2016 Üniversite Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Yazımıza oy verir misiniz?

Üniversite Adaylarının tercihleri 26 Temmuz – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin(https://ais.osym.gov.tr ) internet adresinden yapılacak. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandığı anda sinavsizgecis.com’dan erişim sağlayabileceksiniz. ÖSYS Tercihleri bu kılavuza göre alınıp, tercih süresinin de uzatılmayacağı ifade edildi.

ÖSYM, geçen yıl ilk önce ön bilgi amaçlı yayınlamış olduğu 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun daha sonra aslını yayınlamıştı. Üniversite yerleştirmeleri için adaylar ÖSYS tercihlerini 26 Temmuz – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinde yayınlanan 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre yapacak.

40 yorum

 1. Hocam ben 2003 mezunuyum ygs girdim 142 küsür aldım sınavsız geçiş yapmak istiyorum bu puandan başka bölüm yazabilirim yim yoksa kendi alanimi mı tercih etmem gerek

 2. Hocam bn lys sonuçları açıklandıktan sonra sınavsız geçiş yapabilirmiyim ygs sınavına girdim ygsye girmek istiyorumu seçtim ama okula gidip sınavsız geçmek istiyorum başvurusu yapcam demedim ygsye 55 tl verdim ayriyeten sınavsız geçiş için 15tl vermek için geç mi kaldım.

 3. merhaba hocam.1997 de kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum.. sınavsız geçişe başvuru yaptım.. başvurum kabul edilir mi? kabul edilirse kendi alanım dışında başka bölüm tercih yapabilir miyim?

  • Sınavsız geçiştebn faydalanma hakkınız teorik olarak var. Ancak öncelik son mezunların olduğundan açıköğretim bölümüne bile yerleşmeniz imkansız. Sınavsız geçiş sadece alanınızdaki bölümler için geçerlidir. Alan dışı tercih için YGS puanınız olması gerekir.

 4. Alper bey merhaba
  Ben şuan sınavsız geçişle aöf muhasebe okuyorum.
  2.sınavsız geçişe ocakta harcımı yatırdım (ygs girmeden).
  1.sorum şu:alanımdan örgün eğitim seçme hakkım varmı? Yoksa yine açıköğretim mi seçmem lazım.
  2.sorum :(yazılarınızda alan bölümleri seçiniz yazıyor) bu şu demekmi ; üniversite tercihlerini mezun olduğun lisenin (sınavsız geçişle) bölümlerinden tercih et anlamınamı geliyor?
  Ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. (Muhasebe ve finansman)
  2000 mezunuyum.

 5. Hocam iyi günler sinavsiz geçiş için tercihler ne zaman baslayacak lys ve ygs tercihleri ile aynı 26 temmuzla 2 ağustos arasında mi yoksa sınavsız geçiş tercihleri baska bir zaman kapsamındaki

 6. Merhabalar hocam benim sorum şu şekilde ben simdi bir bölüm istiyorum bu bölüme 2015 verilerine göre yerleşe biliyorum son yerleşen kişi ile okul türüm olsun il içinden olsun mezuniyet yili kaybım olmaksızın aynı obp puanı 8 puan öndeyim peki hocam asıl sorum şu son yerleşenlere gore yaptik diyelim bu sansa kalmis bir ismidir yani mesela 2014 de yerleşen son kişi obpsi 380 olsun anadolu olsun 2015 de yerleşen son kişi aynı bölüme mesela 350 puanı olsun meslek liseli olsun boyle bir şey olabilirmi

 7. Merhabalar, benim bir arkadaşım şu anda ceza evinde yatmakta. Kendisi Endüstri Meslek Lisesi mezunu ve sınavsız 2 yılık üniversiteye gitmek istiyor. Bunun için ne gibi bir yol izlemeliyiz ?

 8. Hocam merhaba. Bu sene özel üniversiteye kayıt yaptırıcam. Ancak kayıt şartlarını okuduğumda
  ‘ Lise Diplomasının aslı ( Noter onaylı ya da aslı gibidir nüshaları kabul edilmeyecektir. )’ maddesiyle karşılaştım. Bende notere onaylatmıştım. Diplomanın arkasında noter mührü var sıkıntı olurmu sizce ?

 9. Hocam böyle güzel site kurduğunuz icin bende teşekkür ederim size bir sorum daha olacak golhisar myo ormancılık ve orman ürünleri ne yerleşme ihtimalim nedir 2014 meslek lisesi mobilya mezunuyum cevap iniz için teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*