Liseye Sınavsız Geçiş

2017 LYS Sınav Sonuçları Açıklandı.

Sponsorlu bağlantılar

LYS sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Günlerdir beklenen 2017 LYS sınav sonuçlarına sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşılabilinecek. Sonuç belgeleri adreslere gönderilmeyecek.

LYS SINAV SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçların açıklanmasından bir hafta sonra 18 Temmuz’da ÖSYM AİS sayfasında üniversite başvuruları başlarken, kurum 22 Haziran’da “ön bilgi” olarak tercih kılavuzunu yayımladı. ÖSYS sonuç bilgilerinde sınava giren adayların “yerleştirme puanı üzerinden başarı sıralarının açıklanacağını duyuran kurum, tercihlerde “Tablo-3” konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kurumun Tablo-3 üzerinden açıklaması: Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız ve bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Her şeyden önce hangi tablolardan tercih yapacaksanız bu tabloları dikkatle incelemelisiniz. Bu tablolarda, her programın adaylarda aradığı koşullar da belirtilmiştir. Okul türü, alan, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmeyiniz. Bir programın gerektirdiği koşulları dikkate almadan yaptığınız tercihlerin sorumluluğu size ait olacak, tercih bildirimi sırasında tercih ettiğiniz programların bazı koşullarını karşılayıp karşılamadığınız Merkezimizce kontrol edilmeyecektir. Merkezî yerleştirme öncesi yapılacak kontrollerde koşullarını taşımadığınız tespit edilebilen tercihleriniz geçersiz sayılacaktır. Koşullarını taşımadığınız tespit edilemeyen bir programa puanınız elverişli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır.

Kategori: Başvurular


39 Yorum Yapılmış.

 1. Ceyda dedi ki:

  Yani iki bolumdede kayitli olabilir miyim birini dondursam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Aynı anda 2 ön lisans yada lisans okuyamazsınız. Ben şunu demek istedim. Siz bu yıl ilk ve acil yardım bölümüne yerleştiniz ama tıbbi laboratuvar okumak istiyorsunuz. O zaman ilk ve acil yardıma kayıt yaptırmayın eski kaydınızın olduğu bölümü okuyun.

 2. Ceyda dedi ki:

  Hocam merhaba Ben sağlık meslek lisesi cikisliyim iki yıl once orgun iki yıllık tıbbi laboratuvar bolumunu kazandim kayit yaptırdım bu yilda ygs ile tercih yaptım iki yıllık orgun ilk ve acil yardım bolumu geldi bu bolume kayit yaptirip dondursam tıbbi laboratuvar okuyabilir miyim yardimci olursaniz çok sevinirim

 3. Güler dedi ki:

  Sa oğlum meslek lisesini bu yıl bitirdi ygs de baraji asamadi sınavsız geçişten faydalanabilirmi yardım eder misiniz allah razi olsun

 4. sem dedi ki:

  Hayirli gunler hocam
  ben meslek lisesi cikisliyim
  Ayni zamn da dil ogrencisiyim
  her iki bolumden de bi yerler geliyo
  sizin alaniniz mi bilmiyorum ama
  sizce
  4 yilllik cocuk gelisimi mi
  yoksa
  ingiliz dili ve edebiyati mi
  hangisi daha iyi

 5. Ayşenur dedi ki:

  Hocam ben att mezunuyum bu sene mezun oldum 2 yıllık paramedik okumak istiyorum tercihimde ek puanlı sıralamam 21.800 bu sıralamaya göre mi tercih yapacağım acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 6. Elif dedi ki:

  hocam peki son olarak bişi soracağım. bu universitelerin ucretleri yaziyor ya. fakulteye baktigimda cocuk gelisimi 24 bin tl yaziyor bu senelik ucretmi oluyor. yoksa?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet.1 senelik ücreti.

   • Elif dedi ki:

    hocam hani ek puan varya 2012 den once mezun olanlar 4 yillik icin orayi kullanabiliyor ya. çoğu kişi ek pua li olan yerdeki başarı sıralamasina degil puanina bakman gerekiyor diyor. çünkü ordaki basari siralamasi meslek liselerinde olan kisiler icin gecerli oldugu icin tum ygsye girenlerin icindeki siralamamiz degilmis öylemi hocambiraz uzun oldu kusura bakmayın.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Doğruluk payı var. Özellikle bu yıl meslek liseliler alanlarında 2 yıllıklara ilk defa tercihte bulunacaklarından bununla ilgili hiç veri yok. Bu nedenle geçen sene YGS puanı ile yerleşenlerin puanları az da olsa fikir verebilir.

