2015 Üniversite Tercih Kılavuzu Yayınlandı

Yazımıza oy verir misiniz?

Adayların merakla beklediği 2015 Üniversite Tercih Kılavuzu yayınlandı. Kılavuzdaki kontenjan bilgileri incelendiğinde ÖSYM’nin bir süre önce duyurduğu Sınavız Geçiş için ayrı kontenjan, YGS puanı ile başvuranlar için ayrı kontenjan uygulamasına bu yıl geçildiği anlaşılıyor. Kılavuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

2015 Üniversite Tercih Kılavuzu’ nu indirmek için tıklayınız.

Aşağıda kılavuzda yer alan kontenjan bilgileri tablosunda 5. sütunda SGK (Sınavsız Geçiş) Kontenjanı ve 6.sütunda YGSK. (YGS Kontenjanı) şeklinde ayrı ayrı kontenjan bilgilerinin gösterildiğini görebilirsiniz. Buna göre ÖSYM programlara ait kontenjanların %60’ını Sınavsız geçiş öğrencilerine, %40’ını YGS puanı ile alan dışından tercih edecek öğrencilere ayırma uygulamasını 2015’den itibaren uygulamış oldu. Hayırlısı olsun diyelim.

kontenjan

2015 ÖSYS Tercih Rehberi için tıklayınız

ÖSYM’nin Notu: Bu kılavuz, adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmıştır. Bu nedenle, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin İnternet adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir

98 yorum

  • Tercih kılavuzu yayınlanmadı, boş kontenjanlar belli değil. Ancak 2015 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda tam burslu kontenjanı 326,35000 ile dolmuş. Teknik lise mezunu öğrenci yerleşmiş. 5 kişilik kontenjan dolmuş. %50 yada %75 burslu kontenjan boşluk olursa yerleşebilirsiniz. Yerleştirme sonuçlarına şuradan bakabilirsiniz.

 1. Hocam Tereddütte kaldım size danışmak ıstedım Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu 14,2,İ,95 Ücretler bölümünde 770 yazıyor bu ücreti kayıt olurken 1 kezmi yoksa her donem ıcım ayrı ayrımı vericez.

 2. Açık öğretım Ağ işletmenliği dalı mezunuyum bu bölümleri secme sansım varmı bilgisayar programcılıgı , Basım ve yayın teknolojileri grafik tasarımı.

  Bir Diğer sorum:

  Tercih yaparken sıralama onemlımı acaba

 3. Selam; Hocam 95 doğumluyum 2014 mezunu açık öğretım meslek lisesi mezunuyum (eskişehir) obp puanım 298;9

  Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) 12,2,D,93 yerleşe bılırmıyım hocam

 4. Kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan ile aratma yaptım İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri (Ücretli) bölümü çık tercih yapsam bu bölüme direk girebilirmiyim?

 5. Merhabalar; Hocam ben açık öğretım meslek lisesi mezunuyum. myo yerlesmem oldukca dusuk bilişim ağ teknolojileri mezunuyum. açık oğretım tercih etmek ıstıyorum (Eskişehir açık ogretım faktultesi) açık öğretımde benım bolumum yok ama ben diğer bolumleri tercih etsem yerlese bılırmıyım hocam ?

 6. İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri (%50 Burslu) sınavsız geçiş yapacağım sgk 32 diyor 14,2,İ,96 (2015 mezunuyum, 96 lıyım meteb içindenim ) tercih yapsam girebilme şansım var mı ?

 7. Merhabalar hocam çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş yapmak istiyorum diploma notum 67,10 acaba yerleşebilirmiyim ve nerelere yerleşebilirim .
  Bilginiz için teşekkürler.

 8. iy çalışmalar hocam, şimdi diyelim ki 20 kişilik ygs kontenjanında ygs ile 10 kişi tek başvurdu.. diğer kalan 10 kişi de sınavsız geçiş kontenjanına mı eklenir acaba?

 9. Merhabalar;Ben 95 Doğumluyum Eskişehir atatürk endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri ağ işletmenliği (Açık öğretim) 2014 Mezunuyum (Diploma Puanım 59,76) sınavsız geçiş ile başvurmak ıstedıgım okul Eskişehir porsuk meslek yuksek okulu
  İstediğim bölümler: Bilgisayar Programcılıgı , Grafik tasarımı , Basım ve yayın teknolojileri. bu bölümleri tercih edeceğim. izmirde ise İzmir meslek yüksek okulu
  bölümler: Bilgisayar Programcılıgı. İzmir Ege Meslek Yüksek okulu: Bilgisayar Programcılığı, Basım ve yayın teknolojileri , Grafik tasarımı İzmir Bergama Meslek Yüksekokulu: Bilgisayar Programcılığı Yerleşme şansım varmı ?

