Üniversite Tercih Süresi 16 Temmuz’a Kadar Uzatıldı

Yazımıza oy verir misiniz?

LYS’de tercih süreleri, 16 Temmuz’a kadar uzatıldı. YÖK, velilerin talebi üzerine 14 Temmuz’da sona erecek olan LYS tercih süresini, 16 Temmuz’a uzattı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 14 Temmuz’da bitecek üniversite tercihlerinin iki gün daha uzatıldığını belirtti, yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Daha önceden 14 Temmuz 2015 (Salı) tarihinde biteceğini duyurduğumuz 2015-ÖSYS tercih yapma süresinin kurulumuz başkanlığına, veli ve öğrencilerimizden gelen yoğun talep ve tercih yapacak adaylarımızın daha geniş bir sürede tercihlerini yapma imkanını sağlamak amacıyla 2 gün uzatılması kararını aldık. 2015-ÖSYS Tercih İşlemleri 16 Temmuz 2015 (Perşembe) saat 24.00’e kadar yapılabilecek.”

64 yorum

 1. Hocam merhaba yine bi sorum olacak size. Şimdi ben bilgi yönetimi okuyacağım bazı bölümlerde A B C diye Sınıflandırma oluyor ya bilgi yönetimindede bu Sınıflandırma var mı ?

 2. Hocam merhaba hep bi soru sormak için bu sayfaya yazıyoruz şimdi size borcum olan teşekkürü etme zamanı 🙂 sonuçlar açıklandı bildiğiniz gibi ve benim 2nci yılım herkes yerleşemezsin dedi. Sizin sayfanızı buldum bir çok sorular sordum ve her defasında bıkmadan yılmadan bana herkese cevap yazdınız sabrınıza ve size hayranım 🙂 gidişim sizin desteğiniz yardımınızla oldu sizden başka hiç kimse böylesi Sabırlı inançlı bilgili ilgilenmiyor inanın. Size ne kadar teşekkür etsem azdır sayenizde istediğim bölüme gidiyorum Allah ne muradınız varsa versin sonsuz teşekkür ederim size 🙂

  • Öncelikle istediğiniz programa yerleşmenizden dolayı bende çok mutlu oldum. Bunda benimde katkım olduğunu söylüyorsunuz ki buda mutluluk ve gurur verici. Allah emeklerinizi boşa çıkarmamış. Eğitim hayatınızda da başarılar dilerim.

 3. Hocam Sadece 3 Tane Tercih Yaptım

  1.Tercih Kırıkkale Elektronik Haberleşme Teknolojisi 14.2.D.96 PUAN : 354
  2.Tercih Kırıkkale Elektronik Teknolojisi 14.2.D.96 PUAN : 353
  3.Tercih Kırıkkale Kontrol Ve Otomasyon Sistemleri 14.2.D.96 PUAN : 303

  Benim Yerleştirme Önceliğim 15.2.D.97
  (OBP) OrtaÖğretim Başarı Puanım 332

  Hocam Üç Okuldada Yerleştirme Önceliğim Aynı Şansım Varmı ?
  Bilgim Dahilinde Sınavsız Geçiş Mezuniyet Yılı Okul Türü Metep İç Ve Dış Önceliği Ve Doğum Yılına Önem Veriyor En Sonundada Obp Ye Bakıyor Hocam 3 Bölümede Girebilme Şansım Nedir ?

  Okulda Okuyan Bir Kaç Abilerime Sordum Haberleşmeye Girersin Dediler .
  Sizinde Görüşünüze İhtiyacım Var

 4. Hocam öncelikle iyi aksamlar çınarlı E.M.L harita-tapu-kadastro 2013 mezunuyum 92 dogumluyum geçiş hakkımı kullandım ve dokuz eylül harita tapu kadastro ve dokuz eylül harita tapu kadastro 2.ögretim olmak üzere 2 tercih yaptım izmir mezunuyum girme olasıgım sizce nedir sistem puanları su sekilde harita tapu kadastro 14,2,İ,96 harita tapu kadastro(io) 12,3,D,94

 5. hocam özel üniversitelerden birini ilk üçe tam burslu yazınca ilk üç tercihten birisi diye girme olasılığımız artıyor mu ? yani özelleri ilk üçe yazarsak girme olasılığımız daha mı yüksek,yoksa sadece burssuz yazarsak burs verdiği için mi çoğu insan ilk üç tercihini özel üni yapıyor ?

