YGS Sınavına Giderken Neler Götürülmeli

Yazımıza oy verir misiniz?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 23 Mart 2014’te Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek olan 2 milyon üniversite öğrencisi adayına uyarılarda bulundu.

ÖSYM tarafından hazırlanarak, 23 Mart 2014 YGS‘ye girecek olan 2 milyon üniversite öğrencisi adayına yönelik uyarılar içeren yapılan yazılı açıklamada,“Sevgili adaylar, yoğun bir emek harcayarak sınava hazırlandınız. Sınava uykunuzu almış olarak gitmek yararınıza olacaktır. Sınav günü, sınav binasına getirilmesi yasak olan ve ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen eşyaları yanınızda kesinlikle getirmeyiniz. Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanınızın yanınızda olduğundan emin olunuz. Nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası ile fotoğraf üzerinde soğuk damga mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca yanınızda son 6 ayda çekilmiş bir fotoğrafınızı bulundurmalısınız” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sınav günü, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmanız gerektiğinden, oluşabilecek trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurunuz. Sınavın yapıldığı her bir salona duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şekerleme ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir. ‘Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik’ hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlikkontrolünden geçtikten sonra binalara alınırlar. Sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınırlar. Adayların sınav binasına; Her türlü delici ve kesici alet ile ateşli silah, anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik cihaz her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar, her türlü müsvedde kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar ile girmesine izin verilmez. Sınavın yapıldığı bina içerisinde, sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür eşya ve cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır. Sınavınızda başarılar dileriz.”

2 yorum

  1. alper bey iyi akşamlar dilerim. ben,1995 yılında endüstri meslek lisesi elektronik bölümünden mezun oldum.bu yıl lgs ye gireceğim buradan ne kadar bir puan almam gerekiyorki açıköğretimde okumaya hak kazanayım..sorulardan türkçe,sosyal da başarılıyım ,fakat matematik sıfır diyebilirim. acaba hiç matematik sorusuna cevap vermesem olurmu. birde baraj puanını alamasamda sınavsız geçiş hakkım olurmu. aydınlatırsanız çok sevinirim iyi akşamlar dilerim. çok teşekkürler.

    • Alanınızın devamı niteliğindeki Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümünün açıköğretim programına sınavsız geçiş hakkınız var. Yani sınava girmeseniz dahi Temmuz ayında bu bölümü tercih ederek doğrudan yerleşebilirsiniz. Ancak farklı bir açıköğretim bölümü düşünüyorsanız YGS’den en az 140 almanız gerekir. YGS puanınızın hesaplanması için en az 2 türde Türkçe Sosyal de olabilir 0,5 netinizin olması lazım. Yani matematik olmasa da olur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*