 10. Hocam Merhaba, Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. OBP puanım 388 mezun oldugum bölüm Makine,Anadolu Teknik lisesi mezunuyum ve daha yeni mezun oldum.Manisada oturuyorum fakat burda cbü’ye gitmek istemiyorum.İzmir tercih etmej istiyorun Ege ya da Dokuz Eylül Makine bölümlerini.İzmiri kazanma ihtimalim var mı?

 11. Sınavsız geçiş Için hiçbir şekilde puan eklenmediğini söylüyorsunuz fakat. Geçen yıl mezun olan Arkadaşımın diploma notu 75 idi fakat Sınavsız geçiş puanı 365 oldu bu nasıl oluyor açıklar mısınız

 12. s.a hocam ben meslek lise mezunuyum obp puanım 276 gideceğim bölüm ise 258 puan istiyor geçen sene mezun oldum yerleşirme önceliklerinde ise 13 2 D 95 metep dışından tercih edersem gelme olasılığı varmıdır ? şimdiden tşkler

 13. merhabalar, meslek lisesi mezunu öğrenciler kendi alanlarından bölüm seçtiklerinde ek puan geliyor ya bu puan sadece 4 yıllık yüksekokul bölümlerine mi geliyor? Yoksa ön lisans bölümlerine de geliyor mu?

 14. Hocam merhaba 10-19 ocak 2015 deki sınavsız geçis basvuru formunu almak için geç kaldım. 2016 ocak ayında tekrar başvuru yapabilir miyim?
  Ayrıca teknik lise mezunuyum bölümüm makina ama elektrik bölümünü seçebilir miyim?

   • hocam normal meslek lisesinden mezun oldum ve bölümüm bilişim teknolojileri, geçiş yapmak istediğim bölüm bilgisayar programcılığı. bursadan mezun oluyorum. gitmek istediğim üniversite ıspartanın yalvaç ilçesinde süleyman demirel üniversitesi.. sizce 350 obp puanıyla oraya yerleşebilirmiyim? tahmininizi söylerseniz çok iy olur çünkü iyce kafama takıldı bu durum.

    • 14,2,D,95 282,95000 bunlar geçen seneki yerleştirme öncelikleri. İldışından ve normal meslek lisesi mezunlarını almış. OBP’nizde geçen seneki son yerleşen öğrenciye göre iyi. Yalnız yeni uygulama ile kontenjan 50’den 30’a düşmüş. Bundan dolayı net birşey söyleyemiyorum.

 15. hocam ben bi şey merak ediyorum mesela ben özel bi üniversiteyi en başa yazdım diyelim x kişisi de aynı özeli sona yazdı,üniversiteler bizi seçerken hangisini başa hangisini sona yazdığımıza mı bakıp bizi alıyor yoksa sınavsız geçiş önceliklerini mi göz önünde bulundurarak alıyor ? mesela benim en sonda özel üniversite var ama diğer çoğu aday onu başa yazmış bana kontejyan kalmama gibi olasılığı var mı ? yoksa dediğim gibi obpydi meteb iç\dış olayına falan mı bakıyor ?

 16. Şimdi ben YGS’ye de girdim, barajı da geçtim. Diyelim ki Sınavsız Geçiş kontenjanı ile yerleşemedim, YGS puanım ile yerleşme şansım oluyor mu? Teşekkürler şimdiden 🙂

   • Peki hocam yeni açılmış bölümlere girme şansımız neye göre değişiyor ? kılavuz da hiç bir şey yazmıyor mesala .. .. .. .. .. böyle olduğu için OBP puanı ile nasıl anliyabiliriz gideceğimizi ?

    • Bu seneki talebe göre ortaya çıkacak. Şansınızı deneyeceksiniz. Aslında avantaj ama bu avantajı sizin gibi pek çok kişi görüyor. Eğer kontenjan dolmazsa ek yerleştirmelerde min. puan ve yerleştirme öncelikleri oluşmuş olacak.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*