  • Yaptığınız sıralama size hiç bir avantaj yada dezavantaj sağlamaz. Sistem yine puan ve yerleştirme önceliklerine göre yerleştirir. Puanı yüksek olan biri sizin 1. sıraya yazdığınızı 10. yada 30.sıraya da yazış olsa önce o yerleşir.

 6. Merhaba hocam üniversite tercihlerimi Açıköğretim programı olarak tercih ettim Açıköğretim okumak istediğim için. Ancak tercihlerimi Yaptım ama ben sadece ygs ücretini yatırmıştım Sınavsız geçiş ücretini yatırmamıştım . tercihlerimi yaptığıma göre bugün bankaya Sınavsız geçiş ücretini yatırabılıyor muyuz

 7. Gazi Elektronik 14,4,D.96
  Gazi Mekatronik 14,4,D,96
  Kırıkkale Haberleşme 14.2.D.96
  Kırıkkale Elektronik 14.2.D.96
  Kırıkkale Otomasyon 14.2.D.96
  Gazi Elektrik Enerji iletim 14.4.D.96
  Ankara Biyomedikal 14.4.İ.96
  Ankara Haberleşme 14.3.İ.96
  Ankara Elektronik 14.3.İ.96
  Hacettepe Elektrik 14.4.D.96

  Hocam Tercihim Bu Şekilde ilk 10 sırası daha bitirmedim
  2015 Mezunu Endüstri Meslek Mezunu (2) Ankarada oturuyorum Metep (i) 1997 Doğumluyum
  Yanlış Yaptığım Bişey Varsa Bana Bilgi Verebilirmisiniz
  Diploma Puanım 66.34

 8. hocam normal meslek lisesinden ve bursadan mezun oluyorum, obp puanım 352, 97 doğumluyum.
  yerleşmek istediğim okul ise bilecik pazaryeri myo. okulun obp puanı 320, yerleştirme öncelikleri 14,2,D,96

  sizce yerleşme şansım var mı?

   • Hocam Arkadaşımla Ankarada Oturuyoruz Tercihi Sıralamaya Kadar Aynı Yaptık
    İkimizin Yerleştirme Önceliğide Aynı 1. Ve 2. Tercihe Gazi Elektronik Mekatronik Yazdık Şansa Belki Çıkar Diye 3. 4. 5 Sıraya Kırıkkale Elektronik Haberleşme Yazdık
    Kırıkkalenin Yerleştirme Önceliği İkimizin Yerleştirme Önceliğine Uyuyo İkimizinde Aynı
    Okulun Yerleştirme Önceliği 14.2.D.96 Bizim Arkadaşım Ve Benim Yerleştirme Önceliğim 15.2.D.96 Okulun Minimum Puanı 350 Benim Obp Puanım 330 Arkadaşımın Obp Puanı 390
    Okulu Kazanabilirmiyiz

    Hocam Bide Bişey Daha Sorucam 1 Ve 2 Ye Gazi Yazdık Anadolu aldığı için tutmuyo 3-4-5 tercihe kırıkkale yazdık sistem sıralamaya göre tek tek yerleştirme yapıyo dimi gazi olmadı kırıkkale diye dimi hocam

    Bu İki Soruyuda Cevaplarsanız Çok Sevinirim Şimdiden Teşekkürler

     • Hocam Benim Şansım Neden Düşük
      Okulun Yer. Önc . 14.2.D.96 Min. Puan 350
      Arkadaşım Ve Benim Yerleştirme Önceliğim 15.2.D.97
      Benim Obp Puanım 330
      Arkadaşımın Obp Puanı 390
      Hocam Tercihlerin Sıralaması ikimizinde Aynı Gazi Olmuyo Anadolu Aldığı İçin
      Kırıkkale Yer. Önc. Arkadaşımın Ve Benim Oluyo Benim Şansım Neden Düşük

      • 1.si OBP puanınız geçen seneki OBP puanının bile altında. 2.si bu sene kontenjanların %40’ı YGS puanlılara ayrıldığından sınavsız geçişe daha az kontenjan kalıyor. Bu nedenle OBP daha da yüksek puan isteyecek. Hatta belki şu anda okul türü 2 olan yerler 3, METEB dışı alanlar sadece METEB içinden alacak. Şansınızı deneyin tabi ben sadece durumu hatırlatmak istedim.