 7. Elif dedi ki:

  hocam merhaba bişi soracağim . ben meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum. 4 yillik istiyorum . ygs 4 ve ygs 5 olan yerdr yerlesme olan yerde birde ek puanli yerlesme diye biryer var orda siralamam daha iyi ben cocuk gelisimi bölümünü tercih verirken ordaki ek puanli siralamayimi dikkate alacagim yoksa sadece yerlestirme olan yerimi.?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız 4 yıllık alan tercihi için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. Sonra başladıysanız ek puansız yapabilirsiniz. 2012 sonrasında başlayanlar ek puanlı tercihi sadece alanlarındaki 2 yıllıklar için yapabilir.

   • Elif dedi ki:

    hocam Allah razı olsun. 2009 da basladim. yani simdi yeni mezunlar bizim gibi avantajli olmuyor oluyor. değilmi. 4 yillik sadece ek puanı 2012 den once mezun olanlar yararlanıyor. birde hocam benim butun okullarda ek puanli basari siralamam tutuyor ama puanlarim ile okul puani arasinda cok fark var. tercih versem puan sorun olurmu yoksa basari siralamam yeterlimi gelmesi icin?

 8. Elif dedi ki:

  hocam merhaba. bazı uniler yeni acildigi için ya da bölumler yeni açıldigi icin puanlari yok onlar nasil ogrenci alicaklar yani nasil tutup tutmadiğini anlayacağiz.

 9. Zehra dedi ki:

  Hocam 356 puanla 4 yillik ilahiyata yerlesme sansim var mi ?

 10. Çağrı dedi ki:

  Hocam ben düz lise çıkışlıyım 170 bin sıralamam var ama sağlıktan bi arkadaş daha az puanla benim nasıl önüme geçebiliyo ben anlamış değilim onlardaki sıralama kendi aralarında mı geçerli?

 11. Ayşenur dedi ki:

  Hocam bi de ek puanlı ygs 2 puanım 283 ve yanında yazan başarı sıralamam 21.800 üniversiteler 370.000 le alırken bende 21.800 ün bana bi yararı var mı acaba?

 12. Ayşenur dedi ki:

  Hocam att mezunuyum puanım ek puanlı 283 en düşük 299 la Bayburt alıyor sizce gelir mi

 13. Elif dedi ki:

  İyi akşamlar alper hocam,benim ygs 2 puanım 300k iken ek puan ile 12k olmuş yani arada bir uçurum oynamış.Şimdi ben örneğin aynı bölümlere baktığımda 80k ile 400 puandenk gelirken ben 300 puan ile şuan 12kdayım bu nasıl oluyor yani biz tercih yaparken sağlık meslek olarak bir tercih mi yapacağız?anadolu lisesindeki arkadaşım 348 puan ile 129 binde ben ise 300 puan ile 12bindeyim neye göre alacak üniversiite bizi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sıralamanıza göre alacak. Sınavsız geçiş kalktı ama sonuçta ek puandan dolayı avantajınız devam ediyor.

  • Çağrı dedi ki:

   O sıralama sadece ek puan alanlar arasında pek bişey ifade etmiyor sen gerçek sıralamanı merak ediyosan ek puanlı puanını normal sıralamaya koyup değerlendirmelisin bizzat okudum simdi ösym’nin sitesinden

 14. Dilara dedi ki:

  Merhaba.sağlık meslek lisesi att mezunuyum ek puanlı yerleştirme sıralamam 90,000 gecen sene istediğim bölüm (paramedik) 600.000 sıralama ile kapatmıs.sormak istediğim soru ek puanlı yerleştirme sıralamasımo dikkate alınıyor tercihlerde

 15. Kadriye dedi ki:

  Matematik ve fen’e girmeme rağmen
  Y-mf1
  Y-mf2
  Y-mf3
  Y-mf4
  Puanlarım yok. Neden böyle

 16. Elif dedi ki:

  alper hocam bisi soracağım. birtane ünide başarı sıralaması 905 bin. ve puanı 280

  benim ise basari siralamam 380 bin puanim ise 254 . basari siralamam tutuyo ama puan im ile o okulun puani arasinda cok fark var. tercih etsem bu uni gelebilirmi yani siralamami onemli
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.