2017 LYS Sınav Sonuçları Açıklandı.

Yazımıza oy verir misiniz?

LYS sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Günlerdir beklenen 2017 LYS sınav sonuçlarına sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşılabilinecek. Sonuç belgeleri adreslere gönderilmeyecek.

LYS SINAV SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçların açıklanmasından bir hafta sonra 18 Temmuz’da ÖSYM AİS sayfasında üniversite başvuruları başlarken, kurum 22 Haziran’da “ön bilgi” olarak tercih kılavuzunu yayımladı. ÖSYS sonuç bilgilerinde sınava giren adayların “yerleştirme puanı üzerinden başarı sıralarının açıklanacağını duyuran kurum, tercihlerde “Tablo-3” konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kurumun Tablo-3 üzerinden açıklaması: Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır.

39 yorum

  • Hayır. Aynı anda 2 ön lisans yada lisans okuyamazsınız. Ben şunu demek istedim. Siz bu yıl ilk ve acil yardım bölümüne yerleştiniz ama tıbbi laboratuvar okumak istiyorsunuz. O zaman ilk ve acil yardıma kayıt yaptırmayın eski kaydınızın olduğu bölümü okuyun.

 1. Hocam merhaba Ben sağlık meslek lisesi cikisliyim iki yıl once orgun iki yıllık tıbbi laboratuvar bolumunu kazandim kayit yaptırdım bu yilda ygs ile tercih yaptım iki yıllık orgun ilk ve acil yardım bolumu geldi bu bolume kayit yaptirip dondursam tıbbi laboratuvar okuyabilir miyim yardimci olursaniz çok sevinirim

 2. Hayirli gunler hocam
  ben meslek lisesi cikisliyim
  Ayni zamn da dil ogrencisiyim
  her iki bolumden de bi yerler geliyo
  sizin alaniniz mi bilmiyorum ama
  sizce
  4 yilllik cocuk gelisimi mi
  yoksa
  ingiliz dili ve edebiyati mi
  hangisi daha iyi

 3. Hocam ben att mezunuyum bu sene mezun oldum 2 yıllık paramedik okumak istiyorum tercihimde ek puanlı sıralamam 21.800 bu sıralamaya göre mi tercih yapacağım acaba?

   • hocam hani ek puan varya 2012 den once mezun olanlar 4 yillik icin orayi kullanabiliyor ya. çoğu kişi ek pua li olan yerdeki başarı sıralamasina degil puanina bakman gerekiyor diyor. çünkü ordaki basari siralamasi meslek liselerinde olan kisiler icin gecerli oldugu icin tum ygsye girenlerin icindeki siralamamiz degilmis öylemi hocambiraz uzun oldu kusura bakmayın.

    • Doğruluk payı var. Özellikle bu yıl meslek liseliler alanlarında 2 yıllıklara ilk defa tercihte bulunacaklarından bununla ilgili hiç veri yok. Bu nedenle geçen sene YGS puanı ile yerleşenlerin puanları az da olsa fikir verebilir.

 4. hocam merhaba bişi soracağim . ben meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum. 4 yillik istiyorum . ygs 4 ve ygs 5 olan yerdr yerlesme olan yerde birde ek puanli yerlesme diye biryer var orda siralamam daha iyi ben cocuk gelisimi bölümünü tercih verirken ordaki ek puanli siralamayimi dikkate alacagim yoksa sadece yerlestirme olan yerimi.?

  • Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız 4 yıllık alan tercihi için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. Sonra başladıysanız ek puansız yapabilirsiniz. 2012 sonrasında başlayanlar ek puanlı tercihi sadece alanlarındaki 2 yıllıklar için yapabilir.

   • hocam Allah razı olsun. 2009 da basladim. yani simdi yeni mezunlar bizim gibi avantajli olmuyor oluyor. değilmi. 4 yillik sadece ek puanı 2012 den once mezun olanlar yararlanıyor. birde hocam benim butun okullarda ek puanli basari siralamam tutuyor ama puanlarim ile okul puani arasinda cok fark var. tercih versem puan sorun olurmu yoksa basari siralamam yeterlimi gelmesi icin?

 5. Hocam ben düz lise çıkışlıyım 170 bin sıralamam var ama sağlıktan bi arkadaş daha az puanla benim nasıl önüme geçebiliyo ben anlamış değilim onlardaki sıralama kendi aralarında mı geçerli?

 6. İyi akşamlar alper hocam,benim ygs 2 puanım 300k iken ek puan ile 12k olmuş yani arada bir uçurum oynamış.Şimdi ben örneğin aynı bölümlere baktığımda 80k ile 400 puandenk gelirken ben 300 puan ile şuan 12kdayım bu nasıl oluyor yani biz tercih yaparken sağlık meslek olarak bir tercih mi yapacağız?anadolu lisesindeki arkadaşım 348 puan ile 129 binde ben ise 300 puan ile 12bindeyim neye göre alacak üniversiite bizi?

 7. Merhaba.sağlık meslek lisesi att mezunuyum ek puanlı yerleştirme sıralamam 90,000 gecen sene istediğim bölüm (paramedik) 600.000 sıralama ile kapatmıs.sormak istediğim soru ek puanlı yerleştirme sıralamasımo dikkate alınıyor tercihlerde

 8. alper hocam bisi soracağım. birtane ünide başarı sıralaması 905 bin. ve puanı 280

  benim ise basari siralamam 380 bin puanim ise 254 . basari siralamam tutuyo ama puan im ile o okulun puani arasinda cok fark var. tercih etsem bu uni gelebilirmi yani siralamami onemli

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*