YKS Tercih Kılavuzu Yayımlandı. 2018-2019 Üniversite Boş Kontenjanları…

Yazımıza oy verir misiniz?

Yükseköğrenim Kurumlarına geçiş sınavı 30 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Adayların Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi şeklinde 2 basamaklı olarak girdikleri sınav sonuçlarının 31 Temmuz 2018 tarihine kadar açıklanması bekleniyor. Bu arada ÖSYM adayların yine büyük merakla bekledikleri Üniversitelerin boş kontenjan ve yaklaşık puanlarını aynı zamanda tercih işlemlerinin nasıl yapılacağını gösteren YKS 2018 Tercih Kılavuzunu yayımladı.Kılavuzu aşağıdaki linkten indirebilir. Anlamadığınız yerlerle ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Kılavuzu indirmek için TIKLAYINIZ.

12 yorum

  1. hocam merhaba deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği istiyorum okul gecen sene 244 ile almıs ben 257 aldım ancak sistem değişikliğinden dolayı 260 bindeyim tercih yapsam gelme ihtimali var mı ve bu yıl bu barajlarda değişiklik olacak mı bilgilendirirseniz cok sevinirim

    • Sistem ve puanlama değiştiğinde öğrenciler bu şanssızlığı hep yaşar. ÖSYM son 3 yılın sıralama değerlerini vermiş. Puanlama sistemi değiştiğinden adayların geçen yıllara bakarak yerleşmeleri daha zor olan 5-6 bölümden itibaren yazabilicekleri söyleniyor.(Tavsiye değil okuduklarım ve dinlediklerimden çıkardığım yorum.)

  2. Merhaba hocam 2018 yks basarım sıralamasında ilk yirmiikibinüçyüzdörtteki bir öğrenci durumu ile ilgili sorum olacaktı basarım Türkiye geneli sınavda zorlandığı için sıralama değişebilirmi ve 20 binlercesi bir öğrenci 10 bine düşebilirmi şimdiden tşkkr ederim

    • Sizin sıralamanız değişmez ama tercih yapacağınız programların yüzdeliklerinin artacağını düşünüyorum. Puanlama sistemindeki farklılıktan dolayı bu yıl sadece 0.5 matematik neti olanın hem sayısal hem eşit ağırlık yada sadece 0.5 Türkçe yapanın hem sözel hem eşit ağırlık puanı hesaplandı. Dolayısı ile başarı yüzdeleri artmış oldu. Tercih yaparken programların geçen seneki başarı yüzdelerinin azda olsa artacağını düşünüyorum. Size tercihlerinizde 13.000-25.000 arasını baz almanızı tavsiye edebilirim.(Rehber öğretmen değilim kendi gözlemim bu yönde)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*