YGS’de Baraj Puanı ve Puanların Analizi

YGS den en az kaç puan almalıyım
Yazımıza oy verir misiniz?

ÖSYM’nin yayınladığı 2013 Kılavuzu’nu incelediğimizde, YGS sınavından aldığınız puana göre bir ön lisans, lisans programına yerleşip yerleşemeyeceğiniz yada LYS sınavına girip giremeyeceğiniz noktasında karşımıza iki tane baraj puanı çıkıyor. (140 ve 180) Gelin şimdi bu puanları yapabileceğimiz tercihler doğrultusunda inceleyelim.

  • Eğer Meslek Yüksek Okulu ön lisans programlarını (2 yıllık) tercih edecekseniz, tercihte bulunduğunuz bölümün YGS Puan türünde en az 140 puan almış olmanız gerekiyor. (Sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar dahil)

Örneğin; 2 yıllık ön lisans programlarında biri olan Bilgisayar Operatörlüğü’nü tercih edebilmeniz için YGS-1 puan türünde en az 140 puan almış olmanız gerekiyor.

  • Açıköğretim Ön Lisans yada Lisans programlarını tercih etmek istiyorsanız, YGS puan türlerinden birinden az 140 puan almış olmanız gerekiyor.

Örneğin; Açıköğretim Fakültesi, 4 yıllık İktisat bölümünü okumak istiyorsanız, herhangi bir YGS puan türünde en az 140 puan almış olmanız gerekiyor.

  •  Eğer meslek lisesi çıkışlı iseniz ve ek puan verilen (4 yıllık bölümleri), Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih etmek istiyorsanız, ilgili LYS, YGS puan türünde en az 180 puan almış olmanız gerekiyor.

Örneğin; Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Teknoloji mezunusunuz, Elektrik Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K) bölümünü tercih etmek için YGS-4 puanınızın en az 180 olması gerekiyor.

  • Yerleştirmede meslek lisesi mezunlarına, ek  puan verilen bölümler dışındaki lisans programlarını tercih etmek için, ilgili puan türünde en az 180 puan  almış olmalısınız,

Örneğin; Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Yüksekokul)  tercih etmek için YGS-1 puan türünde en az 180 puan almış olmanız gerekiyor.

  • Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek  için, YGS puan türlerinden en az birinden 140 puan ve üzerinde alınması gerekmektedir. (Bu programlarla ilgili olarak uygulanacak işlemler ve gerekli koşullar ilgili yükseköğretim kurumlarınca önkayıt sırasında adaylara duyurulacaktır.) Not: Devlet konservatuvarı yada konservatuvarların lise kısmını bitirenlere lisans programına yerleştirilirken merkezi sınav puanı aranmaz.

Yukarıdaki açıklamalar; 2013 ÖSYS Başvuru kılavuzunda yer alan Tablo 1F’ye göre hazırlanmıştır.

ygs en az kac puan olmalı

2 yorum

  1. Eğer meslek lisesi çıkışlı iseniz ve ek puan verilen (4 yıllık bölümleri), Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih etmek istiyorsanız, ilgili LYS, YGS puan türünde en az 180 puan almış olmanız gerekiyor.

    HOCAM BU YAZIYA GÖRE BENİM YGS PUANLARIMDAN EK PUANSIZ HALİMİ 180İ GEÇMEM GEREK , EK PUANLI PUANLARIMA GÖREMİ TERCİH EDİYORUM YOKSA

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*