedi. Ben bu sene hem ysg ye giripntercih yapip daha sonrada özel yetenek ile tercih yapabilirmiyim. Ygsden tercih yaptiktan sonra ozel yetenekten de kazanirsam. Ygs tercihi yaptigim okuldan kayit silip ozel yetenek kazandigim okula kayit yapalirmiyim?

    • Kılavuz’un 26 nolu sayfasında “Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.” yazmaktadır. Yani yapabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*