Üniversitelilere Sınavsız Bölüm Değiştirme Hakkı Verilecek

Yazımıza oy verir misiniz?

20 Aralık 2013′te Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yükseköğretimde düzenleme yapmayı düşündükleri bazı konulara değindi.

Çetinsaya’nın açıklamaları:

LYS’de Tüm Sınavlara Katılmış Olan Adaylar İçin Farklı Bir Yatay Geçiş Şansı:

“Liselerden 800 bini aşkın öğrenci mezun olmasına rağmen sınava 1 milyon 900 bin kişi giriyor. Bu dengesizliği analiz ettiğimizde, 500 bin mutsuz öğrencinin varlığını tespit ettik. Öğrenci bir programı kazanıyor ama mutsuz olduğunu anladığında da idealindeki asıl bölümü kazanabilmek için tekrar sınava giriyor. Bu 500 bin öğrenciyi yeniden sınava sokmadan ama adalet prensibinden de vazgeçmeden ‘eğer şartı uyuyorsa’ istediği bölüme geçmesine imkan tanıyacağız. Ama bunun şartı, öğrencinin LYS’deki tüm sınavlara girmiş olması.”

Önlisans kontenjanları:

Çetinsaya 2 yıllık ön lisans programlarında gerçekçi kontenjan siyaseti izleneceğini belirterek şunları söyledi: “Her üniversite nisan ayına kadar bölümlerini, fakültelerini, kontenjanlarını bildirecek, haziranda da boş kalanlar için ek yerleştirme yapılacak.”

Engelli öğrenciler için YGS baraj puan 100′e indirildi:

Çetinsaya, engelli öğrenciler için de “YGS puanını 100′e indirdik” müjdesini verdi.

Yüksek Lisans 2. öğretim olarak yapılabilecek:

TÜRKİYE’de her yıl 4 bin, 4 bin 500 civarında doktora mezunu verdiklerini belirten YÖK Başkanı Çetinsaya, 1998′de ikinci öğretimde yüksek lisans yapılamaz kararı alındığını anımsatarak, “Yeni aldığımız karara göre ikinci öğretimliler de artık tezli ve tezsiz yüksek lisans yapabilecek” dedi.

16 yorum

  1. merhaba; ben meslek lisesinden 2012 yılında yatay geçiş yaparak 2 yıllık üniversiteye geçtim suanda okulu bırakıp açık üniversiteden devam etmek istiyorum direk açığa geçiş hakkım var mı sinava girmeden gecis hakkim var mi acaba

  2. Hocam , ben meslek lisesinde gida bolmunu okuyorum. Bugun aciklanan sinavimda ygs 2den 134 almisim fakat ben gida teknisyenligi istiyorum ozel universitede veya devlet universitesinde direk gecis hakkimi kullanabilme imkanim nedir ?

    • 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü için YGS-4 puanı ile öğrenci almaktadır. Yani teknik olarak sadece YGS girmeniz gerekiyor. Ancak şunu hatırlatayım bu bölümün kontenjanlarının tamamı sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulmaktadır. Sadece özel üniversiteler YGS puanı ile öğrenci almaktadırlar. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarında en son sütuna bakarsanız sınavsız geçiş öğrencilerinin yerleştirme önceliklerini görürsünüz.Tablonun en altına doğru o bölümlerin boş olduğunu ve özel ün. puanla aldığını görebilirsiniz.Tabi ücretli.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*