YKS’de Puan Hesaplama Kriterleri Değişti

Yazımıza oy verir misiniz?

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adayların puanlarının hesaplanması için gereken kriterlerde güncelleme yaptı. 2018 YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekecek. Düzenlemeden önce TYT’de temel matematik ve Türkçe testlerinin ‘her birinden’ en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuluyordu. AYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerden minimum 0.5 ham puan almaları bekleniyordu.

2 yorum

  1. Merhaba Alper Hocam :
    bir kaç sorum olacak size
    2015 2 yıllık ön lisans girişliyim fakat kamuda işe başladığım için okulumu devam ettiremedim fakat halen harcımı yatırarak okulumu uzatıyorum e devlette tecil sürem 2020 ocak 1 olarak gözükmekte . rektörlüklede konuştuğumda da bana okulumda 3 yıl okuduğumu ve okuma süremin 1 yıl kaldığını teyit etti hocam bana bir yol gösterir misiniz nasıl bir yol izlemem gerek 2 yıllık ön lisasın okuma süresi nedir
    29 yaşıma kadar okulda okuma hakkım varmı .
    yoksa da tekrar önümüzdeki sene sınava girip 2 yıllık bir okul tutturup uzaktan okusam askerliğimin tecilini uzatabilir miyim . kafam gerçekten çok karışık ne yapmam gerekiyor . siz benim yerimde olsanız ne yapardınız .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*