YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2022 YKS Sonuçları Açıklandı Mı?

2022 yks sonuçları
Yazımıza oy verir misiniz?

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2022 YKS Sonuçları Açıklandı Mı?

18-19 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen TYT, AYT ve DYT sınavlarının ardından adayları YKS Sonuç heyecanı sardı. Adaylar kitapçıkların erişime açılması ile TYT ve AYT netlerine görerek TYT, AYT ve YDT puanlarını aşağı yukarı hesaplayabiliyor. Ancak resmi sonuçların ne zaman açıklanacağını da merak ediyorlar. ÖSYM 2022 sınav takvimini duyurduğunda aynı zamanda YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak sorusunun cevabını da vermişti.

YKS Sonuçları 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak. Ancak her yıl olduğu gibi bu yılda bir sürpriz yaparak 6-7 gün önceden açıklama durumu da söz konusu olabilir. Bu durumda 13 Temmuz’dan itibaren adayların heyecanının doruğa ulaşacağını söyleyebiliriz.

YKS Sonucu Nereden Öğrenilir?

Sonuçlar, ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden öğrenilebilecek. Adaylar https://ais.osym.gov.tr sistemine doğrudan ya da  edevlet şifreleri ile giriş yaparak sonuçlarını öğrenebilecekler.

2022 yks sonuçları

YKS Tercihlerinde Baraj Puanı Olmayacak!

ÖSYM, pandemi dolayısı ile 2022 YKS tercih işlemlerinde TYT ya da AYT’de baraj puanı uygulanmayacağını açıklamıştı. Yaklaşık 3,5 Milyon adayın girdiği YKS 2022 sınavları sonucunda adaylar, istedikleri bölüme tercihte bulunabilecekler. Tabi kontenjan durumu dikkate alındığında aslında baraj puanı uygulanmaması adaylara çok büyük bir avantaj sağlamayacak. Çünkü çok tercih edilen, başka bir deyişle önceki yıllarda kontenjanı dolan bölümlerde yine puan sıralaması olacağından düşük puanlı adayların bu bölümlere yerleşmesi imkansız görünüyor. Kontenjanı dolmayan bölümlerin tercih edilmesi adayların yerleşme şansını oldukça artıracak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*