 9. Hocam 2 yıllık tercih yapıyorumda şimdi diyorlar en yüksek puandan en düşüğe doğru sırala böyle yaptım fakat istediğim yerler altta kaldı istedğim yerleri üste yazıyorum ölü tercih olur diyorlar ne yapıyım ben şimdi.Ben ankara düşünüyorum ama mersindeki üniversite ankaradan daha yüksek puanda şimdi ankara mı yazıyım yoksa yüksek puanlı olduğu için ve ölü tercih yaratmaması için mersinimi yukarı yazıyım ?

  • Doğru diyorlar. Ama ben yine aynı şeyi söyleyecem. Ne olursa olsun en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz ama en son tercihinizde olsa pişman olmayacağınız yere doğru tercih yapmalısınız. Tabi bu durumda puanı düşük bir yer üstte olunca oraya yerleşmiş olacağınızdan sistem daha yüksek puanlı bölümlere bakmayacaktır. Buna ölü tercih deniyor. Ama siz tabi ki istediğiniz yere yerleşmiş olacağınızdan çok da önemli olmaz.

 10. Merhaba hocam , benim sorum şöyledir:Benim askerlik sevk tarihi 30.06.2015 muhtemelen.27.06.2013 bir 4 yıllık programdan mezun oldum ve bu sene tekrar üniversiteye girmek istiyorum.Askerliğimi ertelemeyeceğini biliyorum ama kaydımı yaparlar mı üniversitede?Ve ya yapmama gibi bir durum var mı?

 11. Hocam iyi günler yardımcı olacak kimsem olmadığı için size danışıyorum lütfen bana bu konuda yardım edin ben şimdi 2 yıllık sağlık bölümü okuyacağım fakat puanım cemaatin üniversiteine yetiyor üniversite kaliteli ve evmine çok yakın şimdi hükümetle olan kavgalarından dolayı ilerde herhangi bir sıkıntı çıkar mı ? işsiz kalırmıyım sizce biliyorum konuyla alakası yok ama siz bir uzman oalrak ne düşünüyorsunuz ?

 12. Hocam iyi günler ben 2014 yılında muhasebe bölümü mezunuyum opb puanım 312 düzce de sosyal güvenlik bölümünü istiyorum yerleştirme öncelikleri:14,2,İ,96 opb:299 yerleşebilir miyim iyi günler.

 13. Ben 2007 ticaret lisesi muhasebe finansman bölümü mezunuyum hiç üniversiteye gitmesin bu yıl sınavsız geçiş geçiş hakkımı kullandım açıköğretim kayıt yaptırabilir miyim açıktan 2 yıl okuya bilirmiyim lütfen acil cvp bekliyorum

 14. hocam ben geçen sene mezun oldum ve yerleştim sonra kaydımı sildirdim bu sene tekrar tercih yaptım sırasıyla samsun ikinci öğretim antalya ikinci öğretim ve muğla ikinci öğretim tıbbi dökünantasyon bölümüne bu senede kesin yerleşebilir miyim ?

 15. Arkadaşımla Aynı Üniversiteler Yazdık
  İkimizinde Yerleştirme Önceliği Ve Obp puanları Aynı
  Tercihte Sıralamaya Kadar Aynı Yazdık
  Sizce Aynı Okula yerleşirmiyiz

 16. birşey sorcam örneğin benim puanım 205 1) toros üni. 224 le almış 2) şifa üni. 217 ile almış 3) kapadokyo myo 204 le almış ben şifa üniversitesini çok istiyorum 2-1-3 şeklindeki mi yapıyım yoksa en yüksek puandan düşüğe doğrumu yapıyım ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*