YGS 2014 soru ve cevapları

Yazımıza oy verir misiniz?
ÖSYM, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)  sınavlarının birinci aşaması olan  Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (2014 YGS)  soruların yüzde 20’sine karşılık gelen ve rastgele seçilen 32 soruyu, soru  kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların  incelemesine açtı.
ÖSYM’den yapılan açıklamada, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde  Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 33. maddesi ile 53. maddesi  birinci fıkrası (ç) bendi gereğince ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru  ve cevapların 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığı  anımsatıldı.
Açıklamada, sınav güvenliğinin en önemli unsuru olan “her adaya farklı  soru kitapçığı” uygulaması nedeniyle adayların sorulara verdikleri cevapları da  izlemesini ve cevap kağıdı üzerindeki işaretlemelerini kontrol etmelerini temin  etmek amacıyla ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından 2014-YGS sınavına katılan aday  kitlesi düşünülerek test sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 20’sinin  adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile  birlikte adayların incelemesine açıldığı duyuruldu.
  Sınav sorularının yüzde 20’sini oluşturan ve adayların incelemesine  açılan 32 sorudan oluşan “Temel Soru Kitapçığı”, ÖSYM’nin internet sayfasındaki  bağlantıdan incelenebilecek.
 ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlanan “Temel Soru Kitapçığı” basın  yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM’de saklı kalmak kaydıyla, her  hangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabilecek.
ÖSYM’nin açıklamasında,  “Temel Soru Kitapçığı” adı altında ÖSYM’nin  internet sitesinden yayımlanan sorular dışında kalan ve artık Merkezimize ait  gizli bilgi olarak nitelenecek tüm soruların yazılı, görsel veya işitsel olarak  herhangi bir yolla bir bütün olarak veya kısmen paylaşılması halinde, paylaşan  kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler  başlatılacaktır” ifadesine yer verildi.

4 yorum

  1. hocam benim de sorum olacak kimseden net bilgi alamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Hocam bu sene ben ygs ye girdim ve barajı geçmişim.benim lys sınavına girmem gerekir mi yani girersen ygs den aldığım puanlar düşer mi (lys kötü geçerse).
    Ben Almanya dan geldim..açık öğretim okumak istiyorum..okul öncesi 2 veya dört yıllık okuyabilir miyim…aslında sağlıkla ilgili neler okunabilir…ygs de hiç matematik çözmeden de sağlık okunabilir mi? ne yapmam gerektiğini bilmiyorum…yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

    • LYS’ye girip girmemek düşündüğünüz bölümün hangi puan türünde aldığına bağlı. LYS puanı YGS puanını düşürmez. Okul öncesi 2 yıllık bölümü yok. Çocuk Gelişimi var. Ancak o bölümde öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğundan devlet ün. yerleşmeniz çok zor. Okul öncesi öğretmenliği aöf bölümü yok. 4 yıllık bölümü YGS-5 puanı ile alıyor. Şu sayfadan 2013 yerleştirmelerini inceleyebilirsiniz. Sağlık bölümleri içinde şu sayfadan ilgili bölüme tıklayarak puanlarını inceleyebilirsiniz.

  2. hocam ben muhasebe finasman okuyorum ygs 179 puan aldım diplomo notum 70-75 arası okul bana ek puan verince ortlama 245 puan filen oluyo o zaman ben 4 yıllık bölüme tercih yapabilirmiyim

    • Maalesef ham puanınız 180’in altında kaldığından 4 yıllıklara tercih hakkınız yok. Ek puanla 180 geçmiş olması önemli değil.Ancak alan dışı 2 yıllık programlara tercihte bulunmanızda avantaj sağlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*