12.Sınıflara Devamsızlıktan Kalma Kalktı mı? Liselerde Sınıf Tekrarı Var Mı?

barajı geçemedim tercih yapabilir miyim
5/5 - (1 oy)

12.Sınıflara Devamsızlıktan Kalma Kalktı mı? Liselerde Sınıf Tekrarı Var Mı? Liselerde Sınıf Tekrarı Kalktı Mı? Devamsızlıktan Kalma Var Mı? Zayıfı Olanlar Sorumlu Mu Geçecek?

17 Haziran 2022’de sona erecek eğitim öğretim dönemi, lise öğrencilerinin zihinlerinde yukarıdaki ve benzer soruları beraberinde getiriyor. Özellikle; önceki yıllarda da uygulanan 12.sınıf öğrencilerinin devamsızlıktan kalmama durumu bugün Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER’in açıklaması ile netliğe kavuşmuş oldu.

12.Sınıflarda Devamsızlıktan Sınıfta Kalma Var Mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlık sorunu ile ilgili ilk kez konuştu. Bakan Özer, ‘Biz öğrencilerimizin her zaman yanında olmak için çalışan bir bakanlığız. Onun için ilk kez buradan açıklıyorum. 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, öğrencilerimizin hiçbir kaygısı olmasın.” ifadelerini kullandı. Yani 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında da 12.Sınıf öğrencilerinin devamsızlıkları kaç gün olursa olsun devamsızlıktan başarısız olması gibi bir durum söz konusu değil. 

Lisede Sınıf Tekrarı Kalktı Mı?

Lisede 12.sınıflar hariç devamsızlıktan kalma uygulaması devam ediyor. 20 gün özürlü, 10 gün özürsüz toplamda 30 gün devamsızlığı geçen öğrenciler sınıf tekrarına kalacak. Sadece 12.sınıflarda devamsızlıkları ne olursa olsun sınıf tekrarına kalmayacak. Başarısız oldukları derslerden bir sonraki eğitim-öğretim döneminde sorumluluk sınavlarına girecekler.

https://www.sinavsizgecis.com/lisede-devamsizlik-nasil-sildirilir.html

Zayıfı Olanlar Sorumlu Mu Geçecek?

Pandemide 2019-2020 ve 2020-2021  eğitim öğretim döneminde zayıf sayısına bakılmaksızın tüm öğrenciler başarısız oldukları derslerden bir üst sınıfa sorumlu geçebiliyorlardı. Ancak bu yıl önceden olduğu gibi sınıfta kalma uygulanacak. Buna göre yıl sonu ortalaması 50’nin altında olan, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak. İşte lisede sınıfı geçme koşulları;

  • Yıl sonu ortalama puanı 50 veya üzerinde olan öğrenciler doğudan sınıfı geçer.
  • Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.
  • Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıfı olan öğrenciler kaldığı derslerden sorumlu olarak sınıfı geçer.
  • Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

 

Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünde sormaktan çekinmeyiniz. 

1 geri izleme / bildirim

  1. Lisede Devamsızlık Nasıl Sildirilir? (2023 Devamsızlık Sildirme)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*