Tek Ders Nedeniyle Mezun Olamayan Adaylar Üniversiteye Kayıt Olabilecek

Yazımıza oy verir misiniz?

YÖK’ten Üniversite Kayıt Tarihi ve Mezun Olamayan Öğrencilere Üniversiteye Kayıt Müjdesi Açıklaması. Üniversitelere kayıt tarihleri belirlendi. Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, bu yıl sınavlara katılıp herhangi bir üniversiteye yerleşen adaylar elektronik kayıt işlemlerini 12-16 Ağustos, normal kayıtlarını da 15-19 Ağustos arasında tamamlayabilecek.

Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında alınan kararla kayıt hakkı kazanıp liseden mezun olamadığı için kayıt yaptıramayan öğrenci adayları da bu tarihlerde geçici kayıt yaptırabilecek. Toplantıda 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtlarının yapılmasına, bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtlarının yapılmasına, bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtlarının silinmesine ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtlarının yapılmayacağı” açıklamasının yer almasına karar verildi.

22 yorum

  1. Hocam şimdi ben mezun olamadım tabiki alttan bu sene dersim var şimdi ben eylüldeki dersi verirsem buna göre bilgisayar programcılığı okuya bilirmiyim ? sınavsız geçiş hakkı bu bölüme izin verirmi ?
    ve eylülde olacak sınav yani yerleştirme nasıl yapılacak ozaman tercihler nasıl olacak hala kafam allak bullak.

    • Mezun olamamış olsanız dahi şu anda tercihlerinizi yapacaksınız. Yerleşirseniz üniversiteye geçici kaydınızı yaptıracaksınız. Eylül ayında sınava girip mezun olursanız geçici mezuniyet belgesi yada diplomanızı 30 Aralık 2016’ya kadar üniversiteye götüreceksiniz. Götürmezseniz kaydınız iptal olacak. Bilgisayar programcılığı sınavsız geçiş bölümünüz değil. Yeterli YGS-1 puanınız varsa tercih edebilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümlerinize ise şu sayfadan bakabilirsiniz.

  2. merhaba hocam sağlık meslek son sınıf lise öğrencisiyim staj sınavlarından 2 dersten sorumluluk sınavına kaldım öğretmenlerimiz eylülün ilk haftasında yapılacak olan sorumluluk sınavlarından sonra mezuniyet belgesi ile kayıt yaptırabileceğimizi söyledi üniversiteye doğrumudur?

  3. Merhabalar hocam İstanbul üni.acikogretim coğrafya okuyorum,anadolu teknik bilişim 2012 mezunuyum ancak sınavsız geçiş tercihleri yapmayacagim,İstanbulda iki senelik burslu özel üni tercihleri yapacağım,yerleşmemde bir sorun olmaz değil mi üniversitede kaydım olduğu için

  4. Hocam iyi günler, benim ygs6 puan türünde puanım 286, sınavsız geçişte obp puanım 333 istanbul içinde obp ile yerleşemeyeceğimi düşündüğümden dolayı ygs puanı ile tercih yapmak istiyorum ama ösym tercih listesinde bunu belirtebileceğim bir seçenek yok ne yapmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*